[CZ] Principia Apocrypha

V téhle sekci shromažďujeme publikované dokončené překlady a diskuze k nim. Sekce má především archivační účel a slouží taky ke sbírání zpětné vazby. Všechny překlady by měly být zadané v databázi RPG, což je mnohem jednodušší a přehlednější způsob, jak je vyhledávat a vyznat se v nich.
Uživatelský avatar
Passingby
Příspěvky: 1650
Registrován: 13. 10. 2021, 16:41

[CZ] Principia Apocrypha

Příspěvek od Passingby »

Český překlad Principia Apocrypha (David Perry, Ben Milton, Steven Lumpkin). Zdroj:
https://lithyscaphe.blogspot.com/p/prin ... rypha.html

Obrázek

Stahuje tady

Principia Apocrypha je sbírka stručných jednoodstavcových rad shrnující domácí sandboxové hraní starého DnD pro současné hráče. Vysvětluje, jak hrát tak, aby to bylo hratelné a zábavné. Přitom osvětluje některé věci v pravidlech a návrhu hry, které neznalému můžou připadat zvláštní nebo nesmyslné, ale v celkovém pojetí hry mají svoje místo.

I když sama sebe označuje jako "oldschool" a "OSR," může být zajímavým a inspirativním počtením i pro ty, kdo si od DnD a jeho příbuzných drží zdvořilý odstup.

Překlad Iwas Passingby, korektury a sazba Markus. Sazba vzhledem kopíruje originál, ale je předělaná na A5, ať se to dobře tiskne.
Nemáte oprávnění prohlížet přiložené soubory.
Naposledy upravil(a) Passingby dne 9. 11. 2021, 14:56, celkem upraveno 10 x.
Verify you are a human.
It's just an overreaction. In a few months, nobody will remember the drama.
Uživatelský avatar
Passingby
Příspěvky: 1650
Registrován: 13. 10. 2021, 16:41

Re: [CZ] Principia Apocrypha

Příspěvek od Passingby »

Špica :clap: (což mi připomíná, že tu chybí thumbsup smajlík... :D )

Pár detailů:
- str 6 - linky jsou zarovnané doprava, pokud to teda není záměr (ale beru, že takhle je to čitelnější)
- str 14 - to "Ptej se, jak co dělají" vypadá dost hrozně, i když v originále to mají taky tak (a taky to tam vypadá hrozně), nemohlo by to být na dva řádky a dole na stránce prázdné místo?
- str 17 - té hlavy jsem se napřed trochu lekl, dobrej nápad $lol$


(Jinak to přeformátování jsem si brblal jenom pro klid v duši, nejrychlejší a nejmíň pracné řešení je samozřejmě to nejlepší.)
Verify you are a human.
It's just an overreaction. In a few months, nobody will remember the drama.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 21028
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!

Re: [CZ] Principia Apocrypha

Příspěvek od Markus »

Nahrávám novou verzi s pár opravenými chybkami.

Provádím při té příležitosti jednu textovou změnu, zmátlo mě to při kontrolním čtení. Str. 30:
Nesnaž se přenést do herní světa své zkušenosti odjinud, ale snaž se o něm zjistit co možná nejvíc
Tohle se zdá být v rozporu s principem „Neřeš metagaming“, který naopak říká, ať si klidně hráči přinášejí zkušenosti odjinud. (Zpětně vím, cos chtěl říct a že to myslíš dobře, ale při čtení bez téhle znalosti to vyznívá trochu jinak.)

Pohled do originálu:
Discard any assumptions about other fantasy worlds, and be curious about the one you're playing in.
Měním na:
Zahoď svoje znalosti jiných fantasy světů a snaž se zjistit co možná nejvíc o tom, ve kterém hraješ teď.
===
Iwas Passingby píše: 7. 11. 2021, 19:58 - str 6 - linky jsou zarovnané doprava, pokud to teda není záměr (ale beru, že takhle je to čitelnější)
Je to záměr, přišlo mi to hezčí. Můžu to klidně změnit, jestli chceš. Jen jsem si hrál se sazbou.
Iwas Passingby píše: 7. 11. 2021, 19:58 - str 14 - to "Ptej se, jak co dělají" vypadá dost hrozně, i když v originále to mají taky tak (a taky to tam vypadá hrozně), nemohlo by to být na dva řádky a dole na stránce prázdné místo?
Ale když mně se to líbí. :roll: Jednak to hezky zachovává divnost originálu, druhak to řeší problém s bílým místem.
Uživatelský avatar
Passingby
Příspěvky: 1650
Registrován: 13. 10. 2021, 16:41

Re: [CZ] Principia Apocrypha

Příspěvek od Passingby »

Markus píše: 7. 11. 2021, 21:24 Tohle se zdá být v rozporu s principem „Neřeš metagaming“, který naopak říká, ať si klidně hráči přinášejí zkušenosti odjinud.
OK Psal jsem to se "stejným záměrem" jako originál, tzn. co znám odjinud (klišé, knížky, filmy...) nemám automaticky považovat za jistotu, ale musím si to ověřit nebo zjistit, jak to teda je (ve světě, kde zrovna teď hrajeme a na tom místě, kde zrovna jsme). Ale může to být matoucí, takže ok. Navíc nechápu, kde se tam zas vzala chyba... $lol$ Šotci pobóchaní... ("do herní světa" místo "do herního světa")
Markus píše: 7. 11. 2021, 21:24 Je, přišlo mi to hezčí. Můžu to klidně změnit, jestli chceš. Jen jsem si hrál se sazbou.
OK Nech to tak, vypadá to líp. Kdyby bylo všechno doleva, ztratí se to v jednom chumlu.
Markus píše: 7. 11. 2021, 21:24 Ale když mně se to líbí. :roll: Jednak to hezky zachovává divnost originálu, druhak to řeší problém s bílým místem.
OK Detail, přežiju.

Jinak viděl to někdo vytisknutý? Odhaduju to na 8 listů A4 přehnutých v půlce a sešitých do brožurky. Je ta stránka fakt A5?
Verify you are a human.
It's just an overreaction. In a few months, nobody will remember the drama.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 21028
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!

Re: [CZ] Principia Apocrypha

Příspěvek od Markus »

Sázel jsem to od nuly na A5, takže jo. Je to praktičtější formát pro tisk u nás.
Uživatelský avatar
Muzzug
Příspěvky: 372
Registrován: 28. 10. 2009, 10:23
Bydliště: Brno

Re: [CZ] Principia Apocrypha

Příspěvek od Muzzug »

A5? Juchů! Hurá tisknout a rozhazovat mezi lidi. :)

(jsem si říkal že ti řeknu jestli by to nešlo nacpat na A5 a jako brožurku, ale když už to na A5 je...)
Uživatelský avatar
Passingby
Příspěvky: 1650
Registrován: 13. 10. 2021, 16:41

Re: [CZ] Principia Apocrypha

Příspěvek od Passingby »

Myslím, že origo to na A5 nebylo, připadá mi do užší. Však Markus taky psal, že to sázel od nuly.

EDIT +test thumbsupu 👍
Verify you are a human.
It's just an overreaction. In a few months, nobody will remember the drama.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 21028
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!

Re: [CZ] Principia Apocrypha

Příspěvek od Markus »

Hmm, asi už to můžeme pomalu finalizovat a „vydat“, ne? Dovolil jsem si promazat přílohy v prvním příspěvku a nahrát místo nich české PDF. Chtělo by to ten první příspěvek aktualizovat a udělat z něj promo text k „vydanému“ překladu.

Iwas Passingby: Chceš se toho ujmout? Případě ti můžu první příspěvek ukrást a zkopírovat tam anotaci, ale radši se ptám, jakou máš představu.

Kdyby někdo našel později nějaké překlepy, není problém to PDFko aktualizovat.
Uživatelský avatar
Passingby
Příspěvky: 1650
Registrován: 13. 10. 2021, 16:41

Re: [CZ] Principia Apocrypha

Příspěvek od Passingby »

Aktualizoval jsem úvodní příspěvek. Udělals to přesně tak, jak jsem čekal, ale nenavrhnul 👍

EDIT: Sry, že to edituju jak retard na 10x... $D Dá se v tom PhpBB nějak zařídít, aby byl text v příspěvku VEDLE obrázku? V tomhle případě by to ušetřilo skrolování a bylo by to mnohem čitelnější. Na mobilech by to bylo jedno, protože tam se vejde akorát obrázek a text by byl stejně pod ním, ale na velké obrazovce je místa dost.
Verify you are a human.
It's just an overreaction. In a few months, nobody will remember the drama.
Uživatelský avatar
Passingby
Příspěvky: 1650
Registrován: 13. 10. 2021, 16:41

Re: [CZ] Principia Apocrypha

Příspěvek od Passingby »

Markus píše: 9. 11. 2021, 11:34 Kdyby někdo našel později nějaké překlepy, není problém to PDFko aktualizovat.
Teď koukám, že mi Writer při find&replace mezer za jednoslovnýma předložkama likviduje velká písmena na začátku vět. :doh: Ale vypadá to, že v tom vysázeném textu to máš opravené...
Verify you are a human.
It's just an overreaction. In a few months, nobody will remember the drama.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 21028
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!

Re: [CZ] Principia Apocrypha

Příspěvek od Markus »

Jo tak ty za to můžeš. :)
Uživatelský avatar
Passingby
Příspěvky: 1650
Registrován: 13. 10. 2021, 16:41

Re: [CZ] Principia Apocrypha

Příspěvek od Passingby »

Markus píše: 11. 11. 2021, 09:01 Jo tak ty za to můžeš. :)
Snažil jsem se pomoct :D
Verify you are a human.
It's just an overreaction. In a few months, nobody will remember the drama.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 21028
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!

Re: [CZ] Principia Apocrypha

Příspěvek od Markus »

Snad opraveno.

Při té příležitosti uklízím téma mezi dokončené překlady. Tuhle diskuzi bych dál nechal na technické záležitosti (např. hlášení chyb v překladu), o obsahu Principíi bych doporučil diskutovat v: Primery, Principia a jiné instruktážní texty k hraní OSR

Zpět na „Dokončené překlady“