[podcast] Dinosaurium obskurních světů

Sekce zabývající se tvorbou RPG produktů a souvisejícími tématy.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Vandalicus
Příspěvky: 737
Registrován: 17. 4. 2006, 20:04
Bydliště: Brno

[podcast] Dinosaurium obskurních světů

Příspěvek od Vandalicus »

Titulní stránka Dinosauria 5.jpg
Ahoj všichni!

Rozjeli jsme s Markusem nový podcast, kde si budeme povídat o inspirativních světech, dobrodružstvích a jiných RPG herních produktech. Nejsou to recenze, jako spíš diskuze o věcech, které podle nás stojí za to poznat, prozkoumat a nechat se jimi inspirovat.

Odebírejte nás na:
:arrow? Anchor.fm
:arrow? Spotify
:arrow? iTunes / Apple Podcasts
:arrow? Google Podcasts
...a prakticky jakékoli další podcastové platformě.

Kontaktujte nás:
:arrow? V téhle diskuzi!
:arrow? Na Instagramu
:arrow? Na Facebooku
Naposledy upravil(a) Vandalicus dne 11. 1. 2021, 12:55, celkem upraveno 2 x.
Jezus
Příspěvky: 2601
Registrován: 26. 1. 2018, 10:35
Bydliště: Brno

Re: [podcast] Dinosaurium obskurních světů

Příspěvek od Jezus »

No právě...
Uživatelský avatar
Wolfus
Příspěvky: 1094
Registrován: 14. 8. 2009, 11:45

Re: [podcast] Dinosaurium obskurních světů

Příspěvek od Wolfus »

Jezus píše: 21. 7. 2022, 09:50 Já znám Markuse. Ten je schopen se pět stránek hádat o tom, jaký je roleplayer
Na hadku treba vacsinou minimalne dvoch 😉
Jezus píše: 21. 7. 2022, 09:50 Navíc zdejší kritiku zrovna moc nepřijímal, když den a půl říkal, že to dělal dobře, protože modul je špatný a fakt neposlouchal, co jsem se mu snažil říct.
Obrázek

K ustavnemu pravu kazdeho jedinca mat posledne slovo v diskusii sa vyjadrovat nebudem 😉
Naposledy upravil(a) Wolfus dne 21. 7. 2022, 10:40, celkem upraveno 1 x.
DrD (II), Pribehy Imperia
Uživatelský avatar
Antharon
Příspěvky: 6887
Registrován: 24. 10. 2007, 16:33
Bydliště: Šenkvice

Re: [podcast] Dinosaurium obskurních světů

Příspěvek od Antharon »

Mam pocit, ze ludia tu zabudaju na to, ze ten produkt o ktorom markus s vandalom hovoria je skutocne zlatanina. AKA podme urobit modul, ktory nijak nekoresponduje s hrou pre ktoru je vyrobeny. Rovnako by sme si mohli pripravit napriklad modul Void: romantika, Polaris: Kačerovo alebo napríklad One ring: Varíme s Frodom.

Proste sú tam umelo nadrátované mechaniky na setting a jeden spôsob ako sa s tým bizárom vyrovnať je zasmiať sa tomu. Ak je ten modul tak skvelý, prečo ho nikto nehrá, prečo k nemu nemáme vytvorenú diskusiu a nikto k nemu nenapísal 5* recenziu?

No a teda dostali sme sa k záveru, že tento diel dinosauria sa niekoho dotkol, okej, autori si priznali, že to nebolo úplne profesionálne. Ideme ďalej? Je potrebné aby sme sa tu teraz po Markusovi týždeň vozili, lebo sa mu nepáči strixhaven? Sú tu strany a strany shamingu, bashovania a patronizovania a všetci sa zrazu tvária, že všetci sú dokonale politicky korektní. Nemôžeme sa zasa vrátiť k tomu, že sme normálni ľudia, čo prišli tlachať nad virtuálnym pivom?

Alebo zriadime na rpg inkvizičnú komisiu, ktorá bude sledovať politickú korektnosť príspevkov?
Za tento příspěvek děkují uživateli Antharon tito uživatelé (celkem 2):
Wolfus, Winnie
Moaaaar!!!! - [móur] - The provided level of material relevant to my interests is insufficient to meet my personal required needs.
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16378
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: [podcast] Dinosaurium obskurních světů

Příspěvek od MarkyParky »

Polaris: Kačerovo
🤩
Za tento příspěvek děkují uživateli MarkyParky:
boubaque
Uživatelský avatar
Winnie
Příspěvky: 209
Registrován: 30. 11. 2020, 14:24

Re: [podcast] Dinosaurium obskurních světů

Příspěvek od Winnie »

Antharon píše: 21. 7. 2022, 10:39 ...Rovnako by sme si mohli pripravit napriklad modul Void: romantika, Polaris: Kačerovo alebo napríklad One ring: Varíme s Frodom...
Ježíšku na křížku...! :eyecrazy: Ale vařila bych spíše se Samem a v Polarisu preferovala Rychlou rotu.
Jezus
Příspěvky: 2601
Registrován: 26. 1. 2018, 10:35
Bydliště: Brno

Re: [podcast] Dinosaurium obskurních světů

Příspěvek od Jezus »

Antharon píše: 21. 7. 2022, 10:39 Mam pocit, ze ludia tu zabudaju na to, ze ten produkt o ktorom markus s vandalom hovoria je skutocne zlatanina.
Několik lidí tu psalo (já dokonce několikrát), že v tom to není. Nikdo tu netvrdí, že je ten modul skvělý. Bohužel jsi jen další příklad lidí, co tu diskusi pořádně nečtou.

A pozor - ten modul je setting. Je tak zamýšlen. Je to představení světa, včetně přidaných mechanik jak hrát vysokou školu a jak vytvořit postavu, co do ní sedne (Vandalem ignorované, abychom se mohli "smát" jeho lučštníkovi) a pak dobrodružství v něm.

Takže pokoušet se to hrát jako vyloženě klasické DnD a odvolávat se na setting Forgottenek, je chyba na straně přijímače. Tohle ti má dojít z anotace a když ne, tak z úvodu.

A fakt nejde o politickou korektnost. Já se například netvářím, že jsem dokonalý nebo korektní. Doslova jsem tím končil svůj dlouhý příspěvek.

Nejde o to, že se jim ten modul nelíbil. Ani mě se moc nelíbí. Jde o to, že věci, které o něm říkají a zesměšňují, jsou polopravdy a projevuje se tam neznalost a ignorace "recenzentů". Celkově mohou mít o tom modulu pravdu, ale v těch jednotlivých příkladech se mýlí a podávají to hrozně arogantně. Takže si teď osvojuji právo, dělat hodinu "čtenářského času" to samé jim :-P

Wolfus: Jop, na ten obrázek jsem si přesně včera vzpomněl, když jsem kvůli odpovědi na fóru šel pozdě na dračák :oops:

Jinak má pointa nebyla v tom, že se s Markusem často přeme (ostatně to, že na hádku jsou potřeba dva mu občas říkám v těch diskusích sám). Moje pointa byla, že pak nedrží vlastní prohlášení. Něco řekne (a dost zásadně na tom trvá), ale v praxi je to jinak.

Pak je o to větší zklamání - fakt to vypadá, jako by na ty věci zapomínal záměrně, když se mu to hodí, což je minimálně pokrytecké (ale to už zase opakuju, co bylo řečeno, pardon).
Uživatelský avatar
Selhan
Moderátor
Příspěvky: 3812
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: Pankrác
Kontaktovat uživatele:

Re: [podcast] Dinosaurium obskurních světů

Příspěvek od Selhan »

Přijde mi, že k podcastu bylo už opravdu řečeno dost - vážně, nešťárejme se v tom dál, ať si to kluci přeberou. "Parodovat" je už mi přijde fakt moc. Stejně se z té pozice, že jedna strana kritizuje podcast a druhá Strixhaven nepohneme.

Z navazující debaty jsem pochopil, že to nebyl omyl, když to vyznělo, že problém není jen Strixhaven, ale celkově premisa hry o vztazích na střední - to je opravdu Markusova pozice. Překvapilo mě to, přišlo mi, že Markus doposud deklaroval k jiným stylům hraní mnohem mírnější postoj. Příště na to budu brát zřetel.

A inkviziční komise, která sleduje politickou korektnost příspěvků, tady rozhodně je. Jestli vám přijde, že je tady něco přes čáru slušnosti, dá se přivolat tlačítkem vykřičníku. (Nebojte, je nás dost na to abych se já, Markus a boubaque mohli zdržet.) Na druhou stranu, taky tady máme pravidlo o tom, že kritika je vítaná, takže čekejte spíš nějaký kompromis, jako v minulosti když se řešilo jak moc kritizovat někoho z české hobby tvorby.
Za tento příspěvek děkují uživateli Selhan:
boubaque
Toto všechno jsou jen nějaké mé naprosto subjektivní dojmy.
Uživatelský avatar
Antharon
Příspěvky: 6887
Registrován: 24. 10. 2007, 16:33
Bydliště: Šenkvice

Re: [podcast] Dinosaurium obskurních světů

Příspěvek od Antharon »

Jezus píše: 21. 7. 2022, 10:53 A pozor - ten modul je setting. Je tak zamýšlen. Je to představení světa, včetně přidaných mechanik jak hrát vysokou školu a jak vytvořit postavu, co do ní sedne (Vandalem ignorované, abychom se mohli "smát" jeho lučštníkovi) a pak dobrodružství v něm.
Tu si dovolím oponovať, tento modul nie je iba setting, tento modul obsahuje aj veľmi zásadné žánrové zmeny kde z bežnej skupiny dobrodruhov (aka murderhobos) robíme študentov magickej univerzity. Dávalo by teda zmysel aby sa spolu so zmenou žánru zmenili aj herné systémy tak, aby tento žáner podporovali. Ale to sa nestalo, preto náš systém stále podporuje tvorbu murderhobos, ktorí sa ale dostávajú do životných situácií pre ktoré vlastne nemáme špecifické mechaniky a tak sú ošetrené pochybnými rulingami. Inými slovami interface medzi settingom a systémom je zlý.
Za tento příspěvek děkují uživateli Antharon:
Winnie
Moaaaar!!!! - [móur] - The provided level of material relevant to my interests is insufficient to meet my personal required needs.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22590
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: [podcast] Dinosaurium obskurních světů

Příspěvek od Jerson »

Ještě jedna věc, už jen stručně.

Mám dojem, že řada lidí Markusovi a Vandalovi vyčítají, že se vysmívají jinému hernímu stylu. Na druhou stranu se oni dva (podle mě) vysmívali tomu, jak by tento jiný herní styl vypadal hraný podle pravidel DnD a modulu Strixhavenu.

A i když bych měl pár výhrad ke způsobu přenesení (pořád si myslím, že se podcaster nemá smát vlastním vtipům), v tomto směru považuju jejich výsměch za zcela oprávněný.
Naposledy upravil(a) Jerson dne 21. 7. 2022, 11:40, celkem upraveno 1 x.
Za tento příspěvek děkují uživateli Jerson tito uživatelé (celkem 3):
Markus, Vandalicus, Winnie
Uživatelský avatar
Selhan
Moderátor
Příspěvky: 3812
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: Pankrác
Kontaktovat uživatele:

Re: [podcast] Dinosaurium obskurních světů

Příspěvek od Selhan »

Antharone, což nikdo nepopírá. Všichni si tady myslíme, že Strixhaven je zlý.

Pak je tady otázka, jestli podcast je dobrá recenze, jestli třeba neříká něco, co není pravda (e.g. co má a nemá mechanické následky), nebo jestli by dobrá recenze neměla přistoupit na styl.

A pak je tady otázka, jestli hry, které jsou postavené na roleplayingu charakterizačních scén, jsou rpg. Ta je nezávislá na Strixhavenu, nicméně asi by ji bylo lepší řešit mimo tenhle thread, protože se v tom pěkně motáme.
Za tento příspěvek děkují uživateli Selhan:
Jezus
Toto všechno jsou jen nějaké mé naprosto subjektivní dojmy.
Uživatelský avatar
Antharon
Příspěvky: 6887
Registrován: 24. 10. 2007, 16:33
Bydliště: Šenkvice

Re: [podcast] Dinosaurium obskurních světů

Příspěvek od Antharon »

Selhan píše: 21. 7. 2022, 11:16 Pak je tady otázka, jestli podcast je dobrá recenze, jestli třeba neříká něco, co není pravda (e.g. co má a nemá mechanické následky), nebo jestli by dobrá recenze neměla přistoupit na styl.
Chápem, že otázkou tejto debaty je, či Markus s Vandalom by mali vystupovať ako objektívne autority a či je dinosaurium iba casual subjektívne tlachanie, alebo sú to objektívne recenzie, ale mám pocit, že v tomto prípade je rozhodnutie práve na markusovi a Vandalovi a nie na komunite, ktorá sa ich snaží silou niekam zatlačiť. Počúvanie ich podcastu je dobrovoľné a ja ho napríklad považujem za najpočúvateľnejší podcast práve preto, že chalani sa na veci pozerajú subjektívne, občas sa rozporujú aj medzi sebou a netvária sa ako oeby zožrali všetkú múdrosť sveta.
Selhan píše: 21. 7. 2022, 11:16 A pak je tady otázka, jestli hry, které jsou postavené na roleplayingu charakterizačních scén, jsou rpg. Ta je nezávislá na Strixhavenu, nicméně asi by ji bylo lepší řešit mimo tenhle thread, protože se v tom pěkně motáme.
Myslím si, že nikto tu netvrdí, že roleplaying postavený na charakterizačných scénach nie je rpg. Ja si myslím, že jediný problém je, že to nie je správne podporené systémom. Strixhaven sa na dnd proste nehodí.
Za tento příspěvek děkují uživateli Antharon tito uživatelé (celkem 2):
Winnie, Muzzug
Moaaaar!!!! - [móur] - The provided level of material relevant to my interests is insufficient to meet my personal required needs.
Jezus
Příspěvky: 2601
Registrován: 26. 1. 2018, 10:35
Bydliště: Brno

Re: [podcast] Dinosaurium obskurních světů

Příspěvek od Jezus »

Však proto jsou tam ta dodatečná pravidla, která to mají upravit. Kritika, že jsou nepovedená je možná zasloužená, ale kritika, že tam není co hrát, je prostě fail a nepochopení.

Navíc já DnD hraju roky a k mulderhobo teda naše skupina moc sklony nemá. Pravidla pro sociální interakci v DnD 5e nejsou nějak hvězdná, ale jsou. A vždycky můžeš použít "old cholovou variantu" o čistém roleplayi (kterou nemám rád). Takže ta pravidla nejsou hvězdná, ale použít jdou. Zejména, když je rozšíříš nějakým subsytémem - který ve Strixhavenu v zásadě znamená volné hraní s odpovědností na straně hráče (což dinosauři nedokáží pochopit). A ano, je-li to cool nebo blbost je už na subjektivním zhodnocení.
Navíc Strixhaven nemá být nějako složité vztahové rpg - máš tam několik charakterizačních scén, co slouží jako milníky pro posuny těch vztahů, ale v zásadě je to volné hraní = hratelné v jakémkoli systému. K tomu máš dovednostní DnD skill systém, který používáš v těch reailroadových scénách klasicky jako normální DnD, k tomu máš normální DnD boje... Jasně celé to působí jako kočkopes, takže jako celek to asi nebude nic moc (=neuspokojí to vlastně nikoho) a navíc je to zabité tím, že ty dopady jsou hlavně flavour (souhlasím s tím, že mě by jen flavour hraní nebavilo, já to dokonce vím, protože s tím má zkušenosti), ale zrovna to, že právě posouvá "klasické DnD" do nějakého žánrového mixu dobrodružství, bojů a vztahů (což je přesně Harry Potter) bych mu nevyčítal. Nedělá to dobře, ale tvrdit, že je to od začátku špatně a k DnD se to nehodí, protože mulderhobo je jeho hlavní žánr, je krátkozraké a typicky "dinosaurské" :-)

Říkat subjektivní názory je v pořádku (pokud jsi připraven slyšet subjektivní názor, že tvé názory odpovídají boomerovi z minulého století :-P ). Jenže oni v tom subjektivním názoru jdou místy tak daleko, že dost citelně zkreslují věci, které v tom modulu jsou, aby to vyznělo, že je jejich názor pravdivý.

Vandal se tam například vysmívá, že na zkoušku se můžeš připravovat hodem na libovolnou dovednost a uvádí příklad Akrobacie. Až na to, že ho nezvládne vymyslet, ale tvrdí, že je to jedno. Není. DnD lze hrát stylem "řekni mi, jaká dovednost ti dává smysl použít a proč (jak ji použiješ) a hoď si na ni" - to je normální běžný způsob hraní rpg. Dokonce (a to je nejpodstatnější), jsou pod tou větou o libovolné dovednosti uvedeny příklady , jak je to myšleno, jak lze použít třeba slide of hand.
Z toho prostě jasně plyne (pokud to schválně nečteš jako munčkin), že máš alespoň elementárně vysvětlit, jak tu dovednost ve vztahu k přípravě zkoušky používáš, jinak bys ji použít neměl (odpovědnost za smysluplné odůvodnění na straně hráče, vzájemná důvěra v nezneužívání benevolence pravidel... Případná korekce ze strany GMa - to tam snad nemusí při každém příkladu napsané, od toho jsou jiné příručky). Takže Vandal říká docela polopravdu, ukáže, že mu to nefunguje (nevysvětlí tu Akrobacii), ale bude ti tvrdit, že je to jedno a proto je to směšné.

Je to o to horší, že v příkladu s plesem si zase stěžuje, že má přesně napsánu dovednost, jaká se má použít včetně DC, co je třeba přehodit. To je zaprvé úplný standard modulů, který ti má usnadnit práci (že s tím DM může šibovat podle okolností tam snad nemusí být napsáno), ale hlavně je to přesný opak toho, na co si stěžuje stran zkoušek.

To je nekonzistence během jedné jediné recenze a je zajímavé, že je vždycky použita tak, aby demonstrovala, jak je to špatné a směšné. Tohle už není subjektivní názor, to je autorská slepota, to už je záměr (pořád doufám že podvědomý) to strhat a zesměšnit. Což je teda IMHO chucpe.
Sosacek
Příspěvky: 25732
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: [podcast] Dinosaurium obskurních světů

Příspěvek od Sosacek »

Ja zas nevim, jestli dava smysl kritizovat ten modul proto, ze je to pokus o vztahy v dnd5. Ano, mechanicky to je mimo (dnd5 s tim nijak nepomuze a spis uskodi).

Ale dnd5 je jedina sance jak ten modul mohl vzniknout jako profesionalni produkt. Nekdo mohl udelat podobny modul bezsystemove, ale ten by se nikdy nedostal do knihy. Nebo ho mohl udelat s vlastnim systemem, a nikdy by ho nikdo nehral. Dnd5 je mainstream rpg, vsechno rpg co chce byt komercne uspesne (a tedy zaplatit nejen autory ale taky obrazky a jine produkcni hodnoty) musi byt v dnd5.

"Proc je tohle dnd5" je neco jako "proc se uz to jenom superhero filmy a remaky" - proste trh jak je nastaveny necha maloco jineho vzniknout.

Treba Curse of Strad to ma stejne, ta hra vylozene trpi dnd5 a jeho debilitami, ale je to dnd5 nebo nic.
Za tento příspěvek děkují uživateli Sosacek:
boubaque
But nobody came.
Uživatelský avatar
Selhan
Moderátor
Příspěvky: 3812
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: Pankrác
Kontaktovat uživatele:

Re: [podcast] Dinosaurium obskurních světů

Příspěvek od Selhan »

Hele to si zase nemyslím, Free League vydává plno věcí co nejsou DnD. Když můžou udělat RPG založené na ilustracích nějakého malíře, tak by mohli udělat i RPG založené na Henrym Peterovi.
Za tento příspěvek děkují uživateli Selhan:
Antharon
Toto všechno jsou jen nějaké mé naprosto subjektivní dojmy.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [podcast] Dinosaurium obskurních světů

Příspěvek od Markus »

Jezusi, právě předvádíš dokonalý reading/listening comprehension fail a fabulaci věcí, které nikdo netvrdil.
Odpovědět

Zpět na „RPG tvorba a design (aneb Kreslicí prkno)“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů