[HRA] Dobrý sluha, špatný pán

Moderátoři: MarkyParky, Sarsaparillos, GM Brněnský drak

Odpovědět
Beltran z Kalné vody
Příspěvky: 27
Registrován: 21. 9. 2022, 22:54

Re: [HRA] Dobrý sluha, špatný pán

Příspěvek od Beltran z Kalné vody »

... u trojklaného kamene ...

🌕🌕 Získali jsme zajatce, je koho obětovat.

"Velicí duchové skal a ohně," pronesu nahlas, když mě Myrick vybídne pohledem, "skuteční páni tohoto ostrova! Od doby, kdy sem přišli naši předci, nám poskytujete teplo, obživu i bezpečí skrze zuby skalisek v okolním moři. I já poznal vaše dobrodiní, vaši ochranu."

Mluvím na hlas a chodím kolem trojklaného kamene, jako bych mluvil ke shromáždění vesničanů, kteří tu ovšem nejsou.

"Nyní přichází čas, abychom vám začali oplácet. Přináším vám tuto první oběť - první za tímto účelem získanou a danou - za sebe i své druhy, jež si zde nadále přejí žít v pokoji. Prosím přijměte tohoto statečného muže, který se za nás vydává."

🔀 Secure an Advantage Získám si přízeň? (Srdce) Miss
🎲 Action Score 4 + 1 + 0 = 5 Challenge Dice 8, 5
:fire: Spálím ale svoji devítkovou Hybnost - ostatně nasbíral jsem ji hlavně chytáním Alina, tak je to příhodné - a mám rázem:
Strong Hit
You gain advantage. Prepare to act: Take +2📈


Ucítím jak mi přeběhne po zádech horkost a otočím se čelem k trojklanému kameni. Jako by mě do sebe vtahoval.

Přistoupím k němu a položím na něj dlaň.
"Ukažte vlídnost a další vám přinesou další oběti," zašeptám a podívám se bokem po Yorath.

🌕🌕 Přesvědčil jsem duchy, že jsem chytrý užitečný služebník.

Pak kývnu zpět na Myricka a následuje jistý řez a krev valící se z otevřených tepen. Mladík stihne jen zamrkat a hned ztratí vědomí. Naopak duchové ohně se probudí a symboly na kamenech vzplanou. Cítím jejich sílu tepat v kamenech pod mýma nohama. A její ozvěnu ucítím i ve svých žilách, tepe mi ve spáncích... Buch-buch, buch-buch... buch-buch.

🔀 Fulfill Your Vow Bude to duchům stačit? (Postup) Miss
🎲 Action Score 8 Challenge Dice 9, 10
✍️ Your quest is undone. Envision what happens (Ask the Oracle if unsure) and recomit: Clear all but one filled progress, and raise the quest’s rank by one (if not already epic).


"Sssloužíšš dobřře, byssstrý havrrane," zašumí mi v uších syčivý hlas, "ale růzzným pánům! Tato krrev byla pro ni... prro vesnici... ne jako sssplátka tvého dluhu!"
"Udělal jsem už dost!" procedím skrze zaťaté zuby, "Jste jako Cadigan, jen berete a chcete víc..."
"Takový je užž oheň, jasssný jako obsidiánové perrutě, lačný jako sssto hrdel krrkavců... ale umí i dávat. Sssám jssi to řekl. Teplo, bezzpečččí... sssílu! Ssslužžž a bude ti dáno, vzzpírej se a zzzahyneššš..."
Na zpoceném čele mi vyraší krůpěje potu. Stisknu zuby a jako v horečce se dotknu trojklaného kamene.
"Obnovuji svoji přísahu - při rudém železe znovu přísahám, že najdu způsob, jak se zbavit dluhu, jež mě váže k pánům ohně a skal!"

🌕🌑🌑🌑🌑🌑🌑🌑🌑🌑
🌶️ formidable (1 pokrok / milník)
🌕 První milník jako odkaz přísahy, z níž obnovený slib vzešel.


Probere mě až ostrá bolest v dlani. Pravou rukou se opírám o trojklaný kámen v místech, kde zářivě tepal jeden ze symbolů. Symbol, který mám teď vypálen v dlani.

Myrick?
Uživatelský avatar
Myrick Lysbærer
Příspěvky: 318
Registrován: 16. 9. 2022, 18:40

Re: [HRA] Dobrý sluha, špatný pán

Příspěvek od Myrick Lysbærer »

Yorathina otázka mě zaskočí. Tak jsem se soustředil na pochybnosti o tom, zda rituál povede ke kýženému cíli, že jsem vůbec nepředpokládal jiný zdroj sil, než nové bohy Železných zemí. A hlavně jsem nečekal pochybující reakci.

S pohledem žádajícím o podporu pohlédnu na Beltrana a Basiru, ale Beltran stojí u kamene, nepřítomně hledí na svou ruku a pořádně mě nevnímá. A Basira místo podpory pronese: "Vesnice je zachráněna před sopkou, alespoň prozatím, nyní je čas zachránit ji před Cadigan."

To zase připoutá pozornost Yorath a svede řeč jinam. "Nestačilo ti to, Basiro? Nebylo těch problémů už dost? Nezapomínej, že jsem pořád Strážkyně. Nedovolím ti vztáhnout na Cadigan ruku."

Udělám pár kroků mezi ně a roztáhnu ruce do širokého gesta. "Uklidněte se, obě. Akutní nebezpečí pro vesnici je zažehnáno - a na řešení Cadigan a jejího postavení tak je mnohem víc času. Není třeba dělat žádná unáhlená rozhodnutí a řešit svárem věci, které se dají řešit v klidu."

Ty, Yorath, se vydej do vesnice a přines tam zprávy o našem úspěchu," otočím se nejprve na jednu stranu. Pak obrátím hlavu k Basiře: "A my dva se postaráme o tělo toho chlapce. Slíbil jsem mu pohřeb do moře, uložíme ho tam, kde jsem včera s Beltranem zanechal jeho druhy. Pak si promluvíme o tom, co bude dál."

🔀 Compel Získám čas sklidním situaci? (Srdce) Strong Hit with a Match
🎲 Action Score 3 + 2 + 0 = 5 Challenge Dice 4, 4
✍️ They’ll do what you want or share what they know. Take +1📈. If you use this exchange to Gather Information, make that move now and add +1🎲.


V tu chvíli mě překvapí Basira. Vykročí vpřed k Yorath a napřáhne ruku. "Máš pravdu Yorath, má zloba mne zaslepila a málem jsem překročila další hranici. Ze své přísahy osvobodit Šedou řeku ze spárů Cadigan neslevím. Ale slibuji ti, že nebudu jednat tak, abych tebe nebo jiného strážce nutila stát mezi námi. Vždyť já to chci udělat i kvůli vám - abyste mohli žít svobodně a užívat si statků, které zde vypěstujete. Ne vám navzdory. A rozhodně nechci, aby kvůli tomu umírali další osadníci nebo Strážci."

Vstřícné gesto udělá svoje a i Yorath vykročí a nabízenou pravicí potřese. "Chápu, že bys byla radši, kdybych stála po tvém boku, ale to nemohu. Po předvčerejší noci ne. Mohu ti ale slíbit, že pokud neprovedeš nějakou násilnou nepředloženost, nebudu ti stát v cestě. A kdyby snad Cadigan zaútočila jako první, budu tě chránit úplně stejně, jako bych chránila ji, kdybys útok vedla ty. Alespoň po ten krátký čas, po který ještě na ostrově budu," dodá nakonec.

Pokývu na souhlas a popadneme s Basirou mrtvé tělo. "Díky." Odtáhneme Alinovo tělo k moři.
Uživatelský avatar
Tristan Baldurson
Příspěvky: 301
Registrován: 5. 9. 2022, 18:24

Re: [HRA] Dobrý sluha, špatný pán

Příspěvek od Tristan Baldurson »

... v osadě, přístaviště ...

Najít použitelnou loďku a pár vesel není zas takový problém. Horší je to se samotným směrem. Tak strašně dlouho jsem nebyl pryč z ostrova.

V zamyšlení dojdu až na oblázkovou pláž, mírné vlny mi omývají boty. Hledím do dáli, na východ vstříc vycházejícímu slunci. Tam někde je Členité pobřeží. Mezi námi žádné větší ostrovy, jen moře a opuštěné skály. A pak ještě kus cesty do Rojřina stesku.

"Díváš se špatným směrem," uchechtne se za mnou někdo. Otočím se a až teď si všimnu starého rybáře se sítí kolem ramen. "Říkal jsi, že ty trosky si našel na druhé straně ostrova. To je na západ. Opačným směrem, víš mladej?"
"Vím," přikývnu a povzdechnu si. "Jenom jsem už dlouho nebyl na moři, jako většina z nás."
"I kdybys byl, tyhle proudy nejsou pro každého, heh. Říkám ti, že jestli budete mít štěstí, rozbijete se tak rychle, že ještě zvládnete doplavat ke břehu."
"To ještě nezní tak zle," pokrčím rameny.
"Hehe, ty a Haleema doplavete. Děcka i ženská v té vodě dřív zmrznou."
"Hm. A když budeme mít smůlu? Pověz mi, co nejhoršího by se nám mohlo stát. Chci slyšet, kam až by nás mohly proudy zanést, když nám do toho bude Shura mluvit."

🔀 Gather Information Jaké je moře v okolí Šedé řeky? (Rozum) Miss with a Match
🎲 Action Score 3 + 2 + 0 = 5 Challenge Dice 8, 8
✍️ Your investigation unearths a dire threat or reveals an unwelcome truth that undermines your quest. Pay the Price.

🔮 Major Plot Twist [2] It was all a diversion.
✍️ Pay the price: It is stressful -1🧠

🔀 Endure Stress Jak ustojím tyhle zprávy? (Srdce) Weak Hit
🎲 Action Score 3 + 2 + 1 = 6 Challenge Dice 3, 6
✍️ You press on.


"Hehe, proudy nejsou to nejhorší, co vás může potkat. Ani skaliska ne. To si vážně myslíš, zrovna ty, cizáku, že tu Cadigan všechny drží kvůli nebezpečnému moři? Pche! Všechny ty řeči o nebezpečných vodách, lodivodech a tak - to byla jenom zástěrka! Je to už pěkná řádka let, kdy chlapi z její posádky zahlédli ty stíny pod hladinou. A i my, rybáři, v teplých dnech vidíme, jak se lesknou na hladině.

Ty vážně nevíš, o čem mluvím? O mořských hadech přece! Na její široký knarr si netroufnou, ale rybářskou loďku rozkousnou vejpůl! To proto nikoho Cadigan už včera nechtěla pustit, ani když máme lávu za dveřmi. A proto straší skálami a proudy, protože kdyby lidi zjistili, co tam venku na ně skutečně čeká, propadli by panice a sežrali se navzájem.

Tak mi pověz, mladej, pořád si myslíš, že vám za to jeden rozbitý drakkar vážně stojí? Věř mi, rozbít se o první skálu bude to nejlepší, co se vám může stát!"

Nic neříkám, jen vylezu z vody a hodně pomalu se vydám směrem k Haleemově rodině. Tohle není dobré. Naopak. Hlubinný bůh má na nás už teď vztek a teď ještě tohle. Možná bude jednodušší postavit nový dům mimo lávové proudy a zkusit počkat do zimy.
Beltran z Kalné vody
Příspěvky: 27
Registrován: 21. 9. 2022, 22:54

Re: [HRA] Dobrý sluha, špatný pán

Příspěvek od Beltran z Kalné vody »

... na vědmině návrší ...

Vystoupám na návrší tak rychle, až mě začne píchat v boku. Chviličku popadám dech, zatímco koukám na spícího Sýčka, který hřaduje na hradlu, pod nímž se suší nějaké ryby. Znovu si zopakuji, že tu nesmím nic jíst.

Vstoupím do Zořiny chýše.

"Očekávala jsem tě, Beltrane..." ozve se vědma tichým hlasem.
"Neočekáváš snad každého? Ostatně každý si někdy najde cestu..." začnu ze široka, jak to mám ve zvyku.
"Ale tebe očekávám už alespoň dva dny!" utne mě Zora, jak to má ve zvyku zase ona, "Měl jsi asi moc práce, než abys zašel navštívit svou... vědmu."
"Měl," přiznám.
"Zase jsem mluvila s tvým otcem..." začne Zora a já střelím pohledem k velikému džbánu, který leží napůl zahrabaný v hromadě písku.
"Prosím, dnes ne..."
"Byl by hrdý na věci, které děláš..."
"Na to, že zabíjím lidi? Už zase..." odseknu.
"Tentokrát to ale děláš skutečně pro dobro Šedé řeky. Nejen její správkyně..."
"Jak... jak to víš?" mírně se zarazím. Už si na šero v Zořině chýši zvykám a začínám pomalu i rozeznávat její tvář.
"Jsem vědma - vím věci!" odfrkne si a napije se z misky něčeho, co páchne jako zkyslé mléko.
"Pak určitě víš, proč jsem-"
"Kvůli ohnivé hoře," nenechá mě domluvit.
"To nebylo těžké uhádnout," ušklíbnu se.
"Díky bohům za ten oheň, jinak by ses mi dál stranil... Bystrý havrane."
"Bohům bych za něj právě neděkoval. Ti si vděk nezaslouží vůbec žádný. Dlužím jim za to, že pomohli zachránit můj život, ale oni se mnou jednají div jako bych nebyl otrok..."
"Jsou to bohové... čeká se od tebe pokora..." nakloní Zora hlavu na stranu a její veliké oči v pomalované tváři připomenou zvědavou sovu.
"Pokora ano, když o něco prosím," zavrčím, "Úcta jistě. Dary... velká slova vděku - jako když se mluví s obchodníky či jinými pány. Ale plazit se před nimi? Co hůř! Nechat se jimi srážet do prachu? Pak to nejsou bohové, ale... sprostí tyrani."
"Zle mluvíš o bozích," ušklíbne se vědma a hodí do ohně něco bylin.
"A kde jinde bych tak měl mluvit, než v chatrči vědmy?" podívám se po amuletech, které se začínají třpytit v okolním šeru, "Navíc... mě to tak naučila matka."
Dlouho si se Zorou hledíme do očí.
"Tvá matka zaplatila vysokou cenu, aby tě udržela v bezpečí, Beltrane," řekne tiše Zora.
"Neprosil jsem se jí o to. Měla mě hodit do slaných síní sotva jsem vyplul z jejích vod. Udělala by lépe."
"A přesto tu teď stojíš, zdravý a silný, a směle přemýšlíš, jak se vzepřít samotným pánům skal a ohně," pozorují mě vědminy veliké oči, "s pýchou a hrdostí. Kde se v tobě vzala, Havrane? Do teď jsi sloužil Cadigan, hrbil jsi hřbet-"
"Nehrbil," donutím se sednou naproti ní k řezavým uhlíkům, abych je nemusel vztekle rozkopnout, "Vždy to byl obchod! Vyrážel jsem za hranice Šedé řeky - na volné moře! Plul k pobřeží, byl jsem volný... Možná mi Cadigan neprokazovala tolik úcty, jako já jí, ale nikdy se mnou nezacházela, jako..."
"..jako s otrokem," přikývne Zora.

Chvíli mlčíme. Vědma mi podá pohár a já se žíznivě napiji.
"A za mnou jsi přišel, abys zvěděl, jak se postavit bohům?" popíchne mě Zora, "Necháš obry, aby ti vykovali meč z hvězdného kovu zatímco budeš zpívat píseň staršího lidu? Zakalíš ho krví vlastního rodu a nabrousíš druhou stranou temnoty? Staneš se písní, co přináší smrt? Nočním lovcem? Černým ostřím obsidi-"
"Přestaň se mi vysmívat! Dobře víš, že nejsem žádný hrdina, tím spíše mstitel z legend. Chci jen zvědět, jak co nejrychleji splatit, co jsem jim dlužen a vrátit se na klidné vody - pokud mě slaný bůh ještě příjme..."
"Jedněm pánům sloužit nechceš, po druhém teskníš, ach, nejsi moc bystrý havran!"
"Nech si toho... Jitro, co si hraješ na nočního ptáka! Jen blázen nemá Hlubinného pána v úctě, když se vydává do jeho říše. A ač je těžké číst jeho vůli a předvídat jeho vrtochy, je to pán ve své podstatě spravedlivý. A..." zarazím se.
"A?" nakloní se Zora blíž.
"A nikdy po mě vlastně nic nechtěl. Tak se pozná dobrý pán!"

Znovu mi podá kalich a já se znovu napiji. Křivda, která mne dosud pálila je jejím nápojem zchlazena a já před sebou začínám vidět cestu. Vlastně množství cest.
"Přečti moji budoucnost," vybídnu vědmu pak, "Kam mám jít, abych se zbavil svého břímě?"
"Podej mi dlaň, budu číst z jejích čar," vybídne mě a když nabídnu levou ruku, zarazí se, "Tu druhou!"
"Tahle je ale od srdce," namítnu, "Vždycky se čte z ní..."
"Tvé srdce bylo vždycky slabé," zavrtí hlavou vědma, "A budeš-li chtít uniknout ohnivým okovům, tvá cesta povede stínem. Dej mi druhou dlaň!"
Zaváhám, ale ukáži jí pravou ruku. Zora se krákavě rozesměje.
"Ha-chá! Vydím, že svoji budoucnost sis do dlaně vypálil sám! Jaký to nápad!"
"Víš, co ten symbol znamená?"
"Když se nehýbe, není to symbol," pokrčí rameny vědma, "Musíme ho nejprve rozhýbat..."
"A jak to-"
Plop! udělá zátka vytažená z hrdla džbánu.
"Aha..."

🔀 Gather Information Kam se vydat/co hledat/co dělat? (Rozum+Pouto) Weak Hit
🎲 Action Score 4 + 2 + 1 = 7 Challenge Dice 4, 9
✍️ The information complicates your quest or introduces a new danger. Take +1📈

:crystal_ball: Potulný GM může zkusit něco vymyslet či nagenerovat :wink:
Uživatelský avatar
Myrick Lysbærer
Příspěvky: 318
Registrován: 16. 9. 2022, 18:40

Re: [HRA] Dobrý sluha, špatný pán

Příspěvek od Myrick Lysbærer »

.... útes jenž slouží jako pohřebiště námořníků ...

"Tak to bychom měli," řeknu, když se za Alinovým tělem, zatíženým kameny, zavře pěnící voda. "Některé sliby je snadné plnit. Přejděme k těm těžkým. Vůdkyní se nechceš stát a dnes ráno jsi v podstatě slíbila Yorath, že nepůjdeš Cadigan zabít za bílého dne předevšemi. A bílý den právě máme. Takže, jaké jsou tvé úmysly?"

🔮Advance

"Rozhodně se nemíním teď zastavovat. Už to chci mít z krku," odpoví netrpělivě Basira.
"A jak?"
Ticho.

Chvíli přemýšlím a pak mě něco napadne. "Už vím, jak zabít dvě mouchy jednou ranou. Dostat tě z ostrova a zároveň připravit Cadigan o všechny její trumfy, takže se Správcování bude muset vzdát sama."

Tázavý pohled.

"Ukradneme tu ... jak se jmenuje ten knarr, o kterém Cadigan tvrdí že je jediný v okolí."
"Medvědici?"
"Jo, tu."
"A to pomůže jak?"
"No, zaprvé tě to dostane z ostrova, kde stejně nemáš budoucnost. Takže bude moct začít nový život. Zadruhé, Cadigan bez své lodi nemá žádnou výhodu, skrze kterou by mohla ovládat ostatní. Bude z ní řadový obyvatel ostrova bez možnosti odjet pryč. A nakonec - jakmile s ní doplujeme na nějaký další ostrov, můžeme spoustě obchodníků říct, kde Šedá řeka leží a jak se k ní dostat. Takže až se obchod znovu objeví, Cadigan už nebude jediná obchodnice a tím zmizí poslední důvod ji poslouchat."

🔀 Compel Přistoupí Basira na můj plán? (Srdce) Weak Hit
🎲 Action Score 5 + 2 + 0 = 7 Challenge Dice 10, 4
✍️ They’ll do what you want or share what they know. Take +1📈. If you use this exchange to Gather Information, make that move now and add +1🎲. But they ask something in return. Ask the Oracle if unsure.

Pokud se někdo kolemjdoucí dostane ke hře dřív než já, může mi napsat, o co si Basira řekne za souhlas s mým plánem.
Uživatelský avatar
Orákulum
Příspěvky: 112
Registrován: 25. 8. 2022, 18:17

Re: [HRA] Dobrý sluha, špatný pán

Příspěvek od Orákulum »

... útes jenž slouží jako pohřebiště námořníků ...

Myricku, Basira se na tebe významně podívá, pak její pohled sklouzne za tebe k sopouchu sopky a dlouho na něm zůstane viset.

"Víš Myricku," začne potom, stále zahleděná k sopce, "z tebe se stal muž víry a nemám ti to za zlé. Ale já vlastně zůstala od dětství stejná - praktická a vedená spíš rozumem. A těžko se mi poslouchá návrh, že prostě odplujeme, necháme tu všechno být, jak je, a budeme jen věřit, že tvá představa dopadne, jak říkáš, a Cadigan skutečně přijde o moc. Nezlob se na mě, ale nemůžu jen někde sedět a doufat. Potřebuji vědět, že tohle všechno mělo smysl, že ty pletichy a prolitá krev přinesly Šedé řece změnu. A proto mi musíš slíbit, že až nastane pravý čas, vrátíš se sem a na vlastní oči se přesvědčíš, že už Cadigan a její hamižná rodina nemá žádnou moc. A pokud by tomu tak nebylo, že napravíš to ty sám osobně. A pak mě vyhledáš a ujistíš, že už můžu klidně spát."

Myricku, Basira s tvým plánem bude souhlasit, pokud jí slíbíš potvrzení, že tvůj plán skutečně zabral.
Uživatelský avatar
Orákulum
Příspěvky: 112
Registrován: 25. 8. 2022, 18:17

Re: [HRA] Dobrý sluha, špatný pán

Příspěvek od Orákulum »

... vědmina chýše ...

Beltrane, netrvá dlouho, než se Zoře doširoka roztáhnou zorničky a jako noční pták připravený lovit hledí na vypálené znamení.

🔮 Location Moor[59] + Location Description [75] Lush
🔮 Landscape Feature [60] Stoneford
🔮 Trouble [96] Roll twice - Trouble [90] Dangerous tradition - Trouble [48] Isolated by brutal weather


"Vidím... vidím tě procházet vřesovištěm, Beltrane. Z nebe padá oranžové listí a vločky sněhu, ale blata jsou posetá květinami. Uprostřed květin vidím domy, ke kterým přicházíš. Stojí u řeky... pokryté padajícím listím... a balvany na březích, po kterých ves dostala své jméno. Vidím sněhové vločky dopadat na blata a kamení a hned tát. Země tam pálí a zimy nejsou tak mrazivé. Ale mlha a déšť... musíš se prodrat mlhou hustou tak, že by se dala krájet a přejít bouřky, při kterých je vzduch nabitý elektřinou. Ale vidím tě, že přijdeš až mezi domy, kde je zem nasáklá starou krví a lidé tam žijí beze strachu z bohů..."

Zora sebou trhne, sklopí hlavu a promne si napuchlé oči.

"Víc už nevidím, není to příjemné. Ale tvá budoucnost je jasná, Bystrý havrane. Je ti souzeno najít místo, kde už vyřešili tvůj problém."

Beltrane, měl by ses vydat do osady Kamenný brod, která dříve obětovala krev svým bohům, ale už to nedělá - znají nějaký jiný způso, jak si bohy usmířit. Budeš ale muset překonat nástrahy drsného počasí, abys tu osadu vůbec našel.
Uživatelský avatar
Myrick Lysbærer
Příspěvky: 318
Registrován: 16. 9. 2022, 18:40

Re: [HRA] Dobrý sluha, špatný pán

Příspěvek od Myrick Lysbærer »

... ještě u provizorního mořského pohřebiště...

"Přísahám na železo, že tak učiním."

Zatím to nehážu, pže s tou podmínkou nesplnění mého plánu nedává hod mechanicky smysl. Ostatně o tom, zda můj plán vyjde stejně nejspíš rozhodne závěrečný Progress roll - a kdyby to tam nepadlo, bude to přesně tahle přísaha, kterou budu plnit, abych věci napravil. Takže to případně dohodím potom.

Pohlédnu na oblohu, na které už slunce stoupá vzhůru.

"Yorath už nepochybně donesla zprávy do osady. Nedivil bych se, kdyby uz se lidé srocovali, aby horké novinky probrali. Dost možná i včetně Cadigan. To nám dá příležitost."

Zamíříme podél pobřeží k přístavu, tak abychom se vyhli osadě. To nás vezme kolem Basiřina domku. Lodivodka se tam zastaví a začne si prohlížet moře.

"Co děláš?" zeptám se.
"Potřebuji si přečíst před odjezdem vodu. Jak jdou proudy, jak vysoko je příliv, kde jsou skaliska."
"To se mění tak často, že si to nemůžeš jen zapamatovat?"
"Víš co? Vidíš ty tmavě skvrny, třeba... ale ne, zapomeň na to. Ty bys mi to stejně nevěřil... a kdyby jo, nechci tě zbytečně děsit."
"Zkus mě..."

🔀 Gather information
Strong Hit
you discover something helpful and specific. The path
you must follow or action you must take to make progress is made
clear. Envision what you learn (Ask the Oracle if unsure), and take +2
momentum.


Když Basira skončí svou přednášku, tiše mlčím. Kdybych tohle věděl, nejspíš bych se nikdy neodhodlal na cestu sem. Ale odsud nějak musím.

No, musím ji teď udržet na živu o to víc, protože silně pochybuji, že bych všechny ty triky a zkušenosti s mořskými hady, co na mě během té chvilky vychrlila, dokázal jen tak uplatnit v praxi.

Basira mě zasvětila do tajemství mořských hadů a dozvěděl jsem se od ní pár užitečných triků, jak se vyhnout jejich pozornosti. +2📈
Uživatelský avatar
Tristan Baldurson
Příspěvky: 301
Registrován: 5. 9. 2022, 18:24

Re: [HRA] Dobrý sluha, špatný pán

Příspěvek od Tristan Baldurson »

... v přístavním skladišti ...

"Pochop mě, Haleemo, že je to prostě příliš nebezpečné. Až tak, že je možná lepší ještě nějakou dobu zůstat tady."
"Nepochopím. Nechtěj to po mně."

Takhle se bavíme už dlouhou chvíli. Snažil jsem se Haleemovi popsat hrozbu mořských hadů co nejlépe, ale nepohnulo to s ním. Těžko mít strach z něčeho vzdáleného, když má za zády bouřící sopku a před sebou Cadigan. Shura je nervózní, ale snaží se to na sobě nedat znát a uklidňuje děti. Možná by měly naopak znát pravdu, staré jsou na to dost.

"Můžeme to zkusit sami dva," navrhnu další možnost, "a pokud uspějeme, vrátíme se později s větší lodí pro ostatní."
"A co když už tu nebudou? To mám nechat svou rodinu ostrovu na pospas? Zbláznil ses, Tristane?"
"Je bláznovství vyplout nepřipravení do těch vod," namítnu. Snažím se ze všech sil nezvyšovat na něj hlas. Je to těžší a těžší.
"Tak nás připrav, sakra! Myslíš, že jsem tě vzal pod svou střechu, protože mi tě bylo líto? Ne! Jsi jediný na ostrově, kdo zvládl chytit živého salamandra! Tak mi neříkej, že něco nevymyslíš i s nějakými hady!"
"Nevím, jestli to bude stačit."
"Musí."

"Loďka je na kraji přístaviště," procedím skrz zuby, "ta široká s krátkým stěžněm a špinavou plachtou. Potkáme se tam, sami dva. Zjistíme, jak to s těmi hady je a vrátíme se zpátky. To je moje rozhodnutí."


Praštím za sebou dveřmi od skladiště a chvíli jenom stojím na větru a čekám, než ze mě odnese zlost. Pak se vydám na místo, kde rybáři čistí ryby. S trochou štěstí bude stačit i improvizovaná návnada. Možná by mohl pomoct kvas. A mouka, hodně mouky.

🔀 Secure an Advantage Vyrobím improvizovanou návnadu? (Rozum) Miss
🎲 Action Score 4 + 2 + 0 = 6 Challenge Dice 9, 6
✍️ You fail or your assumptions betray you. Pay the Price. 🔮 A friend, companion, or ally is put in harm’s way (or you are, if alone).


Sehnat těch pár věcí není problém. Osada je skoro prázdná a dlouho mě nenapadá, co se vlastně děje. Až když mám plný pytel silně páchnoucí směsi, uslyším hluk z návsi. Zase, jako by to bylo předevčírem. Rozběhnu se tím směrem, příliš rychle, a pytel se protrhne a vysype na zem. Očima i nosem mi projede bolestivé říznutí a poskočí mi žaludek.

🔀 Endure Harm Jak snesu návnadu? (Zdraví) Miss
🎲 Action Score 1 + 3 + 0 = 4 Challenge Dice 6, 9
✍️ Suffer -1📉.


Nestihnu se odpotácet stranou a obrátím obsah žaludku vedle děravého pytle. Rychle se motám k návsi. Mám ze sebe radost, tahle návnada by byla dokonalá. Ale místo připraveného pytle mám zvratky v nose, slzy v očích a bojím se, že co mě čeká na návsi, bude ještě horší.

Co se děje na návsi? Už je tam asi ta Yorath, že, Myricku? Ale co vlastně donesla do osady za zprávy?
Beltran z Kalné vody
Příspěvky: 27
Registrován: 21. 9. 2022, 22:54

Re: [HRA] Dobrý sluha, špatný pán

Příspěvek od Beltran z Kalné vody »

... vědmina chýše ...

Přikývnu.
"Díky," řeknu tiše, "Asi... asi mi neřekneš, kde bych měl začít to místo hledat."
"Řeknu," vycení Zora zuby v liščím úsměvu, "Tam, kde začneš hledat i svoji sestru."
"V Železných zemích," odfrknu si v odpověď, "Na kontinentě. Jsem tak rád, že Hrázné ostrovy můžu vyloučit..."
Vědma jen trhne kostnatými rameny: "Hlavně mi nezapomeň dát něco oplátkou. I když jsi mi drahý, neoplatit vědmě dobré nosí smůlu. A ty si smůlu nemůžeš dovolit riskovat, když se chystáš plout nad říší hlubinného boha..."
"Jdi do mého domu," přikývnu, "A vezmi, co ti dlužím. Zbytek vezmu já a vydám se na cestu."
"A nohy tě unesou?" vystřelí Zora, která pod vlivem svého elixíru přešla do dřepu a cukaje rameny a hubeným krkem připomíná dravého ptáka víc a víc. Ale možná se mi to jen zdá, protože vzduch je horký a plný bylin i sovích výtrusů a točí se mi z něj hlava.
"Na palubě mne udrží," zamumlám, "Jinak se přeceňují - námořník potřebuje hlavně silné ruce..."
"Co tvé stehno?" zeptá se pak příměji a podá mi cosi v číši. Napiji se, nemám důvod jí nevěřit.
"Překvapivě dobré... My... Světlonoš mi ho ošetřil dobře."
"Tak je to pravda!" otevře Zora do široka oči a já mám najednou pocit, že vyletí z chýše ven, "Cizí čarodějník na mém území! A ani se mi nepřišel poklonit!"
"Není to ča-čarodějník..." ztěžka polknu. Je mi horko, hlava se mi točí a v hrdle mám sucho. Znovu se napiji, "Je to kněz. Nebo tak něco... a... myslím, že brzy zase odejde."
Vědma si jen odplivne do ohně.
"Ale postaral se o tebe dobře... má štěstí!" řekne pak.
"Tak... proč... piju tohle?" vydechnu, když mě země udeří do ramene.
"Pro jistotu," odpoví vědma a přiloží na oheň, "Horkost, kterou to způsobí, ti vyžene z těla zbytky zlého."
"Ale já musím... Tristan..."
"Bude to rychlé," odtuší, když mě překročí, "Namíchal jsem to silné. Nebude to tak dobré, jako kdyby ses potil celý den, ale taky nejsi nemocen. Na případný počátek zlého to bude stačit."
"Kam..." hlesnu naposledy, než se začnu zmítat zimnicí.
"Musíš se pak najíst. Kosti mám vyvařené vždycky, ale na cestu se ti budou hodit ještě čerstvá játra. A taky si jdu vzít, co mi patří..."
Nechá za sebou zapadnout těžký závěs vchodu a já se navzdory planoucímu ohni z březového dřeva propadnu do tmy.

🔀 Sojourn Jak úspěšně mě vědma ošetří? Srdce+Pouto Strong Hit
🎲 Action Score 4 + 1 + 1 = 6 Challenge Dice 4, 2
✍️ Choose two:
- Recuperate: Take +2 health for yourself and any companions.
- Consort: Take +2 spirit.
Plus díky Poutu další volba:
- Plan: Take +2 📈.
Zároveň si ale dám -1 📦 - přeci jen nezaplatit vědmě přináší smůlu :-)
Naposledy upravil(a) Beltran z Kalné vody dne 2. 11. 2022, 00:29, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Orákulum
Příspěvky: 112
Registrován: 25. 8. 2022, 18:17

Re: [HRA] Dobrý sluha, špatný pán

Příspěvek od Orákulum »

.... na návsi ....

🔮 Action and Theme Oracle Result
🎲 Theme [63] Resource
🎲 Action [36] Suppress

🔮 Ask the Oracle: 50/50 Daří se jí přesvědčit vesničany (menší = víc jo)?
🎲 Rolled 15 vs. 50: Yes


Tristan na návsi vidí Yorath, jak přesvědčuje osadníky, že už je zbytečné stavět zeď proti lávě, když je znám způsob, jak sopku upokojit a uklidnit. Že je to zbytečné plýtvání zdroji, které se budou hodit na jiné věci - například opravu Haleemova domu. Přidává barvitý popis toho, co viděla.

Lidé pokyvují hlavami, souhlasí. Je tam skoro celá osada, která byla předtím stavět val.
Uživatelský avatar
Myrick Lysbærer
Příspěvky: 318
Registrován: 16. 9. 2022, 18:40

Re: [HRA] Dobrý sluha, špatný pán

Příspěvek od Myrick Lysbærer »

.... u Basiřina domku ...

Po výkladu si Basira začne balit věci na cestu. Já nejprve věnuji chvilku času, abych nachytal esenci světla z dopoledního slunce....

🔀 Lightbearer Kolik nabiju světla. (Rozum) Strong Hit
🎲 Action Score 3 + 3 + 0 = 6 Challenge Dice 4, 1
✍️ Set your light track to 6☀️.


... a pak si také sbalím na cestu. Připomenu Basiře, že toho máme vzít co nejvíc, protože už se sem nejspíš nevrátí.

🔀 Resupply Kolik naberu zásob (Rozum) Weak Hit
🎲 Action Score 4 + 3 + 0 = 7 Challenge Dice 1, 9
✍️ Take up to +2📦, but suffer -1📉 for each. Beru +1📦 za -1📉.


Nechá na mě, ať vezmu co budu považovat za vhodné. Bohužel její dům neznám tak dobře jako ona, a tak mi to trvá. Nakonec musí čekat ona na mě.

Pak se vydáme z bezpečné vzdálenosti obhlédnout přístav. Kde jsou lodě, kde kotví Medvědice, kde je Cadigan a ostatní.

🔀 Secure an Advantage Jak to vypadá v přístavu? (Rozum) Weak Hit
🎲 Action Score 4 + 3 + 0 = 7 Challenge Dice 8, 5
✍️ Your advantage is short-lived. Take +1📈


Kdyby se sem někdo dostal dřív než já, může mi napsat, jak to vypadá v přístavu a jestli je tam ještě Cadigan.
Uživatelský avatar
Tristan Baldurson
Příspěvky: 301
Registrován: 5. 9. 2022, 18:24

Re: [HRA] Dobrý sluha, špatný pán

Příspěvek od Tristan Baldurson »

... na návsi ...

"Tristane!" vykřikne skoro Yorath, když mě uvidí mezi domy. "Vypadáš hrozně! Co se stalo?"
"Chystal jsem návnadu," povím a opřu se o nejbližší stěnu.
"Nepovedlo se to, co?" zeptá se Yorath starostlivě.
"Naopak. Jak dopadl... však ty víš."

Vlastně vím i já. Stačí troch poslouchat dohady vesničanů a podívat se k sopce. Je klidná. Vesničané naopak. Tohle je možná poslední chvíle, kdy vidím skoro všechny pohromadě. Jako rozloučení to stačí.

Vyrazím s Yorath do přístavu. V rychlosti ji vysvětlím můj plán prozkoumat s Haleemou pobřežní vody a hrozbu mořských hadů. Yorath mi zatím popíše události u kamene. Ptá se mě na můj názor a já nevím, co jí říct. Těší mě, že Šedá řeka v příštích dnech neshoří. Mrzí mě, že se zničí do jara sama. Krve není nikdy dost.

🔮 Vyrazila už Cadigan k shromážděným vesničanům? Rolled 48 vs. 75: Yes
🔮 Zůstal vůbec někdo v přístavu? Rolled 10 vs. 75: Yes
🔮 Posádka Medvědice nebo někdo jiný? Rolled 54 vs. 50: No



V přístavu nás přivítá šumění moře, vůně soli a prázdné lodě pohupující se u mol. Jenom pouhý pohled na mohutnou Medvědici mi stačí, abych zase na zádech ucítil ledový pot. Rybářské loďky se naopak i prázdné povážlivě kymácí v ranním větru. U nich se pořád, nebo zase, dohaduje skupina rybářů. Když mě s Yorath uvidí, pochopím důvod jejich sporu.
"Tristan může odplout, a my ne? Kde je jaká spravedlnost?"
"Jakto, že po nás chce Cadigan lodivoda na každé bárce, a on může jen tak?"
"Každý ví, že pro ryby se musí hned ráno. Když může on, můžeme i my, ne?"
"Ale co Cadigan?"
"Nic! Vždyť se nikdo nedívá!"
"A co ta Strážkyně?"
"Vždyť sotva stojí na nohou!"


Jindy by Yorath hned vyrazila jim dokázat, že ji podceňují, ale dnes zůstane po mém boku. Nemám odvahu se zeptat, jestli se skutečně ještě necítí dobře, nebo vypadám tak hrozně já.

Přejdeme po pláži k odstavným člunům. Jeden už je stažený z dřevěné kozy a Haleema do něj skládá svoje věci. A Shura a děti s ním.
"Haleemo! Řekl jsem, že jenom já a ty!"
"Zkus mi v tom zabránit, Tristane," pronese Haleema suše a přiváže poslední vak.

Padnu na kolena a schovám tvář do dlaní. Jak tohle může dopadnout?

Myricku, v přístavu je klid; aspoň tedy dokud jsou všichni ostatní shromáždění stranou a rybáři se jenom dohadují. Medvědice je nehlídaná. Starnou toho všeho uvidíš i Yorath, Tristana a Haleemu se svou rodinou.
Uživatelský avatar
Myrick Lysbærer
Příspěvky: 318
Registrován: 16. 9. 2022, 18:40

Re: [HRA] Dobrý sluha, špatný pán

Příspěvek od Myrick Lysbærer »

Sledujeme s Basirou přístav. Nehlídaná Medvědice vyloženě láká, všimnu si ale i Tristana a Yorath u malé loďky a skupinu námořníků opodál.

Neslyším, co si říkají, ale z dálky to vypadá, že tam probíhají dvě hádky. Tristan s Yorath se hádají s mužem, kterému říkají Haleema a skupinka rybářů se hádá mezi sebou.

"Meli bychom jim pomoct, on pomohl mě s tím, co jsem napáchala," pokývne k Tristanovi Basira.
"Souhlas. Ale máme teď příležitost, jaká se nemusí opakovat a bude lepší jim pomáhat z paluby Medvědice, než ze břehu. Ostatně, jestli jsem to pochopil správě, také chtějí opustit ostrov. A dva páry rukou navíc se budou hodit. Ty možná umíš číst vodu, ale já ještě nikdy neřídil tak velkou loď."

"Nenápadně?" zeptá se ještě Basira, čímž dá najevo souhlas.
"Rychle," odpovím.

🔀 Secure an Advantage Zmocníme se rychle lodi? (Ostří) Miss
🎲 Action Score 4 + 2 + 0 = 6 Challenge Dice 8, 7
✍️ You fail or your assumptions betray you. Pay the Price.
🔮 A new danger or foe is revealed.



Rozeběhneme se, co síly stačí, k lodi. Rybáři jsou daleko, takže nemají šanci nás zastavit, ale spustí povyk. Je nám to jedno, chvátáme dál, přesvědčeni o jistém úspěchu. Pak se na lodi v tyčí silueta.

Nějaký bojovník pospával či odpočíval pod lavici.
"Klatě, tohle je Nisus, osobní strážce Cadigan. Skvělý válečník," zaláteří Basira, když uvidí horu svalů, jak se sehne pro obouruční sekeru.

Tristan? A je tu někde i Beltran?
Uživatelský avatar
Tristan Baldurson
Příspěvky: 301
Registrován: 5. 9. 2022, 18:24

Re: [HRA] Dobrý sluha, špatný pán

Příspěvek od Tristan Baldurson »

"Tristane! Tristane!" cloumá se mnou Yorath. "Medvědice!"

Otevřu krví podlité oči a kouknu nad sebe, Yorath mě popadne za ramena a otočí k molům. Vidím Myricka a Basiru utíkat ke knarru. A Nisuse se svojí sekerou, jak jim stojí v cestě. Současně na sebe s Yorath vytřeštíme oči. Oba chápeme, o co se snaží.

"Musíme něco udělat!" křičí Strážkyně a hlas jí u toho přeskakuje.
"Jo, vypadnout," zavrčí od člunu Haleema, "dokud je čas."

Zabořím prsty do kamení a ucítím vlhko a chlad. Nic jiného nás teď ani nečeká. Vytáhnu dva náhodné kameny a schovám si je do kapes. Ať z Šedé řeky vede bezpečná cesta, ať je země při nás a moře klidné.

"Na vodu, hned!" vzdychnu a postavím se na nohy. Optřeme se s Haleemou do člunu a ten se dá zvolna do pohybu. Shura kryje svoje dvě děti tělem, jako by očekávala krupobytí, a spěchá za námi. Loďka poskakuje po kulatině a s každým krokem blíž k vodě je lehčí a lehčí. I tak se mi ruce i nohy třesou a chvílemi se spíš o loď opírám, než že bych ji tlačil. Stojí mě to poslední zbytky sil, ale třeba takhle dostanu jed z hadí návnady z těla rychleji. Napnu svaly a kousnu se do rtu. Už jenom pár kroků k vlnám.

🔀 Face Danger Dostaneme se rychle na vodu? (Železo) Strong Hit
🎲 Action Score 3 + 3 + 0 = 6 Challenge Dice 3, 5
✍️ You are successful: +1📈


Ohodí mě sprška ledové vody, když příď loďky narazí na vlny a zhoupne se. Cítím, že tohle jsem potřeboval. Přidržím člun stabilní a Haleema mezitím bere od Shury děti a pomáhá jim dovnitř. Nakonec podá ruku i Shuře, vyhoupne se za ní mezi svoje věci a natáhne se za mnou.

Otočím se za sebe a hledám Yorath. Bojím se, že už bude na molu u Medvědice. Ale stojí za mnou, rty sevřené a kroutí hlavou. "Říkala jsem jí, že jí nebudu stát v cestě, pokud neprovede nějakou násilnou nepředloženost."
"Tohle není násilí, Yorath, tohle je naděje, touha po svobodě" vzdechnu a natáhnu jí pravici. "Nastup za námi a už nebudeš muset strážit Šedou řeku. Budeš taky volná."

🔀 Compel Potlačí Yorath svůj smysl pro povinnost Strážkyně? (Srdce) Weak Hit
🎲 Action Score 5 + 2 + 1 = 8 Challenge Dice 5, 9
✍️ They’ll do what you want or share what they know. Take +1📈. But they ask something in return. Ask the Oracle if unsure.


Yorath mi ruku nepodá. Dívá se na mě zkoumavýma modrýma očima a zlaté vlasy jí vlají ve větru.

Pokračování později, až přijdu na to, co Yorath chce.
Odpovědět

Zpět na „[PBP] Železné přísahy“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů