Jeskyně a draci

Diskuze k českým a slovenským hrám, které nemají samostatnou sekci.
Odpovědět
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8896
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Jeskyně a draci

Příspěvek od sirien »

Obrázek
Jeskyně a draci jsou fantasy hra, ve které se hráči vžijí do role dobrodruhů vyrážejících na rozmanité fantastické výpravy. Jde o českou variantu Dungeons & Dragons 5. edice. Hra používá v základu stejná pravidla, ale částečně je upravuje a rozšiřuje, například přidáním prvků navazujících na tradici Dračího doupěte.

Základní pravidla Jeskyní a draků vychází v jedné knize, obsahující pravidla pro hráče i Průvodce hrou, včetně bestiáře. Kniha je psána s velkým ohledem na začátečníky.
:arrow? Anotace v Databázi RPG
:arrow? Oficiální stránky Jeskyní a draků

:arrow? Pay-What-You-Want PDF
:arrow? Errata
:arrow? Intro komiks (přímé stažení)

Dotazy ohledně vydání, prodeje, technické podpory, slev a dalších prosím směřujte na imago.cz (kde je případně i live chat) popř. na imago/Mytago Discord, tady vám s tím bohužel nepomůžeme (leda by úplně náhodou šel Skaven zrovna okolo, ale...)


Z archivů: Stará diskuze k Jeskyním a drakům, když byly ještě ve fázi vývoje.
Naposledy upravil(a) sirien dne 14. 12. 2021, 18:20, celkem upraveno 7 x.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Skenderax
Příspěvky: 1219
Registrován: 3. 12. 2011, 15:28
Bydliště: Malacky
Kontaktovat uživatele:

Re: Jeskyně a draci

Příspěvek od Skenderax »

Smiem sa ešte opýtať, či je nejaké info o DM screenu pre Jěskyne a Draci?
Hope is the beginning of unhappiness.
Wisdom is the beginning of fear.
Uživatelský avatar
Skenderax
Příspěvky: 1219
Registrován: 3. 12. 2011, 15:28
Bydliště: Malacky
Kontaktovat uživatele:

Re: Jeskyně a draci

Příspěvek od Skenderax »

Môžete mi prosím vysvetliť, alebo ma niekam odkázať, kde by som sa dozvedel viac, o Mistrovi Svitku? Presnejšie mi nejde do hlavy, a miesta tam mám dosť, ak vlastne funguje písanie zvitkov iných povolaní. Rozumiem to správane, že od 2. úrovne (Písař Zvitku) vie zapisovať svoje kúzla ako zvitok, od 6. úrovne (Srozumitelný zápis) vedia tieto kúzla zosielať i tvorovia, ktorý vedia čítať a od 10. úrovne (Svitkový mistr) ... vie zapisovať na zvitky kúzla iných povolaní, ktoré si nejak zapísal do svojej knihy kúziel?
Hope is the beginning of unhappiness.
Wisdom is the beginning of fear.
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2692
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: Jeskyně a draci

Příspěvek od Log 1=0 »

Nemůžeš psát svitky jiných povolání, jenom používat.
Normálně platí, že svitky můžeš psát v mezidobí (resp. trvá to tak dlouho, že to jindy neděláš), a můžou je používat jen ti, co mají dané kouzlo na seznamu svého povolání. Svitky mají definované bonusy ke kouzlům a jejich použití stojí akci.
Mistr svitků tohle obecné pravidlo mění následujícím způsobem:
2. úroveň - můžeš dělat svitky rychle a ve větším množství, i na výpravě
6. úroveň - můžeš jich dělat víc, a používat je mohou i ti, kteří nemají to kouzlo na seznamu, a používat tvoje staty.
10. úroveň - ty sám můžeš používat svitky, které najdeš, i když bys to kouzlo neměl na seznamu a používat pro něj svoje staty
11. úroveň - tvé svitky už může používat skoro kdokoliv
14. můžeš sesílat kouzla ze svých i cizích svitků jako bonusovou akci, i když bys normálně nemohl.
Za tento příspěvek děkují uživateli Log 1=0:
Skenderax
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8896
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Re: Jeskyně a draci

Příspěvek od sirien »

Nope. Od 10. Úrovně můžeš POUŽÍVAT svitky na kterých jsou zapsána kouzla jiných Povolání. Tj můžeš např seslat kouzlo z Druidského svitku, pokud se Ti dostane do ruky. Přitom můžeš použít všechny schopnosti které se k svitkům váží (např zkusit seslat kouzlo za vlastní pozici a svitek tím zachovat nebo použít svou sesílací vlastnost namísto hodnot svitku).

Teď koukám, že není explicitně řečeno že můžeš psát svitku jen těch kouzel, která Znáš, ale mělo by to vyplývat z obecných pravidel a troufnu si tvrdit i intuice. Legitimní otázka by byla jestli od 10. Úrovně můžeš přepsat (zkopírovat) svitek s kouzlem jiného povolání, pokud se k takovému dostaneš - rules as written ne, žádná schopnost Ti tuhle možnost nedává, určitě ne pro dočasné svitky které tvoříš schopnostmi svého povolání (riziko nepředvídaných a nežádoucích OP exploit comb by tu bylo enormní). Osobně bych to ve hře hráči asi dovolil, ale dal bych tam nějaké herně zajímavé limitace nebo rizika - já jsem v tomhle nicméně dost benevolentní GM.
Za tento příspěvek děkují uživateli sirien:
Skenderax
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8896
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Re: Jeskyně a draci

Příspěvek od sirien »

PDF 1.5.4 je na imago.

Obsahuje korekce už i ke 2. vydání: Vojevůdcovy plošné rozkazy jsme rozšířili i na krity spojenců (za Reakci) plus teda kouzelné zbraně a střely dávají bonus Útoku i Zásahu a Těžká kuše má dostřel 20/80 (kratší než ten co tam byl... ne že by to kdy někoho ve hře moc trápilo). jinak to jsou všechno jen nějaká drobnější upřesnění a vyjasnění (viz errata dokument).

(Bitch is, že víc jak půlku z toho včetně dvou z těch tří větších oprav sme věděli ještě než vyšlo 2. vydání... jenže to už bylo objednané i s podklady a pokračující krize tiskařství a to jak to dopadá na čekačky, fronty a fungování objednávek nám znemožnily to opravit :( )

Anyway, frekvence potřeby nových verzí i množství jejich rozdílů zjevně klesá, takže další verze bude nejspíš nejdřív koncem roku - a spíš až někdy příští rok, s trochou štěstí snad už ani ne na začátku.


EDIT: jo ještě jsem při této příležitosti chtěl upozornit na to, že dokument s Errata je snadno přístupný kliknutím na odkaz přmo v PDF dole na stránce s tiráží. Kdybyste hledali přehled nebo chtěli nahlásit nějaké další chyby nebo překlepy...
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Adyno

Re: Jeskyně a draci

Příspěvek od Adyno »

Dobry den,

chcel by som sa spytat autorov, preco vypustili hraniciara a ci mozem mat zvieracieho spolocnika za hociktoru postavu, nakolko som ho v celych pravidlach vobec nenasiel. Dakujem.
Uživatelský avatar
strucky
Příspěvky: 276
Registrován: 3. 5. 2018, 19:12
Bydliště: Osada vrabců

Re: Jeskyně a draci

Příspěvek od strucky »

Adyno píše: 8. 10. 2022, 11:09 Dobry den,

chcel by som sa spytat autorov, preco vypustili hraniciara a ci mozem mat zvieracieho spolocnika za hociktoru postavu, nakolko som ho v celych pravidlach vobec nenasiel. Dakujem.
Dovolil jsem si půjčit odpověď z Discordu.
Obrázek
Pravidla pro peta bych klidně nějak vybral z DnD.
Uživatelský avatar
RoVan
Příspěvky: 63
Registrován: 4. 4. 2021, 18:27
Bydliště: Ostrava

Re: Jeskyně a draci

Příspěvek od RoVan »

Já pro JaD pety a společníky používám +/- pravidla z Tashi pro sidekicks. Může je mít každý, ale pro jejich získání a zdokonalování postavy hold pálí peníze a scény mezidobí. Myslím, že to nic nerozbíjí, navíc mají před sebou hráči další kartu postavy a nemají je jako položku na kartě vlastní, takže na ně musí myslet.

Obrázek


Obrázek

Obrázek


Na každou práci je nářadí a na každý příběh je RPG. Nezatloukejte hřebík šroubovákem, i když na něj přilepíte závaží, kladivo bude lepší.

Nabízím výpravy s OSEnauty na Olagova Švihlá místa pojďte si užít pivo, OSR a chlebíčky.
Uživatelský avatar
Antharon
Příspěvky: 6888
Registrován: 24. 10. 2007, 16:33
Bydliště: Šenkvice

Re: Jeskyně a draci

Příspěvek od Antharon »

RoVan píše: 8. 10. 2022, 12:17 Já pro JaD pety a společníky používám +/- pravidla z Tashi pro sidekicks. Může je mít každý, ale pro jejich získání a zdokonalování postavy hold pálí peníze a scény mezidobí. Myslím, že to nic nerozbíjí, navíc mají před sebou hráči další kartu postavy a nemají je jako položku na kartě vlastní, takže na ně musí myslet.
To znie dobre. Navyse, kazdy pet ma nejake specificne potreby a vsetky sa daju vo finale skonvertovat na zlato a opacne, takze platba moze byt aj v materialoch
Moaaaar!!!! - [móur] - The provided level of material relevant to my interests is insufficient to meet my personal required needs.
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8896
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Re: Jeskyně a draci

Příspěvek od sirien »

Viz struckyho Aegnor výše, nebo viz tady Gergonův rozhovor

Těch důvodů pro vynechání Mnicha, Paladina a Hraničáře bylo víc a to rozhodnutí nepadlo kvůli žádnému jednomu z nich samostatně, ale převážně kvůli všem dohromady - u Hraničáře šlo především o poměr magiků a nemagiků v základní příručce a o vyváženost povolání a problémy s jejich designem.

Zajímavé je, že jsme vyhodili 3 povolání, ale všichni nám nadávají pořád jen a pouze za toho Hraničáře, zatímco Mnicha s Paladinem sotva někdo vůbec zmíní - což je docela paradoxní, protože designové problémy Hraničáře jsou především v tom že je slabší než ostatní Povolání a jeho schopnosti jsou spíš špatně fungující (oproti Paladinovi, který je naopak OP) - tzn. lidi zjevně chtějí Hraničáře, protože chtějí stylizaci a archetyp toho Povolání. To v JaD můžou dostat buď skrze Chodce (Obor bojovníka), nebo pomocí Kombinovaného povolání Bojovníka a Druida. (Nebo, samozřejmě, můžou prostě vzít Hraničáře z DnD 5e, v tom není žádný problém.) Pokud jde o nějakého animal companiona, tak není problém si prostě nějakého vzít, ono to v domácí hře žádný velký problém neudělá.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8896
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Re: Jeskyně a draci

Příspěvek od sirien »

Nějaké updatey merche zatímco čekáme na Zástěnu :)

Už nějakou dobu jsou na imago.cz k dispozici i kusové JaD kostky. Tj. můžete si nakombit sadu s individuálním počtem kX dle vlastních potřeb.

Jako překvapení imago vytvořilo JaD herní podložky - použitelné pro RPG, karetky a nebo prostě na pracovní stůl pod klávesnici nebo myš :) K nalezení mezi Doplňky:
- Sídla moci
Obrázek
- Výpravy
Obrázek

O Zástěně nedávno dorazily nějaké optimistické informace... ale bohužel vzhledem k situaci je (zatím) nemožné něco konkrétního slíbit (snad příští týden - když budeme mít hodně štěstí). V mezičase malý fragment:

Obrázek
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Baloun21

Re: Jeskyně a draci

Příspěvek od Baloun21 »

Wow. Přiznám se, že jsem v crunch typických hrách fanda PF, obzvl. 2. edice aktuálně.... DnD 5E jsem zdárně bojkotoval a neměl ho pro prohlédnutí knih moc v lásce. Pak jsem před týdnem objevil JaD. A... K mému šoku mě kniha fascinuje. Napsaná je lépe, než originál a bonusová pravidla ji krásně obohacují. Abych to zkrátil... PDF jsem si pořídil ze zvědavosti za 150 Kč a již objednávám hardcover a plánuji Rime of the Frostmaiden pro svou dlouholetou skupinu, kde 1/2 členů neustále překládám pravidla. Snad se brzy vzpamatuji z šoku, že reálné chystám 5E hru a těším se na ni...... Ačkoliv můj názor jako letitého lurkera Vás asi mnoho zajímat nebude, stolní RPG hraji ale od 90. let a zkoušel jsem širokou škálu her od narativních (FATE atp...) po mix (Cypher) po hezký crunch (PF, ADnD, 3,5 4E, PF 1/2...)... Konečně chci jen říct, že JaD je pro me největší překvapení české herní scény a rád bych vyjádřil obdiv, respekt a vzdal díky celému týmu JaD. Howgh. A omluvte formát, píši z mobilu.
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8896
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Re: Jeskyně a draci

Příspěvek od sirien »

Ahoj! To moc rádi čteme, díky :D

Pokud by sis někdy našel chvíli překopírovat svůj post i do hodnocení JaD na místní RPG Databázi, tak by to bylo super ještě víc :)
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Baloun21

Re: Jeskyně a draci

Příspěvek od Baloun21 »

$-o
sirien píše: 15. 11. 2022, 22:20 Ahoj! To moc rádi čteme, díky :D

Pokud by sis někdy našel chvíli překopírovat svůj post i do hodnocení JaD na místní RPG Databázi, tak by to bylo super ještě víc :)
Oprášit jsem account (a znovu mi nejde se sem přihlásit podruhé :D) ale nakonec se podařilo a zkopíroval jsem. Nechám i recenzi na imagu. Fakt je, že Vaše práce je pro mě zjevení. Obecně sice nepirátím věci ale také jsem relativně šetřivý.... Hypoteticky by mi pdf hezky stačilo ale Vaši práci chci v hardcoveru. A to jsem si zrovna k vánocům od manželky vyžebral po letech hraní hardcover Numenéry... Oh well. Co se dá dělat. Každopádně doufám, že stavíte komerční úspěch (což u nás jistě není legrace) a že třebas vydáte i variace na rozšíření k 5E u mě máte jasný kauf. Počítám, že až ukážu hardcover svým anglicky nezběhlým hráčům z PF2 skupiny, bude těch kaufů více a pro blížící se další kampaň asi hold vyměníme pravidla.... Nic. Už Vám tu lezu do zadnice dost dlouho. Naposledy mnoho zdaru a hezký večer!
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Jeskyně a draci

Příspěvek od Markus »

(Když se Sirienovi podařilo vyžebrat hodnocení Jeskyní a draků, tak já bych zkusil vyžebrat hodnocení třeba Pathfinderu nebo Numenéry, ale nevšímejte si mě... :roll: Dík i za ty JaD.)

EDIT: Fórum i databáze mají separátní účty. Tvoji přezdívku vidím na obou, ale je možné, že máš na obou nastavené jiné heslo.
Odpovědět

Zpět na „České a slovenské hry“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů