Co jste hráli v roce 2021? (+PF 2022!)

„Meta“ diskuze o samotném RPG Fóru.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Co jste hráli v roce 2021? (+PF 2022!)

Příspěvek od Markus »

Za celý tým RPG Fóra vám přejeme pěkný rok 2022 a doufáme, že si ho náležitě užijete!

Při té příležitosti tu máme každoroční anketu, která zjišťuje, jaké hry hrajeme:

:arrow? Anketa RPG Fóra: Jaké RPG hry jste hráli v roce 2021?
  1. Zaškrtněte každou hru, kterou jste v roce 2021 hráli.
  2. Pokud hra chybí, můžete ji přidat dole pomocí pole Jiná...
  3. Ke svým hlasům se později můžete vrátit a upravit je, kdybyste na něco zapomněli.
Bližší informace o jednotlivých hrách najdete v Databázi RPG. Budeme rádi, když si najdete čas je v databázi ohodnotit.

Anketa poběží celý leden, na začátku února ji stopneme a shrneme výsledky.

Neváhejte anketu šířit dál, i mimo RPG Fórum. Budeme rádi za co nejširší skupinu respondentů. Akorát se snažte to rozesílání odkazů trochu rozvrstvit do delší doby, ať nenaštveme lidi baráží odkazů ve všech komunitách synchronizovaně 1. ledna.

Nepovinně dejte sem do diskuze vědět, co jste hráli. Třeba vás samotné překvapí, kolik toho bylo!

A s tím vám přejeme hodně zdaru a nejen herních úspěchů v roce 2022!

VÝSLEDKY

:arrow? Přehled výsledků v Databázi (jen publikované hry)
:arrow? Textový přehled tady na fóru (včetně nepublikovaných her)
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Co jste hráli v roce 2021? (+PF 2022!)

Příspěvek od York »

ShadoWWW: To jsme věděli už v tom roce 2011...
Za tento příspěvek děkují uživateli York:
Vallun
Uživatelský avatar
boubaque
bubák; Moderátor
Příspěvky: 6644
Registrován: 2. 10. 2006, 19:49
Bydliště: Brno/Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Co jste hráli v roce 2021? (+PF 2022!)

Příspěvek od boubaque »

Já bych potom hlavně byl velmi opatrný s interpretacemi. Dračí hlídka a Zapovězené země vyšly na konci předloňského roku, takže během loňska je hodně lidí zkoušelo, ale to neznamená, že u nich zůstanou. Podobně Jeskyně a draci vyšly loni před Vánoci, což zase znamená, že je hodně lidí jen zkoušelo (ale zase je evidentně stihlo zkusit opravdu hodně!) a letos ještě zkoušet bude. Podobně to může být třeba i s některými indiečky: Mountain Witch třeba (imho!) má docela dost hráčů, protože jsem ho uvedl na slezině a pak ho organizoval Nord na discordu – dva roky zpátky u MW nejspíš byla 0, a napřesrok možná bude znovu...

(V příštích letech se pak zase trochu bojím, jak (a jestli) rozdělovat DnD 5e a Jeskyně a draky, protože JaD jsou spíš rozšiřující příručka pro 5e. Takže se dá hrát 5e s několika povoláními a "houseruly" z JaD.)
Když se kácí les, lítají kopí — sv. Vojtěch
Bezejmenný hrdina (vlastnoruční komiks)
Hraju/vedu: D&D 5e, Svitky hrdinů, Příběhy Impéria
Další oblíbené hry: Primetime Adventures, Mountain Witch, Wushu
Vlastnoruční heartbreaker: Fossa (Fate to Old School System Adjustment)
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Co jste hráli v roce 2021? (+PF 2022!)

Příspěvek od Jerson »

Pokud někdo chcete v seznamu dát k sobě podobné systémy nebo systémy že stejné rodiny, tak směle do toho. Seskupil jsem jen něco, co jsem znal.
Skříťa
Příspěvky: 35
Registrován: 6. 1. 2022, 15:08

Re: Co jste hráli v roce 2021? (+PF 2022!)

Příspěvek od Skříťa »

Jersone nejspis pri cisteni dat ti vypadly vyskyty DnD 3 a 3,5 edice. Ta carka v tom dela binec, ale mel by jich tam byt +- 7. Nekontroloval jsem to cele, jen tohoto jsem si vsiml nebot jsem na to narazil kdyz jsem to zkousel cistit sam.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Co jste hráli v roce 2021? (+PF 2022!)

Příspěvek od Markus »

Jak říká, Skříťa, jsou tam chyby kvůli čárkám (dobrý postřeh!). Ale když jsem na to koukal, všiml jsem si, že se vyexportovalo jen 314 odpovědí z 318, takže ty soubory jsou bohužel špatně. Už jsem našel chybu a udělal jsem nový export se všemi odpověďmi. Od Bifiho jsem okoukal rozdělení na buňky a od Jersona jsem vykradl jeho vzoreček pro počítání unikátů (team power!)

Posílám dvě verze. Soubory nejdou upravovat, abych měl jistotu, že s tím nikdo nehne. Pro vlastní experimentování si prosím udělejte kopii.

:arrow? Nezměněný export odpovědí

Obsahuje odpovědi přesně tak, jak přišly, bez jakékoli změny. Tj. vesměs k ničemu, ale je to pro kontrolu, kdybyste nevěřili mému čištění (viz dále).

:arrow? Vyčištěné odpovědi, připraveno k prezentování

Co jsem čistil:
  • Duplicitní výskyty sloučeny do jednoho (např. "D&D 5e" a "Dungeons & Dragons 5. edice" jsou teď totéž)
  • Bylo tam celkem dost deskovek, videoher a textových roleplaying serverů - to všechno jsem smazal bez náhrady
  • Někdo hlasoval pro moduly/rozšíření - to jsem nahradil názvem příslušné hry (např. někdo hlasoval pro „Wands and Wizards“, což je harrypotterovské rozšíření pro 5e; jeho hlas jsem nahradil hlasem pro D&D 5e)
  • Možnosti „moje domácí hra“ a „cizí domácí hra“ sloučeny do jedné „Nespecifikovaná domácí hra“
  • Všechny hlasy pro specifikované, ale nepublikované nebo teprve vyvíjené domácí hry dostaly na konec závorku „(nepublikovaná)“, hlavně proto, aby nic netušící čtenáři negooglili zajímavou hru podle názvu a nedivili se, že ji nemůžou najít. Takže tam najdete například „Divné Uhorsko (nepublikovaná)“, „Děti mraků (nepublikovaná)“ nebo „Projekt Omega (nepublikovaná)“
Výsledný přehled připravený k prezentování najdete na kartě „Vyčištěné odpovědi“. Teď by se hodilo, kdyby z toho někdo udělal grafy :)

Je možné si s tím dále hrát, například slučovat různé hlasy do skupiny (všechny Mutant Chronicles, všechny D&D) nebo korelovat hlasy pro hry se servery, odkud hlasující přišel, ale to je nad moje síly. Hrajte si!
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Co jste hráli v roce 2021? (+PF 2022!)

Příspěvek od Markus »

Tohle je finální skóre. Hlasovalo 318 lidí.

158 Dungeons & Dragons (5. edice)
80 Dračí hlídka
61 Dračí doupě II
59 Zapovězené země (Forbidden Lands)
40 Jeskyně a draci
38 Dračí doupě
33 Fate 4.0 (alias „Fate Core“)
27 Call of Cthulhu (7. edice)
24 Nespecifikovaná domácí hra
24 Příběhy Impéria
20 Blades in the Dark
14 City of Mist
14 Dračí doupě plus
14 Ironsworn
14 Warhammer Fantasy Roleplay (4. edice)
13 Vampire: the Masquerade (5. edice)
12 Dungeon Crawl Classics (DCC)
12 Dungeon World
12 GURPS (4. edice)
12 Lone Wolf: hra na hrdiny
12 The Witcher
11 Cyberpunk RED
10 Děti mraků (nepublikovaná)
10 Knave
10 Projekt Omega (nepublikovaná)
9 2400
9 Alice is Missing
9 Pathfinder (1. edice)
9 Star Trek Adventures
9 Svitky hrdinů (nepublikovaná)
8 Dragon Age
8 Dune: Adventures in the Imperium
8 Dungeons & Dragons (3. nebo 3.5. edice)
8 Fiasco (Classic)
8 Mörk Borg
8 Pathfinder (2. edice)
8 Vaesen
7 Advanced Dungeons & Dragons (2. edice)
7 Apocalypse World
7 Lancer
6 ASE '74 (nepublikovaná)
6 Band of Blades
6 Dogs in the Vineyard
6 Maid RPG
6 Mothership
6 Old School Essentials (OSE)
6 Starfinder
5 13th Age
5 Cairn
5 Divné Uhorsko (nepublikovaná)
5 Dračák podle staré školy (nepublikovaná)
5 Genesys
5 Helvéczia
5 Chuubo's Marvelous Wish Granting Engine
5 Monster of the Week
5 Ten Candles
5 The Mountain Witch
4 Call of Cthulhu (starší edice)
4 Conan 2d20
4 Court of Blades
4 Fate 2.0
4 GURPS (3. edice)
4 Mutant Chronicles (3. edice)
4 Rangers of Shadow Deep
4 Ryuutama
4 Shadowrun (5. edice)
4 Shadowrun (6. edice)
4 Shinobigami
4 Slayers
4 Star Wars: Edge of the Empire
4 Starforged
4 Symbaroum
3 Alien: the Roleplaying Game
3 Aspis (nepublikovaná)
3 Cypher System
3 For the Honor
3 Fossa (nepublikovaná)
3 Grimoár
3 Chalice
3 Mage: the Ascension (20th Anniversary)
3 Mausritter
3 Modern AGE
3 My Little Pony: Tails of Equestria
3 Polaris
3 Quest
3 Rebel Crown
3 Space Aces
3 Staří dobří hrdinové
3 Stín meče
3 Tales from the Loop
3 The Babylon Project
3 The Witch is Dead
3 Vampire: the Masquerade (1. až 3. edice)
3 Werewolf: the Forsaken (2. edice)
2 Ashen Stars
2 Cortex Prime
2 Časy se mění
2 Dark Heresy (2. edice)
2 Dobrodružná hra Pán prstenů
2 Fallout RPG
2 Golden Sky Stories
2 Henshin!: A Sentai RPG
2 Hero Kids
2 Hrstka
2 Chronicles of Darkness (2. edice „smrtelníků“)
2 Index Card RPG
2 Labyrinth Lord
2 Lady Blackbird
2 Lamentations of the Flame Princess
2 Montsegur 1244
2 Mutant Chronicles (2. edice)
2 Myší hlídka (Mouse Guard)
2 Numenera
2 Primetime Adventures
2 Savage Worlds
2 Shadowrun (2. edice)
2 Shadowrun (4. edice)
2 Spire: The City Must Fall
2 Stars Without Number (1. edice)
2 Stars Without Number (2. edice)
2 The Quiet Year
2 The Yellow King
2 Through the Breach
2 Troika!
2 Vampire: the Masquerade (20th Anniversary)
2 Void
2 Wanderhome
2 Zweihänder
1 Agon
1 Arkánum (nepublikovaná)
1 Barbarians of Lemuria
1 DNGN (nepublikovaná)
1 Dread
1 Dungeons & Dragons (4. edice)
1 Dungeons and Deconstructivism (nepublikovaná)
1 Exalted (2. edice)
1 Fall of Delta Green
1 Heart: The City Beneath
1 Kouzlem a mečem
1 Labyrinthum (nepublikovaná)
1 Monsterhearts
1 Night Witches
1 Omega Junior (nepublikovaná)
1 Scum and Villainy
1 Star Wars Roleplaing Game (Saga Edition)
1 The Ground Itself
1 The One Ring (2. edice)
1 Vampire: the Requiem (1. nebo 2. edice)
1 Werewolf the Apocalypse (20th Anniversary)
1 World of Darkness (1. edice „smrtelníků“)
1 Zombie World


Obrázek
Za tento příspěvek děkují uživateli Markus tito uživatelé (celkem 2):
Wolfus, Ecthelion
Uživatelský avatar
Vitus
Příspěvky: 2664
Registrován: 21. 7. 2006, 09:03
Bydliště: Kladno

Re: Co jste hráli v roce 2021? (+PF 2022!)

Příspěvek od Vitus »

Ehm, čistě teoreticky, pokud jsou všechny aplikace 5e (viz jak jsi psal ohledně „Wands and Wizards“), neměli by tam patřit i hlasy JaD ? :>;o)
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Co jste hráli v roce 2021? (+PF 2022!)

Příspěvek od Markus »

Wands and Wizards není aplikace (samostatná hra), je to vyloženě doplněk vyžadující použití D&D 5e.
Uživatelský avatar
mrkew
Příspěvky: 265
Registrován: 27. 6. 2010, 15:32
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Co jste hráli v roce 2021? (+PF 2022!)

Příspěvek od mrkew »

Selhan píše: 1. 2. 2022, 09:54 Co za discord je "Underground RPG"?
Tady je jejich discord. Další jejích sítě najdeš tam: https://discord.gg/Dn788cAAKp
Za tento příspěvek děkují uživateli mrkew:
Selhan
skoro-Hrdinové - streamované hraní RPG - https://www.youtube.com/skorohrdinove
Komunitní RPG Discord všech žánrů a systému - https://discord.gg/JCZSG2fMys
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Co jste hráli v roce 2021? (+PF 2022!)

Příspěvek od Markus »

Tak abychom přišli na trochu jiné myšlenky. Vytvořil jsem interaktivní přehled výsledků ankety – v Databázi, takže ke každé hře vidíte informace a můžete si rozkliknout podrobnosti. (Nebo hry hodnotit :wink: )

:arrow? Výsledky ankety o nejhranější hry v roce 2021

Tohle je taky dobrý odkaz stojící za sdílení...

(ilustrační foto)
nejranější2021.jpg
Za tento příspěvek děkují uživateli Markus tito uživatelé (celkem 2):
Jerson, Antharon
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8896
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Re: Co jste hráli v roce 2021? (+PF 2022!)

Příspěvek od sirien »

Oh my... To nemyslíš vážně že uděláš totálně nespolehlivou a super jednoduše hacknutelnou joke-anketu kterou navíc sám zkřivíš jejím nejen promovánim, ale aktivním zvaním v komunitách hráčů konkrétních her a potom co přiznáš že to je jen pro srandu to vyvěsíš na RPG Databázi jako naprosto objektivně se tvářící žebříček?

Jestli si toužil deklarovat Databázi jako open for results hacking, tak gratuluju - tolik i k mé snaze promovat RPG D jako neutrální komunitní projekt, na kterou tímto otevřeně rezignuju.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Co jste hráli v roce 2021? (+PF 2022!)

Příspěvek od Markus »

Siriene, nehrabe ti trochu?

Nikde netvrdím žádné divoké závěry, naprosto transparentně prezentuju výsledky. Takhle zněla otázka. Odpovědělo 318 lidí. Tohle jsou výsledky. Nic víc, nic míň. Dokonce se můžeš o pár postů nahoře podívat, odkud přesně ty hlasy jsou.

Jestli z toho děláš nějaké divoké závěry, tak je děláš sám.
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8896
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Re: Co jste hráli v roce 2021? (+PF 2022!)

Příspěvek od sirien »

Markus:

a) výsledky rozhodně neprezentuješ transparentně, právě naopak - naprosto tam zamlčuješ např. zdroje respondentů nebo fakt že si chodil do komunit konkrétních her a fanoušky konkrétních - ale pouze některých - her jsi vyzýval aby tam běželi "svojí hru podpořit", což rozhodně dál nevychýlilo už tak nereprezentativní výsledky.

b) to je v pokračujícím trendu toho jak pochybně Databáze poslední dobou zobrazuje kdeco - např. fakt že Forbidden lands jsou každý jeden měsíc to jedno "nejhledanější RPG" bez ohledu na to, jestli je někdo hodnotí nebo zrovna recenzuje mi začíná připadat už lehoučce podezřelé popravdě - aby bylo jasno tak neříkám a ani nenaznačuju, že to úmyslně fakeuješ - říkám ale, že by mě fakt HODNĚ zajímalo jak se celá ta věc generuje a že se mi nezdá že by ses nějak hrnul do toho vidět to jako problém a udělat to líp nebo to zrušit.

...v téhle linii musím říct že by mě taky fakt hodně zajmalo, jak generuješ sekci "stojí za pozornost", protože osobně mi přijde dost random, zatímco nadpis naznačuje že to je nějaký redakční výběr nebo nějaký filtr podle nějakých hodnocení... což když nad tím přemýšlím možná je, jediné co mě tam napadá je že to jsou hry s málo vysokými reviews - nicméně "stojí za pozornost" je v tom případě zjevně zavádějící nadpis.


Jakože nedivim se že Ti tu kdekdo tleská za to že něco děláš prostě protože něco děláš, ale musim říct, že osobně sem s populisticky-bulvárnim směřovánim které Databázi poslední dobou dáváš jako uživatel i jako přispěvatel dost nespokojenej a tohle byla nejspíš příslovečná poslední kapka kdy když sem tohle viděl sem už měl fakt chuť si to vyventilovat a ty oslavný ódy Ti tu trochu reality-checknout nějakou tou kritikou jak k věci konkrétně, tak k přístupu k DB obecně.


EDIT: smazána zbytečná, kousavá, nevěcná a hodně zavádějící vložka.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8896
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Re: Co jste hráli v roce 2021? (+PF 2022!)

Příspěvek od sirien »

Markus: Abych trochu víc v klidu ujasnil, co přesně mi vadí.

RPG Databáze mi přišla jako místo kam můžu nasměrovat někoho kdo chce porovnat nějaké hry nebo získat povědomí o tom co se okolo hraje a jaké jsou rozdíly nebo jak to lidi vnímají a musel jsem k tomu dodat jen minimum kontextu (obecně hlavně varování k hyped hrám s málo hlasy) a dotyčný sem přišel a získal nějakou rozumnou orientaci. Dokonce i ten Žebříček co z kraje lítal na všechny strany jsi těma balast hlasama docela stabilizoval že se začal chovat příčetně a dávat nějaké jakž takž smysluplné pořadí.

Za poslední měsíce když sem někoho pošlu, tak:
- vim že první ho praští do očí seznam "nejhledanějších her" (což je superlativum které většině lidí podsune že to je něco super, kvalitního - protože masově hledaného), který je ale očividně generovaný bullshit stylem co missfireuje jak sviň
- pocestě potká "stojí za pozornost" kde jsou z většiny věci které IMO za pozornost nestojí, minimálně ne pro většinu uživatelů
- ...a teď k tomu ještě potká "nejhranější hry 2021" což je další superlativum co podsouvá nějaký dojem objektivity a kvality (je to nejhranější... a někdo to sestavil a publikoval, ne?), i když vim, že ten žebříček je bullshit kterej od pohledu zjevně neodpovídá realitě české scény - a to nejen v pár položkách, ale v celé své sestavě.

...to mě velmi odrazuje od toho někoho na Databázi směrovat a dává mi to značnou chuť když odkážu nějakou konkrétní hru na Databázi k tomu ihned dodat něco jako "ale spíš jen proklikávej hry, všechno ostatní tam a zejména žebříčky a přehledy jsou v podstatě doslova random-generated bullshit" - což samozřejmě smahne i žebříček hodnocení, protože komplikovat to dotyčnímu výjimkama z toho varování spíš nebudu.

Do toho se přidává fakt jak si poslední dobou naprosto ztratil zábrany ve způsobu propagace Databáze a i mnoha různých anket a hypeuješ to tim nejbulvárnějšim možnym způsobem - nebejt RPG F tak... něco... tak mám dojem že bys nápis RPG Databáze určitě narval na fotku Masserati s rozvalující se playmate v bikinách (a i to jen aby Ti to prošlo přes FB cenzuru), protože hej fuck it, hlavně když lidi přijdou a něco někam naklikaj, ne?

