Wargaming a extremismus

Figurky, žeton, mapy, battleplány... Pojďme si povídat o wargames veškerého ražení.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Antharon
Příspěvky: 6890
Registrován: 24. 10. 2007, 16:33
Bydliště: Šenkvice

Re: Warhammer 40.000

Příspěvek od Antharon »

Ja som pisal smerom k jironovi, len nam nejak zrychlila diskusia

Co sa tyka mojho nazoru na vec vychadzam zo skusenosti v ramci slovenska. Nie je to ze by bolo viac nackov v komunite warhammeru alebo historickych wargamov. Je to konkretne jedna komunita nackov a ich konicky nahodne prelinaju do inych, ale v tom pripade nie je problem ani warhammer ani bolt action, problemom je ta komunita nackov, ktora je ostatnymi tolerovana
Za tento příspěvek děkují uživateli Antharon:
Bifi
Moaaaar!!!! - [móur] - The provided level of material relevant to my interests is insufficient to meet my personal required needs.
Uživatelský avatar
Jiron
Rytíř
Příspěvky: 2321
Registrován: 16. 10. 2004, 16:34

Re: Warhammer 40.000

Příspěvek od Jiron »

Antharon, Fritz: zrovna nedávno jsem téma nemorálnosti historického wargamingu otevřel v diskusi s veteránem druhé křížové výpravy...

Možná vás to překvapí ale většina hráčů historického wargamingu v čechách jsou spíš milovníci historie. Já ke hře například přistupuji s úctou k historii a beru ji dost často jako prostředek k tomu abych se něco nového dozvěděl. Fritzi, pro mě je tohle důvod proč odmítám hrát věci jako je třeba Skirmish Sangin (Amíci vs Taliban) nebo druhou světovou. Moje oblíbená období jsou Napoleonské války a Křížové výpravy. O obou tématech mám rozsáhlé knihovny a jsou pro mě tématem studia.

Bolt Action se hraje podobně jako Warhammer, to je pravda a taky ho hrají často podobní hráči. A taky ti dost wargamingových grognardů řekne, že ta hra je sračka. Naprosto drtivá většina historického wargamingu se snaží o trochu více historickou studii nebo dojem z válečnictví. Když to řeknu kol a kolem, moje oblíbené historické hry jsou v podstatě role-playe, kde hraješ postavu vojevůdce.

A Anatharone, urážím se, protože generalizace, že historičtí wargameři jsou všechno fašouni uráží přímo mě.

Edit: doplnil jsem "v čechách"
Jeden moudrý muž kdysi řekl: "To, ze mas na něco právo, neznamená ze nejsi č***k, když to uděláš."
Uživatelský avatar
Antharon
Příspěvky: 6890
Registrován: 24. 10. 2007, 16:33
Bydliště: Šenkvice

Re: Warhammer 40.000

Příspěvek od Antharon »

Jirone: kde som povedal ze vsetci historicki wargameri su fasouni?!

Ale skusim to povedat este raz. Ze to nie je problem hry. Je to problem toho, ze mame komunitu nackov (konkretne u nas na slovensku)

A tato komunita nehra iba warhammer, hraju aj rozne historicke hry, sermuju, chodia na airsoft. A problem tejto komunity je, ze ti normalni hraci toleruju ich vyskyt a tympadon robia zle meno vsetkym, pretoze keby ich vylucili mohlo by sa stat, ze by nemali s oym hrat.
Za tento příspěvek děkují uživateli Antharon:
Bifi
Moaaaar!!!! - [móur] - The provided level of material relevant to my interests is insufficient to meet my personal required needs.
Uživatelský avatar
Jiron
Rytíř
Příspěvky: 2321
Registrován: 16. 10. 2004, 16:34

Re: Warhammer 40.000

Příspěvek od Jiron »

Selhan píše: 21. 10. 2021, 12:04 Pravda ale je, že mi přijde trochu smutné, jak málo se tam objevuje připomínání toho, že válka je svinstvo a být tam vážně nebyla taková prdel. Tím víc mě ale těší hry, které to dělají.
V tomhle je dost povedený Outremer: Blood and Faith - je to malá hra o družině rytíře na Křížových výpravách a je zaměřená na silný kampaňový systém. Ten je tak brutální (realistický?), že pokud se skutečně chceš bít se soupeřem tak kampaň končí třetí hrou. Většina tvé družiny se velmi rychle stane mrzáky, zničenými lidskými troskami a pokladnice zeje prázdnotou takže ti družiníci začnou umírat hlady. V betatestu to dost lidí kritizovalo jako nehratelné a na náš návrh je tohle ještě měkčí forma než co tam bylo původně.

Jednoznačně to ukazuje, že válka není sranda. Je to takový Darkest Dungeon.

Antharon: tady je ten hlavní problém, že když je takových hráčů víc tak si vystačí mezi sebou. Já jsem v našem klubu narazil na dva takové hráče a s oběma odmítám hrát. Bohužel jsou dva a můžou hrát spolu. To, že se tihle lidi drží často v re-enactmentu je jeden z důvodů proč jsem z něho odešel.
Jeden moudrý muž kdysi řekl: "To, ze mas na něco právo, neznamená ze nejsi č***k, když to uděláš."
Uživatelský avatar
Selhan
Moderátor
Příspěvky: 3812
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: Pankrác
Kontaktovat uživatele:

Re: Warhammer 40.000

Příspěvek od Selhan »

No, oni fanoušci vojenské historie mají upřímně jako skupina ten problém taky. Teda, ok, většinou to nejsou tupí fašounci, ale rozhodně je tam šance, že potkáš někoho dost solidně na hranici extrému z mé zkušenoti vyšší, než snad v kterémkoli jiném akademickém oboru :D Neustálé řešení generálů totiž naráží na to, že - stejně jako ti generálové samotní - naprosto dehumanizuje vojáky.

Tím ale rozhodně nechci tvrdit, že jsou všichni fanoušci vojenské historie nějaká divná sorta které je třeba se vyhnout. Sám se za fanouška historie považuju, a je tady naštěstí i nová vlna vojenských historiků, kteří se snaží právě napravit tu totální fascinaci Velkými Muži a psát i o tom, jak ta historie vypadala pro lidi.
Za tento příspěvek děkují uživateli Selhan tito uživatelé (celkem 3):
Bifi, Sosacek, Vaarsuvis
Toto všechno jsou jen nějaké mé naprosto subjektivní dojmy.
Uživatelský avatar
Jiron
Rytíř
Příspěvky: 2321
Registrován: 16. 10. 2004, 16:34

Re: Warhammer 40.000

Příspěvek od Jiron »

Generalizace generálů! :-D
Takže tak se z nich stali generálové. Někdo jim řekl, že vy obecně dehumanizujete vojáky a hle, generalizovaný generál :-D

Ve tvém druhém odstavci máš pravdu. Můj oblíbený Napoleonista, Jiří Kovařík vydává pravidelně překlady pamětí vojáků. Já mám právě rozečtenou Válku s ohněm a zimou, vzpomínky seržanta Bourgogne na ústup z Ruska. Mám PTSD už jenom z tý knížky! Nedávno mu vyšla skvělé kniha "Napoleonův voják - kdo byl, jak žil, proč bojoval" a i jeho "Bitva Národů" spojuje množství různých zdrojů, kromě denních rozkazů pak třeba osobní dopisy nebo deníky vojáků. Je to zdroj, který se dlouho zanedbával, nicméně s rozvojem re-enactmentu je o něj v nové vlně čím dál větší zájem. A je to dobře.
Za tento příspěvek děkují uživateli Jiron:
Pieta
Jeden moudrý muž kdysi řekl: "To, ze mas na něco právo, neznamená ze nejsi č***k, když to uděláš."
Uživatelský avatar
Dalcor
Vévoda z Knightlundu
Příspěvky: 4971
Registrován: 3. 4. 2004, 19:41
Bydliště: Černá skála a Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Warhammer 40.000

Příspěvek od Dalcor »

Selhan píše: 21. 10. 2021, 10:49 Antharone, jo, souhlasím, to nejde hodit jen na Warhammer, ani přímo na GW . Bohužel k tomu mají blízko wargames obecně. Vsadím se, že nacisti taky nadšeně v dětství sbírali vojáčky. Ale ten Warhammer je zrovna nepřehlédnutelný příklad, no - nejen velikostí, ale i tím, že o tom vyloženě vypráví.
Eh, protože stavím Schnelle Gruppe Knittel jsem nacista, nebo jako nacista stavím Schnelle gruppe Knittel?
I am Alpharius!!!!
Kulka je hlupák, ale bodák, to je panečku jiný chlapík!
WargamingASP - nevážně nejen o wargamingu.
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Warhammer 40.000

Příspěvek od eerieBaatezu »

Selhan píše: 21. 10. 2021, 10:01 Hot take: Warhammer by nutně potřeboval zbavit všech fanuoušků, co nepochopili, že je to parodie, a místo toho regulérně ujíždějí na fašismu.
Jenže od chvíle, kdy to přestala bejt parodie dostal WH40k setting ten ryzí, pravej $lol$ grimdark nádech. A na to nemusíš bejt fašoš nebo co. Grimdark je o zprasenejch extrémních ohavnostech, a jestli nad tím někdo doma zvedá pravici, tak s tím zbytek fanbase má dělat co?
Obrázek
Uživatelský avatar
Antharon
Příspěvky: 6890
Registrován: 24. 10. 2007, 16:33
Bydliště: Šenkvice

Re: Warhammer 40.000

Příspěvek od Antharon »

eerieBaatezu píše: 22. 10. 2021, 13:38
Selhan píše: 21. 10. 2021, 10:01 Hot take: Warhammer by nutně potřeboval zbavit všech fanuoušků, co nepochopili, že je to parodie, a místo toho regulérně ujíždějí na fašismu.
Jenže od chvíle, kdy to přestala bejt parodie dostal WH40k setting ten ryzí, pravej $lol$ grimdark nádech. A na to nemusíš bejt fašoš nebo co. Grimdark je o zprasenejch extrémních ohavnostech, a jestli nad tím někdo doma zvedá pravici, tak s tím zbytek fanbase má dělat co?
Proste sa s nim nehrat. Nie je nic lahsie nez mu povedat, ze sa ti nepaci, ze prezentuje svoje nehumanne nazory v tvojom klube a nepozvat ho na akcie alebo mu rovno dat ban
Za tento příspěvek děkují uživateli Antharon tito uživatelé (celkem 3):
Dalcor, Pieta, Bifi
Moaaaar!!!! - [móur] - The provided level of material relevant to my interests is insufficient to meet my personal required needs.
Uživatelský avatar
eerieBaatezu
Příspěvky: 10153
Registrován: 16. 9. 2007, 11:55

Re: Warhammer 40.000

Příspěvek od eerieBaatezu »

Antharon píše: 22. 10. 2021, 13:44 Proste sa s nim nehrat. Nie je nic lahsie nez mu povedat, ze sa ti nepaci, ze prezentuje svoje nehumanne nazory v tvojom klube a nepozvat ho na akcie alebo mu rovno dat ban
Já to myslím obecně. V životě jsem stolní WH40k nehrál a asi ani nikdy nebudu. :D
Obrázek
Uživatelský avatar
Antharon
Příspěvky: 6890
Registrován: 24. 10. 2007, 16:33
Bydliště: Šenkvice

Re: Warhammer 40.000

Příspěvek od Antharon »

A preco by ma malo zaujimat, ci sa niekomu triggruju fasisticke chutky ked si cita Eisenhorna? Ja tu nie som od toho aby som niekomu hovoril co ma robit, ja viem iba ochranit seba a svojich spoluhracov ked na to pride. Ale naprava patogennych vzorov spravania je praca pre psychologa/psychiatra/napravnovychovnu instituciu
Za tento příspěvek děkují uživateli Antharon tito uživatelé (celkem 2):
Jiron, Bifi
Moaaaar!!!! - [móur] - The provided level of material relevant to my interests is insufficient to meet my personal required needs.
Uživatelský avatar
Jiron
Rytíř
Příspěvky: 2321
Registrován: 16. 10. 2004, 16:34

Re: Warhammer 40.000

Příspěvek od Jiron »

Měl jsem napsaný strášně dlouhý vysvětlující příspěvek a nemám sílu ho psát znovu když jsem si ho omylem smazal :-(. Takže řeknu jen: "takhle to nefunguje". Sorry.

Ne zkusím to jen zkrátit.
1) Nácka u stolu nepoznáš protože s ním hraješ hru. Málo kdo mezi jednotlivými koly heiluje nebo přemýtá nad tím, kolik židů zabije jedna plechovka Cyklon B. Hraješ hru, bavíš se o hře. S většinou lidí se u hry o názorech nebavíš.

2) I když je to rasista tak když ti to necpe tak ti to může být ukradený. Pokračování bodu 1. Jednomu mému kamarádovi jsem řekl, že mi jeho rasismus vadí a ať si ho při hře se mnou odpustí. Stalo se a pak nemám důvod s ním nehrát.

3) U nás se hraje doma mezi přáteli, nebo v prodejnách. Z prodejny ho nevyhodíš protože tě platí a jak už zaznělo, nemalá část ostatních zákazníků s ním souhlasí. Když s ním přestaneš hrát, bude hrát s dalšími fašouny a komouši a jen utvrzovat svoje názory.
Jeden moudrý muž kdysi řekl: "To, ze mas na něco právo, neznamená ze nejsi č***k, když to uděláš."
Uživatelský avatar
Antharon
Příspěvky: 6890
Registrován: 24. 10. 2007, 16:33
Bydliště: Šenkvice

Re: Warhammer 40.000

Příspěvek od Antharon »

1, ak nikomu nepcha svoje nazory tak s jim hadam nie je problem nie

2, pokracovanie bodu 1, ak s nim nie su problemy, preco by mal byt postihovany?

3, ale tu uz sa teda nazorovo rozchadzame. Ak mam obchod s hernou a ludia sa mi stazuju na niekoho z navstevnikov ze je nacek a vadi im to, mozem ho napomenut, mozem ho docasne vykazat z herne, mozem ho natrvalo vykazat z herne. Mozem mu to povedat ako "Pocuj kamo, ja s tebou nemam problem ale dostal som na teba staznosti", ze u mna bude nakupovat alebo sa bude hrat so svojimi nazikamaraten, to mi moze byt jedno. Ale v momente ked poviem, ze som jeho kamarat, ze mi to nevadi, ze kaslem na ludi, ktori s nim maju problem, alebo, ze ho budem tolerovat nerobi to zo mna nic ine nez sympatizanta a tudiz v podstate rovnakeho nacka ako su oni sami.
Moaaaar!!!! - [móur] - The provided level of material relevant to my interests is insufficient to meet my personal required needs.
Uživatelský avatar
Jiron
Rytíř
Příspěvky: 2321
Registrován: 16. 10. 2004, 16:34

Re: Warhammer 40.000

Příspěvek od Jiron »

Jenže on i bod 3 patří k předchozím bodům. Já nevím jak na slovensku ale u nás se v herně nehajluje. S těma lidma problémy nejsou a lidi si na ně nestěžují.
Jeden moudrý muž kdysi řekl: "To, ze mas na něco právo, neznamená ze nejsi č***k, když to uděláš."
Sosacek
Příspěvky: 25734
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Warhammer 40.000

Příspěvek od Sosacek »

eerieBaatezu píše: 22. 10. 2021, 13:38
Selhan píše: 21. 10. 2021, 10:01 Hot take: Warhammer by nutně potřeboval zbavit všech fanuoušků, co nepochopili, že je to parodie, a místo toho regulérně ujíždějí na fašismu.
a jestli nad tím někdo doma zvedá pravici, tak s tím zbytek fanbase má dělat co?
Zabit ho a vzit si jeho veci.
But nobody came.
Odpovědět

Zpět na „Wargaming“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů