[OSEnauti] Svět Dračího doupěte

OSEnauti jsou společné (převážně) online hraní OSE, ve kterém s jednou postavou přecházíte mezi hrami různých sudí a bavíte se chaosem, který vzniká.

Moderátor: MarkyParky

Odpovědět
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16381
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

[OSEnauti] Svět Dračího doupěte

Příspěvek od MarkyParky »

Oznamuji tímto, že do světa OSEnautů se skrze dimenzionální bránu ve sklepě hostince U supího pařátu nedaleko Bílého hradu připojil taktéž Svět dračího doupěte.
DrDO.jpg
O co jde?
Všichni stále říkají, že úplně první edice starého Dračího doupěte nebyla nic jiného, než mírně upravený překlad DnD B/X, což je vlastně OSE. Je na čase, zjistit jestli je to pravda.

Otevírám tímto možnost:
  • Vydat se s vaším OSEnautem na pointcrawl posetý směsí historických modulů i nově nagenerovaných dobrodružství. U starých dobrodružství se pokusím o jejich lehký remaster, u nových pak využít as-written generátoru obsahu.
  • Vytvořit si OSEnauta dle přiložených (zkonvertovaných a zjednodušených) pravidel pro Dračí doupě a po absolvování alespoň jedné výpravy zde s ním vyrazit do ostatních OSEnautských světů.
Proč takovou věc dělat?
Když pominu samotný zájem o archeologické hraní/nostalgii, asi největšími taháky by mohlo být:
  • Postavy z DrDO jsou zejména na prvních úrovních robustnější a vydrží víc než OSE
  • Kouzelná povolání mají do začátku víc kouzel a systém sesílání založený na maně (magenergii)
  • Některé unikátní koncepty: Alchymistická výroba, krollův ultrasluch, kouzelníkovi přítelíčci...
Pravidla a dohoda před hrou
OSEnauti, jejichž kariéra začne ve světě Dračího doupěte budou mechanicky vytvořeni s pomocí přílohy u tohoto příspěvku. V něm také najdete ceník vybavení a pár slov o magii, kouzlech a družinících.
OSEnauti - DrD - V230324.pdf
(9.02 MiB) Staženo 35 x
Při hraní budeme používat následující volitelná pravidla z OSE:
  • Vzestupná TZ
  • Morálka nestvůr
  • Různorodá zranění
  • Položkový inventář
Pozn.: Nevylučuji, že s růstem postav bude potřeba provést do přiložených pravidel nějaké zásahy např. kolem záchran či bonusů k útoku. Otevřel bych tuhle debatu ale až ve chvíli, kdy budou např. nějaké postavy na třetí úrovni.

Dále budeme používat tato domácí pravidla:
  • Zmocnění se cizí knihy kouzel: Je možné se zmocnit cizí knihy kouzel či svitků a kouzla si z nich přepsat do vlastní knihy – buďto okamžitě (má-li postava volné místo) nebo si ji uschovat a přepsat si je při přestupu na vyšší úroveň. Detailní pravidla viz příloha.
  • Hledání tajných dveří: pravidlo o šanci nalezení se uplatňuje pouze tehdy, pokud postava nezná přesný postup jejich otevření. Pokud jej zná a aplikuje, tajné dveře najde automaticky. Na hledání si háže postava, pokud uspěje a tajné dveře v místě nejsou, je si tím jistá.
  • Spuštění pasti: šance na spuštění pasti je proměnlivá, určí ji Sudí. Referenční hodnota z pravidel 2 z 6 platí pro nepřímé zacházení s pastí (např. manipulace se zapastěnou truhlou, nikoliv otevření víka). Naopak po spuštění může v závislosti na fikční poloze dojít k hodu na zásah (X z 6), případně náhodnému určení, koho past zasáhne.
  • Průběh boje a iniciativa
Organizace
  • Protože archeologické objevování starého dračáku je dost specifická a úzkoprofilová záležitost, nebudu vypisovat pevné termíny, ale pokusím se přizpůsobit možnostem těch hráčů, co mají o něco takového zájem. Tzn. chcete-li si svět Dračího doupěte navštívit nebo si v něm vytvořit postavu, dejte najevo svůj zájem - a když se vás sejde víc, pokusím se najít termín, co vám bude vyhovovat.
  • Určitě to budou opět West Marches - tzn. vy budete iniciovat jak výpravu, tak její cíl.
  • Budu se snažit takový termín najít cca 1x do měsíce.
  • Nebráním se tomu, aby se do této větve OSEnautů zapojil i jiný GM, pokud ho podobná věc zajímá - naopak, budu rád, když se o tuhle zajímavou věc podělíme. Jakým způsobem sdílet data o světě se domluvíme.
Nějaké další otázky, které se nabízí:
  • Staré DrDO moduly, nebude to nuda a frustrace? Pevně věřím tomu, že OSE koncepty jako náhodná setkání, hody na reakci a sandboxový přístup vnesou do zatuchlého dračákistického designu svěží vítr. A kdyby se ukázalo, že to nejde, mám v šuplíku nějaká vlastní dobrodružství.
  • Nebude tam málo pokladů a tedy i zkušeností? Každé dobrodružství před předhozením hráčů projde "repopulací" pokladů podle pravidel OSE.
  • Proč hrát DrDO obsah s DrDO postavami v OSE a ne v DrDO? No, ve skutečnosti nejde o to hrát DrDO obsah s DrDO postavami, ale jak velí OSEnautský koncept, pořádně to promíchat. Tedy mít svět, kde se rodí DrDO postavy, které se následně vydají do jiných světů ... a vidět, jak se OSE postavy chovají v dobrodružstvích pro DrDO.
  • Kde je chodcův meč? Proč u Mágova velkého mixu nehrozí proměna kouzelníka na rosol? Jaktože lupič nemá klíč? Použitá pravidla vychází z PPZ 1.0 a PPP 1.1, tedy opravdu těch prvních verzí Dračího doupěte.
Uživatelský avatar
Vaarsuvis
Příspěvky: 689
Registrován: 15. 2. 2008, 10:42

Re: [OSEnauti] Svět Dračího doupěte

Příspěvek od Vaarsuvis »

Druid je užitečný, jako vždy :D
S úctou, hráč druidů.
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16381
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: [OSEnauti] Svět Dračího doupěte

Příspěvek od MarkyParky »

Mapa
Map_01.png
Legenda
  1. Zájezdní hostinec U Supího pařátu
  2. Bílý hrad
  3. Vesnice Černoles
  4. Opevněná osada Dardelionovo dědictví
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20871
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [OSEnauti] Svět Dračího doupěte

Příspěvek od Markus »

Bílý hrad je fakt Bílý hrad? Abys nenarazil na to, že to má většina hráčů vyspoilované. Nebo jsi ho nějak měnil, aby to stálo za to, i když to člověk zná?

(Já teda touhle otázkou nevyjadřuju zájem o hraní Bílého hradu, zajímá mě to v obecné rovině.)
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16381
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: [OSEnauti] Svět Dračího doupěte

Příspěvek od MarkyParky »

Bílý hrad je fakt Bílý hrad.
Určitě to bude remasterovaná verze, ne původní.

Moje zkušenost je, že pokud to někdo hrál před 30 lety, tak už si to nepamatuje a vyspoilované to nemá.
Pokud si někdo originál četl relativně nedávno, tak je to na zvážení - ten remaster umí překvapit, to už mám vyzkoušené.

Pokud se někdo podílel na vývoji remasteru/má pročtené to jeho vlákno do detailu, tak by to asi hrát neměl (nebo může tím Jezusozpůsobem, kdy hraje jen taktickou část a nepodílí se na rozhodování kudy a kam).

Ale to platí obecně pro všechny moduly. Já se taky nebudu v jiných světech hlásit na hraní modulů, které mám vyspoilovaé.

A samozřejmě nemusí se jít do Bílého hradu. Jak jsem říkal, je to pointcrawl a na té zatím odhalené mapě jsou přinejmenším dvě další lokace + cesta na západ do rokle.
Uživatelský avatar
Jiron
Rytíř
Příspěvky: 2321
Registrován: 16. 10. 2004, 16:34

Re: [OSEnauti] Svět Dračího doupěte

Příspěvek od Jiron »

To bych si moc rád dal. DrD jsem na začátku své RPG kariéry (tedy, když mi bylo asi 11) hrál velice krátce. Ale upřímně řečeno, nejsem si jistý jestli chci aby tenhle hack byla moje první zkušenost s OSE a opravdovým OSR.
Jeden moudrý muž kdysi řekl: "To, ze mas na něco právo, neznamená ze nejsi č***k, když to uděláš."
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16381
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: [OSEnauti] Svět Dračího doupěte

Příspěvek od MarkyParky »

Klidně začni jinde, s jinou postavou a vyzkoušej nejdřív vanilu.

Každopádně zájem zaznamenán, až se vás sejde tak 3-4, tak začneme hledat termín.
Uživatelský avatar
lomax00
Příspěvky: 181
Registrován: 19. 10. 2010, 15:16
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: [OSEnauti] Svět Dračího doupěte

Příspěvek od lomax00 »

Rovněž se hlásím do zbroje :)
Iwar the Homeless
Příspěvky: 44
Registrován: 27. 7. 2021, 11:13

Re: [OSEnauti] Svět Dračího doupěte

Příspěvek od Iwar the Homeless »

Mňa táto iniciatíva veľmi zaujala. Niekde som minule vylovil starý charatersheet Chodca, a možno je na čase ho oprášiť.
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16381
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: [OSEnauti] Svět Dračího doupěte

Příspěvek od MarkyParky »

Tak už jste tři, i když teda Rovan chce nejdřív ochutnat OSE ve Vanille.

Tak buďto dá vědět, až bude mít ochutnáno nebo se objeví ještě alespoň jeden človík a začneme hledat termín.
Uživatelský avatar
lomax00
Příspěvky: 181
Registrován: 19. 10. 2010, 15:16
Bydliště: Hradec Králové
Kontaktovat uživatele:

Re: [OSEnauti] Svět Dračího doupěte

Příspěvek od lomax00 »

Při pro čítání pravidel jsem narazil na pár překlepů:
- čaroděj - vylepšení přátel - je tam dvakrát nadpis Černá kočka
- kudůk - rodová zbraň - "V boji sekerou sekerou ..."

A ještě dotaz ve výčtu zbraní jsem nenašel Okovanou Hůl, případně, jak to má Druid z holí? Nevybavuji si, jak to bylo v pravidlech DrD 1.0/1.1. Vím, že v pozdějších pravidlech s ní měl určitě bonus a mohl si ji vyprosit od stromu.
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16381
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: [OSEnauti] Svět Dračího doupěte

Příspěvek od MarkyParky »

Za překlepy díky.

Hůl tam mezi zbraněmi opravdu v 1.0 nebyla ani v základních. Přidali ji myslím v 1.1 nebo 1.2.

Když o tom přemýšlím, Stejně je možné si něco takového pořídit jiném světě, asi není problémy na těch pravidel přidat tak aby bylo jasné jaké má parametry. To si ale musí vyřešit je, jak pak s kouzelníkem.

Má totiž v původní textaci, že může používat jen lehké zbraně a když neexistovala žádná lehká obou ruční, měl tím pádem je k dispozici dýku a pod, což je vlastně ekvivalent kouzelníka z B/X, potažmo OSE.

Jak právě v dalších verzích přibyla lehká obouruční okovaná hůl, automaticky ji mohl začít používat kouzelník, a v dračáku se to hodně rozšířilo.

Tím pádem tohle chce nějak rozčísnout, jestli se ten kouzelník na meele má chovat víc jak z OSE / DrD1.0 nebo víc jak z DrDO 1.1

Jinak pokud by ta hůl byla, tak bude dávat 1D6, obouruční, pomalá, takže to zas nějaký katastrofální disbalance není.

Co se té speciální druidské hole týká, ta je určitě pozdější. Ten druid byl pak v DrD hrozně turbolentní, myslím že v 1. 3 dostal Zlatý srp a v 1. 6 hůl? nebo naopak? Tak jako tak, tyhle věci zavádět nebudu, opravdu jsem si dal verzi 1.1 jako strop pro PPP a až na opravy zjevných chyb se přikláním k 1.0 pro PPZ.

Nicméně pokud už to hůl přidělávat budeme, tak asi má smysl ji zadefinovat tak, aby jsi jí ten druid vzít mohl a nebyl odkázán na obušek a luk.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20871
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [OSEnauti] Svět Dračího doupěte

Příspěvek od Markus »

Když jsme u těch překlepů, soustavně píšeš družijníci místo družiníci, ale bral jsem to už jako takovej kolorit. :)
Uživatelský avatar
Wolfus
Příspěvky: 1094
Registrován: 14. 8. 2009, 11:45

Re: [OSEnauti] Svět Dračího doupěte

Příspěvek od Wolfus »

Marky: Druid mal palicu od pokrocilych (verziu si teraz nevybavim - v 1.5 ju uz mal, ale v 1.1 este nie) a kosak dostal az v expertoch.
DrD (II), Pribehy Imperia
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16381
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: [OSEnauti] Svět Dračího doupěte

Příspěvek od MarkyParky »

Díky za upřesení.
Odpovědět

Zpět na „OSEnauti – otevřené hraní OSE“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Bing [Bot] a 0 hostů