Výsledkem je že DB a věci které k ní vážeš pro mě výrazně ztrácí výpovědní hodnotu a z nějaké snahy o seriózní přehled se mění v RPG Fórové click-baity.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Co jste hráli v roce 2021? (+PF 2022!)

Příspěvek od Markus »

Přijde mi, že sis vybudoval nějakého démona a teď proti němu bojuješ, ale je to démon v tvojí hlavě.

Tohle je v zásadě open-source projekt, plná transparentnost. Mám nějaká data, ta prezentuju – tak jak jsou, bez dalšího komentáře, prostě data. Takže jsme udělali nějakou anketu. Víš, jak zněla otázka. Víš, kolik bylo respondentů. Tady máš přehled, odkud hlasy přišly. Tady máš dokonce všechny hlasy v Excelu (!), takže jestli máš zájem dělat nějaké sofistikovanější analýzy, například zjistit, jaké hry se často hrají společně (co dalšího hrají hráči D&D nebo Dračí Hlídky? Existujou nějaké „trsy“ her, co bývají hrány dohromady?), tak můžeš. Jsou to prostě jenom data. Vylož si je, jak uznáš za vhodné.

Až tady budu někde lítat a v diskuzi tvrdit, že „Nejoblíbenější hra v ČR jsou Zapovězené země“ nebo „Deset procent Čechů hraje Fate“, tak mě můžeš mlátit po čumáku a bude to úplně oprávněné. Ale to rozhodně nedělám. Ukazuju ti čísla tak, jak jsou. Abych mohl dělat nějaké rozhodnější závěry, potřeboval bych řádově víc dat. Samozřejmě bych byl mnohem radši, kdyby na tu anketu odpovědělo 1000 lidí místo 300. Samozřejmě bych byl radši, kdyby hry v žebříčku měly 200 hlasů a ne 20. To bych se pak asi nebál přicházet s nějakými rozhodnými závěry. Ale prostě mám taková data, jaká mám – a jaká data mám, taková ukazuju.

Dlouhodobě se snažím získat těch dat co nejvíc a různě lidi vybízet k tomu, aby hlasovali, psali komentáře atd... právě protože vím, že s každým dalším hlasem (kromě těch spamových, pochopitelně) to bude mít vyšší vypovídající hodnotu. Do té doby je nutné to brát s rezervou... ale fakt si nemyslím, že někde něco prezentuju neférově nebo dělám nějaké zveličené závěry. (Ve skutečnosti nedělám snad žádné závěry.)

Zároveň si ale myslím, že nějaká data jsou pořád lepší než žádná a nějakou orientační hodnotu mají. Náš aktuální žebříček se snaží vyvážit poměr známost hry vs. kvalita hry a určitě nereflektuje náladu na naší scéně přesně, ale aspoň orientačně se myslím trefuje jakžtakž dobře. Stejně tak tahle anketa. V zásadě nemám problém udělat z toho pár závěrů:

- D&D 5e je jednoznačně nejhranější hra, hraje ji zhruba polovina lidí
- Dračí hlídka je v hranosti pravděpodobně druhá
- V těsném závěsu se u nás ještě hodně hrají DrD II, Zapovězené země, Jeskyně a draci, staré DrD a Fate. (Pořadí ti určit nedokážu, navíc ta anketa nesledovala počet odehraných sezení, ale jen jestli lidi hráli aspoň jednou, což může dost zveličovat hranost J&D)
- Kromě toho jsou celkem oblíbené i Příběhy Impéria, Blades in the Dark a Call of Cthulhu.
- Dál bych nic neusuzoval, na dalších příčkách se dostáváme do zóny, kde je statistická odchylka vražedná. (Při 300 respondentech je tuším někde kolem 4% – to teď střílím z hlavy)

Tohle jsou ale závěry, které ti tady a teď píšu osobně do diskuze, rozhodně je netvrdím na té stránce v databázi. Ta ti jen ukazuje data a nechá tě, ať si uděláš závěr sám. Máš plné právo je ignorovat nebo říkat, že jsou na jakékoli závěry nedostatečná. Ale fakt si nemyslím, že někde tvrdím něco nesmyslného.

Pár drobností:
sirien píše: 1. 3. 2022, 13:52 a) výsledky rozhodně neprezentuješ transparentně, právě naopak - naprosto tam zamlčuješ např. zdroje respondentů nebo fakt že si chodil do komunit konkrétních her a fanoušky konkrétních - ale pouze některých - her jsi vyzýval aby tam běželi "svojí hru podpořit", což rozhodně dál nevychýlilo už tak nereprezentativní výsledky.
Tohle je nesmysl. Snažili jsme se (množné číslo, protože to dělalo víc lidí) tu anketu rozšířit všude zcela bez diskriminace. Já jsem ji poslal na všechny kanály, kde jsem. Totéž další (např. Jerson ji dost šířil). Rozhodně nebyla žádná cílená snaha nahnat tam hráče nějaké konkrétní hry. Šlo se s filozofií „čím víc, tím víc“.

Nicméně zmínka o zdrojích dat na té stránce skutečně chyběla, doplnil jsem ji tam.
sirien píše: 1. 3. 2022, 14:37 Za poslední měsíce když sem někoho pošlu, tak:
- vim že první ho praští do očí seznam "nejhledanějších her" (což je superlativum které většině lidí podsune že to je něco super, kvalitního - protože masově hledaného), který je ale očividně generovaný bullshit stylem co missfireuje jak sviň
Je to naprosto jednoduchý výpis toho, co má v daném měsíci nejvíc zobrazení. Každý měsíc se to resetuje a někdy to může házet vtipné výsledky, zejména první den měsíce, kdy tam naskáčou náhodné věci a chvíli trvá, než se to srovná. Taky tam vzniká efekt toho, že když něco visí na hlavní stránce, lidi na to víc klikají a tím spíš to pak visí na hlavní stránce... No a co? Je to prostě výpis věcí, co mají nejvíc zobrazení. Cílem je usnadnit návštěvníkům hledání, protože je velká šance, že náhodný návštěvník hledá právě něco z tohohle.

Ale opět – přijde mi, že děláš, jako bych z toho dělal nějaký slavný žebříček a tvrdil, že jsou to nejoblíbenější věci široko daleko pod sluncem. Nejsou. Jsou to věci, co mají nejvíc zobrazení, a nikde netvrdím nic jiného.

A že to nevychází tak, jak by sis ty představoval? No, to je tvůj problém :) Já fakt nemůžu za to, že Zapovězené země mají víc zobrazení než Jeskyně a draci. Ale prostě to tak je, a i když by se ti to asi víc líbilo opačně, tak to ještě neznamená, že to tak není.
sirien píše: 1. 3. 2022, 14:37 - ...a teď k tomu ještě potká "nejhranější hry 2021" což je další superlativum co podsouvá nějaký dojem objektivity a kvality (je to nejhranější... a někdo to sestavil a publikoval, ne?), i když vim, že ten žebříček je bullshit kterej od pohledu zjevně neodpovídá realitě české scény - a to nejen v pár položkách, ale v celé své sestavě.
Jsou to náhodné věci, co mají hodnocení 4+ hvězdičky. Je to tam proto, abych trochu zviditelnil i obskurní věci, které mají dobré hodnocení, a proto můžou stát za pozornost. Máme v databázi spoustu hodnocení i relativně obskurních věcí, ale ty se nikdy nemají šanci dostat do žebříčku ani do toho přehledu nejzobrazovanějšího – oba přehledy mají tendenci ukazovat furt to samé dokola. To bohužel znamená, že když někde máme nějaký zajímavý produkt třeba s jedním nebo dvěma dobrými hodnoceními, je v zásadě neviditelný (kromě krátkého okna, kdy je to hodnocení aktuální a visí na hlavní stránce). Tohle je prostě jen snaha vytáhnout z neviditelných hlubin náhodné věci, co můžou stát za pozornost – něco jako máte vy ten náhodný článek na hlavní stránce d20. Logika je zhruba podobná. Opět za tím marně hledáš něco démonického.
Odpovědět

Zpět na „O RPG Fóru“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů