AI a společnost

O lidech, o vztazích, o politice, o názorech, o opicích a o ufonech.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Uživatelský avatar
Fritzs
Příspěvky: 6298
Registrován: 9. 5. 2005, 21:47
Bydliště: Brno

Re: AI a společnost

Příspěvek od Fritzs »

Antharon píše: 19. 1. 2023, 16:31 Mna trosku zaraza, ze v liberalnej spolocnosti, kde sa snazime o volnost pre kazdeho, zrazu tolko ludi dokaze rozhodovat o tom, co kto moze a ma robit. A tiez ten strach zo strojov :D
Když žijeme v liberální společnosti proč mě v samošce neprodaj piko?
-I don't suffer from insanity. I enjoy every minute of it.

-If violence isn't solving your problems then you aren't using it enough.

-Jestliže je hlad nejlepší kuchař, pak je smrt nejlepší lékař!
Uživatelský avatar
Antharon
Příspěvky: 6949
Registrován: 24. 10. 2007, 16:33
Bydliště: Šenkvice

Re: AI a společnost

Příspěvek od Antharon »

Fritzs píše: 19. 1. 2023, 16:33
Antharon píše: 19. 1. 2023, 16:31 Mna trosku zaraza, ze v liberalnej spolocnosti, kde sa snazime o volnost pre kazdeho, zrazu tolko ludi dokaze rozhodovat o tom, co kto moze a ma robit. A tiez ten strach zo strojov :D
Když žijeme v liberální společnosti proč mě v samošce neprodaj piko?
Lebo si si ho nevypytal :D
Moaaaar!!!! - [móur] - The provided level of material relevant to my interests is insufficient to meet my personal required needs.
Uživatelský avatar
Passingby
Příspěvky: 1642
Registrován: 13. 10. 2021, 16:41

Re: AI a společnost

Příspěvek od Passingby »

Vedem, už na nás tahají emoce a strach :D
Verify you are a human.
It's just an overreaction. In a few months, nobody will remember the drama.
Uživatelský avatar
Corny
Příspěvky: 1751
Registrován: 4. 10. 2021, 11:13

Re: AI a společnost

Příspěvek od Corny »

Tahat Liberalismus je taky pro-move.
"Nadšený kontrarián."

Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16467
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: AI a společnost

Příspěvek od MarkyParky »

Iwas Passingby píše: 19. 1. 2023, 16:44 Vedem, už na nás tahají emoce a strach :D
To takhle nefunguje:

"Bojte se války, co způsobí pan generál!" je když na tebe tahám emoce a strach.
"Hele, tvoje reakce není racionální, ale emocionální," není tahání emocí, ale upozorňování na ně.
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12366
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: AI a společnost

Příspěvek od Ecthelion »

York píše: 19. 1. 2023, 15:57 Když ponechám stranou, že AI fakt nejsou korporace, tohle stojí za zamyšlení.
Tak, tedy předně nepíšu že AI jsou korporace. Pouze jsem dal rovnítkou mezi růstem neuronové sítě a profitem korporací které ji vymyslely a provozují. Protože světe div se, všechny AI byly někým navržené a jsou někým provozované. Nevyvředly samovolně z hlubin internetu. A ty korporace z nich mají profit. A že ho není málo. Kolem těch firem se točí opravdu hodně kapitálu.
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Sosacek
Příspěvky: 25784
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: AI a společnost

Příspěvek od Sosacek »

Mam zkusenost, ze lidi co o sobe rikaji ze jsou racionalni, nebo chvali racionalitu, jsou vic emocionalni a iracionalni nez bezna populace.

EDIT: S touhle diskusi je problem: jsou lidi co jsou fyzicky neschopni priznat sami sobe, ze neco nevi, nebo necemu nerozumi, protoze maji dunning-krugera hozeneho do levelu dusevni nemoci - treba jsou schopni se pomoci citatu z wikipedie k tematu o kterem slysi prvne suverene hadat s expertem, ktery se mu venuje desetileti.

AI je tema kombinujici socialni, technicke, filozoficke a biologicke aspekty, a je k takovemuhle zbytecne placani osvicenymi brouky pytliky idealni, a nevyhnutelne ji dominuji.

EDIT2: osobne bych ji hruznosti diskuse zaradil cca mezi "argo obhajuje babise" a "argo vysvetluje proc cokoli co nato udela neni dost a vlastne neexistuje"
“And, for an instant, she stared directly into those soft blue eyes and knew, with an instinctive mammalian certainty, that the exceedingly rich were no longer even remotely human.”
― William Gibson, Count Zero
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18573
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: AI a společnost

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Antharon píše: 19. 1. 2023, 10:05Preto by sa pre neuronky mali aplikovat pravidla ako pre kazdeho ineho.
To si myslím, že je mýlka. Ano, ta AI to vlastně dělá jako kdekdo jiný, ale problém je v té škále, na které to dělá. Připadá mi to podobné jako s osobními údaji - když si zapisuješ jména, data narození a telefonní čísla svých kamarádů do sešítku nebo jména, rodná čísla, telefony, maily členů bytového družstva do Excelu, jakákoliv regulace se jeví jako naprosté šílenství. Když to naškáluješ na úroveň Facebooku, stane se ti z toho nevyhnutelnost.
I když daná činnost není fundamentálně odlišná, tak její škála tomu dává úplně jiný sociální impakt, který pak může vyžadovat fundamentálně odlišný sociální přístup.
Co sa tyka sudnych procesov, bol by som rad, ak by sme zachovali prezumpciu neviny. Kazdy moze sudit koho chce, ale kym nie je sud rozhodnuty, nemuseli by sme ho brat ako vinneho.
Presumpce neviny se týká trestního práva, nikoliv obchodního a autorského. Popravdě řečeno mi toto užívání AI za současného kontextu autorských práv připadá jako naprostá noční můra.
Corny píše: 19. 1. 2023, 11:15A přesně tak. Ono to, že to je člověk, možná někomu může připadat jako nepodstatný rozdíl...já to teda chápu jako docela podstatné, jestli za tím obrázkem sedí nějaká osoba z masa a kostí, nebo jestli to poskládal nějaký program.
To může fungovat. Je to trochu jako s diamanty (když si odmysíme monopol De Beersů) - umíme vyrobit diamanty lepší kvality průmyslově a za zlomek ceny, ale pro většinu lidí to pravé kouzlo diamantů není jejich lesk a struktura, nýbrž pot, krev, utrpení a smrt černých afrických dětských otroků, kteří je vykopávají div ne z jámy pekelné. Bez toho není diamant diamantem, ale nezajímavým kusem naleštěného uhlí.
Corny píše: 19. 1. 2023, 11:39Ilgir: Já tu otázku plagiátorství třeba jako podřadnou nevnímám, naopak. To ale nic nemění na tom...
Přééésně. To, jak vnímáš otázku plagiátorství ty, nemění nic na.... naprosto ničem. Naopak klíčové bude, jak se k otázce plagiátorství a AI postaví zejména Disney.
Iwas Passingby píše: 19. 1. 2023, 14:35Marky: Hele, proč pořád tlačíš to, že ta AI by to musela prodávat nebo vlastnit sama? Vždyť těch možností je daleko víc. Je to další přesun osobního "vlastnictví" (schopnosti) od jednotlivců pod velký společnosti...
Yasss! That's a bingo! Přesně tenhle problém s tím mám já. Komodifikace dalšího aspektu lidské existence/ducha a její přesunutí do správy megakorporací, řízených narcisistně sociopatickými účetními.
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17483
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: AI a společnost

Příspěvek od York »

Ecthelion píše: 19. 1. 2023, 18:52Pouze jsem dal rovnítkou mezi růstem neuronové sítě a profitem korporací které ji vymyslely a provozují. Protože světe div se, všechny AI byly někým navržené a jsou někým provozované. Nevyvředly samovolně z hlubin internetu. A ty korporace z nich mají profit. A že ho není málo. Kolem těch firem se točí opravdu hodně kapitálu.
Stable Diffusion je open source a můžeš si ji nainstalovat na svym domácím PC. A můžeš si ji i doma natrénovat.

Jako jasně, byznis to je taky, ale zrovna tohle by mohlo v pohodě vzniknout i bez korporací.
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12366
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: AI a společnost

Příspěvek od Ecthelion »

York píše: 19. 1. 2023, 19:17 Jako jasně, byznis to je taky, ale zrovna tohle by mohlo v pohodě vzniknout i bez korporací.
Ale opravdu v pohodě nevzniklo. Jen podle wiki se kolem toho krouzi 100ky milionů venture kapitálu. Fakt bych si o tom nedělal žádné iluze. Jména jako "Lightspeed Venture Partners" a "Coatue Management" opravdu mají ten vibe nezizkových veřejně, prospěšných organizací.

Ta poslední věta je sarkasmus.
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16467
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: AI a společnost

Příspěvek od MarkyParky »

Sosacek píše: 19. 1. 2023, 18:56 Mam zkusenost, ze lidi co o sobe rikaji ze jsou racionalni, nebo chvali racionalitu, jsou vic emocionalni a iracionalni nez bezna populace.

Já neříkám, že jsem racionální. Ostatně, vytáhl jsem tu termín humanofašismus a ten je dost citově zbarvený sám o sobě. Vylož si to t|eba tak, že já mám emocionální slabost pro roboty.

Já jen říkám, že když umělci hledají zdroj problému ve schopnosti se učit z děl ostatních, je to emocionální reakce, bo jim někdo/něco leze do zelí (jakkoliv naprosto pochopitelná) a že se tím IMHO střílí do vlastní nohy, protože reálný problém budou mít na výstupu, ne na vstupu. A tam cílí i ty korporace (které si to zjevně uvědomují).
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18573
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: AI a společnost

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Mně přijde "humanofašismus" jako nesmyslný a dost neužitečný termín v debatě, kde se primárně bavíme o dopadech na lidskou společnost.
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16467
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: AI a společnost

Příspěvek od MarkyParky »

No, když tu debatu takhle humanofašisticky omezíš, tak určitě.
Uživatelský avatar
Corny
Příspěvky: 1751
Registrován: 4. 10. 2021, 11:13

Re: AI a společnost

Příspěvek od Corny »

Hlavně je to úplně hloupý účelový pojem snažící se emočně zkreslit diskuzi podobně, jako kdybychom tu začali rozjíždět termín "AI-Nácek" a ignorující ten prostý očividný fakt, že AI nejsou lidi a lidi nejsou AI a dělat mezi nimi rovnítko je zkrátka a dobře absurdní nesmysl. Cože, ty nechceš spát s robotickou prostitutkou? Tak jsi Humanofašista!

Až stroje začnou přemýšlet, cítit, kamarádit se s náma, smát se, být kreativní, atd. tak se můžeme bavit o nějaké "rovnoprávnosti", ale do té doby je krajně na hlavu tu rozjíždět úvahy na úrovni "Jsem Humanofašista, když jsem za dobrou večeři poděkoval mé mámě, a ne mixéru?"
Naposledy upravil(a) Corny dne 19. 1. 2023, 21:17, celkem upraveno 1 x.
"Nadšený kontrarián."

Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.
Uživatelský avatar
Passingby
Příspěvky: 1642
Registrován: 13. 10. 2021, 16:41

Re: AI a společnost

Příspěvek od Passingby »

Já myslím, že Marky ten "humanofašismus" myslel spíš jako takovej vtípek. Ale to nic nemění na tom, že AI se neučí, ale jsou někým učeny a slouží někomu jako nástroj (ať už je to hobby jednotlivec, živnostník/freelancer, střední firma, nebo megakorp a každý z nich tu AI používá k jinýmu účelu), někdo je vlastní, licencuje jejich použití nebo výsledky atd. A čím víc prostředků (a dat) má k dispozici, tím lepší síť/nástroj je schopný naprogramovat a pak natrénovat.

A u těch AI krásně platí, že opravdovej byznysmen se pozná podle toho, že si nás dokáže koupit za peníze, který mu sami půjčíme.
Verify you are a human.
It's just an overreaction. In a few months, nobody will remember the drama.
Odpovědět

Zpět na „Realita a pseudorealita“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů