O jednoduchosti a složitosti RPG her

Obecné diskuze nezávislé na herním systému či světě.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Sparkle
Příspěvky: 4148
Registrován: 11. 11. 2008, 00:27
Bydliště: Aštarova flotila

Re: O jednoduchosti a složitosti RPG her

Příspěvek od Sparkle »

Lze zároveň milovat GMování a zároveň mít pocit, že je ultra náročné. Je to asi jako když máte malý děti. Milujete je, nevyměnili byste je za nic na světě, přesto jste z nich furt vyšťavený, padáte na hubu, občas na ně řvete když už vám ujedou nervy a občas je potřebujete strčit babičce.

Mám to přesně takto s GMováním. GMování je tak specifická aktivita, že mi saturuje určitou potřebu, kterou žádné jiné hobby tak dobře neumí (možná psaní interaktivních novel, což zvažuju jako náhradní hobby, pokud bych už měla GMování plné zuby). Zároveň mě ale skoro každé herní sezení hodně vyšťavuje, někdy mám po tom i depky (když musím řešit toxicitu mezi hráči, nebo mi někdo ofrflal zápletku atd.) ale třeba další den už zase naopak se depka překlopí do euforie, když mi nějaký hráč napíše, že se u toho skvěle bavil a tak. Takže bych za sebe řekla Fun! a zároveň náročná práce.

Je nicméně fakt, že moje situace je specifická, hlavně je problém že já preferuju komorní, vztahovější příběh v pomalejším tempu se spoustou hloubkových rozhovorů, a na to bohužel mám problém sehnat spoluhráče (a možná je nikdy neseženu, protože tento typ hry se obecně blbě dělá v tabletopu, kde se hráči nudí, když jeden vede deep rozhovor s GMem). Takže mi nezbývá než hrát dobrodružnou fantasy a doufat, že aspoň některá sezení se povedou udělat vztahovější (což se mi momentálně daří tak v 1 sezení ze 4). Furt mi ale ta dobrodružná fantasy moc neštymuje, není to pro mě přirozené a úplně mě to nebaví. Další problém jsou moje zdravotní omezení, chronická únava, věk se taky podepisuje.

Jestli by mi něco pomohlo víc se radovat z GMování, tak to fakt NENÍ to, aby mi hráči pomohli spoluvytvářet reálie světa (nepočítám drobnosti typu "co je na náměstí zajímavého"). Mě právě baví vymýšlet vlastní zápletky, NPC a lore. Kdybych o to měla přijít, tak už nebudu GMovat určitě.
Pomohlo by mi hlavně mít co nejtolerantnější hráče. Kteří nebudou mít příliš velké nároky na kvalitu hry a tak můžu být v klidu a nemít stres z toho, že se sezení nepovede a oni budou frflat. Že i když se družina zakecá na půl hodiny v hospodě u piva, tak si to budou užívat a nebudou hned jak čertíci z krabičky, že se tam nic nedělo omg omg. Zároveň ale vím, že takoví hráči jsou rarita, páč přece jen volný čas lidí je vzácný (zvlášť teď, když je fakt krize a moji kámoši si berou druhé práce, aby uživili rodinu) a zároveň už existuje plejáda úžasných seriálů, se kterýma soupeřím o pozornost hráčů. Teď nicméně není doba na to, abych si řešila svoje vnitřní rozpory, mám příručku před doděláním a chci to dotáhnout. Budu to řešit až pak.
If you tell me I should be like 'Mercer', you get your wish: you won't be playing at either of our tables.
Neviditelná kniha - oficiální svět pro Dračí doupě / Drd II
Fate: Rozcestí česká mutace 4. edice Fate RPG v knižním vydání
Doplněk pro získávání zkušeností - alternativní pravidla "expení" pro Dračák / DnD / Hlídku / Fate a další systémy
Uživatelský avatar
Wolfus
Příspěvky: 1116
Registrován: 14. 8. 2009, 11:45

Re: O jednoduchosti a složitosti RPG her

Příspěvek od Wolfus »

Fun/narocne.
Z hladiska narocnosti sa tu preberali hlavne dva faktory - pravidla a socialna sfera. U mna su tieto dve veci absolutne v pohode, problem mam s tvorivostou - vymysliet zaujimavu zapletku (alebo mozno zapletku, o ktorej si myslim, ze by mohla byt zaujimava pre hracov) je pre mna dost tazke a nerad by som hracov nudil. Preto preferujem Pribehy Imperia, kde mozu hraci popostrcit zacykleneho PJa (a nie len naopak, ako v rules-heavy systemoch).
DrD (II), Pribehy Imperia
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8902
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Re: O jednoduchosti a složitosti RPG her

Příspěvek od sirien »

Můžete se přestat rozepisovat a prostě Markuse dokopat k tomu aby nahodil ty dvě ankety? Pokud vim tak RPG F ankety umí ne? Tohle má bejt na jednoduchej přehled po dvou kliknutích, kterého se zúčatsní i tiší okolojdoucí, ne na série zpovědí od aktivních přispěvatelů :D (a rozepsat se v diskusi pak můžete i potom co na tu anketu kliknete)


Markus: jako jo, ale shledávám dost rozdíl mezi tvrzeními "je to sociálně těžké" a "hej okolo neni moc lidí a většina jich už tráví volnej čas jinak". Prozačátek to jsou úplně jiné problémy s úplně jinými možnými řešeními.

York: middleschool neexistuje a stejně jako Sansa Turner, je úplně jedno, jak moc na to budeš tlačit, prostě se to nestane.

Sparkle: jakože, na plnou hubu... pokud je to pro tebe takhle náročné a stresující, tak bych řekl, že to děláš blbě.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17485
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: O jednoduchosti a složitosti RPG her

Příspěvek od York »

sirien píše: 16. 12. 2022, 16:50 Můžete se přestat rozepisovat a prostě Markuse dokopat k tomu aby nahodil ty dvě ankety?
1) To můžeš udělat sám.

2) Do ankety bych ti nekliknul.
Uživatelský avatar
ShadoWWW
Příspěvky: 4592
Registrován: 21. 8. 2007, 11:16
Bydliště: Kostka
Kontaktovat uživatele:

Re: O jednoduchosti a složitosti RPG her

Příspěvek od ShadoWWW »

- fun!
- v klidu
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
ShadoWWW
Příspěvky: 4592
Registrován: 21. 8. 2007, 11:16
Bydliště: Kostka
Kontaktovat uživatele:

Re: O jednoduchosti a složitosti RPG her

Příspěvek od ShadoWWW »

Jinak z Jersonova vyprávění, jak hrával DrD, víme, že hraní postavy může být mnohem víc stresující než vedení hry jako PJ.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8902
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Re: O jednoduchosti a složitosti RPG her

Příspěvek od sirien »

York píše: 16. 12. 2022, 17:071) To můžeš udělat sám.
He? Můžu?
Jak a kde?
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16477
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: O jednoduchosti a složitosti RPG her

Příspěvek od MarkyParky »

Pozdní reakce, tak z rychlíku:
GMing je PRO MĚ:
- fun!
GMing je PRO MĚ:
Cokoliv z uvedeného, podle okolností. Dokážu hrát z voleje, dokážu investovat 10h přípravy do 1hodiny hry .. a dokážu následně těch 10h přípravy 8x zrecyklovat a protočit, abych ten poměr zas dostal do rozumné hodnoty.
S dodatkem že "práce" je tu blbě zvolené slovo, protože ten tvůrčí proces, ať je sebevíc náročný, mi teda práci nepřipomíná ani náhodou.

Sirien vs Jerson na téma "Co potřebují nováčci?"
Pravdu má Sirien - potřebují zaháčkovat, navnadit, zapojit. Včetně nováčko GMů. Obecný jednoduchý systém nikoho nezaujme.

Sirien vs Markus na téma "Sociální problém?"
Pravdu má Markus a ze Sirienova postu čiší Survival bias na sto honů. Sehnat kámoše na hraní divné věci jako je dračák apod (obzvlášť na maloměstě) není úplně jednoduchá věc.


Můj názor:
Co udělat, aby se lidi zaháčkovali na GMování?

Napište jim GM starter set. Ne, neříkejte, že existují - neexistují. Startersety, které tu cituje Markus, jsou pro hráče (a tuhle roli učí blbě), ale GMy učí paskvily a ukazují jim GMovskou práci jako opruz.

Jakože - můj názor je, že Gygrax dělal spoustu věcí blbě a zdaleka není takový Bůh, za jakého se vydává. Ale myšlenka, že nejlíp se hráči naučí GMovat, když jim prodá/dodá nedodělaný modul s pár vzorovými situacemi a pak "dodělej si sám", má hodně do sebe. Bohužel, přímo na ty Gygraxovské moduly se odkázat nedá, protože učí jiné paskvily v podobě GM technik z doby rozkop zahoď.

Ale chcete-li materiál, který ukáže GMům, že GMování je fun, přečtěte si B1+B2 a udělejte něco podobného, jen aplikujte moderní GMovské postupy.
Za tento příspěvek děkují uživateli MarkyParky:
Markus
Uživatelský avatar
Jocho
Příspěvky: 494
Registrován: 5. 7. 2009, 23:08
Kontaktovat uživatele:

Re: O jednoduchosti a složitosti RPG her

Příspěvek od Jocho »

MarkyParky píše: 16. 12. 2022, 22:34 Jakože - můj názor je, že Gygrax dělal spoustu věcí blbě a zdaleka není takový Bůh, za jakého se vydává. Ale myšlenka, že nejlíp se hráči naučí GMovat, když jim prodá/dodá nedodělaný modul s pár vzorovými situacemi a pak "dodělej si sám", má hodně do sebe. Bohužel, přímo na ty Gygraxovské moduly se odkázat nedá, protože učí jiné paskvily v podobě GM technik z doby rozkop zahoď.
Práve teraz si chystám pamflet pre vianočný špeciál, ktorý každoročne hrávam v robote. Nejde o nič vážneho, takže aj príprava je skôr formálna a viac času zabíjam zháňaním metalových, temných a epických verzií kolied.

Príprava je teda pamflet a ako z Quentinových prác vieme, je to dobrý materiál pre ľudí, ktorí vedia všetko to, čo vlastne nový GM nevie.

Predstava, že v knižke "GM 101" by bola pasáž, kde by bol rozobratý takýto pamfletový modul na drobné a vysvetlili sa v ňom všetky mechaniky, ktoré v ňom nie sú priamo spomenuté, síce nebude všeobsažný, ale pri vhodnom výbere modulu môže pokryť dosť veľký zoznam vedomostí s priamou ukážkou využitia.
DNGN - vstupný d6 systém so sandboxovým freeform svetom
moloth - sólo kartové RPG o živote na tvorovi veľkom ako okres
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17485
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: O jednoduchosti a složitosti RPG her

Příspěvek od York »

sirien píše: 16. 12. 2022, 22:27 He? Můžu?
Jak a kde?
Založíš nový téma a dole máš záložku Anketa.

MarkyParky píše: 16. 12. 2022, 22:34Napište jim GM starter set.
Co si pod tím představuješ?

MarkyParky píše: 16. 12. 2022, 22:34Ale myšlenka, že nejlíp se hráči naučí GMovat, když jim prodá/dodá nedodělaný modul s pár vzorovými situacemi a pak "dodělej si sám", má hodně do sebe.
Tohle?
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16477
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: O jednoduchosti a složitosti RPG her

Příspěvek od MarkyParky »

Jo. Tohle.

B1 a B2 jsou fakt příklady takového přístupu.
Každý na to jde trochu jinak (B1 dá dungeon a návod, jak ho zaplnit, B2 dává vzorový dungeon a vedle prázdnou jeskyni k procvičení a vzorové venkovní encountery a prázdno kolem k vyplnění) a morálně jsou hrozně zastaralé co se týká textace těch rad, jak to zaplnit, ale jsou to didaktické produkty učící, jak dělat GM přípravu.
Edit: Koukám na B3 a ta už tyhle didaktické prvky neobsahuje. B4 ano, B5 a dál už zase ne.

A fakt si nejsem vědom toho, že bych viděl někdy jiné podobné s dnešním datem. Místo toho jsou v příručkach a starter settech railroady, co učí hráče, ale GMa ne. Ano, u DrDII jsem vinen v plném rozsahu.
Naposledy upravil(a) MarkyParky dne 17. 12. 2022, 00:05, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8902
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Re: O jednoduchosti a složitosti RPG her

Příspěvek od sirien »

York píše: 16. 12. 2022, 23:35Založíš nový téma
aha, takže nemůžu, díky.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Sparkle
Příspěvky: 4148
Registrován: 11. 11. 2008, 00:27
Bydliště: Aštarova flotila

Re: O jednoduchosti a složitosti RPG her

Příspěvek od Sparkle »

GM starter set je fajn. Ale bylo by fér vydat taky něco pro hráče, rady jak to GMovi usnadnit. Věci ve stylu:

"I když vás první sezení nebavilo, zkuste dát šanci ještě dvěma sezením. U stolního RPG trochu déle trvá, než si skupina sedne a sladí"

"GM má autorskou slepotu ke svým výtvorům. Může se stát, že si připraví zápletku s úvodním háčkem, který mu bude připadat děsně cool, ale vy se na něj vůbec nechytnete, protože zas tak cool nebyl. Zkuste tomu dát šanci. Vezměte ten quest. Třeba bude nakonec zábavný."

"Nepožadujte po GMovi zároveň sandboxovou volnost a zároveň střídání scén různého typu, dramatické oblouky a podobně. Je extrémně těžké splnit oboje naráz, pokud GM není zkušený."

a podobně.
If you tell me I should be like 'Mercer', you get your wish: you won't be playing at either of our tables.
Neviditelná kniha - oficiální svět pro Dračí doupě / Drd II
Fate: Rozcestí česká mutace 4. edice Fate RPG v knižním vydání
Doplněk pro získávání zkušeností - alternativní pravidla "expení" pro Dračák / DnD / Hlídku / Fate a další systémy
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8902
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Re: O jednoduchosti a složitosti RPG her

Příspěvek od sirien »

Sparkle: jakože... určitě ne? Protože prostě když chceš někoho podpořit a motivovat, tak mu nebudeš dávat návod co automaticky předpokládá selhání, jakože by to njěkoho nebavilo (a měl by to zkoušet snad dokonce ještě dvakrát, takže by to to mělo nebavit i příště - jakože wtf?) a určitě mu nebudeš řikat "hej di to zkusit, ale dost možná nebudeš tak cool jak si budeš myslet že si?" Jakože srsly, tohle je naprosto příšernej přístup - a nejen k RPGčkám, teda, ale whatever.

...a jako pokud ti přjde střídání scén různého typu v sandboxu nebo navázání dramatického oblouku z příběhové linky kterou si hráči sami rozjedou náročné, tak... well, mě jako ne a je to něco co zvládnu i začátečníkovi vysvětlit dost snadno. (Otázka jestli bych to měl dělat protože myslím existují jiné věci, které pro něj budou na začátku herní kariéry důležitější a je lepší jeho "onboarding kapacitu" nasměrovat spíš jejich směrem je už o něčem jinym...)
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Sparkle
Příspěvky: 4148
Registrován: 11. 11. 2008, 00:27
Bydliště: Aštarova flotila

Re: O jednoduchosti a složitosti RPG her

Příspěvek od Sparkle »

Sirien: smím vědět, kolikrát jsi skládal partu hráčů na kampaň z úplně nesourodých lidí posbíraných skrz inzeráty? Mně přijde, že vůbec. Protože zjevně vůbec netušíš, jak takové grupy vypadají a jak dlouho jim trvá se sladit.
If you tell me I should be like 'Mercer', you get your wish: you won't be playing at either of our tables.
Neviditelná kniha - oficiální svět pro Dračí doupě / Drd II
Fate: Rozcestí česká mutace 4. edice Fate RPG v knižním vydání
Doplněk pro získávání zkušeností - alternativní pravidla "expení" pro Dračák / DnD / Hlídku / Fate a další systémy
Odpovědět

Zpět na „O hraní obecně“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů