Ruská invaze na Ukrajinu

O lidech, o vztazích, o politice, o názorech, o opicích a o ufonech.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Uživatelský avatar
Antharon
Příspěvky: 6890
Registrován: 24. 10. 2007, 16:33
Bydliště: Šenkvice

Ruská invaze na Ukrajinu

Příspěvek od Antharon »

Ruská invaze na Ukrajinu
Dobré drony, na které se dá teď přihodit:

:arrow? AerorozvědkaCZ/VozímDronyNaUkrajinu (stránka, twitter) - Vozí od začátku války a mají větší výrobní kapacitu než peněz za které mohou drony nakoupit. Mrkni na jejich stránky, záberů, kdy jejich drony sundají skřetí vozítka, je tam dost.
:arrow? Dárek Putinovi - operace Drönbumm (stránky) - Zrovna vybírají na operaci Drönbumm, 10 tun plastické trhaviny pro drony.
:arrow? Drony Nemesis (stránky) - Už se vybralo na 10k dronů (zatím jsou na 14k), sbírka pokračuje, cílí na 20k.
:arrow? NoelReports (twitter) - Noel co chvíli vybírá na konkrétní drony nebo vozítka pro nějakou jednotku, která to potřebuje. Teď ještě pár dní vybírají na drony a EW pro jednotky, co bojovaly u Avdijivky. Dostaneš slušivou nášivku, když daruješ víc než 100 E.
----------
:arrow? Constantine (twitter) - Kdo má morální zábrany posílat peníze na zbraně, je spousta možností jiných. Constantine teď třeba vybírá na bagr pro frontové ukrajinské jednotky, aby mohli rychleji budovat obranné pozice. Není to tak sexy jako drony, ale ten bagr je vážně potřeba a taky zachrání životy.
Moaaaar!!!! - [móur] - The provided level of material relevant to my interests is insufficient to meet my personal required needs.
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12359
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: Ruská invaze na Ukrajinu

Příspěvek od Ecthelion »

Corny píše: 29. 9. 2022, 12:40Já sem dám jen takový velký vykřičník, protože z té analýzy nevyplývá předpoklad, že je za sabotáží Rusko.
Já se omlouvám, měl jsem to lépe oddělit. Ke tvému velkému vykřičníku dávám zelený palec. Hodil jsem odkaz na analýzu a PAK jsem dal svůj závěr z jiných zdrojů, kdo by mohl být odpovědný. Tam měl být nový odstavec, je to teď nejasné.

Každopádně, kdo je za tu sabotáž (už je jasné, že to byly výbuchy a sabotáž a ne nehoda) zodpovědný, je pořád dost nejasné. Pro Mordor mluví hodně jasně tři věci:
a) cui bono - Pokud nemá Mordor jak plyn dopravit, nemůže ho dopravit (klauzule ve smlouvě), a nemusí platit gigantické penále za porušení smluv (které by jim západní země sebraly ze zmraženého majetku).
b) Má prostředky aby takovou (ne úplně lehkou operaci) snadno provedlo.
c) Podezřelé ticho ze strany Mordoru. Normálně by velvyslanec Mordoru v OSN křičel jako na nože a svolával komise, jak jim ubližují, televize by byla plná zpráv o tom, jak NATO útočí a neřešili by nic jiného. Ale... je ticho po pěšině a jen Peskov na půl huby hlásil, že to určitě USA. V Mordoru tohle... dost překvapivě... není nějaké velké téma.

Proti samozřejmě mluví, že jestli to vážně udělali, tak se z dlouhodobého hlediska dost střelili do nohy, jak píše Bifi. Ale jim to pořád může dávat smysl.
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
jjelen
Příspěvky: 2503
Registrován: 27. 7. 2010, 16:23

Re: Ruská invaze na Ukrajinu

Příspěvek od jjelen »

Je docela dobře možné, že mi něco uniká, ale moc mi nedává smysl, aby to rpvoedli Rusové. Jen tak zahodit zbraň pro vydírání Evropanů? Co teď třeba ti nebožáci z Václaváku požadující nákup ruského plynu? (ok, tam je to asi jedno, neb jejich požadavky mají s realitou málo společného)
Jasně, mohlo by jít o gesto jakože "bububu, jsme nebezpeční", ale věřím, že k tomu by se našli i v Baltu jiné, méně pitomé cíle.
Jediné vysvětlení co mi takto dává smysl je, že šlo o akci, co se vymkla kontrole nebo nějaké selhání (ten Sutton zminuje výbušniny položené už během stavby... není možné aby teď něco takového bouchlo samo?)
EDIT: ah, díky Ecthelionovi za další variantu co dává alespoň trochu smysl
Uživatelský avatar
Corny
Příspěvky: 1734
Registrován: 4. 10. 2021, 11:13

Re: Ruská invaze na Ukrajinu

Příspěvek od Corny »

Mě se popravdě moc nechce věřit, že by v téhle fázi nějak lpěli na penále za dodávky plynu. Taky mě to napadlo, ale mám pocit, že v aktuální situaci na tom budou asi stejně, jako když na penále budou prostě narovinu srát. Kdyby za to mohli, tak by museli vědět, že to na ně stejně hned všichni svedou. Ale kdo ví, jen je to takové...nevím, krátkozraké a hodně primitivní uvažování z jejich strany, kdyby to fakt byla pravda. I to že Rusko mlčí je v dnešním klimatu, kdy je stejně nikdo seriózně neposlouchá a jejich názor na věc nikoho nezajímá, taky za mě docela slabý důvod. Ale uznávám, že alespoň nějak by to trochu dávalo smysl.
"Nadšený kontrarián."

Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.
Uživatelský avatar
ShadoWWW
Příspěvky: 4575
Registrován: 21. 8. 2007, 11:16
Bydliště: Kostka
Kontaktovat uživatele:

Re: Ruská invaze na Ukrajinu

Příspěvek od ShadoWWW »

Doplním ještě E^2
d) Soudně vymáhané neplnění závazků. Německé firmy i stát by brzy mohly po Gazpromu začít u soudu vymáhat sankce za neplnění závazků. A to jsou šíleně vysoké sankce. Takto se z toho Gazprom může vymluvit, že by rád dodával, ale kvůli těm dírám nemůže. Gazpromu už zkrátka došlo, že začala nová Studená válka a v Evropě mu dalších několik desítek let pšenka nepokvete.

Mimochodem USA se opět ukazují jako přátelé Československa, (ok, dnes Česka). Beneš tenkrát udělal velkou chybu, když přijel po válce z Moskvy a ne z Londýna. Ale holt byl tenkrát zahleděný do Stalina.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Bifi
Motivátor; Moderátor
Příspěvky: 7484
Registrován: 3. 3. 2005, 12:24
Bydliště: hanzové mesto Brémy

Re: Ruská invaze na Ukrajinu

Příspěvek od Bifi »

Vysvetlenie e): Rusi chceli ukázať, že vedia sabotovať aj inú infraštruktúru - plynovod Baltic z Nórska, podmorské internetové káble...
"Modern roleplayers own too many rule books and not enough story books and history books." :arrow? Play the worlds, not the rules
Môj príležitostný Youtube kanál Karpatské bunkre


Obrázek
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Corny
Příspěvky: 1734
Registrován: 4. 10. 2021, 11:13

Re: Ruská invaze na Ukrajinu

Příspěvek od Corny »

Vysvětlení f): Měli v horoskopu, že je teď nejvhodnější čas ukončit toxické vztahy na dálku. Next.
"Nadšený kontrarián."

Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Ruská invaze na Ukrajinu

Příspěvek od York »

Sosacek píše: 29. 9. 2022, 09:16 Sorry za offtopic, ale me se libi, Yorku, ze umis byt vzdycky na strane zla:
Nepřestává mě děsit, kam až jsi schopnej zajít. Ještě že nejsi v politice (aspoň doufám).

Sosacek píše: 29. 9. 2022, 09:16 EDIT: "mlaceni cernochu"
Pun byl samozřejmě very much intended. Je fajn, že sis všiml aspoň dodatečně.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Ruská invaze na Ukrajinu

Příspěvek od York »

Ecthelion píše: 29. 9. 2022, 12:53 Proti samozřejmě mluví, že jestli to vážně udělali, tak se z dlouhodobého hlediska dost střelili do nohy, jak píše Bifi. Ale jim to pořád může dávat smysl.
• Mohla to bejt sólo akce nějaký skupiny s vlastní agendou nezávisle na Kremlu.

• Logika za tím může bejt, že Putinovi se vyplatí prodat velký množství plynu za levno úplně stejně jako malý množství draze. Touhle akcí by vzal vítr z plachet frakci v Německu, která se snažila udržet plynovody zavřený. Zní to sice absurdně, ale není dost dobře možný držet zdviženej prapor za cíl, kterej přestal bejt aktuální.

Samozřejmě jen hádám. Mnohem pravděpodobnější mi přijde, že to udělali extrémisti z EU.
Naposledy upravil(a) York dne 29. 9. 2022, 13:49, celkem upraveno 3 x.
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15028
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Ruská invaze na Ukrajinu

Příspěvek od Pieta »

Bifi píše: 29. 9. 2022, 13:30Vysvetlenie e): Rusi chceli ukázať, že vedia sabotovať aj inú infraštruktúru - plynovod Baltic z Nórska, podmorské internetové káble...
Ale přijde mi to v tom případě takové zoufalé. Jako když si někdo prostřelí nohu a pak křičí, podívejte se, jakej jsem nebezpečnej, a všichni okolo si říkají, že kdyby byl fakt tak nebezpečnej, proč by se střílel zrovna do vlastní nohy.
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Ruská invaze na Ukrajinu

Příspěvek od York »

ShadoWWW píše: 29. 9. 2022, 13:07 Mimochodem USA se opět ukazují jako přátelé Československa, (ok, dnes Česka). Beneš tenkrát udělal velkou chybu, když přijel po válce z Moskvy a ne z Londýna. Ale holt byl tenkrát zahleděný do Stalina.
Tohle imho není validní zobecnění. Biden, přestože o něm moc neslyšíme, se podle všeho hodně soustředí na zahraniční politiku a bere containment Ruska jako svůj osobní cíl. To je pro nás samozřejmě super, ale Biden tu nebude věčně. Kdyby teď vládnul Trump, bylo by na pořadu dne spíš rušení NATO než nějaká pomoc...

Podobný tvrzení by bylo paradoxně mnohem validnější, kdyby bylo o Rusku, protože tam je u vesla extrémně dlouho ten samej (ne)tvor, takže když ho jednou poznáš, celkem víš, co od něj můžeš čekat dál.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Ruská invaze na Ukrajinu

Příspěvek od Argonantus »

1) Já jsem si skoro jist, že tentokrát Rusko za sabotáží není.
Nicméně lhalo tolikrát ve všem možném, že mu to nikdo neuvěří.
Geniální válečná akce, která blokuje Německu byť jen uvažovat k návratu ke quo ante.

2) A ten Lyman, to je přímo lahůdka. Mat v několika tazích, diváci znuděně odcházejí k jiným šachovnicím.

Já si ten pohled rád vychutnám do detailu, protože kromě dalšího pěkného dílku do železničářského puzzle získali Ukrajinci i mocný psychologický efekt - Rusové se sice bránili několik týdnů, ale stejně jim to nebylo nic platné, dopadli ještě blběji než ti, co utekli.

No a konečně, podle mne to byl poslední funkční dílek té 1 Gta, což musí být pro Rusy taky silně demoralizující. Co zmůžu já, nebohý odvedenec, když dostali na budku tihle bájní borci?

3) Vedlejší zjištění Lymanu je, že se potvrzuje moje naděje, že to s tou obranou na Oskilu za moc nebude stát od začátku. Je to děravé jak cedník a vlastně to nemá dno.

4) No, a když ne na Oskilu, tak kde vlastně? Další série severojižních řek má zásadní vadu, že nevedou až k hranicím s Ruskem, nahoře je vždycky díra. První "nepropustná" řeka je až Ajdar, a ta je jednak bůhvíkde, jednak je přímo u ní ten poslední vlak, který by se ocitl v dostřelu Ukrajinců vším možným. Tady už začíná být dobrá rada drahá a Putin sice vyhlašuje připojení Luhanska a Donbasu, ovšem řítí se ke ztrátě severní poloviny celé oblasti.

5) Konečně to potvrzuje, že obklíčení funguje, většinou lépe, než pokusy se promlátit do města, jakkoli tomu někteří kolegové nevěří.
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15028
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Ruská invaze na Ukrajinu

Příspěvek od Pieta »

ShadoWWW píše: 29. 9. 2022, 13:07Mimochodem USA se opět ukazují jako přátelé Československa, (ok, dnes Česka). Beneš tenkrát udělal velkou chybu, když přijel po válce z Moskvy a ne z Londýna. Ale holt byl tenkrát zahleděný do Stalina.
Zrovna s tím Benešem teda nevím. Tehdy ten západ nějaký úžasný spojenec pro východní Evropu nebyl. Třeba Jalta přiznala Rusku víceméně stejnou část Polska, jako Molotov-Ribbentrop.
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
ShadoWWW
Příspěvky: 4575
Registrován: 21. 8. 2007, 11:16
Bydliště: Kostka
Kontaktovat uživatele:

Re: Ruská invaze na Ukrajinu

Příspěvek od ShadoWWW »

Polsko je kapitola sama pro sebe. Ale ten Beneš v Moskvě byl docela jasnej facepalm a jeho už druhý velký přešlap. Navíc Beneš se bratříčkoval se Stalinem už od roku 1943, už dlouho před Jaltou.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Sosacek
Příspěvky: 25734
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Ruská invaze na Ukrajinu

Příspěvek od Sosacek »

Ano, to ze 1 Gta uz v zasade neexistuje snad jednak demoralizuje dalsi typky v Rusku a druhak by mohlo umlcet ty typky na internetu co rikaji "pockejte az rusko vytahne skutecnou armadu", protoze Rusko dle vlastnich prohlaseni nic lepsiho nema. I kdyz to uz mozna udelala mobilizace.
But nobody came.
Sosacek
Příspěvky: 25734
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Ruská invaze na Ukrajinu

Příspěvek od Sosacek »

Corny píše: 29. 9. 2022, 13:31 Vysvětlení f): Měli v horoskopu, že je teď nejvhodnější čas ukončit toxické vztahy na dálku. Next.
Delas si prdel, ale vrchni skretstvo je dost posedle numerologii a proroctvimi a tak.
But nobody came.
Odpovědět

Zpět na „Realita a pseudorealita“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Cor, Jerson, Pan Bača a 5 hostů