Typologie dobrodružství

Obecné diskuze nezávislé na herním systému či světě.
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16381
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Typologie dobrodružství

Příspěvek od MarkyParky »

Aha, ok.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Typologie dobrodružství

Příspěvek od Jerson »

Vzhledem k tomu, že momentálně hrajeme pátrací / vyšetřovací misi v sandboxovém prostředí, nějak nemám co bych ti k zaškatulkování dobrodružství řekl.
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16381
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Typologie dobrodružství

Příspěvek od MarkyParky »

Typologie != škatulkování.

Nebo jo?

Já si pod škatulkováním představuji třídění do disjunktních, jasně ohraničených skupin. Což York nedělá.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Typologie dobrodružství

Příspěvek od York »

MarkyParky píše: 11. 3. 2022, 18:44Nebo jo?
Ne, ale když smícháš víc kategorií dohromady, nejspíš bude docela oříšek vyřešit, jak modul strukturovat.

Nebo ne? Vhled mám vlastně jen do psaní dungeonů a sandboxu, takže spíš jen hádam.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Typologie dobrodružství

Příspěvek od Jerson »

Zatím to uváděl jako vzájemně se vylučující kategorie, alespoň tak to na mě působilo.
A právě proto říkám, že "zadání úkolu" pro mě vůbec neznamená nalajnovaný postup, ani znalost dopředu připravených překážek.
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16381
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Typologie dobrodružství

Příspěvek od MarkyParky »

York:
Takže je to typologie uspořádání textu v modulu?
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Typologie dobrodružství

Příspěvek od York »

MarkyParky píše: 11. 3. 2022, 21:31 Takže je to typologie uspořádání textu v modulu?
Ne, to je imho důsledek. Když se rozhodneš napsat dobrodružství potavený třeba kolem předem zadanýho questu, povede to k určitýmu uspořádání textu v modulu.
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16381
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Typologie dobrodružství

Příspěvek od MarkyParky »

Používáš "modul" a "dobrodružství" jako synonyma a to hrozně mate, o čem ta debata má vlastně být.

Ty pojmy jsou pro mě podobné, překryv je velký, ale nejsou totožné.

"Modul" je pojem označující vydaný produkt. Může obsahovat jedno nebo více (nebo žádné) dobrodružství.
"Dobrodružství" je pojem označující herní obsah. Může vycházet z jednoho nebo více (nebo žádného) modulu.

O čem se teda bavíme?
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Typologie dobrodružství

Příspěvek od York »

Myslim tim "dobrodružství sepsaný tak, aby ho čistě podle textu mohl vést i někdo jinej". Tj. nemluvim o improvizovanejch hrách ani o hrách vedenejch podle poznámek zapsanejch při promejšlení příští hry.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Typologie dobrodružství

Příspěvek od York »

York píše: 11. 3. 2022, 13:48V Shadowrunu bych třeba měl cíl mise "přineste mi dokumenty z trezoru v týhle pobočce Renraku". Připravil bych si mapku tý pobočky a jejího okolí, rozmyslel bych si, jaká je tam ochranka, jakej tam maj zabezpečovací systém a magickou security, jak tam vypadá matrix a co se z něj dá ovládat za zařízení. Hra by pak byla o tom, jak hráči tyhle překážky překonávaj, dostanou se dovnitř, nějak si poraděj s trezorem a odnesou zmíněný dokumenty.
Když nad tímhle přemejšlim, přijde se mi, že to je vlastně spíš dungeon...
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Typologie dobrodružství

Příspěvek od Markus »

MarkyParky píše: 11. 3. 2022, 22:09 "Modul" je pojem označující vydaný produkt. Může obsahovat jedno nebo více (nebo žádné) dobrodružství.
"Dobrodružství" je pojem označující herní obsah. Může vycházet z jednoho nebo více (nebo žádného) modulu.
Ne. 8)

Jsou to AFAIK synonyma. Že by "modul obsahoval několik dobrodružství" je blbost... respektive je to dračákovská terminologie, protože DrD v 90. letech používalo termín „modul“ pro něco jiného než D&D. V terminologii Dračáku vycházely třeba asterionské "moduly", což ale v terminologii D&D nejsou moduly, ale prostě rozšiřující příručky („sourcebook“). Nicméně terminologie D&D zná akorát „adventure module“, zkráceně „adventure“ nebo „modul“, je to totéž – a není to Asterion.

Kdybych chtěl hodně slovíčkařit, tak budu říkat, že modul je modulární (tj. dá se zasadit do libovolného světa a kampaně), kdežto dobrodružství není (předpokládá určitý svět nebo příběh), ale to je spíš vaření z vody, moc se to v tomhle významu nepoužívá.

===

Yorku nemám čas rozebírat to teď detailně, tak spíš rychlé postřehy:

„Sandbox“ funguje především v měřítku kampaně, dá se hůř namapovat na jednotlivá dobrodružství – ne že by to nešlo, ale prostě je to z definice věc, která potřebuje velký rozsah. Takže uvažování o sandboxu ti tady spíš nepomáhá, úplně bych ho z toho vyhodil.

Nějak moc se fixuješ na cíle a říkáš, že v sandboxu nemají hráči cíl. To není pravda – i v sandboxu máš cíle, akorát si je sám vybíráš (z X dostupných) nebo vymýšlíš, místo abych je dostal natvrdo přidělené. Nicméně rozlišení hráči mají/nemají cíl není nápomocné, protože hráči ho mají vždy

Tenhle článek si přečti, je k tématu. Autor rozlišuje D&D moduly na "mozaiky" a "tapiserie". Mozaika neobsahuje konkrétní děj, dává hráčům spoustu nástrojů a prvků a hraní a vyžaduje nějakou interpretaci (GM ji musí zasadit do své hry, zaháčkovat, vymyslet cíle atd.), obvykle se nedá „dohrát“ ani „splnit“, protože je to spíš prostor, kde se dlouhodobě něco děje. Tapiserie je uzavřené dobrodružství – obsahuje jasný cíl už v továrním nastavení – a jak ho splníš, tak máš dohráno, už nemá smysl se vracet. Neříkám, že je to jediná možná typologie, ale přijde mi přesnější než to, co píšeš.

(EDIT: A teda velká spousta dungeonů, u těch moderních drtivá většina, má jasný cíl a dá se dohrát.)

Z hlediska struktury je taky dobré rozlišovat mezi dobrodružstvími založenými na lokacích a založenými na scénách. To jsou asi dvě nejzákladnější stavební odlišnosti, a diametrálně jiné. V tom prvním máš obsah rozmístěný do mapy a hráči ji "fyzicky" prozkoumávají a ten obsah spouštějí – dobrodružství je strukturované podle mapy, volného pohybu a triggrování obsahu v libovolném pořadí. Ve scénické struktuře máš spíš časovou osu nebo, pokud je to volnější, flowchart a základní strukturou hry je triggrování událostí na základě předchozích událostí – pořád to může mít mapu, ale spíš na dokreslení, ta neslouží jako základní herní prvek.

EDIT: Dobrodružství založená na scénách jsou IMHO dominantní styl hry, zejména u lidí, co nehrajou připravená dobrodružství. GM si rozmyslí nějaký potenciální flowchart událostí a jde s ním do hry. Nevyžaduje to moc přípravy, na rozdíl od dobrodružství založených na lokacích, která vyžadují podrobně zpracované prostředí a tímpádem buď dlouhou přípravu, nebo používání hotových modulů.
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16381
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Typologie dobrodružství

Příspěvek od MarkyParky »

Markus:
Možná někde na začátku ano.

Ale i tak mám pochybnosti. Podívej se třeba na Keep on the Borderlands. To je zjevně jeden modul, ale obsahuje nejméně tři dobrodružství, z toho jedno k dopracování.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Typologie dobrodružství

Příspěvek od Markus »

Marky, v životě jsem neslyšel nikoho říct, že Keep on the Borderlands jsou tři dobrodružství. Naopak se běžně říká, že je to (jedno) dobrodružství. Nebo modul. Synonyma.

EDIT: A kdybysme v tom chtěli dělat bordel, můžeme po dračákovsku začít všem dobrodružstvím říkat jeskyně :)
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16381
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Typologie dobrodružství

Příspěvek od MarkyParky »

Markusi, Yorkovi ale nejde o to jak tomu kdo řekne, ale o to jak se má strukturovat text uvnitř publikovaného modulu/dobrodružství/příručky.

ESIT: A já se ho ptám, jestli tím vymyslí jak uspořádat dílčí kusy obsahu (= dobrodružství nebo zápletky, chceš-li) v rámci publikovaneho textu (=modulu) či zda se ptá, jak uspořádat jejich vnitřní strukturu.

Protože on (i ty) tím zacházíte jako kdyby to bylo totéž, kvůli vnějším podobnostem. Ale ne, z hlediska uspořádání textu v příručce není.
Uživatelský avatar
Nordoslav
Příspěvky: 749
Registrován: 24. 10. 2017, 10:07
Kontaktovat uživatele:

Re: Typologie dobrodružství

Příspěvek od Nordoslav »

York píše: 11. 3. 2022, 18:04 Dobrodružství ve smyslu modulu. Koukám se na to z pohledu struktury modulu, co v něm uvádět a neuvádět. Když předem vim, že budou mít konkrétní cíl, můžu to kolem něj stavět. Ono to vlastně platí i pro sandbox - ten stavíš kolem toho, že cílem postav bude prozkoumávat prostředí a hledat poklady.
Ve spoustě debat jsem si všiml, že je zde nějaký převládající názor, že sandbox musí obsahovat exploraci , ideálně fyzického prostoru.
Určitě je to převládající podoba sandboxů, hlavně ve fantasy prostředí, ale sandbox ze své podstaty znamená volbu cílů a způsobů. jakým cílů dosáhnout omezenou pouze hradbami pískoviště.
Dobrý příklad je modul Block by bloody block, kde je krásně popsané soudobé město plné nadpřirozených frakcí a je jen na hráčích jak se s nimi spojí/vypořádají/ovládnou je. Existuje to fyzické prostředí, smaozřejmě, ale je upozaděno proti sociálním vazbám a přesto bych to bez ostychu označil za sandbox.
Za tento příspěvek děkují uživateli Nordoslav:
Selhan
Ahoj, já jsem Nordst Fuchs a tohle je DRAČÁK: THE NEXT GENERATION!
:!: Fantasy PbtA které klade důraz na fikci v kulisách povědomé fantasy, ale zároveň je tam hodně originalnich prvku, které z her dělaji nové zážitky.
:!: Jednoduchý systém tvorby postav, který ovšem nabízí mnoho možností a voleb na výběr a produkuje unikátní, nezaměnitelné a velmi hratelné a zábavné charaktery.
:!: Jednoduchý systém hry ve kterém můžete hrát aniž byste nad ním museli pořád přemýšlet.

:arrow? Vše o pravidlech a o hrách zde: https://discord.gg/Mks4DzzMJ7
:arrow? A vlákno tady: https://rpgforum.cz/forum/viewtopic.php?t=16363
Odpovědět

Zpět na „O hraní obecně“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: KDolecek, Mag a 10 hostů