[svět] Spelljammer

Diskuze o rodině Dungeons and Dragons, nejhranějších RPG současnosti. Včetně d20, což jsou hry odvozené od třetí edice D&D.
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Kontaktovat uživatele:

[svět] Spelljammer

Příspěvek od Markus »

Obrázek

:arrow? Spelljammer v Databázi RPG
Spelljammer je herní svět poprvé publikovaný pro 2. edici AD&D, který kombinuje tradiční fantasy s prvky sci-fi vesmírného cestování. Přichází z představou ucelené kosmologie, která obsáhne všechny ostatní publikované světy pro D&D, a přináší pravidla pro cestování vesmírem. Lodě vypadající jako tradiční galeony, ptáci nebo třeba hmyz a poháněné čarovnými kormidly můžou cestovat kosmem (gravitaci i vzduch si nesou sebou), což postavám umožňuje opustit rodnou planetu a zkoumat vesmír.

Kosmologie Spelljammeru se liší od pozdějšího Planescapu, jehož koncept „sfér“ byl převzat do dalších produktů pro D&D. Ve Spelljammeru existují tradiční hvězdné soustavy, jsou ovšem konečné a uzavřené do křišťálových koulí. Čarovné lodě dokážou překonat křišťálovou bariéru, proniknout do „flogistonu“, který se nachází v meziprostoru, a proplout jím do jiné hvězdné soustavy.
Markus
Kontaktovat uživatele:

Re: [svět] Spelljammer

Příspěvek od Markus »

Spelljammer u nás zatím neměl ani diskuzi ani anotaci. Tak si to tu zatím jenom odložím. Cosi mi říká, že se to bude hodit.
Pan Bača
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Pan Bača »

Jsem si říkal, jestli ho nechcete hodit do Dinosauria, když byl Planescape
Markus
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus »

No hlavně teď vyšel nový Spelljammer, tak očekávám ohlasy. :)
strucky

Příspěvek od strucky »

Jsem zvědavej na ohlasy lidí, kteří nechají Wizardům ledacos projít (aka jsou poměrně benevolentní, nebo ?fanboys?). Jakože já to nečetl a ani nebudu, 5e příruček jsem se rád zbavil a ideálně bych je vymazal i z mysli, ale JorPHdan mě celkem utvrdil v tom, co mi bylo dávno jasné - prostě wizardí lazy design, vynechání contentu, spousta zkratek a dementizace... méně stránek za víc peněz, než je za jejich příručky obvyklé.
Markus
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus »

Díky Kaiaovi tu máme první reakci na nový Spelljammer. Zaujalo mě tohle:
Kasai píše:Jako perlu zmíním aféru ohledně rasy Hadoozen, aneb "Americká citlivost na vše".
Tak jsem googlil a našel tenhle článek.
Previously revealed in the lead up to Spelljammer’s release, the Hazodee are a race of flying monkey aliens. According to the lore, the Hadozee were kidnapped and experimented on by a wizard with the express intent to sell them as magically enhanced soldiers, and the Hadozee later rose up and killed the wizard. The backstory for the Hadozee draws parallels to real world events of people being forcibly experimented on against their will, such as the Tuskegee experiment. And if you are black, you likely have heard of “monkey” being used as a slur, if you weren’t called it yourself.

(...)

“We failed you, our players and our fans, and we are truly sorry,” wrote the D&D team. “Throughout the 50-year history of Dungeons & Dragons, some of the characters in the game have been monstrous and evil, using descriptions that are painfully reminiscent of how real-world groups have been and continue to be denigrated. We understand the urgency of changing how we work to better ensure a more inclusive game.”
Takže Wizardi vymysleli příběh o tom, jak nějaký čaroděj zotročil opice a pak z nich „upliftem“ udělal inteligentní tvory. A museli to smazat a omluvit se.
Za tento příspěvek děkují uživateli Markus:
Kasai
Iwas Passingby

Příspěvek od Iwas Passingby »

Vidět v káždé zmínce o inteligentních opicích nebo otrocích černochy už je fakt přehnaný, ale u tohohle prý šlo mimo jiné o to, že jedna ilustrace až moc přípomínala blackface minstrely. Našel jsem k tomu i parádní obrázek, ale pochybuju, že přesně tohle by musel být vzor - třeba Ian Anderson na koncertech taky hrával na jedné noze.
hadozee-vs-blackface-minstrel.jpg
(Zdroj obrázku)
Flim, flam, funkel, Licht komm aus dem Dunkel!
Iwas Passingby

Příspěvek od Iwas Passingby »

Týpek na Redditu, který nedávno udělal konverzi Dark Sunu pro OSE se teď pustil do Spelljammeru.

Ukázka povolání Wild Space Sailor
Povolání Smuggler, Missionary, Astrologer

Podle toho, co tam píše, jsou tyhle povolání jeho vlastní invence, ne konverze. Zatím začíná, tak těžko soudit, co z toho nakonec bude (a jestli to dodělá). Je to DnD/OSE, takže každé povolání má tabulku zkušeností a další pravidlové artefakty, ale třeba to bude pro někoho použitelné.
Flim, flam, funkel, Licht komm aus dem Dunkel!
Odpovědět

Zpět na „Dungeons and Dragons a d20“