[OSEnauti] Bastlírna – Diskuze o pravidlech

OSEnauti jsou společné (převážně) online hraní OSE, ve kterém s jednou postavou přecházíte mezi hrami různých sudí a bavíte se chaosem, který vzniká.

Moderátor: MarkyParky

Odpovědět
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

[OSEnauti] Bastlírna – Diskuze o pravidlech

Příspěvek od Markus »

Bastlírna je místo, kde se bavíme o svých zkušenostech s pravidly a bastlením OSE!

Pojďte se sem dělit o svoje tipy a triky, jak bastlíte OSE ve svém „světě“. Ptejte se na rady, když vám něco v pravidlech není jasné. Sdílejte svoje domácí úpravy, inspirujte se od ostatních.

Nepravidlová diskuze o postavách a obsahu her patří do Mezisférického hostince.
Jezus
Příspěvky: 2601
Registrován: 26. 1. 2018, 10:35
Bydliště: Brno

Re: [OSEnauti] Bastlírna – Diskuze o pravidlech

Příspěvek od Jezus »

Tak bavíme se o systému OSE, ne? Navíc to +2 je k hit rolls, což je v Classic DnD imho d20. Je jako fajn, že jsi nabídl srovnání se systémem, o němž nebyla řeč (a zapomněl to říct), ale mě to trochu mate :-D

Jinak s Markusovým EDITem souhlasím. Snížit bonus nebo zúžit použitelnost je dobrá cesta. Pořád bych to ale něčím podmínil (krom obětí by se u goblinů nabízelo přikázání "nenecháš goblina na živu" :-)= ale zase mám s takovými to postavami, co "musí" dělat to a to, protože "by to jejich postava udělala" špatné zkušenosti.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [OSEnauti] Bastlírna – Diskuze o pravidlech

Příspěvek od Markus »

+1 na k20 je jako +5 % na k100. To je všechno. :)
Jezus
Příspěvky: 2601
Registrován: 26. 1. 2018, 10:35
Bydliště: Brno

Re: [OSEnauti] Bastlírna – Diskuze o pravidlech

Příspěvek od Jezus »

No, tak ono je to hlavně prostě jako +5 % (bez určení kostky). Protože... chápeš, procenta jsou sto :-)

Akorát jak vysvětluju dál, je neintuitivní, že zvýšením šance na zásah o pět procent, se počet zásahů zvedne třeba o deset procent. A protože až to druhé je to, o co opravdu jde, je dobré si to hlídat. (Plus je samozřejmě důležité, jak velká je ta původní šance na zásah. To se v různých systémech /edicích/ docela liší, i když hází všechny d20.
(Což ani tak nevysvětluju tobě - přišlo mi, že jsi to pochopil hned na poprvé :-) - ale případným okolojdoucím, protože jsem zjistil, že je to rozšířený bias).
Uživatelský avatar
Vaarsuvis
Příspěvky: 689
Registrován: 15. 2. 2008, 10:42

Re: [OSEnauti] Bastlírna – Diskuze o pravidlech

Příspěvek od Vaarsuvis »

Přiznávám se, že bohužel Codex je na tyhle detaily skoupý, nabízí sice bonusy pro kleriky/paladiny a popisuje historii a osobnost Nesmrtelného, ale přikázání/obětiny si vymysli DM sám (nebo to odněkud vykraď).

No nic, pohroužím se víc do internetových archivů :)

Markus: Souhlasím, +1 bonus na útok bude přijatelnější.
Uživatelský avatar
Passingby
Příspěvky: 1595
Registrován: 13. 10. 2021, 16:41

Re: [OSEnauti] Bastlírna – Diskuze o pravidlech

Příspěvek od Passingby »

Jezus to myslel dobře, ale napsal to blbě :-)

Význam toho bonusu záleží na tom, k jak velké šanci se přičítá, a je jedno, jestli je to +1 v k20 nebo +5 % v k%. Když se přičítá k malým číslům, má daleko větší význam, než když se přičítá k velkým číslům.

V OSE/ODnD jsou, jestli dobře počítam, ty pravděpodobnosti zásahu proti zmíněným potvorám na prvních pár úrovních někde pod polovinou, takže přímý +2 toHit tam bude hrát mnohem větší roli, než kdyby se přičítal při přehazování (třeba) 5. Úplně stejně to bude fungovat v k%: +10% k 20% zvýší četnost úspěchů o polovinu, ale +10% k 70% zvýší četnost úspěchů jenom o sedminu (ale zato sníží četnost neúspěchů dokonce na polovinu $D ).

(Ok, Jezus byl rychlejší a podruhé už to snad vysvětlil srozumitelněji, ale co už :-) )
Verify you are a human.
It's just an overreaction. In a few months, nobody will remember the drama.
Jezus
Příspěvky: 2601
Registrován: 26. 1. 2018, 10:35
Bydliště: Brno

Re: [OSEnauti] Bastlírna – Diskuze o pravidlech

Příspěvek od Jezus »

Vaarsuvis: Obětinami jsem myslel čistě antický styl - koupím vola, nechám ho podříznout na oltáři a maso spálit. Bůh se "nažral", já mám týden požehnání. Tedy v řeči mechanik nějaký finanční dar chrámu.

Ale samozřejmě jestli vyčteš na internetech nějaká cool "přikázání" či jiná konání, co by bohové mohli dle svého naturelu odměňovat, tím líp.

Jen doporučuji držet se jednoduchosti - ono v dungeonech není tolik prostoru pro "plnohodnotné hraní kněze".
Uživatelský avatar
Vaarsuvis
Příspěvky: 689
Registrován: 15. 2. 2008, 10:42

Re: [OSEnauti] Bastlírna – Diskuze o pravidlech

Příspěvek od Vaarsuvis »

Pročetl jsem si Kompletní knihu kněze a Warriors and Priests of the Realms (ze světa Říší) a napadlo mě zabrousit do vod zapovězené 2. edice. Rozhodl jsem se tedy zkusit dát nějaká mechanická omezení "specializovaným kněžím".

Halav, patron kovářů, zhouba humanoidů
Požadavky: 9 síla, 9 moudrost
Dovolené zbraně: krátký meč, drtivé zbraně, oštěp, kopí
Výhoda: +1 proti humanoidům (možná +2?)
Nevýhoda: 40% ze svého podílu musí odevzdat církvi

Petra, patronka hrnčířství a medicíny
Požadavky: 9 moudrost
Dovolené zbraně: hole, kyje a prak
Výhoda: +2 bonus pro léčivá kouzla, identifikace nemocí a jedů
Nevýhoda: může nosit pouze kroužkovou zbroj

Žirčev, patron lovců
Požadavky: 9 odolnost 9 moudrost
Dovolené zbraně: krátký meč, hůl, kyj, kopí, oštěp, krátký luk, dlouhý luk
Výhoda: šance 2 z 6 při sběru, 5 z 6 při lovu (stejně jako hraničář)
Nevýhoda: neumí odvracet nemrtvé
-----------------------------
Co na to říkáte?
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [OSEnauti] Bastlírna – Diskuze o pravidlech

Příspěvek od Markus »

Oh no, druhá edice! :doh:

Vypadá to ve skutečnosti pěkně!
Výhoda: +1 proti humanoidům (možná +2?)
Nevýhoda: 40% ze svého podílu musí odevzdat církvi
Nebál bych se mu dát tu +2, když odevzdává 40 % peněz. +1 je skoro nic.
Výhoda: +2 bonus pro léčivá kouzla, identifikace nemocí a jedů
+2 na léčení chápu, protože na to se hází třeba 1k6, takže to bude 1k6+2.
Ale +2 na nemoce a jedy nechápu. Nechceš říct něco jako identifikace nemocí a jedů na 3 z 6?

Žirčev, patron lovců
Výhoda: šance 2 z 6 při sběru, 5 z 6 při lovu (stejně jako hraničář)
To jsou výhody dost na prd. Jako kosmeticky jsou pěkné, ale ve hře se moc nevyužijou a v OSEnautech asi vůbec. Možná mu dát aspoň stopování stejné jako hraničář?
Uživatelský avatar
Vaarsuvis
Příspěvky: 689
Registrován: 15. 2. 2008, 10:42

Re: [OSEnauti] Bastlírna – Diskuze o pravidlech

Příspěvek od Vaarsuvis »

Markus píše: 1. 2. 2023, 21:15 Oh no, druhá edice! :doh:
Jsem říkal, že nám to pomalu homebrewnu na 3. edici :-)=
Customizuju vlastní postavu, tedy jsem. $D
+2 na léčení chápu, protože na to se hází třeba 1k6, takže to bude 1k6+2.
Ale +2 na nemoce a jedy nechápu. Nechceš říct něco jako identifikace nemocí a jedů na 3 z 6?
Špatně jsem to napsal, měl tam být středník. Přebráno z druhé knížky o knězi Lathandera, +2 na léčivá kouzla a automatická identifikace nemocí a jedů.
To jsou výhody dost na prd. Jako kosmeticky jsou pěkné, ale ve hře se moc nevyužijou a v OSEnautech asi vůbec. Možná mu dát aspoň stopování stejné jako hraničář?
O tom jsem uvažoval, ale nebyl jsem si jistý, jestli to tabulkou stopování to povolání až moc nezesložitím. Uznávám, že jedinou výhodou je dlouhý luk. Asi jo, to stopování bych měl přidat (snad mi to hráči hraničářů odpustí).
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [OSEnauti] Bastlírna – Diskuze o pravidlech

Příspěvek od Markus »

Akorát jelikož hraničář později taky kouzlí kněžská kouzla, je otázka, jestli tím vlastně nebude klerik lepší než hraničář ve všech ohledech. :) Nevím z hlavy, co dalšího hraničář má a jestli má lepší čísla.

Nebo tam nedávej tabulku stopování a jen něco jako "Stopování 2 z 6"
Uživatelský avatar
Vaarsuvis
Příspěvky: 689
Registrován: 15. 2. 2008, 10:42

Re: [OSEnauti] Bastlírna – Diskuze o pravidlech

Příspěvek od Vaarsuvis »

Markus: Tý jo, co teďka koukám na hraničáře, tak ten může nosit maximálně kroužkovku.
A klerik defaultně může nosit i plátovku.
Tak co, omezit kněze na kroužkovku nebo podle vzoru z Říší na koženou? :think:
sk.PNG
Jezus
Příspěvky: 2601
Registrován: 26. 1. 2018, 10:35
Bydliště: Brno

Re: [OSEnauti] Bastlírna – Diskuze o pravidlech

Příspěvek od Jezus »

Markus píše: 1. 2. 2023, 21:15 Nebál bych se mu dát tu +2, když odevzdává 40 % peněz. +1 je skoro nic.
Markusi, sakra! Kolikrát to mám opakovat, aby sis to zapamatoval, točil jsem to tu před čtrnácti dny - +2 je v OSE zatraceně hodně (kór na prní úrovni), +1 stačí.
Jezus píše: 19. 1. 2023, 13:25 +2 není 10 %. Četnost zásahů funguje jinak než jako procentuální podíl hodnot na kostce. Rozdíl je v tom, že sice pravděpodobnost zásahu stoupne opravdu o 10 % (protože se řídí kostkou), ale pravděpodobnost výskytu jevu (jak často zasáhneš) stoupne víc, protože se řídí dalšími věcmi.

Prostě: Když ti šance na zásah vzroste o 10 % (třeba ze 40 % na 50 %), zasahuješ o 25 % častěji! OSE je na to obzvláště citlivé, právě proto, že bonusy k zásahu má jen malé (kolik bojovníků má +2 díky síle?) V DnD 5e například je díky větším bonusům (vůči stejné třídě zbroje) ten vliv menší (10 % na šanci na zásah dělá průměrně jen 15 % více zásahů), takže tam nějaké +1 není třeba tolik řešit (byť je to víc než 5 %), v OSE je to zatracený rozdíl.

Pro jistotu znovu - kolik bojovníků má bonus +2 k zásahu na první až třetí úrovni? A zrovna ty lázně jsou v Mystaře goblinoidů plné...
Byť uznávám, že 40 % je dost. Spíš bych to ale snížil ten dar církvi (třeba na 30 %), než zvedal bonus, o kterém se bojovníkům jen zdá...
Uživatelský avatar
Vaarsuvis
Příspěvky: 689
Registrován: 15. 2. 2008, 10:42

Re: [OSEnauti] Bastlírna – Diskuze o pravidlech

Příspěvek od Vaarsuvis »

Pardon pánové, nechtěl jsem dělat vlny a dělat bordel v OSE, moje úvodní motivace byla prostinká: aby klerici nebyli jak přes kopírák v plátovkách s palcáty bez ohledu na to, zda uctívají severského Thora, boha zlodějů nebo tropického Quetzalcoatla. $D

Klidně dám Halavovi +1 za 30%.
Jezus
Příspěvky: 2601
Registrován: 26. 1. 2018, 10:35
Bydliště: Brno

Re: [OSEnauti] Bastlírna – Diskuze o pravidlech

Příspěvek od Jezus »

Tu svoji snahu (*OPRAVA: tvoji snahu, samozřejmě :D ) samozřejmě podporuji :clap: Ostatně je to "Bastlírna", mělo by se bastlit :-)

Jen nesmíš brát kritiku konkrétního parametru jako kritiku nápadu! Od toho tu diskuse je, aby se dobrý nápad (udělat kleriky rozmanité tím a tím) vybrousil nějakými připomínkami (to je moc, to je složité, co upravit tohle).

Tím se docílí nejen uvedení dobrého nápadu do praxe, ale i jeho dobré provedení :-)

(Jinak to, že když se s Markusem sejdeme v jedné diskusi, vzniknou vlny, to je fyzikální jev. Z toho se vůbec nemusíš cítit nepříjemně $D Nicméně teď koukám, že jsem tam po tom sakra zapomněl smajlík, aby bylo poznat, že je to nadsázka.)
Naposledy upravil(a) Jezus dne 2. 2. 2023, 12:47, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [OSEnauti] Bastlírna – Diskuze o pravidlech

Příspěvek od Markus »

Nejhorší by bylo, kdybych se náhodou z Jezusem shodoval – vlny se stejnou frekvencí se sčítají, a to pak převrací lodě.
Odpovědět

Zpět na „OSEnauti – otevřené hraní OSE“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů