Brnění v pravidlech

Obecné diskuze nezávislé na herním systému či světě.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32274
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Brnění v pravidlech

Příspěvek od Vallun »

Celkově mi přijde, že tady vynalézáte dost věcí, které v rozšířeném soubojáku DrD alespoň nějak jsou a fungují:)
Ecthelion píše: 31. 5. 2021, 08:05. U nás se nejspíš používalo německé Mordaxt (doslova "vražedná sekera"),
počeštěle mordýřka... ono k té sekeře to má asi stále nejblíže.
Jak se v reálu používal je moc krásně ukázané v tomhle videu (jsou to asi čtyři minuty, ale vážně to pro představu stojí za to). V dungeonu by šla používat v pohodě (na stejné úrovni jako meč nebo sekera).
Video je dobré (až na 2 minuty reklamy uvnitř, což je chyba yt...), jen škoda, že nejde úplně ukázat celou šíři využití mordýřky (to strhávání, hákování, prorážení zbroje a pod.)...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Lorwyn
Příspěvky: 783
Registrován: 30. 8. 2011, 13:17
Bydliště: Krajina snů

Re: Brnění v pravidlech

Příspěvek od Lorwyn »

Ecthelion píše: 31. 5. 2021, 08:05 Udělat nějakou baterii brnění to v téhle "příběhové" rovině by nemuselo být vůbec špatné... a dalo by se to využít pro víc systémů. :think:
...
Já jsem na problém jak přeložit "pollaxe" narazil, když jsem psal ten článek pro Drakkar. Nakonec jsem se rozhodl to nepřekládat, protože nakolik jsem byl schopen dohledat, český překlad nejspíš neexistuje (pokud se pletu, budu moc rád za doplnění). U nás se nejspíš používalo německé Mordaxt (doslova "vražedná sekera"), já jsem použil francouzské "bec de faucon" ("sokolí zobák") jako terminus technicus bez překladu (případně "bec de corbin", tedy "vraní zobák", což byla varianta, která sekeru nahrazovala kladivem).

Jak se v reálu používal je moc krásně ukázané v tomhle videu (jsou to asi čtyři minuty, ale vážně to pro představu stojí za to). V dungeonu by šla používat v pohodě (na stejné úrovni jako meč nebo sekera).
Jo, to by mohlo fungovat dobře.
...
To německé "mordaxt" je za mě ideální. "Bec de faucon/corbin" jsou trochu jiné zbraně. Pollaxe má nahoru hrot, na jednu stranu sekerovité ostří s přímým břitem a na druhou vcelku plochý biják. Bec de faucon má (podobně jako corbin, od něj se liší tím že je delší) nahoru menší špici, na jednu stranu bodec (ten "zobák") a na druhou úzký konec válečného kladiva (může být s korunkou).

Edit: tak nevim, ještě se v tom vrtám a faucon může být překlad pollaxe. Asi tady bude ve hře to, že tehdejší doma na přesné termíny co se týká zbraní moc nedala a vzhled zbraně se fluidně lišil podle místa a času.

Video je super (a ten kanál je obecně dobrej, měl tam krásné díly o jízdě na koni, stredověkém stravování a podobně).
Ne, nezemřelo to, co věčně odpočívá,
a dlouhý věků běh i smrtí smrti bývá.
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18507
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: Brnění v pravidlech

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Francouzi tomu říkají "hache d'armes" a podle wiki mmj. též "hache-marteau", neboli "sekero-kladivo". Ty různé "bec de" myslím nemají tu sekerovou část, místo ní je právě ten zobec.

Btw. možná by stálo za to v tomto kontextu řešit u zbraní trochu víc ty speciální taktiky. Třeba halapartna je strašně fajn sranda, proti které se lehčí zbraní strašně těžko kryje, ale mimo toho se s ní dají úžasným způsobem podtrhávat nohy, což bude v kontextu bojovníků v těžkých zbrojích dost důležitá vlastnost.
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Uživatelský avatar
Cor
Příspěvky: 1190
Registrován: 26. 3. 2013, 10:10

Re: Brnění v pravidlech

Příspěvek od Cor »

Mordýřku MILUJU! Na Helfenburgu jsem si s ní jeden rok užil moc srandy, je úžasně versatilní...
To je klasická "profesionální", válečnická zbraň do nepohody, ne tyčovka. (Možná jsem blbě pochopil a nikdo to tak ani nemyslel.)
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32274
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Brnění v pravidlech

Příspěvek od Vallun »

Cor píše: 31. 5. 2021, 16:45Mordýřku MILUJU! Na Helfenburgu jsem si s ní jeden rok užil moc srandy, je úžasně versatilní...
Otázka je, jestli je to pro Tebe totéž, co Pollaxe?:)
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Cor
Příspěvky: 1190
Registrován: 26. 3. 2013, 10:10

Re: Brnění v pravidlech

Příspěvek od Cor »

Vallun: poleaxe beru, že je na dřevěným ratišti, obvykle je vyšší, než nositel. Mordýřka má tělo vyztužený, je kratší (nvm, od země mi byla po prsa) a má na konci bodec.

Poleaxe: https://images.app.goo.gl/xehF6WMHZi29oeFJ8
Uživatelský avatar
Lorwyn
Příspěvky: 783
Registrován: 30. 8. 2011, 13:17
Bydliště: Krajina snů

Re: Brnění v pravidlech

Příspěvek od Lorwyn »

Cor píše: 31. 5. 2021, 17:05 Vallun: poleaxe beru, že je na dřevěným ratišti, obvykle je vyšší, než nositel. Mordýřka má tělo vyztužený, je kratší (nvm, od země mi byla po prsa) a má na konci bodec.

Poleaxe: https://images.app.goo.gl/xehF6WMHZi29oeFJ8
Ona je poleaxe spíš děsně širokej pojem https://en.wikipedia.org/wiki/Poleaxe
Pošleš obrázek tý mordýřky tak jak ji chápeš? Google mi našel jen rybník toho jména :)
Ne, nezemřelo to, co věčně odpočívá,
a dlouhý věků běh i smrtí smrti bývá.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32274
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Brnění v pravidlech

Příspěvek od Vallun »

Cor píše: 31. 5. 2021, 17:05Vallun: poleaxe beru, že je na dřevěným ratišti, obvykle je vyšší, než nositel.
Pak je to spíš halapartna...
Mordýřka má tělo vyztužený, je kratší (nvm, od země mi byla po prsa) a má na konci bodec.
Ano - to je imho pollaxe:)
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Cor
Příspěvky: 1190
Registrován: 26. 3. 2013, 10:10

Re: Brnění v pravidlech

Příspěvek od Cor »

:!: Dokonce jsem vyhrabal archivní:

Ten týpek nejsem já, ale majitel té mordýřky (na Helfáči jsem jí měl půjčenou). A taky netvrdím "tohle je mordýřka a říkalo se tak přesně tomuhle a je to historicky doložený", jenom "tohle je pro mně mordýřka, tomuhle jsme tak říkali my (myšleno okruh šermířů ve kterém jsem/byl)". :-)
100_7210.jpg
100_7209.jpg
ptmuznocexpo-10-41.JPG
Uživatelský avatar
Cor
Příspěvky: 1190
Registrován: 26. 3. 2013, 10:10

Re: Brnění v pravidlech

Příspěvek od Cor »

Vallun: Halapartna má delší/šiřší čepel, je víc sečná, než průrazná, má na druhé straně nikoliv kladivo, ale max. zobec, ale spíš hák nebo menší zahnutou čepel. Pole-axe tam právě mívá to kladivo...
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32274
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Brnění v pravidlech

Příspěvek od Vallun »

Cor píše: 31. 5. 2021, 17:59Vallun: Halapartna má delší/šiřší čepel, je víc sečná, než průrazná, má na druhé straně nikoliv kladivo, ale max. zobec, ale spíš hák nebo menší zahnutou čepel. Pole-axe tam právě mívá to kladivo...
Takže podle Tebe se pollaxe liší od mordýřky délkou?

Za mne kladivo na dlouhé násadě nedává smysl, s tím se bude dost blbě manipulovat a půjde tak spíš o výjimku...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Cor
Příspěvky: 1190
Registrován: 26. 3. 2013, 10:10

Re: Brnění v pravidlech

Příspěvek od Cor »

Tak to nechceš potkat pole-hammer, bratránka pole-axe, co má nikoliv bodec, sekeru a kladivo/zoban, ale bodec kladivo a zoban...
Obojí dřevcovky na ničení obrněnců.

Pole-hammer: https://i.redd.it/9fka388f7ml51.png
Uživatelský avatar
Cor
Příspěvky: 1190
Registrován: 26. 3. 2013, 10:10

Re: Brnění v pravidlech

Příspěvek od Cor »

U nas frčely k tomuhle účelu spíš cepy, řemdihy a další deriváty zemědělských nástrojů...proč asi... :)
Uživatelský avatar
Cor
Příspěvky: 1190
Registrován: 26. 3. 2013, 10:10

Re: Brnění v pravidlech

Příspěvek od Cor »

Dělení zbraní by Cor:

rodina "sekerovitých" - hlavní prvek, hlavice, je sekera tj. masivní, jednostraně broušená čepel, je sečno-drtivá
- zakrslá varianta - sekerka na dřevo, řeznická sekera, širočina, bradatice
- standardní varianta - prodloužené toporo a zvětšená čepel, skoro tak, že připomíná rodinu "halberdovitých" - asiže vikingská obouruční sekera
- zdvojená varianta - prodloužené toporo a přídavek další sekery na druhé straně - tohleto a nebo taky fantasy trpaslický nesmysl
- varianta/+K - prodloužené toporo a přídavek kladiva na druhé straně (pro lepší vyvážení, větší pádnost a versatilitu) - sekera mordýřka
- dřevcová varianta - nasadíš to na dřevec a přidáš kladivo nebo zobec na druhé straně a je to pole-AXE

rodina "kladivovitých" - hlavní prvek, hlavice je masivní, těžký, tvrdý kus, je drtivá
- zakrslá varianta - prostě kladivo - naproti úderné ploše zúžené (předchůdce zobanu?)
- zakrslá zdvojená varianta - oboustranné kladivo na krátké násadě - mjollnir
- standardní varianta - válečné kladivo - obvykle celokov a na druhé straně zoban, jednoruční i větší obouruční varianta (bodec, zoban, kladivo)
- zdvojená varianta - oboustranné kladivo na delším toporu - perlík
- dřevcová varianta - nasadíš to na dřevec a na druhý konec klasicky bodec/zobec a je to pole-hammer

rodina "čepelí" - hlavní prvek, méně masivní, zato široká čepel (čím masivnější, tím víc je to podobné sekeře, ale má to menší průraznost protože to má větší plochu)
- zakrslá varianta - nůž
- zakrslá varianta zdvojená - dýka
- standardní varianta - palaš, falchion, tesák, šavle, scimitary a další orientální věci
- standardní varianta křížená - Berdycha - ratiště/topor + čepel blížící se spíš sekeře, nepřesahující výšku nositele
- zdvojená varianta - meč - vybočuje bo má jednu souměrnou čepel, jednoruční nebo jedenapůlruční (longsword)
- zdvojená varianta PlusSize - claymore, landsknechtský zweihänder
- dřevcová varianta - kůsa, naginata a další orientální věci
- dřevcová varianta křížená - hybrid se sekerou, halapartna

rodina "bodáků" - hlavní prvek je bodný hrot
- zakrslá varianta - rondel
- zakrslá varianta multi - zabijácká vidlička :D
- standardní varianta křížená - prvky z rodiny čepelí - rapíry, kordy
- standardní varianta PlusSize křížená - prvky z rodiny čepelí - estoc (trochu speicalita)
- dřevcová varianta zkrácená - šídlo
- dřevcová varianta - kopí
- dřevcová varianta prodloužená - píka
- dřevcová varianta křížená s čepelemi - partyzány, sudlice
- dřevcová varianta multi - trojzubce a vidlovitá bodátka, mohou být zkrácena (vidle)

rodina "ošklivá koule" - hlavní prvek je těžká koule s hřeby
- zakrslá varianta - palcát
- standardní varianta - morningstar
- standardní varianta s řetězem - biják/jednoruční řemdih
- dřevcová varianta - kropáč
- dřevcová varianta s řetězem - řemdih
- dřevcová varianta s krátkým řetězem a šiškou místo koule - cep

rodina "motyky" - hlavice je vlastně zoban, +/- v pravém úhlu k násadě
- zakrslá varianta - prkno s hřebíkem
- standardní varianta - zoban
- zdvojená varianta - krumpáč
- dřevcová varianta - netuším, zoban na tyči? :lol:

rodina "kus dřeva" - nemá hlavici, max hřeby apod.
- zakrslá varianta - klacek
- standardní varianta - kyj, sukovice
- standardní varianta PlusSize - fakt velkej kyj
- dřevcová varianta - hole různého typu, může být zkrácená
Naposledy upravil(a) Cor dne 31. 5. 2021, 20:31, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12359
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: Brnění v pravidlech

Příspěvek od Ecthelion »

Vallun píše: 31. 5. 2021, 09:38počeštěle mordýřka
Ono to zní lákavě, ale nikde jsem nenašel, že by se to používalo historicky. Podle mě je to novodobý larperský vynález, ale můžu se plést. :think:

Chvíli jsem to ještě študoval a nejspíš (nakolik jsem to našel) se pollaxe říkalo prostě a jednoduše "válečná/bojová sekera" a všichni věděli, co se tím myslí, protože nedává smysl do války/boje nosit vikinskou sekeru z nějakého devátého století. Proti plnému plátovému brnění by si neškrtla. Takže se řeklo válečná sekera a myslela se pollaxe.

Další věc je, že pollaxe je zbraň pro opěšalého rytíře/válečníka v plné zbroji. To se u nás nenosilo tolik jako v Anglii, kde rytíři bojovali opěšalí často (z mnoha důvodů - nižší kvalita koní než na kontinentě, rozsáhlé mokřady v té době, promoklý terén po stabilních deštích, etc.) a navíc jsme tuhle plně obrněnou fázi částečně minuli díky husitským válkám, kterým dominovali neobrnění týpci na vozech. Ti dominovali válečnictví v našich luzích a hájích ve stejné době, kde se jinde používali švýcarští pikenýři a lancknechti, a to překvapivě dlouho, až do doby než se rozšířily ve větší míře palné zbraně a brnění na bojišti zase začaly ubývat. Proto ta pollaxe není u nás tak známá/rozšířená jako v Anglii, kde se s ní vybojovaly války růží a představují vrcholný vývoj rytíře.
Lorwyn píše: 31. 5. 2021, 11:38To německé "mordaxt" je za mě ideální. "Bec de faucon/corbin" jsou trochu jiné zbraně.
On je v té terminologii dost zmatek. Je pravda, že to co ukazuje není bec de faucon/corbin - ty mají ty bodce (a buď k nim sekeru nebo kladivo). Jsou to ale de facto varianty stejné tyčové zbraně, stejně jako třeba lucernské kladivo a podobné vynálezy. :eyecrazy:
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Odpovědět

Zpět na „O hraní obecně“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů