83. číslo vydáno!

Diskuze k Drakkaru, internetovému časopisu (nejen) o RPG hrách.

Moderátor: Raven

Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12366
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

83. číslo vydáno!

Příspěvek od Ecthelion »

Právě vychází 83. číslo časopisu Drakkar!

Číslo 83 najdete na stránkách projektu zde!

Přejeme vám příjemné čtení! :dance:

Obsah:
- Neviditelná kniha: Záhady Kalusu (Sparkle)
- S Napoleonem do Moskvy (Dalcor)
- Státy a hranice v RPG (Jiron)
- Pantheon (Log 1=0)
- Fabricae Stella Telum – Zbrojnice Hvězd (Kin)
- Ravnburgh: Výprava z poledne (Ecthelion)

Redaktoři i autoři vám budou velice vděční za veškeré komentáře, připomínky a reakce na články.
Pokud si najdete chvíli, abyste jim napsali, budeme vám my i oni velice vděční.
:wink:
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12366
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: 82. číslo vydáno3

Příspěvek od Ecthelion »

Velice se vám všem omlouváme za mírné zpoždění. Je to moje vina, na poslední chvíli jsem nemohl sázet o víkendu, ale myslel jsem si, že to není problém, protože stihnu v pondělí… vydání je přeci až v pondělí, ne? Ne? ... Ne. Klatě. :doh:

Snad vás to neodradí k přečtení článků!
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2694
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: 83. číslo vydáno!

Příspěvek od Log 1=0 »

Hm, mám to prolistované,.
Technická poznámka, když prostě seřadíte články abecedně, octne se Úvodní haiku někde na konci, takže pak není moc úvodní.
Zbrojnice hvězd:
Jako, není to špatná lokace, a science fantasy není až tak profláklý žánr. Ale jsou tu dva velké problémy.
První je setting. Je tu dost odkazů na další věci, o kterých nevím nic. Události, organizace. A co hůř, technologie, psionika a magie, neznám, nevím. Samozřejmě, popis toho by to neúměrně natáhl, muselo by těch lokací být hodně, aby ospravedlnily obecné tlachy, ale tady občas chybí.
Druhá je velikost. Je tu obsahu tak akorát na takový článek, ale ne na zaplnění několika čtverčních kilometrů. A u stanice nedává smysl, aby většinu tvořil genericky prázdný prostor. Tabulka náhodných eventů je fajn sama o sobě, ale sama tohle nepokryje.

Pantheon: K tomu pochopitelně nebudu nic psát. Napište vy, zajímá mě názor každého, byť za Doriana nebo Baja bych byl speciálně rád.

Výprava v poledne:
Jako, OK. Není to dechberocí, nevydrží to samo o sobě dlouho, ale jako další drobnost zasazená do prostředí (což to v podstatě je) to je minimálně jako inspirace určitě použitelné. Takže to možná na 100% plní autorský záměr.
Jen mi přijde zbytečné opakkovat u každé lodi ten samý odstavec o výzbroji posádky. Ten by mohl být zakomponován v textu.
A hlavně, chybí mi jakýkoli popis kapitánů. Ano, desítky důstojníků nepopíšete, ale tři kapitáni by zato asi stáli.

S Napoleonem do Moskvy:
Hezký popis něčeho, co se dá určitě použít jako prostředí. Já bych v tom nehrál, moc drsné, ale někomu se to bude líbit. Není tam moc detailů, ale vlastně to nevadí, ti, co jdou po historičnosti mohou dohledat sami, a ti, kteří se chtějí volně inspirovat, si něco vymyslí a věci navíc by spíš překážely.

Státy a hranice:
Sorry, tohle se mi moc nelíbilo. Tedy, čte se to dobře, ale co jsem si měl odnést. Popisy definicí států, seting k Patfingeru, a pár obecných úvah, které skončí, sotva začnou být zajímavé. Jako, neurazilo to, je to čtivé, ale nic nového jsem v tom nenašel.

Záhady Kalusu:
Trocha sebepropagace, nebudu hodnotit jako článek, ale knížka zní opravdu zajímavě.
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Uživatelský avatar
Sparkle
Příspěvky: 4148
Registrován: 11. 11. 2008, 00:27
Bydliště: Aštarova flotila

Re: 83. číslo vydáno!

Příspěvek od Sparkle »

Log: že to je propagační článek, tím se nijak netajím. Ecthelioni mi psali, že by chtěli nějaký článek do Drakkaru, a já jsem jim odepsala, že momentálně nemám kapacitu na tvorbu čehokoliv jiného než je připravovaná taurilí příručka a věci s ní související. Tak mi umožnili dát tam aspoň článek s příručkou související, za což jim moc děkuji.
If you tell me I should be like 'Mercer', you get your wish: you won't be playing at either of our tables.
Neviditelná kniha - oficiální svět pro Dračí doupě / Drd II
Fate: Rozcestí česká mutace 4. edice Fate RPG v knižním vydání
Doplněk pro získávání zkušeností - alternativní pravidla "expení" pro Dračák / DnD / Hlídku / Fate a další systémy
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12366
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: 83. číslo vydáno!

Příspěvek od Ecthelion »

Log 1=0 píše: 1. 11. 2021, 23:23Hm, mám to prolistované,.
Moc díky za komplexní reakci na všechny články! :clap:
Log 1=0 píše: 1. 11. 2021, 23:23Technická poznámka, když prostě seřadíte články abecedně, octne se Úvodní haiku někde na konci, takže pak není moc úvodní.
Tady trochu narážíme na technická omezení stránek, které to prostě řadí v současné chvíli tímto způsobem. Musím se o tom pobavit s Godrickem, jestli se to nějak dá připnout nahoru. Případně se to může přejmenovat prostě na “haiku čísla”, nebo jen “haiku” a zapomenout na to “úvodní”. :think:
Uvidíme. Díky za podnět, probereme to v rámci týmu.
Log 1=0 píše: 1. 11. 2021, 23:23Výprava v poledne:
Jako, OK. Není to dechberocí, nevydrží to samo o sobě dlouho, ale jako další drobnost zasazená do prostředí (což to v podstatě je) to je minimálně jako inspirace určitě použitelné. Takže to možná na 100% plní autorský záměr.
Jen mi přijde zbytečné opakkovat u každé lodi ten samý odstavec o výzbroji posádky. Ten by mohl být zakomponován v textu.
A hlavně, chybí mi jakýkoli popis kapitánů. Ano, desítky důstojníků nepopíšete, ale tři kapitáni by zato asi stáli.
Máš pravdu, popis těch kapitánů tam být asi měly. Když se na to dívám s odstupem, zasloužili by si i třeba svoje erby, které by to udělaly ještě zajímavější a přidaly k článku pár ilustrací. Už mě to nenapadlo. Bylo to myšleno stejným způsobem jako Turnaj růží – oživení známého prostředí něčím novým, co nabídne příležitosti pro zápletky a trochu jiné hraní.
Log 1=0 píše: 1. 11. 2021, 23:23Záhady Kalusu:
Trocha sebepropagace, nebudu hodnotit jako článek, ale knížka zní opravdu zajímavě.
Tady si dovolím jen komentář ze svojí strany – tenhle druh článků (a post mortemy projektů) mi připadají jako jeden z nejzajímavějších článků, které Drakkar může vůbec nabídnout a byl jsem hrozně rád, že se mi podařilo Sparkle na něj ukecat.

Sebepropagace je jedna stránka s generickým textem “co najdete v knížce”. Tohle je oproti tomu osobní nahlédnutí do projektu českého RPG/settingu, kde Sparkle vysvětluje jak došla k tomu co dělá, čeho chtěla dosáhnout, co tam naopak nechce mít, jak k tomu tématu přistupovala… to jsou informace, které nikde jinde nezískáš a minimálně pro mě jsou hrozně cenné. Rád bych takových článků měl víc a autorům jsem za ně strašně vděčný.
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Uživatelský avatar
Quentin
Noob of The Round Table
Příspěvky: 9342
Registrován: 31. 7. 2007, 14:31
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: 83. číslo vydáno!

Příspěvek od Quentin »

Nebylo by možné, když je to na webu namísto v pdf, používat anglosaské odstavce? Ty kontinentální vypadají na monitoru jako strašné walls of text.

Nadpisy, kratší odstavce a častější odrážky by taky pomohly. Trošku mi to připadá, že Drakkar přešel na web, ale články jsou pořád psané jako pro papír.

Neberte mě ale příliš vážně, jsem akvarijní rybička. Samozřejmě všem děkuji za příspěvky do tohoto čísla :)




edit: U kina lezou obrázky přes sebe (chrome)
Výstřižek.JPG
http://2k6goblinu.blogspot.cz/
“Questions are gameplay”-Chris McDowall, The ICI Doctrine, 2018
Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001
Uživatelský avatar
Vitus
Příspěvky: 2666
Registrován: 21. 7. 2006, 09:03
Bydliště: Kladno

Re: 83. číslo vydáno!

Příspěvek od Vitus »

Ecthelion píše: 2. 11. 2021, 11:17
Log 1=0 píše: 1. 11. 2021, 23:23Záhady Kalusu:
Trocha sebepropagace, nebudu hodnotit jako článek, ale knížka zní opravdu zajímavě.
Tady si dovolím jen komentář ze svojí strany – tenhle druh článků (a post mortemy projektů) mi připadají jako jeden z nejzajímavějších článků, které Drakkar může vůbec nabídnout a byl jsem hrozně rád, že se mi podařilo Sparkle na něj ukecat.

Sebepropagace je jedna stránka s generickým textem “co najdete v knížce”. Tohle je oproti tomu osobní nahlédnutí do projektu českého RPG/settingu, kde Sparkle vysvětluje jak došla k tomu co dělá, čeho chtěla dosáhnout, co tam naopak nechce mít, jak k tomu tématu přistupovala… to jsou informace, které nikde jinde nezískáš a minimálně pro mě jsou hrozně cenné. Rád bych takových článků měl víc a autorům jsem za ně strašně vděčný.
Absolutní souhlas, shodou okolností jsem tenhle článek četl i jako poslední, i když se mi na stránkách taky nařadil jako poslední (BTW proč ? Začíná na "N" ?).
Quentin píše: 2. 11. 2021, 11:28 edit: U kina lezou obrázky přes sebe (chrome)
Výstřižek.JPG
Hlásím, že mám taky chrome a taky se mi to tak zobrazilo.
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12366
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: 83. číslo vydáno!

Příspěvek od Ecthelion »

Quentin píše: 2. 11. 2021, 11:28 Nebylo by možné, když je to na webu namísto v pdf, používat anglosaské odstavce? Ty kontinentální vypadají na monitoru jako strašné walls of text.

Nadpisy, kratší odstavce a častější odrážky by taky pomohly. Trošku mi to připadá, že Drakkar přešel na web, ale články jsou pořád psané jako pro papír.

Neberte mě ale příliš vážně, jsem akvarijní rybička. Samozřejmě všem děkuji za příspěvky do tohoto čísla :)
Moc díky za podněty. Na ty anglosaské/kontinentální odstavce se podíváme. S kratším dělením textu máš naprostou pravdu. Musíme se s tím "novým" médiem sžít a naučit se lépe jak to sázet, takže za zpětnou vazbu jsme rádi.
Quentin píše: 2. 11. 2021, 11:28edit: U kina lezou obrázky přes sebe (chrome)
Výstřižek.JPG
Quentin, Vitus: Moc díky za hlášení, zkusil jsem to teď opravit a změnil zobrazení obrázků v článku.
Snad to teď bude lepší.
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2694
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: 83. číslo vydáno!

Příspěvek od Log 1=0 »

Tím, že říkám, že je to propagační článek, neříkám, že je pro to nějak špatný, že nemá hodnotu (byť to necením tak vysoko jako vy), nebo že by v Drakkaru neměl být. To ne. Jen že to je jiná kategorie, o které prostě nejsem schopen psát tak, jako o těch ostatních.
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Godric
Příspěvky: 51
Registrován: 21. 5. 2008, 15:03
Bydliště: Brno

Re: 83. číslo vydáno!

Příspěvek od Godric »

Log 1=0 píše: 1. 11. 2021, 23:23 Technická poznámka, když prostě seřadíte články abecedně, octne se Úvodní haiku někde na konci, takže pak není moc úvodní.
Diky za postreh, razeni haiku na zacatek jsem pridal.
Uživatelský avatar
Selhan
Moderátor
Příspěvky: 3832
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: Pankrác
Kontaktovat uživatele:

Re: 83. číslo vydáno!

Příspěvek od Selhan »

Kine a Logu, omlouvám se, ale musím vám říct, že to máte prostě na mně moc dlouhé. Stanice, která je na celou kampaň, by vzhledem k obsahu zasloužila vlastní zine nebo tři, a pantheon o nějakých 18 bozích mi hráči omlátí o hlavu. Líbí se mi, jak píšete, nechci vám to kritizovat, ale tohle je upřímný feedback. Kinovi bych doporučil hlídat si, kdy ti to přeroste z modulu do celé kampaně, Logovi zase, kdy ti to z herního materiálu přeroste do literární fikce. Obojí není špatně, jestli vás to baví, do toho, kampaně i fikce jsou super, ale neinzerujte to pak jako něco jiného - protože mám za to, že to pak lidi co by to uvítali nenajdou, a naopak kdo na to klikne bude zklamán.

Naopak Jironův článek za mně taky skončil předčasně. Není o moc kratší než Dalcorův Napoleon, ale ten tam naházel zdroje ke čtení a filmy k inspiraci, tabulku zápletek, celý je postavený opravdu pro RPG a líbil se mi hodně.

Ravnburgh za mě klasicky parádní, sice teď renesanci nehraji nehraji a v nejbližší době ani takovou kampaň neočekávám, ale baví mě si ji představovat :D

Každopádně díky všem za to, že veslujete a nenecháváte Drakkar potopit. Jsem strašně rád, že se to daří.
Za tento příspěvek děkují uživateli Selhan tito uživatelé (celkem 3):
Quentin, Ecthelion, Jiron
Toto všechno jsou jen nějaké mé naprosto subjektivní dojmy.
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2694
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: 83. číslo vydáno!

Příspěvek od Log 1=0 »

Selhan píše: 13. 11. 2021, 19:18 ale neinzerujte to pak jako něco jiného
Fér point. A klidně ho vztáhnu na sebe, protože jsem se mohl kdykoliv ozvat a neudělal jsem to, ale ten perex o využití přidala redakce. Ve svém prvním odstavci naopak explicitně zmiňuji, že pro své hry nic takovéh nepotřebuju, ale viděl jsem to tvořit jiné a beru to jako výzvu, udělat taky něco takového.

A poctivě vzato, když někteří tvoří podobné věci pro své hry, a někdo další na moje dílko nalepí nadpis, že je pro hry určen, těžko to můžu rozporovat. Prptože když někdo využije svůj pantheon, klidně může využít tenhle. Ale máš pravdu, neměl bych nechat vyjít svůj článek s redakčním titulkem, o kterém si ve skutečnosti nemyslím, že je pravdivý.
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12366
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: 83. číslo vydáno!

Příspěvek od Ecthelion »

Selhan píše: 13. 11. 2021, 19:18Ravnburgh za mě klasicky parádní, sice teď renesanci nehraji nehraji a v nejbližší době ani takovou kampaň neočekávám, ale baví mě si ji představovat :D
Pro mě byl Ravnburgh ze začátku takové myšlenkové cvičení, protože mě jako history nerda štvalo vidět vedle sebe kroužkovky a plná plátová brnění a přemýšlel jsem, jak by vypadal svět, kde ty plné plátovky existují a dává to smysl (kde jsou plné plátovky, vyřadí to většinu staršího arzenálu). Voilá, Ravnburgh.
Ale s tím, jak ho plním obsahem se už pomalu k nějaké hře blížím. Uvidíme. :think:
Selhan píše: 13. 11. 2021, 19:18Každopádně díky všem za to, že veslujete a nenecháváte Drakkar potopit. Jsem strašně rád, že se to daří.
My jsme taky hrozně rádi, že jsme se dostali až do přípravy 85. (!) čísla. Měli jsme na cestě po mořích a řekách nějaké bouře a peřeje, ale plujeme dál! $D
Log 1=0 píše: 13. 11. 2021, 23:53Ale máš pravdu, neměl bych nechat vyjít svůj článek s redakčním titulkem, o kterém si ve skutečnosti nemyslím, že je pravdivý.
Moc se omlouvám, jestli jsem špatně pochopil záměr tvého článku. Když mi pošleš svůj perex, tak to rád změním a nahradím za tvůj na webu. :wink:
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2694
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: 83. číslo vydáno!

Příspěvek od Log 1=0 »

No, já bych ten článek popsal nějak jako
Fiktivní pantheon, vytvořený jako inspirační ukázka této části širokého worldbuildingu.
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12366
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: 83. číslo vydáno!

Příspěvek od Ecthelion »

Log 1=0 píše: 14. 11. 2021, 12:33 No, já bych ten článek popsal nějak jako
Fiktivní pantheon, vytvořený jako inspirační ukázka této části širokého worldbuildingu.
Nahodil jsem to tam. :wink:
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Odpovědět

Zpět na „Drakkar“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti