Co jste hráli v roce 2021? (+PF 2022!)

„Meta“ diskuze o samotném RPG Fóru.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Co jste hráli v roce 2021? (+PF 2022!)

Příspěvek od Markus »

Za celý tým RPG Fóra vám přejeme pěkný rok 2022 a doufáme, že si ho náležitě užijete!

Při té příležitosti tu máme každoroční anketu, která zjišťuje, jaké hry hrajeme:

:arrow? Anketa RPG Fóra: Jaké RPG hry jste hráli v roce 2021?
  1. Zaškrtněte každou hru, kterou jste v roce 2021 hráli.
  2. Pokud hra chybí, můžete ji přidat dole pomocí pole Jiná...
  3. Ke svým hlasům se později můžete vrátit a upravit je, kdybyste na něco zapomněli.
Bližší informace o jednotlivých hrách najdete v Databázi RPG. Budeme rádi, když si najdete čas je v databázi ohodnotit.

Anketa poběží celý leden, na začátku února ji stopneme a shrneme výsledky.

Neváhejte anketu šířit dál, i mimo RPG Fórum. Budeme rádi za co nejširší skupinu respondentů. Akorát se snažte to rozesílání odkazů trochu rozvrstvit do delší doby, ať nenaštveme lidi baráží odkazů ve všech komunitách synchronizovaně 1. ledna.

Nepovinně dejte sem do diskuze vědět, co jste hráli. Třeba vás samotné překvapí, kolik toho bylo!

A s tím vám přejeme hodně zdaru a nejen herních úspěchů v roce 2022!

VÝSLEDKY

:arrow? Přehled výsledků v Databázi (jen publikované hry)
:arrow? Textový přehled tady na fóru (včetně nepublikovaných her)
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Co jste hráli v roce 2021? (+PF 2022!)

Příspěvek od York »

Celej minulej rok jsem hrál kamaň v Trossu upraveném pro Dračák podle staré školy a vedl jsem ho i na Gameconu. Quentine, díky, bylo to super :dance:
Za tento příspěvek děkují uživateli York:
Quentin
Uživatelský avatar
Quentin
Noob of The Round Table
Příspěvky: 9334
Registrován: 31. 7. 2007, 14:31
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Co jste hráli v roce 2021? (+PF 2022!)

Příspěvek od Quentin »

York píše: 15. 1. 2022, 15:56 Celej minulej rok jsem hrál kamaň v Trossu upraveném pro Dračák podle staré školy a vedl jsem ho i na Gameconu. Quentine, díky, bylo to super :dance:
Obrázek
http://2k6goblinu.blogspot.cz/
“Questions are gameplay”-Chris McDowall, The ICI Doctrine, 2018
Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001
Uživatelský avatar
Jiron
Rytíř
Příspěvky: 2321
Registrován: 16. 10. 2004, 16:34

Re: Co jste hráli v roce 2021? (+PF 2022!)

Příspěvek od Jiron »

Ty jo, to jsem nečekal, že se ty české hry budou umísťovat tak vysoko. Pěkná práce.
Jeden moudrý muž kdysi řekl: "To, ze mas na něco právo, neznamená ze nejsi č***k, když to uděláš."
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Co jste hráli v roce 2021? (+PF 2022!)

Příspěvek od Markus »

Mě třeba překvapuje oblíbenost DrD II, byť vlastně by mě překvapovat neměla - pořád o té hře někdo někde mluví, jen mi nedocházelo, že asi bude vážně dost hraná. Já myslel, že to lidi houfně nakoupili a pak zklamaně odešli zpátky ke starému DrD. Aspoň takový jsem měl dojem... ale dojmy klamou.
Uživatelský avatar
Jiron
Rytíř
Příspěvky: 2321
Registrován: 16. 10. 2004, 16:34

Re: Co jste hráli v roce 2021? (+PF 2022!)

Příspěvek od Jiron »

Mě dost děsí popularita Dračí Hlíkdy :-D
Za tento příspěvek děkují uživateli Jiron tito uživatelé (celkem 2):
Bifi, Vallun
Jeden moudrý muž kdysi řekl: "To, ze mas na něco právo, neznamená ze nejsi č***k, když to uděláš."
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Co jste hráli v roce 2021? (+PF 2022!)

Příspěvek od Jerson »

Jiron píše: 17. 1. 2022, 10:23 Mě dost děsí popularita Dračí Hlíkdy :-D
Ta vychází z popularity Dračáku.
Nicméně tabulka ukazuje spíše hranost než popularitu. Přeci jen vloni mělo hodně lidí příležitost si ji zahrát, což ale neříká nic o tom, kolik lidí ji chce hrát opakovaně.

Na to by byla třeba sofistikovanější anketa.
Uživatelský avatar
Corny
Příspěvky: 1734
Registrován: 4. 10. 2021, 11:13

Re: Co jste hráli v roce 2021? (+PF 2022!)

Příspěvek od Corny »

Dračí Hlídka mě osobně připadá stupidní a nesmyslná, ale zároveň by mě její popularita asi netrápila :) Ve finále lidi mají právo na to hrát a bavit se u čeho chtějí, já se taky občas koukám na filmy nebo seriály, které jsou objektivně vzato přiblblé, ale stejně jsou zábavné. Ostatně, ono ani u DnD není úplně přímá úměra mezi tím, kolik lidí to hraje a jak dobrá to je hra :D Existuje spousta mnohem lepších her s daleko menší popularitou. Každopádně DH díru do světa neudělala a ani neudělá, takže bych si z toho větší hlavu nedělal, určitě nehrozí, že by nastartovala nějaký globální trend a vyštípala z trhu lepší produkty a tvůrce ;)

Každopádně jak píše Jerson, tohle je spíš o hratelnosti (DH je relativně mladý produkt, tak dává smysl, že to vloni hodně lidí zkoušelo, ale tím to u řady z nich taky mohlo skončit, a zároveň tu můžou být tací, kterým se líbí, ale neměli možnost si ji zahrát) než o popularitě.
"Nadšený kontrarián."

Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.
Uživatelský avatar
Jiron
Rytíř
Příspěvky: 2321
Registrován: 16. 10. 2004, 16:34

Re: Co jste hráli v roce 2021? (+PF 2022!)

Příspěvek od Jiron »

Corny píše: 17. 1. 2022, 11:43 Dračí Hlídka mě osobně připadá stupidní a nesmyslná, ale zároveň by mě její popularita asi netrápila :)
...
Každopádně DH díru do světa neudělala a ani neudělá, takže bych si z toho větší hlavu nedělal, určitě nehrozí, že by nastartovala nějaký globální trend a vyštípala z trhu lepší produkty a tvůrce ;)
Uffff, to se mi ulevilo! Fakt jsem se bál že v letošním roce udělá CD Projekt videoherní adaptaci a příští rok se můžeme těšit na seriál Netflixu. Ale už jsem klidný.
Jeden moudrý muž kdysi řekl: "To, ze mas na něco právo, neznamená ze nejsi č***k, když to uděláš."
Uživatelský avatar
Vitus
Příspěvky: 2664
Registrován: 21. 7. 2006, 09:03
Bydliště: Kladno

Re: Co jste hráli v roce 2021? (+PF 2022!)

Příspěvek od Vitus »

Markus píše: 17. 1. 2022, 10:22 Mě třeba překvapuje oblíbenost DrD II, byť vlastně by mě překvapovat neměla - pořád o té hře někdo někde mluví, jen mi nedocházelo, že asi bude vážně dost hraná. Já myslel, že to lidi houfně nakoupili a pak zklamaně odešli zpátky ke starému DrD. Aspoň takový jsem měl dojem... ale dojmy klamou.
Za sebe k tomuhle dodám (protože to taky hrajeme), že mi přijde, že DrD II má takovou svoji stabilní hráčskou základnu, která ale hraje i další věci (v mém případě stabilně STA a ZZ).

Jinak, co se přechodů ze systému na systém týče, myslím, že ti, co hráli DrD+ neměli problém přejít pak na DrD II (a nemuseli utíkat zpět k DrD). :D (Pozn.: rovněž patřím do této skupiny :wink: .)

Naopak mne překvapuje, kolik je odpovědí na to, že se hraje DrD+ nebo jak mále odpovědí je právě na to DrD (tam si myslím, že část hráčů DrD přešla možná na DH nebo třeba i na JaD).
Uživatelský avatar
Muzzug
Příspěvky: 372
Registrován: 28. 10. 2009, 10:23
Bydliště: Brno

Re: Co jste hráli v roce 2021? (+PF 2022!)

Příspěvek od Muzzug »

Vitus píše: 17. 1. 2022, 12:28 Jinak, co se přechodů ze systému na systém týče, myslím, že ti, co hráli DrD+ neměli problém přejít pak na DrD II (a nemuseli utíkat zpět k DrD). :D
No nevím. Naše družina hrála DrD+ docela dlouho a po jejím rozpadu a rozdělení na 2 další družiny obě začaly hrát DnD 5e. Já na DrD II koukal ale už nevím čím, ale něčím mě totálně odradilo. A nakonec mně ke hraní přitáhlo až OSE. :)
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Co jste hráli v roce 2021? (+PF 2022!)

Příspěvek od Jerson »

Vitus píše: 17. 1. 2022, 12:28Jinak, co se přechodů ze systému na systém týče, myslím, že ti, co hráli DrD+ neměli problém přejít pak na DrD II (a nemuseli utíkat zpět k DrD). :D (Pozn.: rovněž patřím do této skupiny :wink: .)
Podle mých dřívějších průzkumů naopak mezi hráči DrD2 a DrD+ nebyl skoro žádný překryv.

Ti co chtěli přesnou matematiku přešli na Pluska, to kteří chtěli volnější povídání přešli o deset let později na Dvojky, a ti kteří zůstali nejspíše loni zkusili přejít na DH, letos budou zkoušet JaD, a zbyde pár skupin, které budou hrát 1.6, nejspíše upravené podle sebe.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Co jste hráli v roce 2021? (+PF 2022!)

Příspěvek od Vallun »

Vitus píše: 17. 1. 2022, 12:28 jak mále odpovědí je právě na to DrD (tam si myslím, že část hráčů DrD přešla možná na DH nebo třeba i na JaD).
to je spíš tim, že hráči DrD byli odsud vytráveni, možná vyotravováni...:)

V ČR to asi bude nadále nejhranější stolní RPG...jen to nikoho, ani Altar, nezajímá...:)
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Vitus
Příspěvky: 2664
Registrován: 21. 7. 2006, 09:03
Bydliště: Kladno

Re: Co jste hráli v roce 2021? (+PF 2022!)

Příspěvek od Vitus »

Vallun píše: 18. 1. 2022, 12:40 V ČR to asi bude nadále nejhranější stolní RPG...
To by asi chtělo nějaký širší průzkum, ale nejsem na tohle odborník, takže nevím jak by se to dalo udělat. Za kladenskou komunitu mohu z pozorování kolem sebe a svých dětí jenom dodat toto:
- na základní škole děti mezi sebou hráli "dračák", ale podle toho, co mi dovolila se dcera podívat, tak to bylo nějaký "pseudo-proto-retro-klon", tedy tu něco z DrD, tam něco z D&D, tady zase něco zbastleno klidně i z PC her a nakonec dozalátáno house rules (syn se o RPG na základní škole nezajímal)
- na gymnáziu určitě děti hrají RPG, respektive hráli, podle syna, ovšem zřejmě to nebylo DrD (on to s nimi zkusil snad jen jednou a podle knížky, ze které to hráli, to nebylo DrD, ale ani DrD+ nebo DrDII, co si pamatuje), podle dcery část hraje asi DrD (už jí to moc nezajímá) a část něco jiného
- ve skautu hráli (opět podle dcery) děti nějaký svůj "pseudo-proto-retro-klon" i když tam prý padlo spojení "D&D"
- v Labyrintu (středisko volnočasové zábavy pro děti) je kroužek vyloženě DrD (a tam se hraje podle 1.6, jak jsem pochopil)
- v Herním prostoru (primárně deskoherní klub, ale dají se potkat i hráč RPG) se jede v D&D (5e), tuším i GURPS a PF2e, a teď tam začali prodávat DH (ale kupodivu ne JaD), ale neslyšel jsem, že by někdo hrál DH ani DrD

Takže například z výše uvedeného (ne zcela reprezentativního) vzorku pro kladenské RPG hraní to vypadá spíše na plichtu mezi DrD a D&D(5e) :).

EDIT: Dokážu si představit, že česká verzi 5e kompatibilních JaD by při vhodné propagaci asi možná mohla vychýlit ten balance směrem k 5e a jeho klonům (mezi které můžeme asi i JaD vlastně zařadit :)).
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Co jste hráli v roce 2021? (+PF 2022!)

Příspěvek od Markus »

Jak se anketa rozšířila i mimo bezprostřední bubliny, tak najednou je staré DrD na pátém místě s 28 hlasy (11,2 % respondentů). Ale zrovna u něj bych čekal, že budou existovat mnohé fosilní skupiny, které ho hrajou dodnes, ale na internety nechodí.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Co jste hráli v roce 2021? (+PF 2022!)

Příspěvek od Vallun »

Chodí na nety....ale jinam:)
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Odpovědět

Zpět na „O RPG Fóru“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů