Jaké podžánry fantasy má v RPG smysl rozlišovat?

Obecné diskuze nezávislé na herním systému či světě.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Selhan
Moderátor
Příspěvky: 3812
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: Pankrác
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaké podžánry fantasy má v RPG smysl rozlišovat?

Příspěvek od Selhan »

To mi nepřijde zas tak ojedinělé. Můžeš mít nějaký gritty survival nebo pikaresku v světě prosyceném magií. Jen z patra: Dark Sun, Numenera, Ultraviolet Grasslands, DCC... I třeba takový Dragon Heist - vlastně taková high magic gangsterka, a hrdinové jsou innkeepers, i když je to Forgotten Realms.

Středozem za mě není vysokomagická - magie se tam zapojuje jen velmi zřídka, naprostá většina obyvatel středozemě se s ní vůbec nepotká.

Každopádně k diskuzi: Dungeonpunk? To je celkem zběhlý, specificky ttrpg, termín, ne?
Toto všechno jsou jen nějaké mé naprosto subjektivní dojmy.
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16381
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Jaké podžánry fantasy má v RPG smysl rozlišovat?

Příspěvek od MarkyParky »

Chuubo se hraje dvěma způsoby.

Můžeš hrát za "mortaly" a pak je low-magic asi jako ten Tolkien nebo prvních 7 levelů DnD.

Nebo můžeš hrát "divine" characters a pak hraješ za postavy jako Slunce (a.k.a Jade Irinka), Smrt (a.k.a Ředitel Temné akademie) nebo za kluka, co je úplně obyčejný kluk, jen se umí měnit v obrovského hada a ve sklepě má stroj na plnění přání. Jakýchkoliv.
Uživatelský avatar
Bifi
Motivátor; Moderátor
Příspěvky: 7484
Registrován: 3. 3. 2005, 12:24
Bydliště: hanzové mesto Brémy

Re: Jaké podžánry fantasy má v RPG smysl rozlišovat?

Příspěvek od Bifi »

Jezus píše: 4. 11. 2021, 15:10 Středozemě je "vysokomagická". Ne tak jako DnD, ale pořád je to klasická high/epická fantasy. Ta by tu nálepku snesla.
Ale MERP nie je, rovnako ani The One Ring.
Bavíme sa v kontexte štítkov pre produkty.
"Modern roleplayers own too many rule books and not enough story books and history books." :arrow? Play the worlds, not the rules
Môj príležitostný Youtube kanál Karpatské bunkre


Obrázek
Obrázek Obrázek
Jezus
Příspěvky: 2601
Registrován: 26. 1. 2018, 10:35
Bydliště: Brno

Re: Jaké podžánry fantasy má v RPG smysl rozlišovat?

Příspěvek od Jezus »

Selhan: Hmm, pravda. Jako vykrást dračí pokladnici mi přijde epic, ale je fakt, že stejně jako u Stráda závěr není celý modul, který je mnohem přízemnější. A ten zbytek... ok, potřebujeme ty štítky zvlášť :-)

Středozem vysokomagická je. Nejde o to, že pro hobity je vrcholem magie ohňostroj. Jde o to, že děj, který budeš hrát se s vysokou magií potká. Elfové, obří pavouci, draci, skryté říše, působení Stínu...

Nebo se tyhle systémy točí kolem "umírněnějších" věcí a zápletek? Nehádám se, nechám se poučit :-)

Dungeon punk by asi štítek být měl :thumbsup:
MarkyParky píše: 4. 11. 2021, 15:15 Můžeš hrát za "mortaly" a pak je low-magic asi jako ten Tolkien nebo prvních 7 levelů DnD.
Takže "high" :-D

Nebo se zlomí do mega šíleno-high. Jo, to jsem tak nějak čekal :-) Mimochodem šílenostem, kde mlátí barbar po tlamě polobohy (poslední levely DnD) se říká jak? :-)
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaké podžánry fantasy má v RPG smysl rozlišovat?

Příspěvek od Markus »

Jezus píše: 4. 11. 2021, 15:10 A má někdo zkušenosti s Myší hlídkou? Je to něco, na co by seděla nálepka "dobrodružná fantasy" (jakkoli ji nemám rád - myslím tu nálepku :-) )?
Dobrodružná (fantasy) na Myší hlídku sedí... ale taky na většinu RPG, což z toho nedělá dobrý štítek. Je to jako mít štítek "hra obsahuje postavy". :)
Jezus
Příspěvky: 2601
Registrován: 26. 1. 2018, 10:35
Bydliště: Brno

Re: Jaké podžánry fantasy má v RPG smysl rozlišovat?

Příspěvek od Jezus »

jj, tady souhlas. Proto ten štítek nemám rád :-) Ale nějaký pojem pro ne-epické věci, které nejsou hned úplně přízemní a cynické nebo čistě vesnické, by to chtělo... :think:
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15030
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaké podžánry fantasy má v RPG smysl rozlišovat?

Příspěvek od Pieta »

Jezus píše: 4. 11. 2021, 15:25Středozem vysokomagická je. Nejde o to, že pro hobity je vrcholem magie ohňostroj. Jde o to, že děj, který budeš hrát se s vysokou magií potká. Elfové, obří pavouci, draci, skryté říše, působení Stínu...
Dovedu si živě představit, jak řekneš hráčům: "Budeme hrát vysokomagickou hru. Na konci kampaně si představuju, že tak třetina z vás by mohla mít nějaký magický předmět typu svítící meč nebo baterka, někteří z vás by mohli mít výjimečné schopnosti jako třeba najít léčivé bylinky nebo hodně dobře vidět, a možná byste se někteří mohli setkat i se skutečně výjimečnými artefakty, asi tak na úrovni telefonu s videohovorem." a oni budou nadšení, jak strašně vysokomagická hra to je. d-:

Ano, vím, některá evidentní GMPC tam dokážou i třeba rozdělat oheň nebo tak, a když se nikdo nedívá, mít strašně epické souboje s prastarými démony...
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
Selhan
Moderátor
Příspěvky: 3812
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: Pankrác
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaké podžánry fantasy má v RPG smysl rozlišovat?

Příspěvek od Selhan »

Hele navrhuju debatu, zda je Středozem high nebo low magic, vést v topicu ke Středozemi. Popravdě se to tam řešilo už vícekrát - (např. viewtopic.php?p=601798&hilit=magie#p601798 )

Ono je to normální, že se na tom označení neshodneme všichni. Já taky zadal SWN jako hard sci-fi a byl jsem následně přehlasován, že je to space opera :D ůležité je, jestli má smysl podle toho ty texty dělit. A zrovna u úrovně magie to podle mě užitečné je: jsou lidi, kteří preferují spíš méně magie, jsou lidi, kteří si užívají, když se to pořádně odbrzdí, a hlavně - není to navzájem úplně kompatibilní, takže když třeba hledám moduly do své kampaně, tak mě tohle zajímá.
Za tento příspěvek děkují uživateli Selhan:
Jezus
Toto všechno jsou jen nějaké mé naprosto subjektivní dojmy.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaké podžánry fantasy má v RPG smysl rozlišovat?

Příspěvek od Markus »

Připomínka:

Obrázek

Nemyslím, že máme problém odlišit nízkomagické žánry - těch nízkomagických štítků je tam dost. Ve skutečnosti možná moc. :) Ale na tom vyšším konci spektra máme jenom jeden („high“) a já řeším, jestli to má smysl někde nějak rozseknout na dva.
Uživatelský avatar
Selhan
Moderátor
Příspěvky: 3812
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: Pankrác
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaké podžánry fantasy má v RPG smysl rozlišovat?

Příspěvek od Selhan »

No já tvrdím, že rozhodně ano.
Toto všechno jsou jen nějaké mé naprosto subjektivní dojmy.
Jezus
Příspěvky: 2601
Registrován: 26. 1. 2018, 10:35
Bydliště: Brno

Re: Jaké podžánry fantasy má v RPG smysl rozlišovat?

Příspěvek od Jezus »

Jop. Minimálně právě stran epičnosti zápletek, viz výše.
Uživatelský avatar
Rillae
Příspěvky: 490
Registrován: 9. 8. 2018, 11:37
Bydliště: Waterdeep

Re: Jaké podžánry fantasy má v RPG smysl rozlišovat?

Příspěvek od Rillae »

Jezus píše: 4. 11. 2021, 14:22

Napadá někoho systém (modul), který by byl vysokomagický, ale zároveň nespěl k epickým zápletkám/obsahu?
The Blight?
Uživatelský avatar
Vitus
Příspěvky: 2664
Registrován: 21. 7. 2006, 09:03
Bydliště: Kladno

Re: Jaké podžánry fantasy má v RPG smysl rozlišovat?

Příspěvek od Vitus »

Markus píše: 4. 11. 2021, 16:23 Připomínka:

Obrázek

Nemyslím, že máme problém odlišit nízkomagické žánry - těch nízkomagických štítků je tam dost. Ve skutečnosti možná moc. :) Ale na tom vyšším konci spektra máme jenom jeden („high“) a já řeším, jestli to má smysl někde nějak rozseknout na dva.
Teprve teď jsem si všimnul, že je tam fantasy historizující, ale nikoliv historická (Harry Harrison a jeho Kladivo a kříž nebo Stín modrého býka, případně cyklus Keltika od Holdstocka, trochu na hranicích se sci-fi je starší Tvář bohyně Tanit, tuším tímto směrem nakonec šla i Sapkowského husitská sága), tedy odehrávající se ve skutečných historických reáliích naší Země (tedy na Zemi), kde ovšem fantastické prvky jsou přítomny jako běžná součást reality (stvůry a magičtí tvorové; magie a podobně). Teď mne nenapadá rychle z hlavy žádné RPG, které by k tomu tíhlo, ale měl jsem pocit, že něco takového jsem někde viděl (starověké Řecko / Persie / Egypt) a tuším, že i původní L5R bylo takto pojato (ale moc to neznám a mohu se šeredně mýlit). :think:
Uživatelský avatar
Selhan
Moderátor
Příspěvky: 3812
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: Pankrác
Kontaktovat uživatele:

Re: Jaké podžánry fantasy má v RPG smysl rozlišovat?

Příspěvek od Selhan »

No to je podle mě zrovna zbytečný štítek, protože tam máme "Historie" a "Fantasy", a "historizující" fantasy tudíž můžu vyjádřit prostě tím, že zaškrtnu oba.
Za tento příspěvek děkují uživateli Selhan:
Quentin
Toto všechno jsou jen nějaké mé naprosto subjektivní dojmy.
Uživatelský avatar
Bifi
Motivátor; Moderátor
Příspěvky: 7484
Registrován: 3. 3. 2005, 12:24
Bydliště: hanzové mesto Brémy

Re: Jaké podžánry fantasy má v RPG smysl rozlišovat?

Příspěvek od Bifi »

Vy sa tu stále bavíte o katalogizovaní settingov, keď diskusia má slúžiť katalogizovaniu RPG produktov.
"Modern roleplayers own too many rule books and not enough story books and history books." :arrow? Play the worlds, not the rules
Môj príležitostný Youtube kanál Karpatské bunkre


Obrázek
Obrázek Obrázek
Odpovědět

Zpět na „O hraní obecně“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Semrush [Bot] a 6 hostů