[OSE] [dobrodružství] Volokarnovy katakomby

Diskuze o hrách, které se vracejí k herním stylům D&D v 70. letech.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20989
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

[OSE] [dobrodružství] Volokarnovy katakomby

Příspěvek od Markus »

Volokarnovy katakomby.jpg
:arrow? Volokarnovy katakomby v Databázi
:arrow? Stránka na Mytagu (včetně map ke stažení a odkazů na koupi)
Nedávno se ve stísněných putykách a mezi vinnými stánky Arak Brannie roznesla zpráva, že u severních břehů ostrova – kde se mezi houževnatými křovinami, háji olivovníků a tklivými rozvalinami zašlých časů pohybují už jen pasáčci se svými ovcemi – byli spatřeni orkové. a tak znepokojení patricijové z městské Rady nechali okamžitě vyhlásit, že kdo orky vykouří, tomu bude dovoleno ponechat si jejich poklady. A když se k lupu připletou i starodávné mince z dávných hrobek? Nepříjemné otázky ohledně takovýchto podružností tentokrát nikdo klást nebude…

Vaults of Volokarnos (česky vyšlo jako Volokarnovy katakomby) je začátečnické dobrodružství pro Basic D&D a od něj odvozené retroklony. Jedná se o dungeon – komplex pohřebišť, do kterého pronikli orčí pašeráci a jiné živly – situovaný do prostředí se středomořským (post-římským) laděním. Dobrodružství si klade za cíl demonstrovat principy popsané v Basic D&D, používá tedy náhodné generování, výchozí nepřátele, magické předměty a poklady ze základní příručky, řídí se vodítky pro tvorbu dobrodružství... a ukazuje, jak je možné spojit je ve funkční celek. Zároveň slouží jako „školicí“ dobrodružství pro nové hráče, které ovšem není zjednodušené. Jeskyně má dostatečný prostorový rozsah (52 popsaných lokací), aby vznikal prostor pro taktizování, a zároveň má nekompromisní obtížnost i vysoké odměny.

Jako bonus obsahuje na závěr jednostránkový popis přístavního města a jednostránkový zárodek pobřežního světa inspirovaného Dalmácií.

Původně vyšlo samostatně pod názvem Volokarnosz Sírkamrái jako úvodní dobrodružství pro maďarský retroklon Kazamaták és Kompániák, později vyšlo v anglické verzi v 9. čísle zinu Echoes from Fomalhaut. V roce 2022 vyšel český překlad adaptovaný pro Old-school Essentials.
Jedno políčko na mapě má 10 × 10 stop, jasný? :D
Za tento příspěvek děkují uživateli Markus:
Bifi
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20989
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [OSR] [CZ] Old School Essentials (OSE)

Příspěvek od Markus »

Napsal jsem recenzi k právě vyšlému dobrodružství...

Obrázek

:arrow? Recenze: Volokarnovy katakomby (Vaults of Volokarnos)
Nedávno se ve stísněných putykách a mezi vinnými stánky Arak Brannie roznesla zpráva, že u severních břehů ostrova – kde se mezi houževnatými křovinami, háji olivovníků a tklivými rozvalinami zašlých časů pohybují už jen pasáčci se svými ovcemi – byli spatřeni orkové. A tak znepokojení patricijové z městské Rady nechali okamžitě vyhlásit, že kdo orky vykouří, tomu bude dovoleno ponechat si jejich poklady. A když se k lupu připletou i starodávné mince z dávných hrobek? Nepříjemné otázky ohledně takovýchto podružností tentokrát nikdo klást nebude…

„Doporučte mi dobrodružství, když chci začít s oldschoolovým hraním.“

Tradiční otázka, na kterou se překvapivě blbě hledá odpověď. Dnešní OSR scéna sice produkuje dobrodružství fůru, ale málokdo se chce dělat s těmi „základními“ nebo „výukovými“. Takže co doporučit? Staré začátečnické klasiky jako Keep on the Bordelands (1979) jsou spíš pro nostalgiky, kteří „vědí, co dělají,“ a nadto mají růžové brýle. Z nových pokusů o výuková dobrodružství je známá především Tomb of the Serpent Kings (2017), ale ta bere výuku úplně z gruntu, podobně jako videoherní tutoriály, co nedočkavého hráče učí, jak se posouvá kamera a že tlačítko Hlavní nabídka otevírá hlavní nabídku, takže vás ve výsledku spíš spolehlivě otráví než nadchne do hry plné vzrušujících možností. Nově přichází maďarská legenda OSR scény Gábor „Melan“ Lux se svým pokusem o výukové dobrodružství, které razí filozofii přesně opačnou:
Shodou okolností zároveň vyšla i recenze na YouTube kanálu UndergroundRPG - je to dvojrecenze i s Dírou v dubu. Tu jsem zatím neviděl, jen odkazuju.
Za tento příspěvek děkují uživateli Markus:
Vaarsuvis
Uživatelský avatar
Vaarsuvis
Příspěvky: 689
Registrován: 15. 2. 2008, 10:42

Re: [OSR] [CZ] Old School Essentials (OSE)

Příspěvek od Vaarsuvis »

Markus: Zatím jsem Volokarnovými kobkami jen zběžně prolistoval, ale místnost s fontánkami mě potěšila. Že by Gáborův pokus napsat B1: Into Search of Unknown pro novou generaci? :)
Uživatelský avatar
Ota
Příspěvky: 666
Registrován: 6. 6. 2007, 16:17
Bydliště: KrPole

Re: [OSR] [CZ] Old School Essentials (OSE)

Příspěvek od Ota »

Katakomby mi dnes přišly. Při zběžném projití mě zaujalo:
- Brutus Orkokrevný (jaké přízvisko, prosím, měl pan Brutus v originále?, Orkokrevný je moc pěkné slovo).
- v modulu je zmínka o Kassadijské říši, není nad to zaslechnout povědomé názvy říší (Cvach zdraví kassadijské žoldáky, není divu, že podle modulu je Kassadijská říše v úpadku)
- už se těším, až si to upravím pro ZZ, především počty nepřátel, množství peněz a cenu pokladů
- potlačím středomořský nádech, přidám trochu severu a ono to půjde
- trochu mě vyděsil počet usmrcených postav a především pomocníků, asi šoupnu ukazatel smrtelnosti trochu doleva :)
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20989
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [OSR] [CZ] Old School Essentials (OSE)

Příspěvek od Markus »

Byl to Brutus Orc-Blooded, takže to působí jako doslovný překlad z češtiny. :D Jako by ho autor pojmenoval speciálně kvůli té české hříčce.
Uživatelský avatar
Ota
Příspěvky: 666
Registrován: 6. 6. 2007, 16:17
Bydliště: KrPole

Re: [OSR] [CZ] Old School Essentials (OSE)

Příspěvek od Ota »

Ještě jeden dotaz ohledně katakomb - v popisu náhodných setkání se vyskytují následující zkratky:
Akolyti: pok.U
Lupiči: pok.U
Půlčící: pok.V
Obchodníci: pok. U, V

Asi jsem někde přehlédl legendu.
Zkratky U a V jsou nějaké symboly pro typy pokladů?
Díky
Uživatelský avatar
Muzzug
Příspěvky: 372
Registrován: 28. 10. 2009, 10:23
Bydliště: Brno

Re: [OSR] [CZ] Old School Essentials (OSE)

Příspěvek od Muzzug »

Jo, jsou to typy pokladů. Jsou uvedené v OSE str. 230-231.
Uživatelský avatar
Ota
Příspěvky: 666
Registrován: 6. 6. 2007, 16:17
Bydliště: KrPole

Re: [OSR] [CZ] Old School Essentials (OSE)

Příspěvek od Ota »

A ještě jedna otázka, než si to když tak spočítám sám.
Neví, prosím, někdo, jaká je celková cena pokladů v Katakombách? Náhodná setkání nepočítejme.
V popisech se to cennostmi a zlaťáky jenom hemží :).
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20989
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [OSR] [CZ] Old School Essentials (OSE)

Příspěvek od Markus »

Asi to budeš muset spočítat. :)
Uživatelský avatar
Ota
Příspěvky: 666
Registrován: 6. 6. 2007, 16:17
Bydliště: KrPole

Re: [OSR] [CZ] Old School Essentials (OSE)

Příspěvek od Ota »

Cennosti + zlaťáky + stříbrňáky = zhruba kolem 54000 ve zlatých :eyecrazy: (ultratěžké zrcadlo jsem nepočítal)
OK, dejme tomu, že si skupina odnese tak polovinu - 27000 ve zlatých

Když si vezmu, že v OSE stojí si najmout těžkého pěšáka 3 zlaté na měsíc ...
Postavy si mohou najmout na půl roku oddíl těžké pěchoty o síle 1500 vojáků.

Už chápu, že si Markus v naší kampani upravoval ceníky a získané poklady :).

Teď jen vhodně zvolit dělitel pro určení množství pokladů u verze pro ZZ. Řekněme, že pokud postavy najdou všechno, přijdou si na jmění, za které by každý mohl vybavit rytíře (válečný kůň, plátovka, supr přilba, dlouhé kopí, meč, palcát, velký štít), celkem zhruba 25 zlatých. Hrát to budeme asi ve 3-4 hráčích, plus možná 2-3 družiníci (poloviční podíl), takže dejme tomu 5.5 rytířů = 137.5 zlatých.
54000/137.5=392.3
Takže poklady v modulu budu dělit číslem 400? Ještě si to promyslím. V legátově mauzoleu by pak bylo 22.5 zlatých a drahokamy za dalších 12 zlatých. V ZZ za 35 zlatých pořídíte pěkný kamenný dům. Pořád se mi z toho trochu točí hlava :). Ale Gábor varoval čtenáře předem - za možnost se stát pracháčem se platí vysokým rizikem smrti, to beru. Pokud posunu smrtelnost na nižší level, patřičně snížím i poklady. Ono to půjde.
Uživatelský avatar
Ota
Příspěvky: 666
Registrován: 6. 6. 2007, 16:17
Bydliště: KrPole

Re: [OSR] [CZ] Old School Essentials (OSE)

Příspěvek od Ota »

Dotaz ohledně Volokarnových katakomb:
V místnostech 30 a 51 je možné navázat na existující mapu hlubším podlažím.
Podlehl už někdo Gáborovu vábení a navrhl si další patro?
Já jsem nahlodán :).

Prozatímní koncept popisu místnosti 51:
Bedlivý pozorovatel si všimne, že část jedné stěny je novější než ostatní (orkové o tom nic netuší). Za ní klesá dolů do tmy schodiště a končí kamennými dveřmi, do nichž je vytesána hlava trolla s otevřenými ústy. Pod hlavou je vytesán nápis "DŮŠEK SEBA". Pokud se do úst nalije měch trollí krve, dveře se sesunou dolů (zůstanou tak celý jeden den) a odhalí cestu do nižšího patra.

Hlubší patro: Když Volokarnos dokončil zajištění pořádku v okolí (neboli téměř vyhladil původní pratrollské osídlení), byly ostatky poražených nepřátel ukryty do spodních pater katakomb. Je tam k vidění i působivý komiks na zdech, který zobrazuje velká Volokarnova vítězství. Plán byl, že vždy při kulatém výročí rozhodující bitvy se kamenné dveře otevřou a honorace blízkého sídla podzemí katakomb navští. Někteří nepřátelé však nebyly do jámy poražených hozeni zcela mrtví. Když zjistili, že se odsud nemají jak dostat, provedli sebevražedný vyvolávací rituál, na jehož základě se tu objevila Hrůza. Po deseti letech tak byla první návštěva zmasakrována, uprchli jen někteří. Pak už se sem nechodilo a schody byly zazděny.

Místnosti v hlubším patře:
- Jáma poražených
- Galerie vítězství
- Místnost s dioramou rozhodující bitvy
- Místnost s občerstvovací fontánou - kdysi použita jako obětní oltář

Teď to jen nějak hodit na papír :).
Naposledy upravil(a) Ota dne 10. 9. 2022, 10:21, celkem upraveno 1 x.
Za tento příspěvek děkují uživateli Ota tito uživatelé (celkem 2):
Bifi, Jezus
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20989
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [OSE] [dobrodružství] Volokarnovy katakomby

Příspěvek od Markus »

Zatím nemám ohlasy, že to někdo hrál, akorát Vaarvusis to chystá v OSEnautech. Budeš průkopník. :)

Kdybys chtěl být jó věrný originálu, tak zkus použít ty náhodné generátory, co zmiňuje na začátku. :) A samozřejmě příšery doporučené v OSE pro druhé patro...
Uživatelský avatar
Quentin
Noob of The Round Table
Příspěvky: 9342
Registrován: 31. 7. 2007, 14:31
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: [OSE] [dobrodružství] Volokarnovy katakomby

Příspěvek od Quentin »

Markus píše: 10. 9. 2022, 08:40Zatím nemám ohlasy, že to někdo hrál, akorát Vaarvusis to chystá v OSEnautech. Budeš průkopník. :)
Já mám objednáno, ale čeká to na dotisk Díry v dubu.

Akorát tam pošlu lvl 5 postavy s hromadou houserules, takže to nebude úplně vzorový playtest :D
http://2k6goblinu.blogspot.cz/
“Questions are gameplay”-Chris McDowall, The ICI Doctrine, 2018
Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001
Uživatelský avatar
Ota
Příspěvky: 666
Registrován: 6. 6. 2007, 16:17
Bydliště: KrPole

Re: [OSE] [dobrodružství] Volokarnovy katakomby

Příspěvek od Ota »

Moje skupina včera vyrazila do Volokarnových katakomb.
Systém: Zapovězené země
Počet postav: 3 postavy hráčů (možná se příště jedna postava přidá) a 1 strážný, který tam s nimi šel dobrovolně z osobních důvodů.
Úroveň postav: Těžko se to odhaduje, ale řekněme tak druhá úroveň.
Cíl výpravy: Najít Volokarnovo kopí (lokace 32) a lebku šíleného Volokarnova čaroděje Thorbuse (lokace 16).
Dosud navštívených lokací: 3
Zápis: viewtopic.php?p=651740#p651740 (na konci zápisu)
Odpovědět

Zpět na „Old School Renesance (OSR)“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti