Co jste hráli v roce 2022? (+PF 2023!)

„Meta“ diskuze o samotném RPG Fóru.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 21026
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Co jste hráli v roce 2022? (+PF 2023!)

Příspěvek od Markus »

Je tady další rok. Za celý tým RPG Fóra vám přeju, ať se vám v něm daří a ať se vám vyplní nejen vaše herní předsevzetí!

A při té příležitosti si pojďme udělat velkou anketu o roce minulém...

:arrow? Anketa RPG Fóra: Jaké RPG hry jste hráli v roce 2022?

Bližší informace o jednotlivých hrách najdete v Databázi RPG. Budeme rádi, když si najdete čas je v databázi ohodnotit.

Potom se do diskuze můžete přijít pochlubit, co jste hráli, kolik toho bylo a nakolik jste spokojení. :wink:

Anketa poběží celý leden, na začátku února ji stopneme a shrneme výsledky.

Pomozte nám anketu šířit i mimo RPG Fórum. Vlastně kamkoli, kde se zabývají RPG hrami. Na facebooky, Discordy i klidně svým spoluhráčům ze skupiny, kteří na herní weby nechodí. Loňský ročník měl 318 respondentů. Zkusme to letos vytáhnout aspoň na 500!

:idea: :idea: Výsledky :idea: :idea:

:arrow? Interaktivní přehled her a počtu hlasů v Databázi RPG
:arrow? Úplný přehled tady v diskuzi
:arrow? Rozbor a komentáře

Předchozí ročník:
:arrow? Co jste hráli v roce 2021?
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22629
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Co jste hráli v roce 2022? (+PF 2023!)

Příspěvek od Jerson »

Markus píše: 21. 3. 2023, 08:21Jerson: Blízkost her ukazuje ten první graf. Detailní rozkliky jednotlivých her jsou spíš netřeba, respektive nevím, co z nich chceš vykoukat.
Chtěl bych, aby bylo na první pohled vidět, jaké další hry a jak moc hrajou hráči jednotlivých posuzovaných RPG. Tedy zda třeba u systému A jeho hráči hrajou v různé míře deset jiných systémů, zatímco u systému B hrajou občas jen dva.
Tady z těch grafů to nevidím.
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16480
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Co jste hráli v roce 2022? (+PF 2023!)

Příspěvek od MarkyParky »

Nejsem si jist, jestli tohle je dobrá metrika.

Z toho ti pak totiž vyleze, že hráči DnD5E jsou hrozně flexibilní a mají široký obzor, protože budou mít spoustu vazeb na jiné systémy.

Ve skutečnosti je to ale obráceně, lidi co hodně hrají jiné systémy, určitě zkusili i DnD5E.

Prostě Tím že u těch hlasu nebyla váha, bude tohle hodně hodně zkreslené a povede to k hodně zavádějícím interpretacím.
Za tento příspěvek děkují uživateli MarkyParky tito uživatelé (celkem 3):
Passingby, Skříťa, Vitus
Uživatelský avatar
Passingby
Příspěvky: 1650
Registrován: 13. 10. 2021, 16:41

Re: Co jste hráli v roce 2022? (+PF 2023!)

Příspěvek od Passingby »

Můj odhad je, že "centrovat" to na majoritní hry neřekne (skoro) vůbec nic, protože se ty skupiny posuzují jako celek. Možná tak akorát jak moc se překrývají hráči DnD/JaD a DrH. Spíš by mohlo být zajímavější vidět, jaký jsou v těch majoritních hrách podskupiny - jestli ty vazby na minoritní hry mají tak nějak všichni, nebo tu vazbu ven vytvoří jenom malá skupina flexibilních hráčů (což je víceméně doplněk k tomu, co psal Marky).

Blbý je, že taková analýza se musí dělat dynamicky, kdy si člověk rychle zkouší různý hypotézy a postupně si je na těch datech ověřuje a zpřesňuje, nebo je zavrhuje. Statický obrázky užitečnost a použitelnost těch nástrojů sráží o nějaký ten řád dolů.
Verify you are a human.
It's just an overreaction. In a few months, nobody will remember the drama.
Skříťa
Příspěvky: 35
Registrován: 6. 1. 2022, 15:08

Re: Co jste hráli v roce 2022? (+PF 2023!)

Příspěvek od Skříťa »

Markus :

Vzdálenost souvisí se silou spoje, ale je to kombinace několika faktorů které spolu interagují a nedokáži ti říct přesně jakou to má vypovídající hodnotu. (Jde o kombinaci gravitace bodu, odpuzujícího náboje bodu a síly spojení)

Bohužel, přesně podle tvých požadavků to Power BI nezvládne(a já se mu nedivím, myslím, že podcenuješ jak moc malých spojení tam je). Tudíž jsem udělal dvě která se tvému požadavku přibližují :

Změny oproti visualizaci předtím:
Velikost bodu je úměrná odmocnině celkových hlasů
Barva spoje je úměrná absolutní síle spoje

Jen hry které mají více jak 10 hlasů, žádné omezení na tloušťku spoje.
Screenshot 2023-03-21 091120.png
Hry s vice jak 5 hlasy a spojeni se silou vetsi jak 3.
Screenshot 2023-03-21 092204.png
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 21026
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Co jste hráli v roce 2022? (+PF 2023!)

Příspěvek od Markus »

Ono už na tomhle obrázku je dobře vidět, že...


Obrázek


Dračí hlídka má hodně blízko k Jeskyním a drakům... což je teda LOL, ale dává to smysl – hráči omezení na češtinu s preferencí k fantasy asi často vyzkoušeli obojí. Dračí hlídka má taky blízko k Witcherovi, což bylo moje podezření už dlouho z toho, jak jsem sledoval jednotlivé hlasy během ankety – můj osobní odhad je, že obojí se hraje nejvíc v Ostravě (to není vtip) a míchá se to tam.

K množině Hlídka / Jeskyně a draci mají taky blízko DrD a DrD II, zcela nepřekvapivě.

Ten Alien vedle Jeskyní a draků je překvapivý dost, ale to bude spíš náhodné hození té bublinky na nějaké místo na obrázku – podle mě nemá dost šňůrek, které by ji tahaly jinam. Proto jsem navrhoval, ať Skříťa vykreslí všechny spojnice, i ty slabší než 5, aby se to potahalo na vhodnější místa.

Bohužel chybí velká bublina PbtA, protože na tomhle obrázku jsou jen hry s 10+ hráči, ale spousta PbtA měla hlasů míň. Kdyby tam byly, očekávám, že budou tvořit jednu velkou, relativně izolovanou množinu někde bokem. A ta množina se bude jmenovat Karlohry :)

EDIT: Skříťa mě předběhl. Díky! Jdu to studovat.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 21026
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Co jste hráli v roce 2022? (+PF 2023!)

Příspěvek od Markus »

OK, tak tohle je hodně dobré! Díky!

Obrázek

Už tam jsou i ty Karlohry, podle očekávání na úplně opačném konci než Dračí Hlídka a relativně daleko od D&D 5e.
Hry s vice jak 5 hlasy a spojeni se silou vetsi jak 3.
OK, tohle zní jako dobrá metodika!

EDIT: Alien zůstal u Hlídek a Dračáků, což jsem nečekal... ale asi se to vážně potkalo.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 21026
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Co jste hráli v roce 2022? (+PF 2023!)

Příspěvek od Markus »

A pak chci vyzdvihnout takzvanou „Markusovu bublinu“, která nahoře spojuje OSE, DCC, Warhammer, RuneQuest a oD&D $D
Skříťa
Příspěvky: 35
Registrován: 6. 1. 2022, 15:08

Re: Co jste hráli v roce 2022? (+PF 2023!)

Příspěvek od Skříťa »

Ještě mě napadlo, že kdyby jste si s tím někdo chtěli hrát. Tak PowerBi je zdarma a můžu vám nasdílet tu visualizaci, kterou si stáhnete a otevřete a pak si s ní můžete hrát.
https://drive.google.com/file/d/1QdMM69 ... share_link
Uživatelský avatar
Passingby
Příspěvky: 1650
Registrován: 13. 10. 2021, 16:41

Re: Co jste hráli v roce 2022? (+PF 2023!)

Příspěvek od Passingby »

Skříťa píše: 21. 3. 2023, 09:31 Barva spoje je úměrná absolutní síle spoje
Jenom taková poznámka, protože netuším, jak to jednoduše vyřešit (možná asymetrickými spojnicemi s počtem braným relativně k celkovému počtu lidí v uzlu, ale to by bylo ještě míň přehledné, než to je teď). To znamená, že spojnice (plácnu) z DnD 5e na Svitky hrdinů vypadá silná, ale ve skutečnosti mohl hrát Svitky jenom zlomek hráčů 5e, zatímco 5e hrála většina hráčů Svitků, že?

Ale jinak díkec za náhled do těchto nástrojů :clap:
Za tento příspěvek děkují uživateli Passingby:
Skříťa
Verify you are a human.
It's just an overreaction. In a few months, nobody will remember the drama.
Uživatelský avatar
Vitus
Příspěvky: 2666
Registrován: 21. 7. 2006, 09:03
Bydliště: Kladno

Re: Co jste hráli v roce 2022? (+PF 2023!)

Příspěvek od Vitus »

Markus píše: 21. 3. 2023, 09:42 A pak chci vyzdvihnout takzvanou „Markusovu bublinu“, která nahoře spojuje OSE, DCC, Warhammer, RuneQuest a oD&D $D
Já mám podezření, že kdyby se tam dostali všichni hráči her kolem Mizyho, tak by byly vidět 2 oddělené bubliny (co teď vidět nejsou):
- Markusova (OSE, DCC, WHRP, OD&D)
- Mizyho (RQG vedle Symbaroum, ZZ spolu s STA, Dune ...)
Skříťa
Příspěvky: 35
Registrován: 6. 1. 2022, 15:08

Re: Co jste hráli v roce 2022? (+PF 2023!)

Příspěvek od Skříťa »

Jerson píše: 21. 3. 2023, 07:28
Skříťa píše: 20. 3. 2023, 17:59Jiné pohledy asi vygeneruji na žádost relativně rychle, předělávat to a učit se s jiným nástrojem aby jste to měli též interaktivní nevím jestli se mi bude chtít.
Ta data vypadají hezky, ale moc toho z nich nevidím. :-)

Mohl bys vzít prvních pět her (případně deset, pokud to není až tak náročné), a ukázat napojení k ostatním hrám, aby bylo vidět, jaké jiné hry tihle lidé hráli? A pokud možno tak alespoň u těchto pěti her dodržet v každém grafu stejné barvy, ať se to dá opticky snáze zhodnotit i vzájemně. Ještě by bylo fajn mít ostatní hry rozmístěné okolo nich na stejných pozicích.

Tedy že uprostřed bude vždycky hra, jejíž zkoumání nás zajímá, okolo ní po obvodu kruhu v sestupném pořadí podle hranosti ostatní hry (přičemž bude vynechaná pozice samotné zkoumané hry), a nějak dobře zobrazit spojnice mezi tou centrální a ostatními hrami.

Kdyby popis nebyl jasný, tak to kdyžtak nakrelím.

A asi není nutné do grafu zahrnovat hry, které mají méně než pět hráčů.
Srovnat podle množství hlasů ti to nedokážu. Barva her je od začátku konzistentní.
Jinak je to nastavené stejně jako poslední příspěvek.

Ale jinak tady máš top 3 :
DnD.png
Draci hlidka.png
Jeskyne a draci.png
Za tento příspěvek děkují uživateli Skříťa:
Jerson
Skříťa
Příspěvky: 35
Registrován: 6. 1. 2022, 15:08

Re: Co jste hráli v roce 2022? (+PF 2023!)

Příspěvek od Skříťa »

A 4 - 6 :
Draci doupe II.png
Zapovezene zeme.png
Svitky hrdinu.png
Za tento příspěvek děkují uživateli Skříťa:
Jerson
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 21026
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Co jste hráli v roce 2022? (+PF 2023!)

Příspěvek od Markus »

Vitus píše: 21. 3. 2023, 09:56 Já mám podezření, že kdyby se tam dostali všichni hráči her kolem Mizyho, tak by byly vidět 2 oddělené bubliny (co teď vidět nejsou):
- Markusova (OSE, DCC, WHRP, OD&D)
- Mizyho (RQG vedle Symbaroum, ZZ spolu s STA, Dune ...)
Já jsem si říkal, co mi tam smrdí ten Symbaroum! :D
Skříťa
Příspěvky: 35
Registrován: 6. 1. 2022, 15:08

Re: Co jste hráli v roce 2022? (+PF 2023!)

Příspěvek od Skříťa »

Passingby píše: 21. 3. 2023, 09:48
Skříťa píše: 21. 3. 2023, 09:31 Barva spoje je úměrná absolutní síle spoje
Jenom taková poznámka, protože netuším, jak to jednoduše vyřešit (možná asymetrickými spojnicemi s počtem braným relativně k celkovému počtu lidí v uzlu, ale to by bylo ještě míň přehledné, než to je teď). To znamená, že spojnice (plácnu) z DnD 5e na Svitky hrdinů vypadá silná, ale ve skutečnosti mohl hrát Svitky jenom zlomek hráčů 5e, zatímco 5e hrála většina hráčů Svitků, že?

Ale jinak díkec za náhled do těchto nástrojů :clap:
Přesně tak, tloušťka spoje vyjadřuje jen absolutní množství překryvu. (A v dnešních náhledech to samé dělá i sytost barvy spoje)
Pro relativní by se to asi muselo řešit znatelně jinak.
Mag
Příspěvky: 68
Registrován: 24. 8. 2022, 19:51
Bydliště: Plzeň

Re: Co jste hráli v roce 2022? (+PF 2023!)

Příspěvek od Mag »

Skříťa píše: 21. 3. 2023, 09:58
Tohle je hodně hustý, zvládl by jsi vytřídit z toho ostatní hry z prvních 6 ? Myšleno aby se ukazovaly jen spojení na ostatní míň známý/hraný hry ?
„Každý, s kým se v životě potkám, mě v něčem předstihuje. Tak se od něho učím.“
Pravidelně vedu: Svitky Hrdinů
Zápisky z hraní: UVG
Pravidelně hraju: Zapovězené země
Odpovědět

Zpět na „O RPG Fóru“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Markus a 8 hostů