Cairn

Diskuze o hrách, které se vracejí k herním stylům D&D v 70. letech.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Cairn

Příspěvek od Markus »

Obrázek

:arrow? Anotace v Databázi RPG
Hra Cairn je minimalistickým, avšak plnohodnotným systémom pre hranie temného fantasy v hlbokých lesoch. Má iba 18 strán a obsahuje tvorbu postavy, herný systém, ukážkové monštrá a hromadu generátorov. Hra sa odohráva v hlbokom lese, či bažine a smrť je všadeprítomná, no postavy len tak bez varovania neumrú. Rovnako ako získavajú vybavenie postupne chradnú pod váhou jaziev. Atmosféra je v knižke prekvapivo silná, aj keď setting prakticky vôbec nie je popísaný a atnosféra sa dá nasať iba z obrázkov a občasných poznámok, či beštiára.

Na prvých troch stranách prináša dogmy, ktoré udávajú štýl hrania pre hráčov i GM. Systém je inšpirovaný hrami Knave a Into the Odd. Nepoužíva povolania ani skúsenosti, postavy sa zlepšujú pomocou vybavenia, ktoré získajú. Mágia tu existuje, nie je však omnipotentná. Hra obsahuje generátor 100 jednoduchých kúziel, ktoré postavy môžu získať.

Jedná sa o plnohodnotnú hru, ktorá je asi určená skôr pre skúsenejších game mastrov a necháva mnoho zodpovednosti na rozprávačovi.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [OSR] Cairn

Příspěvek od Markus »

Děkuji Antharonovi za anotaci. Zakládám pro Cairn diskuzi.
Uživatelský avatar
Muzzug
Příspěvky: 372
Registrován: 28. 10. 2009, 10:23
Bydliště: Brno

Re: [OSR] Cairn

Příspěvek od Muzzug »

Ok, tak tuhle anotaci si škrtám ze seznamu...
Uživatelský avatar
Selhan
Moderátor
Příspěvky: 3812
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: Pankrác
Kontaktovat uživatele:

Re: [OSR] Cairn

Příspěvek od Selhan »

Tyjo, tohle se mi líbí. Nejlepší fičura za mně určitě je, že to má GM a player principles. Jinak je to pořád dost retro, ale zahazuje to třeba 6 abilit - zůstává stregth, dexterity a willpower, taky smrt předchází prvně náhodné zjizvení (na druhou stranu na HPčka se pořád háže 1d6, takže stále může být velmi rychlá).
Toto všechno jsou jen nějaké mé naprosto subjektivní dojmy.
Uživatelský avatar
Muzzug
Příspěvky: 372
Registrován: 28. 10. 2009, 10:23
Bydliště: Brno

Re: [OSR] Cairn

Příspěvek od Muzzug »

Jo, ta jednoduchost u toho se mi taky líbí. Řekl bych, že je to hratelné samo o sobě, ale zároveň to poskytuje spoustu prostoru pro vlastní hacky - vychází z toho třeba Runecairn.

Už od prvního přečtení se mi v hlavě rodí myšlenka na hack ve stylu DCC co by se mi líbil. :)
Uživatelský avatar
strucky
Příspěvky: 276
Registrován: 3. 5. 2018, 19:12
Bydliště: Osada vrabců

Re: Cairn

Příspěvek od strucky »

Víte, že ani nevím, proč jsem tohle začal dělat? Možná proto, že je to fakt krátký a dá mi to možnost si to prostě zkusit. V tý hře ani nemám žádný osobní zájem, nehraju jí, byť zrovna Into the Odd jako systém mě baví. :-) Dělám to editem původního pdf v Affinity Publisheru, protože na nějakou vlastní sazbu fakt nemám cohones.
Obrázek
Za tento příspěvek děkují uživateli strucky tito uživatelé (celkem 3):
Muzzug, kin, Markus
Uživatelský avatar
Passingby
Příspěvky: 1596
Registrován: 13. 10. 2021, 16:41

Re: Cairn

Příspěvek od Passingby »

strucky píše: 29. 1. 2023, 21:29 Dělám to editem původního pdf v Affinity Publisheru, protože na nějakou vlastní sazbu fakt nemám cohones.
Tak překládat to řádek po řádku přímo v pdf chce cohones taky, ale asi z trochu jinýho materiálu :D
Verify you are a human.
It's just an overreaction. In a few months, nobody will remember the drama.
Uživatelský avatar
strucky
Příspěvky: 276
Registrován: 3. 5. 2018, 19:12
Bydliště: Osada vrabců

Re: Cairn

Příspěvek od strucky »

Iwas Passingby píše: 29. 1. 2023, 21:36
strucky píše: 29. 1. 2023, 21:29 Dělám to editem původního pdf v Affinity Publisheru, protože na nějakou vlastní sazbu fakt nemám cohones.
Tak překládat to řádek po řádku přímo v pdf chce cohones taky, ale asi z trochu jinýho materiálu :D
Z toho, jenž odmítá učit se další skill jen kvůli tomu, aby si mohl něco přeložit. :lol:
Uživatelský avatar
Passingby
Příspěvky: 1596
Registrován: 13. 10. 2021, 16:41

Re: Cairn

Příspěvek od Passingby »

49Uw.gif
(Čimž nijak nepopírám skutečnost, že to v tomhle případě a situaci - jako v mnoha jiných podobných - prostě je nejefektivnější způsob :wink: )
Za tento příspěvek děkují uživateli Passingby:
strucky
Verify you are a human.
It's just an overreaction. In a few months, nobody will remember the drama.
Uživatelský avatar
strucky
Příspěvky: 276
Registrován: 3. 5. 2018, 19:12
Bydliště: Osada vrabců

Re: Cairn

Příspěvek od strucky »

První nástřel. Je tam jen nějaký ten úvod a principy, zbytek zase jindy. Doufám, že mě zase nepřejde elán, jako se mi to obvykle děje. :lol:
https://drive.google.com/file/d/1iqTcqa ... sp=sharing
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Cairn

Příspěvek od Markus »

Neblázni, člověče. Zkus trochu nahlas zakřičet a

určitě se najde někdo, kdo ti ten překlad pořádně zasází.

Nebo ne? Ne? Haló?

Protože dělat v tomhle nějaké úpravy bude dost peklo.
EDIT: Ačkoli na první pohled to nevypadá blbě, tak nevím.
Uživatelský avatar
strucky
Příspěvky: 276
Registrován: 3. 5. 2018, 19:12
Bydliště: Osada vrabců

Re: Cairn

Příspěvek od strucky »

Markus píše: 29. 1. 2023, 23:48 EDIT: Ačkoli na první pohled to nevypadá blbě, tak nevím.
Mě to taky nepřijde tak hrozný. Je to asi jeden z těch "vhodnějších" kousků pro tenhle můj divno-styl. :D Občas jsou řádky moc dlouhý, ale já se v tom budu ještě vrtat při dalším překládání, takže to snad zahladím.
Uživatelský avatar
strucky
Příspěvky: 276
Registrován: 3. 5. 2018, 19:12
Bydliště: Osada vrabců

Re: Cairn

Příspěvek od strucky »

Jsem si uvědomil, že jsem se zas do něčeho impulzivně pustil a pak na to hned zase pozapomněl (ehm byl tu určitý foreshadowing), tak jsem si k tomu dnes na hodinku, dvě sedl a udělal pár dalších stránek. Akorát že jsem jel jak fretka a nijak to po sobě nekontroloval, tak mě klidně upozorňujte na různé blbosti a překlepy.
Odkaz na gdrive v původním příspěvku

Vlastně mě napadlo se zpětně zamyslet, proč jsem se do toho vlastně pustil? Zajímá to někoho? Ani já to nehraju, byť přeneseně to třeba někdo hraje přes tím inspirované hry (We Deal in Lead, Runecairn, Liminal Horror a kdovícoještě). Asi mi to přišlo takový krátký a "easy enough", abych to zvládl a nevy**** se na to. :D
Za tento příspěvek děkují uživateli strucky tito uživatelé (celkem 3):
Muzzug, Elenistar, Bifi
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Cairn

Příspěvek od Markus »

Hele, na to, jak jsem támhle o kousek výš křičel, ať to needituješ přímo do PDFka, to vypadá vlastně dobře.

Jsi tak v polovině. Já to teda za sebe nevyužiju (minimalismus je pro mě sprosté slovo :)), ale to už skoro stojí za dotažení do konce.
Uživatelský avatar
strucky
Příspěvky: 276
Registrován: 3. 5. 2018, 19:12
Bydliště: Osada vrabců

Re: Cairn

Příspěvek od strucky »

Akorát jsem se chtěl zeptat, jestli by třeba někoho nenapadlo něco namísto té Síly vůle (Willpower), kterou jsem zkrátil jako SVL. Anebo je to tak v cajku? Čistě Vůle se mi nechce používat, protože bych to musel zkracovat VŮL. :lol: Jo a jména a příjmení jsem teda (zatím) nechal být.

Jinak jo, Markusi, taky to tak vidím. Je to i taková baseline, kterou by klidně mohl někdo hackovat pro potřeby jiných žánrů...
Odpovědět

Zpět na „Old School Renesance (OSR)“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti