Vesnické Fantasy

Obecné diskuze nezávislé na herním systému či světě.
Odpovědět

Vesnická fantasy znamená...

Víc low než low-fantasy
6
2%
Málo-magická
16
4%
Magie, byť třeba mocná, je neokázalá
20
5%
Rustikální romantické prostředí
22
6%
Pozitivní, hřejivé ladění
8
2%
Poetika českých vesnických příběhů (Němcová atd.)
11
3%
Tlak je na "uvěřitelnost" nebo "smysluplnost" ve vztahu k fantasy-historičnosti
13
3%
"Dračákovská realističnost" okolních lokací
5
1%
Přítomnost folklóru
21
6%
Absence "pořádné" veřejné moci
11
3%
Divočina za humny
25
7%
Význam přírodních cyklů
12
3%
PC jsou vesničani
7
2%
PC působí v rámci své komunity
9
2%
PC řeší "strasti obyčejných vesničanů" / "malé velké problémy"
25
7%
Postavy makají za zlámanou grešli
15
4%
Postavy nejsou žádané - a když tak ze zoufalství
4
1%
Hrdinové začínají jako mládež
4
1%
Zabývá se obyčejným člověkem
13
3%
Komorní množství osob
16
4%
Vztahy a osobnost vesničanů jsou příběhově důležité
24
6%
Nízkoúrovňové zápletky (okolí vesnice)
24
6%
Zápletky jsou triviální, všední, nezajímavé, běžně nevyžadující hrdiny
7
2%
Zápletky nepřesahují vesnici/komunitu
13
3%
Zápletky nemají dopad na vnější svět
14
4%
Největší sázkou je osud / smrt jednotlivců
9
2%
Motivace záporáků jsou triviální / lokální / omezené skriptem
9
2%
Detektivka o vesničanech
9
2%
Nudná hra, zábavná aktem hraní - obsahu navzdory
2
1%
Je to hanlivé označení pro nudná dobrodružství
4
1%
 
Celkem hlasů: 378

ondralukas1010
Příspěvky: 124
Registrován: 16. 6. 2017, 14:45

Vesnické Fantasy

Příspěvek od ondralukas1010 »

Vesnické fantasy je termín, který se tu dle všeho používá celkem často, obzvlášť ve vztahu s Dračím Doupětem (až už ODRD nebo DRD II). V databázi má tento termín i vlastní tag, ale nejsem si jistý jestli to někdo někdy přišel s nějakou ucelenou definicí.

Pokud se nemýlím jde o čistě českou (československou?) záležitost a jakožto zájemce o historii vývoje Fantasy a RPG (hlavně v našich končinách) by jsem se rád o tomto fenoménu dověděl víc. Nenapadá mě nic lepšího než se zeptat pamětníků... (Jestli vám tak můžu říkat?)

Co je to teda to vesnické fantasy? Co musí správné vesnické fantasy obsahovat? Co nesmí obsahovat? Jak došlo k zrodu tohoto žánru? Jak se liší od klasického low fantasy? Jací jsou klasičtí představitelé vesnického fantasy? Vyskytuje se vesnické fantasy i mimo RPG (knihy, filmy)? A jé to vůbec vhodný žánr pro 'klasické' (DnD, DrD) FRPG?

Vložte svůj názor do této spreadsheet.
Naposledy upravil(a) ondralukas1010 dne 14. 9. 2021, 10:56, celkem upraveno 7 x.
Jezus
Příspěvky: 2601
Registrován: 26. 1. 2018, 10:35
Bydliště: Brno

Re: Vesnické Fantasy

Příspěvek od Jezus »

Bifi píše: 29. 9. 2021, 10:56 My tu ale nevedieme diskusiu o tom, čo je všeobecne village fantasy, ale čo je špecificky česká fantasy ako tuzemský kultúrny produkt...
Říká kdo? :-) Protože například já jsem se právě snažil ukazovat, že VF existuje i mimo náš "kulturní okruh", jen je samozřejmě trochu jiná (americká bude pochopitelně přepálená a méně historizující). Ano, v našich končinách se vyvinula specifická odnož VF (třeba častý důraz na historizující věrnost) a můžeme o ní i specificky debatovat, ale před světem bych se neuzavíral.

Ostatně Zapovězené země mají jako jedno z dobrodružných míst právě Vesnici, a asi to nevynalezli úplně sami, spíš tím jen doplnili Jeskyni a Hrad (nebo co tam mají).

A za VF samozřejmě můžeme považovat středomořskou rybářskou dědinu či libovolnou vesnici z fantasy světa (ostatně DrD apol. jsou co?), děje-li se tam něco fantasy, co není příliš zásadní pro osudy celé říše... Trik je v tom, že ne všechno na vesnici je vesnická fantasy. Prostě to musí splňovat i nějaké ty ostatní rysy, které jsme se snažili definovat výše.

Imho především tu komornost naproti epické rozmáchlosti a "přesahu". Důraz na život/přežití/osud těch běžných lidiček (nebo klidně koboldů) a jejich vztahy mezi sebou a k okolí (a okolním fenoménům) - alespoň do té míry, že se hodně propisují do hrané zápletky a ovlivňují, co a jak hráči hrají.

A ano, osobně - nevím jak ostatní - je pro mě epická fantasy Pán prstenů. Nejen že je high, protože mocná magie, Temný pán a nesmrtelní elfové - ale je zároveň i epická - protože Temný pán, boj za záchranu Středozemě a velkolepé činy a bitvy.
Uživatelský avatar
Sparkle
Příspěvky: 4137
Registrován: 11. 11. 2008, 00:27
Bydliště: Aštarova flotila

Re: Vesnické Fantasy

Příspěvek od Sparkle »

Českou vesnickou fantasy mám ráda a kdybych se nedostala k RPG přes ni, asi bych u tohoto hobby nezůstala. Mám radši kampaně s pomalejším tempem, kde se kromě akčních a cool věcí řeší i banality jako pokec s hostinským o jídle, uklidňování plačících dětí nebo hledání ztraceného ovčáckého psa. Tedy věci, které spoustě lidí připadají nudné, mně nudné nepřipadají. Naopak, potřebuju tento typ obsahu, aby to působilo opravdověji, víc podobné reálnému životu, víc relatable. Kampaně, kde se tento typ scén skipuje, mě nikdy nebavily.

V čem spíš vidím problém je, že hrát pastorální scénky je paradoxně asi náročnější pro GMa, než zahrát něco, kde je desetihlavá hydra a čtyři portály. Protože u klidné pastorální scény je potřeba, aby toho vesničana uvěřitelně zahrál, je to víc o jemnocitu v roleplayingu a to ne každý umí. Plus sladěnost se spoluhráči - když s nima nejsem na podobné vlně v nátuře a mimoherních sympatiích, tak akční scény s taktizováním se asi i tak dají odehrát dobře a funguje to, ale když máte s takovýma lidma odehrávat civilnější, intimnější obsah, je to blbé.

Proto i když ten žánr jako takový mám fakt hodně ráda a za jeho zachování se budu bít do krve, mám i špatné zážitky z her tohot typu obsahu, z výše uvedených důvodů. Ale podle mě není řešení vymýtit českou vesnickou fantasy, není řešení učit GMy vypárávat pastorální scény nebo je přetvářet je v nepastorální, ale spíš by se měla dělat větší osvěta v ukočírování a tréninku vyšší míry intimity při hraní, nebo jak to nazvat. Což je těžké, to chápu.
If you tell me I should be like 'Mercer', you get your wish: you won't be playing at either of our tables.
Neviditelná kniha - oficiální svět pro Dračí doupě / Drd II
Fate: Rozcestí česká mutace 4. edice Fate RPG v knižním vydání
Doplněk pro získávání zkušeností - alternativní pravidla "expení" pro Dračák / DnD / Hlídku / Fate a další systémy
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Vesnické Fantasy

Příspěvek od Argonantus »

Bifi píše: 29. 9. 2021, 10:56 Chcel som napísať, že epická fantasy (resp. high fantasy) je v protiklade k "nízkej" fantasy.
Vydal ses po té podle mne naprosto nedobré trase definovat "epickou" fantazy podle jakési velikosti. V estetice je to naprosto nešťastný směr úvah, vedoucí k poznatkům, že pokud je tam 1000 slonů, je to dost veliké a tudíž "epické" a pokud je jich jen 160, tak to epické není (a pak je to vesnické? Nebo co?)
Takže sorry jako, tuhle šílenou hru nehraju a ve vesnické fantazy nám to k ničemu nepomůže.

"high" fantazy, čili Tolkienovská, bývala definována spíše jakousi vznešeností, nikoli velikostí. Což je kvalitativní, nikoli kvantitativní znak. I ten je velmi těžko uchopitelný, ale přece jen jakž takž použitelný. Aragorn nahlížející do palantíru je high fantazy. Tyrion čůrající z velké zdi není high fantazy.
A že vesnická fantasy a low fantasy sú síce susediace žánre, ale nie tak úplne to isté - takže v zásade môže existovať aj vesnická high fantasy.
tady bych jedině souhlasil; jsou to ne zcela kryjící se znaky, lze vymýšlet kombinace kdečeho.
My tu ale nevedieme diskusiu o tom, čo je všeobecne village fantasy, ale čo je špecificky česká fantasy ako tuzemský kultúrny produkt
Podobně jako Jezus bych si za tohle nelehl na koleje. Nic zlého netuše sem pořád metám mezinárodní příklady.

Takový Asterix, třeba, v mnoha příbězích funguje ve velmi uzavřeném a komorním systému svojí malé vesničky, která se jediná nestala součástí římského impéria. Nějak mne nenapadá jediný znak, podle kterého bych to vykázal z vesnické fantazy. A některé Pratchettoviny tu už byly zmíněny také.
Pretože to už by sme za vesnickú fantasy mohli považovať aj stredomorskú rybársku dedinu, vesnici zo Zeměmoří alebo vesnici merfolkov (súčasne high a village fantasy?)...
A prečo nie?
Pakliže jsou "high" a "vesnická" trochu jiné dimenze, které si nepřekážejí a nevylučují se, pak netuším, proč by to nemohlo slušně koexistovat, třeba příběhem čistě z Hobitína a jeho okolí.
Ba dokonca ak je vesnice umiestnená do vymysleného fantastického prostredia, je možno už z definície high fantasy
Ono je zase k ohromné a ne příliš plodné debatě, co to je "vymyšlené fantastické prostředí".
Jestli je to zcela extrémně podivný svět Miévillových světů, kde je fantastické opravdu kdeco, nebo je to svět, kde Hitler vyhrál válku, jinak je všechno normální (ale tou změnou je vlastně leccos jinak). Nebo je to normální svět, kde žije pták archeopteryx. Který tedy vlastně normálně žil, jenomže ne všude.
Do toho se lze docela značně zamotat.
a tá "epická fantasy" možno predsa má čosi dočinenia aj s antickou epikou. Hm.
nezabráním tomu, aby se tento velmi nešťastný pojem nepoužíval, jen upozorňuji, že se mu podaří úspěšně vyvolávat chaos. Asi jako dva úplně odlišné významy slova "mýtus".
IMHO je "epická fantazy" pleonasmus, protože fantazy musí být epická z definice. Asi jako je to z definice fiction.
A ešte som sa chcel pridať k zástupu ľudí, ktorí Argovi vysvetľujú, že urban fantasy skutočne nie je protikladom vesnickej fantasy, pretože "urban fantasy" ako hranie v kvázi stredovekom fantastickom meste síce možno existuje ako herná prax, ale ten termín označuje úplne iný žáner.
Eh. Velmi se omlouvám, že jsem tento pojem, ne až tak idiotský, ale dost idiotsky užívaný (neb "urban fantazy" je pro leckoho fantazy vlastně jakákoli), do debaty vnesl, když nás opět nikam moc neposune.
Myslím si, že vím, co znamená; osobně ho používám pro model Gaimanova Neverwhere, což je jedna z nejnapodobovanějších knih ve fantazy vůbec, snad vedle Pána prstenů, od nápodob relativně lehkých (Řeky Londýna) až po dost nestydaté plagiáty (Miévillův Kraken).

Shodneme se asi na tom, že je to úplně jiný žánr, než vesnická fantazy. Nemají spolu prakticky nic společného, snad všechno je jinak. Proč se tomu nesmí říkat "protiklad", tomu úplně nerozumím, ale pokud mi to nikdo nebude vysvětlovat, budu docela rád, protože mne to v rámci tématu "vesnická fantazy" moc nezajímá.

Dále bych řekl, že eerie se nemýlí s prohlášením, že "vesnická fantazy se odehrává na vesnici", ale dvojnásob se mýlí tím, co z toho vyvozuje. Už tou "vesnickostí" lze leccos dovozovat, viz moje předchozí poznámky, a druhý zásadní krok je, že je to stále fantazy, tedy tam musí být nějaký fantastický prvek.

A abych sem dal taky něco trochu konstruktivnějšího, co mne opravdu zajímá, pak nemám problém zařadit do "vesnické fantazy" první část románu Dracula, který se odehrává z velké části na rumunském hradě, ale část také v jeho okolí, tedy v podhradí, kde žijí rázovité národy, mezi jinými prý i Češi a Slováci (aby to měl Bifi dostatečně tuzemské).

EDIT: a ježto jsme psali se Sparklí současně, mohu říci, že nejenže s ní dost souhlasím, ale taky mi dost hezky ilustrovala význam slova "komorní".
Odstraněním spousty prvků co jsou tam vlastně navíc dojde k zaostření na to, co zbylo, a může to vést nikoli ke zploštění, ale k větší hloubce všeho. Prožitku, rolleplayingu, postav a vůbec.
Uživatelský avatar
Vitus
Příspěvky: 2664
Registrován: 21. 7. 2006, 09:03
Bydliště: Kladno

Re: Vesnické Fantasy

Příspěvek od Vitus »

Argonantus píše: 29. 9. 2021, 16:55 Eh. Velmi se omlouvám, že jsem tento pojem, ne až tak idiotský, ale dost idiotsky užívaný (neb "urban fantazy" je pro leckoho fantazy vlastně jakákoli), do debaty vnesl, když nás opět nikam moc neposune.
Myslím si, že vím, co znamená; osobně ho používám pro model Gaimanova Neverwhere, což je jedna z nejnapodobovanějších knih ve fantazy vůbec, snad vedle Pána prstenů, od nápodob relativně lehkých (Řeky Londýna) až po dost nestydaté plagiáty (Miévillův Kraken).
Teď jsi mne navedl ještě na jednu anglo-saskou vesnickou fantasy, spojenou (tuším) s Gaimanem - Stardust - jenž je vlastně několik docela epických příběhů, co se neustále nějak míjejí kolem postavy hlavního hrdiny Tristana, jenž však vše prožívá takovým vesnickým způsobem a vše se mu vlastně děje. :)
Argonantus píše: 29. 9. 2021, 16:55 EDIT: a ježto jsme psali se Sparklí současně, mohu říci, že nejenže s ní dost souhlasím, ale taky mi dost hezky ilustrovala význam slova "komorní".
Odstraněním spousty prvků co jsou tam vlastně navíc dojde k zaostření na to, co zbylo, a může to vést nikoli ke zploštění, ale k větší hloubce všeho. Prožitku, rolleplayingu, postav a vůbec.
S tím a s tím, co napsala Sparkle, souhlasím, respektive taky to tak cítím. Ten Charlieho manifest byl zaměřen hodně na sociální interakci (stavbu) fantasy světa, jež jinak než přes sociální interakci moc rozplést nejde - někde v debatě zaznělo, že "vesnická fantasy" je často "detektivka", ovšem Markus kdesi jinde definoval, že součástí dobrodružství by mělo být objevování. Jak se to jeví mně, pak sociální explorace (objevování sociální stavby světa pomocí sociální interakce) není "detektivka", ale dobrodružství stejně validní jako explorace rozměrového uspořádání horninského podloží (alias prolézání jeskyní). :)
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8895
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Re: Vesnické Fantasy

Příspěvek od sirien »

Vitus: Stardust a VF... jasně, ještě víc cringe snahy prosím, s tím ve vesnici začínajícím Tolkienem je jí tu zjevně stále ještě příliš málo. Co třeba Dragonlance? Taky to začíná ve vesnický hospodě a Tika je v podstatě taková tuctová vesnická holka. Nebo co třeba Shannara? Hrdinové z venkova tam jsou prakticky opakující se motiv celé ságy!

Jako... vlastně díky, lepší důkaz toho jak moc je VF svou podstatou nudná a anti-cool než neustálou snahu narvat do ní cool věci co tam zjevně nepatří, protože v rámci VF není nic cool kde brát, asi těžko hledat. Ale asi sesmiřstim, že VF cool prostě nebude. Že se tu k ní někteří místní hlásí (možná protože si pletou pojmy... možná protože prostě vedou nudný hry) na tom nic moc nezmění.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
LokiB
Příspěvky: 12
Registrován: 20. 7. 2020, 20:39

Re: Vesnické Fantasy

Příspěvek od LokiB »

Vitus: jako Stardust a Vesnická Fantasy? To snad radši ani ne, to se hrozně rozplizne a zahrneš tam pak už skoro všechno.
Ad Tolkien - jako taková ta RPG Pán Prstenů, kde v té oficiální misi hrajete hobity, kteří hledají zatoulané ovce a je tam něco vesnických naschválů, ok, to je imho Vesnická Fantasy. I když je tam nakonec troll *SPOILER ALERT* :)

Roklinka už s VF má společného ... vlastně nic.
Sirien to komplikuje tím, že tam zavádí relativní pojmy jako "nudná". Na tom se shodnout nedá, on to ví :) To, že ve hře nejsou epické či akční vnější podněty, ji ještě nudnou neudělá. Ale je to tedy jiný typ hraní RPG než preferuju.

Klidně bych označil Noc goblinů za Vesnickou Fantasy, ze které dokáže GM, který bude šlapat na plyn a vytvářet dramatickou atmosféru, udělat něco maličko víc než esenciálně VF je ;)
Aegnor
Příspěvky: 527
Registrován: 31. 7. 2018, 15:13

Re: Vesnické Fantasy

Příspěvek od Aegnor »

.
Naposledy upravil(a) Aegnor dne 2. 11. 2021, 15:50, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8895
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Re: Vesnické Fantasy

Příspěvek od sirien »

Stardust je divnej. Jeho úvodní a částečně závěrečná pasáž jsou urbanfantasy, ale jeho děj je skoro čistý fantasy.

Snaha prvoplánovitě mě provokovat s Nocí goblinů, navzdory tomu, že neobsahuje jediný prvek z těch co tu vykrystalizovaly jako definující (např. osobnosti a vztahy vesničanů, nějaké hrabání se v jejich minulosti atp.) to tu myslím bordelí víc než moje věcné pozorování, že VF prostě je nuda. Ostatně tím že se to používá jako synonymum nudy a tedy špatného designu příběhu to tu v podstatě začalo, jen pak pár místních intelektuálů nepřineslo přes srdce že by nějaký "žánr" jako celek mohl být prostě nudný/špatný - a jejich zatvrzelost navzdory faktům hře to jediné co to tu ještě živí.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Selhan
Moderátor
Příspěvky: 3810
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: Pankrác
Kontaktovat uživatele:

Re: Vesnické Fantasy

Příspěvek od Selhan »

Sirien píše: 3. 10. 2021, 10:52 Snaha prvoplánovitě mě provokovat s Nocí goblinů, navzdory tomu, že neobsahuje jediný prvek z těch co tu vykrystalizovaly jako definující (např. osobnosti a vztahy vesničanů, nějaké hrabání se v jejich minulosti atp.) to tu myslím bordelí víc než moje věcné pozorování, že VF prostě je nuda.
Nemyslím si. V tom slově "věcné" ti tam totiž chybí háček.
Vážně, všichni tvůj pohled na věc známe, nikomu to tady evidentně za rozporování a hádku nestojí, nechceš to už nechat být?
Toto všechno jsou jen nějaké mé naprosto subjektivní dojmy.
Lethrendis

Re: Vesnické Fantasy

Příspěvek od Lethrendis »

Beztak tu k nějaké definici pojmu nedojdete, ne u něčeho tak rozplizlého, jako je tenhle "říkejme tomu ustálený provozní termín". Ostatně když už se Sirien neustále odvolává na tu tabulku v úvodu, tak ta je podle mě spíš zavádějící než přínosná.

Jediné, k čemu se dá dojít, je fakt, že je to fantasy, která má něco společného s vesnicí.
LokiB
Příspěvky: 12
Registrován: 20. 7. 2020, 20:39

Re: Vesnické Fantasy

Příspěvek od LokiB »

Ani jediný prvek? A jééje :D

Divočina za humny
Nízkoúrovňové zápletky (okolí vesnice)
PC řeší "strasti obyčejných vesničanů" / "malé velké problémy" (ano, unesená dcera je malý velký problém)
Rustikální romantické prostředí
Postavy makají za zlámanou grešli
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8895
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Re: Vesnické Fantasy

Příspěvek od sirien »

u-hm... takže Selhan radši místo argumentace zkouší vykázat protistranu z diskuse a Lethrendis prohlašuje, že v diskusi sesbírané a pak hlasováním roztříděné atributy věci pro věc nejsou, bez ohledu na u mnohých z nich panující shodu, nijak relevantní. Ještě dodat že bez siriena by to bez ohledu na tohle a další podobné určitě byla příjemná, přátelská a hlavně produktivní diskuse a pár lidí si určitě proškrtne bingo :D
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Jezus
Příspěvky: 2601
Registrován: 26. 1. 2018, 10:35
Bydliště: Brno

Re: Vesnické Fantasy

Příspěvek od Jezus »

Jasně, kdežto ty se svým poukazováním na to, že zdejší "intelektuálové" jsou jediní, kdo živí diskusi o tom, že VF není nudná (což je fakt, protože to říká Sirien), jsi vrcholem produktivní diskuse (nebo vážně myslíš, že tvé neustálé opakování tvého subjektivního názoru něčemu prospívá?)

Btw, ještě k těm prvkům v Noci goblinů přidejte "Vycházející z klasických balad". Respektive to, že se musí jednat o dceru kováře, protože ti jsou v pověstech "magičtí" a hraje se o to to stihnout do rovnodennosti (další prvek lidového folklóru), je u mě rozhodně prvek VF. V tabulce ho zastupuje ten Erben, ale já to beru jako lidovou slovesnost obecně.

EDIT: OK, přehlédl jsem "Magické prvky vychází víc z folklóru než moderního fantasy" - tohle si dosaďte místo toho Erbena. Ten tím pádem může být "čistší" a držet se té baladovitosti. Prostě mi šlo o to, že ta rovnodennost a kovářovic dcera jsou folklór, který k VF patří.
Uživatelský avatar
Bifi
Motivátor; Moderátor
Příspěvky: 7484
Registrován: 3. 3. 2005, 12:24
Bydliště: hanzové mesto Brémy

Re: Vesnické Fantasy

Příspěvek od Bifi »

Jezus píše: 29. 9. 2021, 13:19
Bifi píše: 29. 9. 2021, 10:56 My tu ale nevedieme diskusiu o tom, čo je všeobecne village fantasy, ale čo je špecificky česká fantasy ako tuzemský kultúrny produkt...
Říká kdo? :-) Protože například já jsem se právě snažil ukazovat, že VF existuje i mimo náš "kulturní okruh", jen je samozřejmě trochu jiná (americká bude pochopitelně přepálená a méně historizující). Ano, v našich končinách se vyvinula specifická odnož VF (třeba častý důraz na historizující věrnost) a můžeme o ní i specificky debatovat, ale před světem bych se neuzavíral.
Počkaj, takže hovoríme tu o Erbenovi, Němcovej a baladovitosti - ale stále VF nie je tuzemský žáner, teda produkt českej kultúry?

Iste, môžeme skúsiť hľadať prvky VF aj inde a skúsiť sa dopátrať k nejakej abstraktnejšej, medzikultúrnej a IMHO menej užitočnej definícii, ale tak úvodné zadanie neznelo. Takisto môžeme (už trocha užitočnejšie) skúšať hľadať zahraničné moduly, ktoré sú prenositeľné do žánru českej VF, ale to by sme ten žáner najprv museli definovať - k čomu teda táto debata výrazne prispela, aj keď by bolo dobré mať v ankete viac účastníkov, ktorí VF aj naozaj hrajú. (Pre pripomenutie debata z roku 2008: Nevyvinul sa v priebehu 90. rokov práve okolo DrD v Čechách typický štýl hrania, ktorý by sa dal nazvať dedinskou fantasy - v kontraste k sword and sorcery, DnD-fantasy a pod.?)

Metodologická poznámka: Môj pohľad je, že česká VF nie je odnožou nejakej "globálnej" VF, ako si to poňal ty. Naopak, česká VF je autentický kultúrny fenomén a snažiť sa hľadať prieniky s inými poňatiami VF existujúcimi inde je pokus o konštruovanie abstraktnej, reálne neexistujúcej kategórie.
"Modern roleplayers own too many rule books and not enough story books and history books." :arrow? Play the worlds, not the rules
Môj príležitostný Youtube kanál Karpatské bunkre


Obrázek
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Bifi
Motivátor; Moderátor
Příspěvky: 7484
Registrován: 3. 3. 2005, 12:24
Bydliště: hanzové mesto Brémy

Re: Vesnické Fantasy

Příspěvek od Bifi »

Argonantus píše: 29. 9. 2021, 16:55
Bifi píše: 29. 9. 2021, 10:56 Chcel som napísať, že epická fantasy (resp. high fantasy) je v protiklade k "nízkej" fantasy.
Vydal ses po té podle mne naprosto nedobré trase definovat "epickou" fantazy podle jakési velikosti. V estetice je to naprosto nešťastný směr úvah, vedoucí k poznatkům, že pokud je tam 1000 slonů, je to dost veliké a tudíž "epické" a pokud je jich jen 160, tak to epické není (a pak je to vesnické? Nebo co?)
Takže sorry jako, tuhle šílenou hru nehraju a ve vesnické fantazy nám to k ničemu nepomůže.
Toto je omyl na Tvojej strane, kdesi na hrane strawmana. Nikde nehovorím o veľkosti, ani číslach.

V anglickom priestore existuje zavedený rozdiel medzi "low" fantasy vychádzajúcou zo skutočných reálií a "high" ako fantastických svetoch postavených od začiatku ako svetoch iných, odlišných. Tebou spomenuté príklady sa dajú poľahky podľa tohto vzorca kategorizovať, takže si ho nijako nespochybnil. (A nie, "do toho se lze zamotat" nie je argument.)

Kvalitatívny znak "vznešenosti" je potom presne ten rozdiel medzi "high" a "epic" fantasy.
Keďže väčšina DrD-ovského VF sa odohráva vo vymyslených svetoch, sú súčasne "high" a ne-"epic".
Čím viac zachádzame do ekonomického, politického, sociologického simulovania vesnic z reálnej českej histórie, tým menej sú "high" - a áno, tam je hranica nejasná.

Tvoje medzinárodné príklady sú len tým: medzinárodnými príkladmi, pričom vôbec nerobíš jasným, čo vlastne majú dokázať. Viď moja poznámka Jezusovi vyššie. Stredomorská VF alebo vesnice merfolkov budú iné VF ako vodník pri rybníčku, pretože v nej budú niektoré prvky chýbať a možno iné budú pridané. Ak chceme nájsť holé jadro znakov platné pre nejakú abstraktne definovanú medzinárodnú VF, kam zapletieme Pratchetta, magicové kartičky, Asterixa, Shire a gotický román, tak počet definičných znakov bude menší - a neviem tak úplne, načo to je dobré.

K urban fantasy: Protiklady sú protikladmi preto, lebo majú spoločnú aspoň jednu definičnú os, na ktorej predstavujú opačné póly. Z analytického hľadiska sú protiklady v niečom podobné, niečím musia byť spojené. Ferrari a traktor sú protiklady, ferrari a pomaranč nie.
"Modern roleplayers own too many rule books and not enough story books and history books." :arrow? Play the worlds, not the rules
Môj príležitostný Youtube kanál Karpatské bunkre


Obrázek
Obrázek Obrázek
Odpovědět

Zpět na „O hraní obecně“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů