AI a společnost

O lidech, o vztazích, o politice, o názorech, o opicích a o ufonech.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Uživatelský avatar
Corny
Příspěvky: 1734
Registrován: 4. 10. 2021, 11:13

Re: AI a společnost

Příspěvek od Corny »

Fritz: Tohle je nejen poměrně elitistický a v pravdě ničím podložený argument, ale přijde mi jako hrozný protimluv v tom, že na jedné straně AI povede k úpadku kvality umění a na druhé straně k vymizení kvalitních kreslířů. Tvrdit, že nástup určitého zdroje povede k znatelnému a zásadnímu snižování kvality zboží a současně k nezájmu o kvalitní alternativy...kde to má jakýkoliv historický precedent? Sure, možná to povede k mizení tuctových kreslířů vytvářejících produkt obdobné kvality, jako dokáže AI simulovat, ale pokud by mělo být AI Art tak znatelně horší, tak těch kvalitních malířů se to nijak nedotkne, možná naopak pozitivně.

Jediný moment, kdy mě napadá, že by něco takového mohlo platit je, kdy zákazníci vlastně o "kvalitní" umění nikdy neměli zas tak velký zájem a jen neměli na výběr, nebo pokud by bylo pro ně "nekvalitní" umění natolik například ekonomicky nebo uživatelsky přístupnější, že pro ně "kvalitní" umění není reálnou alternativou. I kdyby to tak ale bylo, tak popravdě bychom spíš museli mluvit o pozitivním a nikoliv nekvalitním vlivu AI na trh. Ano, samozřejmě by se našlo pár extrémistů, kteří by oplakávali celkový úpadek kvality vrcholného umění, pokud by ale o něj vlastně nebyl zájem, tak by si plakali sami mezi sebou a zbytek světa by s klidem šel dál.
"Nadšený kontrarián."

Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.
Uživatelský avatar
Fritzs
Příspěvky: 6292
Registrován: 9. 5. 2005, 21:47
Bydliště: Brno

Re: AI a společnost

Příspěvek od Fritzs »

Corny píše: 2. 12. 2022, 17:06 Sure, možná to povede k mizení tuctových kreslířů vytvářejících produkt obdobné kvality, jako dokáže AI simulovat, ale pokud by mělo být AI Art tak znatelně horší, tak těch kvalitních malířů se to nijak nedotkne, možná naopak pozitivně.
To jsem vysvětloval již na začátku vlákna. I kvalitní malíř prochází stadiem průměrného malíře. Pokud tedy nebude existovat práce pro průměrného malíře nebude ani nových kvalitních co by nahradili ty co umřou.
-I don't suffer from insanity. I enjoy every minute of it.

-If violence isn't solving your problems then you aren't using it enough.

-Jestliže je hlad nejlepší kuchař, pak je smrt nejlepší lékař!
Uživatelský avatar
Corny
Příspěvky: 1734
Registrován: 4. 10. 2021, 11:13

Re: AI a společnost

Příspěvek od Corny »

Nevím, tohle je jako tvrdit, že fastfoody budou smrtí pro kvalitní restaurace. Očividně nejsou a nebyly. Opět, upřímně by mě zajímal nějaký praktický příklad, kdy k něčemu podobnému v realitě došlo. Nástup fotografií ani 3D grafiky malíře nezabil. Nástup levného nábytku nezabil kvalitní nábytkářský průmysl. Animované filmy nepřestaly existovat jen proto, že se rozšířily ty počítačem animované. O sportovní automobily je pořád zájem, hedvábí má pořád odbyt, lidi pořád žerou kaviár a poctivou čokoládu. Hudební syntezátory nezabili zájem o vážnou hudbu.

Ano, možná ten kvalitní kreslíř bude chvíli živořit s relativním málem (ostatně stejně jako je tomu běžně u celé řady jiných profesí a jako by to musel dělat tak jako tak, jelikož i bez AI tu má zkrátka a dobře běžnou konkurenci, s kterou se musí poprat), než se propracuje na nějakou kvalitní tvorbu (což je stejně extrémně diskutabilní, když na světě, instagramu atd. je spousta malířů, kteří "kvalitou" kresby nejsou žádný zázrak, ale lidi je rádi sledují, protože mají třeba nápad, nebo specifický styl kresby), ale pokud u toho zůstanou, tak o ně bude pořád zájem.

A teda ve finále opět narážíš na to, že to je vlastně argument, který v širším měřítku nikoho moc nezajímá. Pokud mám chuť na kuře a můžu si za pět minut dojít na rožku do bistra, dobře se tam najíst za rozumnou cenu a bez čekání, tak jsem spokojený a je mi upřímně ukradené, že někde v centru sedí na schodech své gurmánské restaurace nějaký smutnící chudák kuchař, kterému se nedaří nalákat zákazníky na jeho labužnické korouhvičky po francouzsku.
Naposledy upravil(a) Corny dne 2. 12. 2022, 17:32, celkem upraveno 1 x.
"Nadšený kontrarián."

Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.
Uživatelský avatar
Passingby
Příspěvky: 1596
Registrován: 13. 10. 2021, 16:41

Re: AI a společnost

Příspěvek od Passingby »

Absolut Random (bohužel nemám grafický skill na to, abych ve Photoshopu udělal flašku od Úplné vodky pokryté bílým šumem):
Hlubina českého Internetu píše: Čo je to Chronochrochtochor?

Chronochrochtochor je vlastne krištáľová guľa s priemerom približne 15 coulov. Je úplne priehľadná a na dotyk necítiť žiadny výkyv teploty. Jej povrch je absolutne hladký a nemá žiadny moment pružnosti (nedá sa stlačiť). Táto guľa sa vznáša v priestore a nemá žiadnu váhu. To v praxi znamená, že je možné ju voľne posúvať v priestore, ale akonáhle na ňu prestáva pôsobiť nejaké iné teleso silou, guľa okamžite zastaví. Vďaka jej nulovej zotrvačnosti ju preto nie je možné nijak odkopnúť, či zahodiť. Taktiež ju nie je možné zničiť žiadnym predmetom, ani nereaguje na mágiu. V podstate sa o tomto predmete nie je možné dozvedieť nič viac ako týchto pár chabých informácií.
Zdroj: www.dracidoupe.cz

(Heh, napsal jsem to předtím, než se tu objevil příspěvěk od Cornyho, takže zbytek asi bude vypadat, že je to odpověd jemu...)

Ohledně úpadku ilustrátorství a nátlaku na ilustrátory bych jenom poznamenal, že v dobách mýtického "kdysi" pracovali v prosvětlených ateliérech, plných různých krámů, ze kterých si sestavovali zátiší a prostorové modely, sedávali a kreslili na ulici a v parcích nebo trénovali anatomii podle živých figurantek a figurantů. Používali různé kresebné techniky, které se odlišovaly fyzicky, a mohli kreslit v sedě na malé výkresy nebo ve stoje na velké, umístěné na stojanu.

V předsudkovitém dystopickém cyberpunkovém kdesiteď jsou zavření v potemnělé garsonce nebo malém studiu, celý den nezvednou oči od obrazovky, kreslí podle fotek a obrázků, co najdou na Internetu, a ať kreslí cokoliv a připomíná to jakoukoliv techniku, pořád zkroucení v jedné židli drží ten stejný plastový (nebo kovový) stylus.

Ale třeba jsem s prvním i druhým mimo... (A je to samozřejmě na city hrající zjednodušení a manipulace :wink: )
Verify you are a human.
It's just an overreaction. In a few months, nobody will remember the drama.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: AI a společnost

Příspěvek od York »

Fritzs píše: 2. 12. 2022, 17:13To jsem vysvětloval již na začátku vlákna. I kvalitní malíř prochází stadiem průměrného malíře. Pokud tedy nebude existovat práce pro průměrného malíře nebude ani nových kvalitních co by nahradili ty co umřou.
To je nejspíš pravda, na druhou stranu když něco výrazně zlevní, může u toho vzrůst odbyt. Dejme tomu, že chceš vydat RPGčko, deskovu nebo něco jinýho co vyžaduje hodně ilustrací. Při starejch cenách za ilustrace to nevydáš, protože na to nemáš. Při AI cenách to vydáš. Žádnej ilustrátor na tom netratil, protože bys na něj stejně neměl. Díky tomu ale máš produkt, kterej můžeš prodávat (bez ilustrací bys ho neprodal) a zisk můžeš investovat do kvalitního ilustrátora.

A nemluvim hypoteticky - fakt bych chtěl spolupracovat s kvalitním profesionálním ilustrátorem, ale musim ho mít z čeho zaplatit.
Uživatelský avatar
Passingby
Příspěvky: 1596
Registrován: 13. 10. 2021, 16:41

Re: AI a společnost

Příspěvek od Passingby »

York píše: 2. 12. 2022, 17:35 ... Díky tomu ale máš produkt, kterej můžeš prodávat (bez ilustrací bys ho neprodal) a zisk můžeš investovat do kvalitního ilustrátora.
Myslím, že to vidíš moc růžově. (Asi je proto i lepší termín, ve kterým se objevuje "falacy," ale nějak si ho nevybavuju.) Protože když pro zkvalitnění svého produktu potřebuju levnější art a nejsem jediný, kdo takový produkt chystá (jakože v oboru TTRPG určitě nebudu), s rapidním slevněním artu mi výrazně naroste konkurence a pro mně se prakticky nemusí nic změnit (ale samozřejmě může, protože trh v téhle oblasti třeba ještě není přesycený ani nasycený). Takže ten očekávaný přínos AI pro mě je jenom zdánlivý...
Verify you are a human.
It's just an overreaction. In a few months, nobody will remember the drama.
Uživatelský avatar
Fritzs
Příspěvky: 6292
Registrován: 9. 5. 2005, 21:47
Bydliště: Brno

Re: AI a společnost

Příspěvek od Fritzs »

York píše: 2. 12. 2022, 17:35 Dejme tomu, že chceš vydat RPGčko, deskovu nebo něco jinýho co vyžaduje hodně ilustrací.
Budou ty ilustrace vyžadované i ve světě kde má ilustrace hodnotu elektřiny spálené na její vygenerování?

Jako možná si naopak budeš muset připlatit za komiks, jednak už se to objevuje a za druhé se to dost špatně automatizuje.
-I don't suffer from insanity. I enjoy every minute of it.

-If violence isn't solving your problems then you aren't using it enough.

-Jestliže je hlad nejlepší kuchař, pak je smrt nejlepší lékař!
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: AI a společnost

Příspěvek od York »

Fritzs píše: 2. 12. 2022, 18:23Budou ty ilustrace vyžadované i ve světě kde má ilustrace hodnotu elektřiny spálené na její vygenerování?
Cena vyjádřená penězi je daná čistě tím, kolik je za danou věc někdo v daný situaci ochoten zaplatit. Neznamená to, že ta věc nemá žádnej přínos. Vem si třeba vzduch - když bych ti ho chtěl prodat, pošleš mě do háje, ale bez něj umřeš.
Uživatelský avatar
Fritzs
Příspěvky: 6292
Registrován: 9. 5. 2005, 21:47
Bydliště: Brno

Re: AI a společnost

Příspěvek od Fritzs »

Umění včetně ilustrací na stolních hrách plnících celou polici je do značné míry statusový symbol což vychází z toho, že jeho tvorba trvá čas, neumí to každý a ten kdo umění má si na něj dokázal vydělat. Pokud to bude moci ilustrace generovat každý za pár vteřin tak se lidi budou ošívat platit extra za barvy na krabici.
-I don't suffer from insanity. I enjoy every minute of it.

-If violence isn't solving your problems then you aren't using it enough.

-Jestliže je hlad nejlepší kuchař, pak je smrt nejlepší lékař!
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: AI a společnost

Příspěvek od York »

Fritzs píše: 2. 12. 2022, 18:54 Umění včetně ilustrací na stolních hrách plnících celou polici je do značné míry statusový symbol což vychází z toho, že jeho tvorba trvá čas, neumí to každý a ten kdo umění má si na něj dokázal vydělat. Pokud to bude moci ilustrace generovat každý za pár vteřin tak se lidi budou ošívat platit extra za barvy na krabici.
Tohle už dávno neplatí. Profesionální ilustrace už jsou dneska standard a když je nemáš, tak se s tebou vůbec nikdo nebude bavit.
Uživatelský avatar
Fritzs
Příspěvky: 6292
Registrován: 9. 5. 2005, 21:47
Bydliště: Brno

Re: AI a společnost

Příspěvek od Fritzs »

Kdo si může dovolit stolní hru si může dovolit statusový symbol. Nebo aspoň symbolek.
-I don't suffer from insanity. I enjoy every minute of it.

-If violence isn't solving your problems then you aren't using it enough.

-Jestliže je hlad nejlepší kuchař, pak je smrt nejlepší lékař!
Uživatelský avatar
Corny
Příspěvky: 1734
Registrován: 4. 10. 2021, 11:13

Re: AI a společnost

Příspěvek od Corny »

Mě asi úplně není jisté, co se snažíš tvrdit. Že lidi nebudou chtít platit za RPG pravidla s obrázky, protože kresby budou tuctové a tak raději budou kupovat prostě jen strohá pravidla bez ilustrací? O_o
"Nadšený kontrarián."

Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.
Uživatelský avatar
Fritzs
Příspěvky: 6292
Registrován: 9. 5. 2005, 21:47
Bydliště: Brno

Re: AI a společnost

Příspěvek od Fritzs »

Jo. Podívej se jaká byla úroveň ilustrací v příručkách ze 70. a 80. let.
-I don't suffer from insanity. I enjoy every minute of it.

-If violence isn't solving your problems then you aren't using it enough.

-Jestliže je hlad nejlepší kuchař, pak je smrt nejlepší lékař!
Uživatelský avatar
Corny
Příspěvky: 1734
Registrován: 4. 10. 2021, 11:13

Re: AI a společnost

Příspěvek od Corny »

...Jiná?
Jako nevím, možná máš hodně specifický způsob, jak kupuješ a hodnotíš artwork, ale tohle mi připadá jako hrozně absurdní argumentace bez jakékoliv opory v okolní každodenní realitě. Ostatně už teď je umění hrozně tuctové, celý internet je přehlcený spoustou průměrných a podprůměrných umělců a popravdě jsem se nikdy nesetkal s někým, kdo by řekl "No za tuhle příručku se mi nechce platit peníze, protože to umění na ní je možná pěkné, ale hrozně tuctové".

A teda co se úrovně ilustrací týče... to je samozřejmě hrozně subjektivní, ale já tam tedy žádný "propad" nevidím https://shaneplays.com/through-the-ages ... cover-art/
"Nadšený kontrarián."

Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: AI a společnost

Příspěvek od Markus »

Fritzs píše: 2. 12. 2022, 19:26 Jo. Podívej se jaká byla úroveň ilustrací v příručkách ze 70. a 80. let.
Lepší O-)
Odpovědět

Zpět na „Realita a pseudorealita“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů