Hry v enginu Year Zero

Diskuzní sekce věnovaná konkrétním RPG hrám, příručkám a produktům.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Hry v enginu Year Zero

Příspěvek od Markus »

Obrázek
ObrázekObrázekObrázekObrázek
Systém poprvé představený ve hře Mutant: Year Zero a používaný v mnoha dalších hrách švédského vydavatelství Free League. Jde o poolový systém, kdy vám výška základní vlastnosti a použité dovednosti určí počet kostek, kterými házíte. Když padne aspoň jedna šestka, uspěli jste. Jedničky naopak značí zranění, poškození předmětů atd.


Souhrnná diskuze k švédským hrám od nakladatelství Free League zasazeným do engine Year Zero. Patří sem i Forbidden Realms / Zapovězené země, ale ty mají na fóru samostatnou sekci.

Hry v databázi:
:arrow? Mutant: Year Zero (2014)
:arrow? Coriolis: The Third Horizon (2016)
:arrow? Tales from the Loop (2018)
:arrow? Forbidden Lands / Zapovězené země (2018) (samostatná sekce na Fóru)
:arrow? Alien: the Roleplaying Game (2019) (samostatná diskuze)
:arrow? Things from the Flood (2019)
:arrow? Vaesen (2020)
:arrow? Twilight: 2000 (4e)(2021) (samostatná diskuze tady)
:arrow? Blade Runner RPG (2022)
:arrow? The Walking Dead Universe RPG (2023)

SRD verze enginu:
:arrow? Year Zero Engine Standard Reference Document

Neoficiální:
:arrow? Year Zero Mini (fandovský univerzální minisystém)
:!: :!: Český překlad Year Zero Mini / Rok nula mini :!: :!:
Uživatelský avatar
Mizy
Příspěvky: 348
Registrován: 27. 1. 2021, 10:22

Re: Hry v enginu Year Zero

Příspěvek od Mizy »

Tak bacha na Coriolis a Symbaroum. 😁
Za tento příspěvek děkují uživateli Mizy:
smrq
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Hry v enginu Year Zero

Příspěvek od Markus »

Tak když je Blade Runner venku, tady jsou nějaké základní informace.

Obrázek

:arrow? Blade Runner RPG
Blade Runner RPG je hra vycházející ze stejnojmenných kyberpunkových filmů. Odehrává se v čase mezi oběma filmy, v roce 2037, tedy krátce potom, co replikanti přestali být zakázanou technologií a teď jejich výrobce, společnost Wallace Corporation, ve snaze vylepšit jejich reputaci poslal několik modelů losangeleskému policejnímu oddělení, aby se stali Blade Runnery. Hráči představují členy této policejní složky – lidi i replikanty –, jejichž úkolem je vyhledávat zdivočelé technologie, lovit poslední zbývající replikanty starého, nebezpečného modelu a uchovávat klid mezi lidmi a novými modely.

Hra používá modifikovanou verzi enginu Year Zero. Místo aby hráči házeli poolem šestistěnných kostek a doufali, že jim padne co nejvíc šestek, házejí vždy jen dvěma kostkami, zato různých velikostí (k6, k8, k10, k12) podle toho, v čem jsou jejich postavy dobré. Pravidla pracují i s vyšetřovacími prvky, kdy hráči sbírají stopy k vyřešení případu. Ve vyšetřovací minihře volí akce pro své pracovní směny, do kterých vstupují pozitivní i negativní události. Pokud hráči nevyšetří případ včas, podezřelý může klidně uprchnout a je čeká cesta na kobereček k šéfovi. Hra dále pracuje s honičkami, samozřejmě s bojem, ale i s mezičasem mezi případy, kdy postavy odpočívají a zotavují se.
Hru jsem nečetl a psal jsem to jen z recenzí, takže budu rád, když to po mě někdo opraví nebo doplní.
Uživatelský avatar
ShadoWWW
Příspěvky: 4575
Registrován: 21. 8. 2007, 11:16
Bydliště: Kostka
Kontaktovat uživatele:

Re: Hry v enginu Year Zero

Příspěvek od ShadoWWW »

Zajímalo by mě, nakolik se ta nová verze YZ ujme. Takhle od boku mi přijde ta dřívější verze s hrstí šestistěnek lepší, zajímavější, charakterističtější.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
smrq
Příspěvky: 2558
Registrován: 6. 2. 2006, 10:16
Bydliště: Vsetín

Re: Hry v enginu Year Zero

Příspěvek od smrq »

Markus píše: 20. 12. 2022, 22:09 Hru jsem nečetl a psal jsem to jen z recenzí, takže budu rád, když to po mě někdo opraví nebo doplní.
Tak to by mohl být třeba Mizy, ten to určitě hrál.
Radim "Smrk" Trčálek
Dnes aktivně hrající Zapovězené země. Hotové a rozpracované dobrodružství:
Vražedné světlo Strach nad Kelpenem Kdo seje vítr
Překlady:
VtM 5V startovací sada, Vetřelec startovací sada, Rozbité příběhy-rychlý start
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Hry v enginu Year Zero

Příspěvek od Markus »

Já to opsal z nějaké recenze, ale přijde mi to ve skutečnosti jako standardní Year Zero s kostkami vybavení a artefaktů (aspoň ty jsou v Zapovězených zemích). Akorát z toho vybavení a artefaktů udělali schopnosti postav. Ne? :)

EDIT: Ajo, je tam to omezení na dvě kostky, to standardní není.
Uživatelský avatar
ShadoWWW
Příspěvky: 4575
Registrován: 21. 8. 2007, 11:16
Bydliště: Kostka
Kontaktovat uživatele:

Re: Hry v enginu Year Zero

Příspěvek od ShadoWWW »

Je tam to omezení na dvě kostky plus v ZZ, když se zlepšuješ, tak přidáváš k6, ale tady zvyšuješ kostku, takže máš vždycky jen jednu, ale maximálně dva zdroje/dvě kostky (místo max. tří zdrojů – vlastnosti, dovednosti, zbraň/předmět – jak je to v ZZ). Tak jsem to z toho textu pochopil já.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Mizy
Příspěvky: 348
Registrován: 27. 1. 2021, 10:22

Re: Hry v enginu Year Zero

Příspěvek od Mizy »

Tohle použili poprvé v Twilight 2000. Hod 6 a výš je úspěch. 10 a výš je krit. Čím lepší skill, tím vyšší kostka. U BR to odůvodňují tím, že na stole je tolik handoutů, že pool 6 by překážel. Mě osobně ten systém nevadí a vlastně ho i kvituju. Jinak Starter BR jsem už odvedl a je to hodně super. Jen se bojím znovuhratelnosti.
Uživatelský avatar
Mizy
Příspěvky: 348
Registrován: 27. 1. 2021, 10:22

Re: Hry v enginu Year Zero

Příspěvek od Mizy »

ShadoWWW píše: 20. 12. 2022, 23:07 Je tam to omezení na dvě kostky plus v ZZ, když se zlepšuješ, tak přidáváš k6, ale tady zvyšuješ kostku, takže máš vždycky jen jednu, ale maximálně dva zdroje/dvě kostky (místo max. tří zdrojů – vlastnosti, dovednosti, zbraň/předmět – jak je to v ZZ). Tak jsem to z toho textu pochopil já.
Kostky jsou vždy dvě. Jedna z vlastnosti a jedna ze skillu. Plus můžeš mít 3 za výhodu. Pak je i nevýhoda, kdy bereš jen jednu a to tu vyšší.
Za tento příspěvek děkují uživateli Mizy:
ShadoWWW
Uživatelský avatar
Mizy
Příspěvky: 348
Registrován: 27. 1. 2021, 10:22

Re: Hry v enginu Year Zero

Příspěvek od Mizy »

Kdyby měl někdo zájem ve čtvrtek ho vedu podruhé online a zatím jsou hráči 3. Jeden by se ještě vešel. :)
Uživatelský avatar
Bifi
Motivátor; Moderátor
Příspěvky: 7484
Registrován: 3. 3. 2005, 12:24
Bydliště: hanzové mesto Brémy

Re: Hry v enginu Year Zero

Příspěvek od Bifi »

Mizy píše: 20. 12. 2022, 23:21 Tohle použili poprvé v Twilight 2000. Hod 6 a výš je úspěch. 10 a výš je krit. Čím lepší skill, tím vyšší kostka. U BR to odůvodňují tím, že na stole je tolik handoutů, že pool 6 by překážel. Mě osobně ten systém nevadí a vlastně ho i kvituju. Jinak Starter BR jsem už odvedl a je to hodně super. Jen se bojím znovuhratelnosti.
Znovuhrateľnosťou myslíš, že sa postavy nemajú kam rozvíjať? Alebo že Starter neposkytuje dosť obsahu? Alebo že je hra naviazaná na fyzické propriety a handouty k jednotlivým prípadom? Alebo že sa herné procedúry hráčom časom zunujú?
"Modern roleplayers own too many rule books and not enough story books and history books." :arrow? Play the worlds, not the rules
Môj príležitostný Youtube kanál Karpatské bunkre


Obrázek
Obrázek Obrázek
Uživatelský avatar
Mizy
Příspěvky: 348
Registrován: 27. 1. 2021, 10:22

Re: Hry v enginu Year Zero

Příspěvek od Mizy »

Bifi píše: 21. 12. 2022, 06:59
Mizy píše: 20. 12. 2022, 23:21 Tohle použili poprvé v Twilight 2000. Hod 6 a výš je úspěch. 10 a výš je krit. Čím lepší skill, tím vyšší kostka. U BR to odůvodňují tím, že na stole je tolik handoutů, že pool 6 by překážel. Mě osobně ten systém nevadí a vlastně ho i kvituju. Jinak Starter BR jsem už odvedl a je to hodně super. Jen se bojím znovuhratelnosti.
Znovuhrateľnosťou myslíš, že sa postavy nemajú kam rozvíjať? Alebo že Starter neposkytuje dosť obsahu? Alebo že je hra naviazaná na fyzické propriety a handouty k jednotlivým prípadom? Alebo že sa herné procedúry hráčom časom zunujú?
Vlastně skoro vše co jsi popsal. Starter má super případ. Tam je to v pořádku. Problém je, že si moc dobře nedokážu představit vytvářet svoje, i když pravidla pro to poskytují nástroje. Ale jak vytvořit handout s fotografií z místa činu? Tady si myslím, že budou hráči odsouzeni čekat na další díl z oficiální kampaně. Co se týče vývoje postav. Jednou dvakrát se zaobírat myšlenkami na lidskost vs stroj super, ale potřetí? Systém sám je fajn. Mám ho rád. Hrozně se mi líbí třeba novinka ohledně honiček. Vlastně si ten MYZ opět moc hezky upravili na daný setting. GMovat mě to bavilo a těším se, až mi dorazí fyzická kopie z KS, ale tak nějak se chystám, že to budu hrát jen s tím co FL vydá.
Za tento příspěvek děkují uživateli Mizy:
Bifi
Uživatelský avatar
smrq
Příspěvky: 2558
Registrován: 6. 2. 2006, 10:16
Bydliště: Vsetín

Re: Hry v enginu Year Zero

Příspěvek od smrq »

Mizy píše: 20. 12. 2022, 23:21 Jinak Starter BR jsem už odvedl a je to hodně super.
Zcela náhodou, někde ke shlédnutí nebo poslechu to není?
EDIT: a o ukázkovou hru bych zájem měl, ale bohužel ten čtvrtek je pro mě špatný termín.
(Nechceš někdy vypsat novou hru ze starteru? :) )
Mizy píše: 21. 12. 2022, 09:34 Vlastně si ten MYZ opět moc hezky upravili na daný setting... ...ale tak nějak se chystám, že to budu hrát jen s tím co FL vydá.
Tak u Vetřelce si říkám úplně to samé. Tam ale již vyšly tři filmové scénáře a dokonce jedna kampaň, takže materiálu na hraní je celkem dost.
Radim "Smrk" Trčálek
Dnes aktivně hrající Zapovězené země. Hotové a rozpracované dobrodružství:
Vražedné světlo Strach nad Kelpenem Kdo seje vítr
Překlady:
VtM 5V startovací sada, Vetřelec startovací sada, Rozbité příběhy-rychlý start
Uživatelský avatar
crowen
Administrátor
Příspěvky: 3748
Registrován: 11. 9. 2004, 12:51
Bydliště: Hlavna dedina Bananistanu
Kontaktovat uživatele:

Re: Hry v enginu Year Zero

Příspěvek od crowen »

Mizy, ako to prosim ta moze byt problem v dobe mindjourney, dall-e, stable difusion a chatgpt?
Uživatelský avatar
Mizy
Příspěvky: 348
Registrován: 27. 1. 2021, 10:22

Re: Hry v enginu Year Zero

Příspěvek od Mizy »

No docela dost. Funguje to tak, že ti GM dá fotku z místa a v ní jsou např. drobné předměty nebo detaily, které nejsou třeba vidět na první dobrou. Hráč si fotku podrobně prohlédne a pokud ho něco zaujme a má to pro případ význam, GM mu předá podrobnější (rozuměj přiblížený) výřez, kde jsou nové informace.
Uživatelský avatar
ShadoWWW
Příspěvky: 4575
Registrován: 21. 8. 2007, 11:16
Bydliště: Kostka
Kontaktovat uživatele:

Re: Hry v enginu Year Zero

Příspěvek od ShadoWWW »

Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Odpovědět

Zpět na „Hry, systémy, světy“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti