Oficiální rozšíření a produkty pro Zapovězené země

Původně švédská hra Forbidden Lands je retro fantasy RPG s důrazem na survival v otevřeném světě.

Moderátor: skaven

Odpovědět
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20872
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Oficiální rozšíření a produkty pro Zapovězené země

Příspěvek od Markus »

Diskuze k oficiálním rozšířením pro Zapovězené země.

ObrázekObrázekObrázekObrázek

Doposud ke hře v angličtině vyšlo tohle (po rozkliknutí bližší informace v naší databázi). České překlady jsou v plánu, bližší informace v diskuzi.

:arrow? Raven's Purge (Krkavcova čistka): Epická kampaň, ve které postavy hledají mocný artefakt, který rozhodne o osudu Zapovězených zemí
:!: Legendy ke stažení: Dole vespodu tohoto příspěvku.

:arrow? The Spire of Quetzel (Quetzelina jehla): Sborník čtyř dobrodružných míst od tvůrců z old-school komunity

:arrow? Crypt of the Mellified Mage (Krypta melifikovaného mága): Sborník čtyř dobrodružných míst od tvůrců z old-school komunity

:arrow? The Bitter Reach: Epická kampaň odehrávající se na ledovcích a zasněžených pláních severu Zapovězených zemí

:arrow? Bloodmarch: Kampaň pro Zapovězené země v zemi sužované démony

:arrow? Book of Beasts: Bestiář pro Zapovězené země s různými doplňujícími pravidly
Přílohy
Krkavcova čistka - Legendy.pdf
(1.22 MiB) Staženo 27 x
Jekyll
Příspěvky: 177
Registrován: 1. 3. 2019, 19:56

Re: Oficiální rozšíření a produkty pro Zapovězené země

Příspěvek od Jekyll »

Tak, mne terazky dorazila Krkavcova čistka. To aby som sa zamyslel, čo idem urobiť s jej anglickou verziou, čo mám v polici…
Som Knihobôľ
Stvoril som pre Zapovězené země Lyset a Kolosovu vyhňu
Hrám: Zapovězené země/DnD 5e
Uživatelský avatar
smrq
Příspěvky: 2560
Registrován: 6. 2. 2006, 10:16
Bydliště: Vsetín

Re: Oficiální rozšíření a produkty pro Zapovězené země

Příspěvek od smrq »

ShadoWWW píše: 7. 8. 2021, 21:49 Mytago počítá s překladem všeho, ale vždycky tam bude velká pauza mezi aktuálními anglickými a aktuálními českými produkty.

Já jsem podpořil aktuální anglický KickStarter, protože:
1) Jako Vypravěč budu mít přístup k nestvůrám a materiálům, ke kterým bych měl v cz přístup až za několik let
2) KS dosáhne na vyšší částku = vyšší cíle = víc materiálů pak i v češtině. Osobně doufám, že dosáhnou až na ty VTT moduly.
Můžu mít drobný dotaz? Nevyšlo to již? Mám pocit, že jsem si na KS přihodil, protože jsem toužil po PDF verzi a docela mi uteklo, zda mi to neuteklo.
Radim "Smrk" Trčálek
Dnes aktivně hrající Zapovězené země. Hotové a rozpracované dobrodružství:
Vražedné světlo Strach nad Kelpenem Kdo seje vítr
Překlady:
VtM 5V startovací sada, Vetřelec startovací sada, Rozbité příběhy-rychlý start
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2692
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: Oficiální rozšíření a produkty pro Zapovězené země

Příspěvek od Log 1=0 »

Tak jsem Krkavcovu čistku dočetl. A mám z ní popravdě takové smíšené pocity.
Na jednu stranu se mi líbí tohle pojetí kampaně, kde jsou různé lokace, které nejsou povinné, ale přesto to tak nějak bude směřovat k velkému finále. Líbilo se mi to u DnD Stráda, a tady to bude nepochybně fungovat ještě lépe, protože v ZZ se neleveluje.

Taky se mi líbí hlavní aktéři, jsou to velmi zajímavě vymyšlená NPC, v tom smyslu, že se k nim vztahuje hlavní téma, ale mají vlastně každé svůj pohled na situaci, nechtějí všechny totéž, takže to není tom vybrat nejlepšího, a spousta z nich má společné zájmy, nebo by mohli být ovlivnitelní směrem k tomu, své zájmy upravit v rámci spolupráce. Ale zároveň mají i mnoho konfliktů, které neudělají z vytvoření aliance jednoduché a jasné řešení.

A samotná dobrodružná místa, no, asi mají i svoje problémy, ale nikde nevidím žádný fatální fail, a děje se na nich dost zajímavého, opět nejsou úplně přímočará. A jsou tam zajímavé výzvy. Jo, tohle by mělo fungovat, určitě si nestěžuju na nehratelnost. Dokonce jsou tu i nějaké ty mapky, nejsme odkázaní na jeden obrázek s čísly.

Ale taky mě tu hrozně moc věcí štve.
Protože ten modul po mě jako po vypravěči chce docela dost věcí, ale moc mi s nimi nepomáhá.
Mám vyprávět hráčům legendy, což je super, ale musím si to hlídat sám, prásknout někam událost typu "vyprávění legend" by asi bylo moc, že? Ano, jako zkušený vypravěč si to můžu doplnit a udělám to. Ale jako zkušený vypravěč to umím i vyhodit a nahradit vlastním obsahem, a to dá mnohem méně práce.
Vůbec provázanost mezi lokacemi je v duchu "vypravěči, vymysli si". No, fajn, já si tedy něco vymyslím. Ale nemohli jste mi to udělat už hotové? Klidně i v rámci doporučení, jako u artefaktů?
To samé Merigaliny děti, to nemohli do pár lokací pár umístit? Klidně ne všechny, ať mám jako vypravěč prostor, ale pár z nich?
A co mi chybí upe nejvíc jsou náhodná setkání. Ta v PV s kampaní nijak nesouvisí, až na jedno. Tady jsem doufal v nějakou modifikaci té tabulky, abych zachoval tu sandboxovou estetiku, a zároveň mohli hráči potkávat významné aktéry na cestách (ta bojovná krkavčí sestra se ani jinak potkat nedá, což mi přijde dost na hlavu).
To nemohli mít místo třeba těch dvou vcelku pro děj irelevantních lokací domovské základny pro ty hlavní aktéry, co žádné nemají?

No dobře, nebudu se rozjíždět, většina toho, co mi vadí, je, že pro styl, jakými ZZ vedu, tam je málo věcí, ale ono se možná víc počítá se stylem ala Marky nebo Markus, kteří si v tom sandboxu drží větší narativní kontrolu. Ale i těm by se podobné nástroje a věci hodily, a vyhodit/nepoužít je mohou vždycky (beru že se jedná o produkt pro zkušené vypravěče, a i kdyby ne, uložit začátečníkovi, ať se o něco stará, mi nepřijde ideální postup).

Není to žádná fatální kritika, prostě udělám s lokacemi s čistky to, co jsem udělal s konvertovanými lokacemi z RPG fóra. Ale... jsem prostě sklamaný, že musím dělat u sebraného tématického balíčku totéž, co u náhodné směsky. Plus ty encountery. A asi si vymyslím dvě DM pro ty dva bezprizorní aktéry.

A závěrem ještě jedna věc: Toho milého člověka, který vymýšlel, co dát do Příručky vypravěče a co sem, by měli dát Rezavé církvi na hraní. Větrohrad a Údolí mrtvých jsou reálně lokace z téhle kampaně, na které se tu odkazuje, doporučuje se do nich strčit hledané artefakty... Ale nejsou tady, ale v příručce Vypravěče. Proč? To samé artefakty, patří sem. Ano, u těch alespoň chápu, co je k tomu umístění vedlo. Kdyby se přendaly všechny artefakty z Čistky sem, tak by jich málo. Teda vlastně by jich bylo 12 místo osumnácti, s tím by se dalo žít. A pár by se dalo ještě vymyslet, to ne že ne. Zato Kostidrť a Krkavčí díry s příběhem nijak nesouvisí, a jestli je někde jeden dva odkazy, dají se snadno změnit. Ano, možná chtěli mít jeden od každého typu na ukázku, ale udělat z Kostidrti Hrad a z Krkavčích děr jeskyni, které by možná fungovaly jako podobná ukázka lépe, by byla popravdě otázka spíše minut, než hodin. Ach jo.

PS. A ještě tedy povzdech, pokud čekáte, že se tu bude víc pracovat s Vlkeny, když jsou místní unikát, nebo s Pulčíky a Skřety, kteří mají nejlepší a nejoriginálnější lore ze všech, tak smolík. Nebojovali ve starých válkách, tak nikoho nezajímají.

No, teď čtu tenhle post, a vyznívá tak moc negativně... Ve skutečnosti se mi Krkavcova čistka líbí! To nejdůležitější na dobrodružství, zajímavý obsah, tu je. Jestli chcete v Zapovězných zemích hrát, doporučuji ji ke koupi. Jen mám prostě pocit, že by nebyl až tak velký problém, aby byla ještě mnohem lepší.
Za tento příspěvek děkují uživateli Log 1=0:
Markus
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Uživatelský avatar
ShadoWWW
Příspěvky: 4575
Registrován: 21. 8. 2007, 11:16
Bydliště: Kostka
Kontaktovat uživatele:

Re: Oficiální rozšíření a produkty pro Zapovězené země

Příspěvek od ShadoWWW »

Toho milého člověka, který vymýšlel, co dát do Příručky vypravěče a co sem, by měli dát Rezavé církvi na hraní.
V originále vycházela Krkavcova čistka společně se základními příručkami, takže z jejich pohledu to byl více méně jeden produkt.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
smrq
Příspěvky: 2560
Registrován: 6. 2. 2006, 10:16
Bydliště: Vsetín

Re: Oficiální rozšíření a produkty pro Zapovězené země

Příspěvek od smrq »

Log 1=0 píše: 8. 1. 2022, 22:24 A asi si vymyslím dvě DM pro ty dva bezprizorní aktéry.
Krkavce jsem sotva začal číst, ale dnes jsem znovu louskal Zářivou báň z jehly. A safra, ona je tak hezky napsaná. Jen jí schází nějaký hybatel děje uvnitř. Celý den na to myslím. Chce to nějaký úkol, aby postavy šly dovnitř a chtěly zabít nebo lépe vypustit některého z démonů.
A teď ty napíšeš tohle! Nešlo by to nějak skloubit? Nemohl by být oním hybatelem děje nějaký obyvatel antagonista z Krkavcovy čistky?
Radim "Smrk" Trčálek
Dnes aktivně hrající Zapovězené země. Hotové a rozpracované dobrodružství:
Vražedné světlo Strach nad Kelpenem Kdo seje vítr
Překlady:
VtM 5V startovací sada, Vetřelec startovací sada, Rozbité příběhy-rychlý start
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2692
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: Oficiální rozšíření a produkty pro Zapovězené země

Příspěvek od Log 1=0 »

Tak pro čtyři celkem mocné démony by našlo uplatnění hned několik Aktérů. Pokud by se postavy chtěly s nimi spojit a spolupracovat, mohly by dostat jako kvest je přivést. Klidně by to jiný aktér mohl chtít naopak sabotovat. Mohlo by to klidně fungovat jako část nějakého vyjednávání. Ale s lepením nedostatků čístky tohle asi fakt nemá jak pomoct.
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Uživatelský avatar
smrq
Příspěvky: 2560
Registrován: 6. 2. 2006, 10:16
Bydliště: Vsetín

Re: Oficiální rozšíření a produkty pro Zapovězené země

Příspěvek od smrq »

To ne že by to pomohlo s lepením Čistky. Spíš, jestli by to nepomohlo Báni.
Já se rozhodl, že Báni odehraju. Jen musím vymyslet, proč tam družina půjde. Někdo je bude muset zaúkolovat vypuštěním démona nebo dvou. Nebo motivovat k zabití. Něco si vymyslím. Ale kdyby se to dalo skloubit s Krkavcem, bylo by to fajn.
Za tento příspěvek děkují uživateli smrq:
Markus
Radim "Smrk" Trčálek
Dnes aktivně hrající Zapovězené země. Hotové a rozpracované dobrodružství:
Vražedné světlo Strach nad Kelpenem Kdo seje vítr
Překlady:
VtM 5V startovací sada, Vetřelec startovací sada, Rozbité příběhy-rychlý start
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20872
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Oficiální rozšíření a produkty pro Zapovězené země

Příspěvek od Markus »

Logu, díky, já mám z Krkavcovy čistky podobné pocity. Jako celek se mi to líbí a doporučil bych to, ale není to tak dokonalá bomba, jak jsem si přál. Místy cítím podobné nedodělky jako ty. Neprovázanost míst mě tolik netrápí, spíš mě štve jejich příležitostná vágnost. Autoři se často omezují jen na nástřel nebo námět a zpracování nechávají na mě. Třeba u jednoho místa je jako příklad události, co se tam může stát, uvedený příjezd Zytery s mohutným doprovodem... Super scénka - a dál? Dál nic. Tohle je příjezd největšího záporáka kampaně a já nedostávám žádné podklady, co mi to umožní odehrát.

Vůbec celá ta „sandboxová“ stránka je rozpačitá. Mám si ta místa nějak poskládat podle sebe, jasně, chápu... Ale zároveň to má směrovat k nějakému celkovému příběhu, ve kterém figurují konkrétní postavy, ale k tomu nedostávám absolutně žádnou herní podporu.

Krkavcovu čistku mi pomohlo přijmout, když jsem o těch lokacích přestal uvažovat jako o „dobrodružstvích“ a začal jsem o nich myslet jako o „dobrodružných místech“. Dobrodružství to totiž fakt nejsou – na to jsou málo konkrétní. Naopak, většina z nich (včetně hradů a dungeonů) je prostě nějaká osada nebo něčí sídlo. Je to vlastně settingová knížka, zpracovaná do větších podrobností, než settingové knihy bývají – a to mě naopak těší. A jsou tam skvělé postavy, barvité lokace, hodně toho super... jen si tam ta dobrodružství často musíš vymyslet sám.

Za mě je to rozhodně dobrý produkt, byť s výhradami. Chtěl jsem sepsat recenzi, ale kdo ví, kdy se k tomu teď dostanu.

Kdybys měl, Logu, náladu, nechceš své dojmy zvěčnit pod anotací? ;)
Uživatelský avatar
efram
Příspěvky: 121
Registrován: 20. 2. 2002, 00:00
Bydliště: Xathal a jeho provincie

Re: Oficiální rozšíření a produkty pro Zapovězené země

Příspěvek od efram »

Musím říct, že Krkavcova čistka je z mého pohledu perfektní produkt. Má dílčí chyby, ale nepovažuji je za rušivé. Líbí se mi skladba kapitol. To jak je kniha postavena. Prvně jsou představení hlavní protagonisté, jejich záměry, možné postupy a činy v ději. V každém dobrodružném místě je obecný popis, hlavní aktéři místa a ukotvení možného výskytu hlavních protagonistů celého děje. GM má poměrně volné ruce, a to se mi v ZZ líbí, kdy mu možné události daného místa dávají dostatečně volnou ruku k vlastní interpretaci. Mimo to se celá kniha velice dobře čte. Narazil jsem jen na několik slov, které mi z pohledu češtiny nesedí, ale jde o menší než minimální množství a může jít jen o můj pocit.

Co mi "vadí" asi nejvíc je absence záložky, která je u základních knih pravidel. Ta by byla fakt super. V diskusi zde padly "připomínky", že některá dobrodružná místa nejsou uvedena přímo v příručce. To bych autorům nekladl za vinu. Naopak i mi přijde přístup celkem logický. GM bude na 99% používat knihy společně. Navíc by vtisk těchto lokací mělo dopad na objem a tedy i cenu. I když asi ne tak zásadní.

markus add sandboxovost atd. Mě zase přijde, že právě to, že autor nepopíše příjezd záporáka jako dobrá volba. Daleko víc mi vyhovuje to, že si podobné věci z náznaků sám popíši. Podle mého soudu to vlastně ve finále na Gm klade menší nároky, protože pokud by autoři popsali tuhle a další scény, pak si je musí GM prostě zapamatovat nebo se víc soustředit na jejich popsání. Uznávám, že jde o silně subjektivní vnímaní. chápu, že někomu může víc vyhovovat, že bude mít tuhle scénu (a další popsanou). Přijde mi ale, že při volnosti v popisu, který je vymezený obecným mantinelem, má GM prostě víc svobody a volnosti.

Jsem upřímně zvědav na další produkty ZZ a doufám, že třeba časem bude imago překládat i další věci z FL - osobně bych se přimlouval za Mutanty a Coriolis (aspoň základní pravidla). Mám už anglické, ale českou verzi bych si určitě zakoupil.
Hru si užívej s nadhledem a lehkostí. Kdo řeší titěrnosti, ať stráví zbytek života v zesilovači bolesti.
Exulant před zlovůlí dětí, kteří se stanou správci čehokoliv
gnxbilz glcvpxlz cevxynqrz wr fvevra m q ubinqxb pb fihw cevfghc cbilfhwr an fgly nyr orqn wnx f avz arxqb wrqan fgrwar $-o
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20872
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Oficiální rozšíření a produkty pro Zapovězené země

Příspěvek od Markus »

Já se nejvíc teším, až to někdo začnete hrát a dáte vědět, jak jste jednotlivé lokace využili, co se kde stalo a tak. :wink:
efram píše: 12. 1. 2022, 09:03 Jsem upřímně zvědav na další produkty ZZ a doufám, že třeba časem bude imago překládat i další věci z FL - osobně bych se přimlouval za Mutanty a Coriolis (aspoň základní pravidla). Mám už anglické, ale českou verzi bych si určitě zakoupil.
Nevím, jestli jsi to postřehl, ale teď se pracuje na překladu Ruins of Symbaroum (a Mausritter a OSE, ale to není od Free League). Dál je to ve hvězdách, ale Skaven je dost blázen, takže bych nepřestával doufat. :)
Uživatelský avatar
smrq
Příspěvky: 2560
Registrován: 6. 2. 2006, 10:16
Bydliště: Vsetín

Re: Oficiální rozšíření a produkty pro Zapovězené země

Příspěvek od smrq »

Markus píše: 13. 1. 2022, 09:47 Já se nejvíc teším, až to někdo začnete hrát a dáte vědět, jak jste jednotlivé lokace využili, co se kde stalo a tak. :wink:
A já se na to konečně chystám. :)
Teď hrajeme pod vedením kamaráda Dámu z Černé růže. Až nám to skončí, jsem s vyprávěním na řadě a určitě odehrajeme konečně něco oficiálního. Rád bych nakousl dobrodružství z Jehly (já tu Zářivou báni prostě zkusím :) ) a taky nemáme odehraný Větrohrad a Údolí mrtvých. Krkavce zatím čtu, ale začátek je moc hezký.
Radim "Smrk" Trčálek
Dnes aktivně hrající Zapovězené země. Hotové a rozpracované dobrodružství:
Vražedné světlo Strach nad Kelpenem Kdo seje vítr
Překlady:
VtM 5V startovací sada, Vetřelec startovací sada, Rozbité příběhy-rychlý start
Jekyll
Příspěvky: 177
Registrován: 1. 3. 2019, 19:56

Re: Oficiální rozšíření a produkty pro Zapovězené země

Příspěvek od Jekyll »

Markus píše: 13. 1. 2022, 09:47 Já se nejvíc teším, až to někdo začnete hrát a dáte vědět, jak jste jednotlivé lokace využili, co se kde stalo a tak. :wink:
My máme za sebou Vetrohrad, kde našli Nekhaku a tým začali v podstate Krkavcovu čistku. Teraz sú aktuálne v Kotlinách, kde sa dozvedeli okrem iného o Jantárovej špici. Zrejme tam budú nasledovať ich ďalšie kroky.

Mimochodom, plánuje sa preklad Bitter Reach? Po prvom preletení sa mi javí normálne atraktívnejšie než Čistka :D
Som Knihobôľ
Stvoril som pre Zapovězené země Lyset a Kolosovu vyhňu
Hrám: Zapovězené země/DnD 5e
Uživatelský avatar
efram
Příspěvky: 121
Registrován: 20. 2. 2002, 00:00
Bydliště: Xathal a jeho provincie

Re: Oficiální rozšíření a produkty pro Zapovězené země

Příspěvek od efram »

Markus: já bych měl hodně zájem právě o ten Coriolis a Mutanty, protože mi přijde super ta možnost mít multiversum a ta pravidla se dají s minimem úprav kombinovat.
Hru si užívej s nadhledem a lehkostí. Kdo řeší titěrnosti, ať stráví zbytek života v zesilovači bolesti.
Exulant před zlovůlí dětí, kteří se stanou správci čehokoliv
gnxbilz glcvpxlz cevxynqrz wr fvevra m q ubinqxb pb fihw cevfghc cbilfhwr an fgly nyr orqn wnx f avz arxqb wrqan fgrwar $-o
Uživatelský avatar
peca
Příspěvky: 182
Registrován: 28. 4. 2005, 16:06

Re: Oficiální rozšíření a produkty pro Zapovězené země

Příspěvek od peca »

Já před vánoci začal se synem Větrihrad, ale ledva k němu došel, tak nám to hraní nějak usnulo... Říkal jsem si, že si Krkavcovu čistku pošetřím, projdu se synem Q. Jehlu a pak se vyměníme a on mi bude průvodcovat KČ. Ale asi to otočím, mrknu se na čistku a pak uvidím. :)
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20872
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Oficiální rozšíření a produkty pro Zapovězené země

Příspěvek od Markus »

Jekyll píše: 13. 1. 2022, 13:12 Mimochodom, plánuje sa preklad Bitter Reach? Po prvom preletení sa mi javí normálne atraktívnejšie než Čistka :D
Ano, zatím se plánuje všechno, co oficiálně pro ZZ vyšlo. Ve výsledku bude myslím záležet i na tom, jak se bude prodávat Quetzel a Čistka, ale já Skavenovi do hlavy fakt nevidím.
Odpovědět

Zpět na „Zapovězené země“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů