[databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci RPG her a produktů

Diskuzní sekce věnovaná konkrétním RPG hrám, příručkám a produktům.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20869
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

[databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci RPG her a produktů

Příspěvek od Markus »

Separátní diskuze o projektu databáze RPG, odděleno pro přehlednost. V téhle diskuzi řešíme kategorizaci - žánry, mechaniky, systémy... Jak přesně různé věci klasifikovat. Co ještě je a co není hra.

Vedlejší diskuze:
:arrow? Dokumentace a pokyny k zadávání obsahu
:arrow? Obecná diskuze k projektu (komentáře technického rázu).

Wishlist anotací
Chcete anotaci ke hře nebo produkty, které zatím v databázi chybí? Řekněte si o ně.

Historický komplecionismus - Doplňování edic
V databázi máme jiné edice těchto her; chtělo by to i tyhle edice kvůli úplnosti – plus aspoň rámcově vysvětlit rozdíly:
- Burning Wheel - rozsekat na Classic, Revised a Gold?
- Conspiracy X 2.0
- Cortex - Všichni členové rodiny, máme jen Cortex Prime
- Das Schwartze Auge: 1. edice, 2. edice, 3. edice
- Drakar och Demoner: 1. až 3. dohromady; Expert, 4. a 5. dohromady; 6. zvlášť,
- Dzikie Pola (1e)
- FTL: 2448, chybí třetí edice
- Hackmaster 5e
- Heaven & Earth: 1. edice, 2. edice
- In Nomine Satanis / Magna Veritas - máme jen jednu edici z pěti
- Mechwarrior: je jich víc a mají divné názvy (třeba Battletech)
- Midgard: 1e, 2e, 3e, 5e
- Mutant: chybí Mutant: Undergångens arvtagare (2002) a Mutant: Hindenburg (2020)
- Mutants & Masterminds: 1e, 3e
- Over the Edge: 3e
- Shadowrun Anarchy
- SpyCraft- Classic
- Tribe 8 - druhá edice
- Unknown Armies: 1e, 3e


Dech draka:
- Kdo bude pokračovat v načaté práci a doplní zbytek tohohle?
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20869
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci RPG her a produktů

Příspěvek od Markus »

Popravdě bych ocenil slyšet, co si o tom myslí ostatní. Jsem otevřený diskuzi a konkrétně o SWN mi nijak extra nejde - ale potřebuju nějak nastavit jasná vodítka pro databázi a konzistentně je držet.
Uživatelský avatar
Selhan
Moderátor
Příspěvky: 3810
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: Pankrác
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci RPG her a produktů

Příspěvek od Selhan »

No, tak já jenom shrnu můj názor: Je třeba mít v databázi oddělené jednotlivé edice her. Je to zkrátka v tomhle odvětví běžná praxe, že se jednotlivé edice od sebe zásadně liší.
Toto všechno jsou jen nějaké mé naprosto subjektivní dojmy.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20869
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci RPG her a produktů

Příspěvek od Markus »

Ano, ale... protiargument....

Spoustu edic máme spojených do stejné hry:
- Pendragon
- Call of Cthulhu
- Runequest
- a mnohé další...

Ono totiž není žádný zavedený význam slova "edice". Někdy to znamená "úplně jiná hra", jindy "vydání s pár změnami" a jindy "úplně to samé s opravenými překlepy".

Logika databáze je taková, že edice oddělujeme, jakmile se z nich stane jiná hra. A na to bohužel neexistují úplně jasná kritéria. Jde o kombinaci různých faktorů:
- Autoři pojímají novou edici jako separátní "značku" nebo "produktovou řadu", úplný reset produktu (to je třeba to D&D, tam je to odlišení čisté)
- Totálně se změní systémové jádro a rozbije kompatibilita, ty hry jsou úplně jiné (příklad Dračáků, které se naštěstí liší i názvem)
- Komunita to bere jako různé hry

(EDIT: Naopak "iterativní vývoj" většinou není důvod k založení nové hry, viz to staré DrD nebo Call of Cthulhu)

Pokud to správně chápu, SWN vlastně nesplňuje ani jeden z těchhle bodů? On ten koncept "hry" v databázi je ve skutečnosti dost široký a snese i různé varianty pravidel. Že se změnil skill systém a systém vypočítávání AC z toho ještě nutně nedělá jinou hru (vtipný příklad: zrovna skill systém a způsob vypočítávání AC si klidně zhouseruluju při hraní OSE a pořád budu myslet, že hraju OSE).
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20869
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci RPG her a produktů

Příspěvek od Markus »

Je tu ještě někdo, kdo se vyzná v SWN a pomohl by mi tohle nějak rozhodnout? (Viz předchozích pár příspěvků).

Co třeba Quentin?
Quentin píše: 12. 10. 2021, 10:12
Uživatelský avatar
Quentin
Noob of The Round Table
Příspěvky: 9334
Registrován: 31. 7. 2007, 14:31
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci RPG her a produktů

Příspěvek od Quentin »

Asi ti nepomůžu.

Settingovĕ je to pořád to samé a Kevin to vydává za to samé a je to vesměs kompatibilní, ALE! po vydání 2e jsem já přešel na 2400 a kámoš v Čelákovicích se vratil k 1e. Ztratilo to ten minimalistický feel. Najednou jsou tam multiclassy, featy, slozita magie etc.

Kdyby mě ovšem někdo nutil hrát SWN, tak budu využívat obě knihy. Hacking, drones, skill list, nebo starship combat bych bral z nové. Equipment, classy nebo psionics ze stare.
http://2k6goblinu.blogspot.cz/
“Questions are gameplay”-Chris McDowall, The ICI Doctrine, 2018
Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001
Uživatelský avatar
KDolecek
Příspěvky: 921
Registrován: 2. 11. 2008, 18:38

Re: [databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci RPG her a produktů

Příspěvek od KDolecek »

Na RPGGeek jsou Pendragon, Call of Cthulhu, RuneQuest, Burning Wheel i Traveller jako rodiny. Jako hry jsou dohromady dané některé edice - CoC 2-6, RuneQuest 1-2, Pendragon 1-6.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20869
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci RPG her a produktů

Příspěvek od Markus »

KDolecek: Ano, základní logiku jsme převzali podle RPGgeeku a je to tak, že novou "hru" zakládáme teprve ve chvíli, kdy se to skutečně dá považovat za něco jiného / jinou řadu. Zatímco dokud to jsou jen inkarnace téhož (viz to CoC dva až šest), tak to vedeme jako jednu "hru". Ale zároveň nemusíme kopírovat RPGgeek 1:1 a můžeme si to někde udělat po svém, když nám to přijde smysluplnější. Teď je na stole otázka, jestli Stars Without Number brát pořád jako jednu hru (i po vzoru RPGgeek), nebo to rozseknout na dvě (jak navrhuje Selhan).

Já se klaním k tomu mít to pohromadě, především kvůli tomu, že to tak prezentuje sám autor. Viz Quentin:
Kevin to vydává za to samé a je to vesměs kompatibilní,
...ale v zásadě mě to moc netrápí, řeším to hlavně z knihovnického zápalu. :)

Selhane, jak se na to díváš teď po posledních pár příspěvcích? Jelikož tu asi není nikdo moc další, kdo by nám s tím pomohl, tak pokud i potom chceš mít oddělené, tak to asi rozdělím. Srdce mi to netrhá.
Uživatelský avatar
Quentin
Noob of The Round Table
Příspěvky: 9334
Registrován: 31. 7. 2007, 14:31
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci RPG her a produktů

Příspěvek od Quentin »

Hmm, zrovna tenhle argument jsem si asi vymyslel. Snažím se dohledat, jestli to někde takhle prezentoval a moc nenacházím.
Kickstarter pro revidovanou edici píše:Yet now it is time to do more. Stars Without Number was my first serious effort at RPG publishing, the product of six months of fumbling with Adobe InDesign and a hundred dollars in stock art. It was an exercise of intuition more than artifice, and the years of practice and dozens of newer works I've written since that time have left me with the gnawing, constant awareness that I could do it better now. I know more, I've practiced more, I've thought more in the years since I first wrote it. It's time to demonstrate that.

Stars Without Number: Revised Edition is an expanded, refined, full-color revision of the original edition. It adds more character options, more hardware, more ships, and more psionic options- but expanding the mechanical breadth of the game is only part of the goal. Just as importantly, Stars Without Number: Revised Edition is crammed with new GM resources, with new world tags, new adventure creation tools, and new support for sci-fi sandbox adventuring. And all the while, I've kept to my original goals of portability and modularity, so that GMs who want to use different systems or different settings can lift out useful pieces and use them directly in their own home games.
http://2k6goblinu.blogspot.cz/
“Questions are gameplay”-Chris McDowall, The ICI Doctrine, 2018
Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001
Uživatelský avatar
Passingby
Příspěvky: 1595
Registrován: 13. 10. 2021, 16:41

špatný link

Příspěvek od Passingby »

Zdravím, vypadá to, že v přehledovém vlákně Jak zadávat obsah do databáze je špatný odkaz na tohle vlákno ("vlákno neexistuje").
Verify you are a human.
It's just an overreaction. In a few months, nobody will remember the drama.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20869
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci RPG her a produktů

Příspěvek od Markus »

Díky, opravil jsem to. Ten přehled je bohužel neaktuální - spousta nových postupů nám krystalizovala časem v téhle diskuzi a ještě jsem to zpětně nezavedl do dokumentace. Další z nekonečné řady úkolů...
Za tento příspěvek děkují uživateli Markus:
Passingby
Uživatelský avatar
Passingby
Příspěvky: 1595
Registrován: 13. 10. 2021, 16:41

Re: [databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci RPG her a produktů

Příspěvek od Passingby »

Mám v plánu zadat (aspoň podle Wikipedie/RPGGeeku) Usagi Yojimbo RPG (Goldrush a Sanguine 2e) a Champions/Hero/Fuzion (když už je ten Fuzion použitý v prvním Usagim, navíc Champions jsou jedním z předchůdců a zdrojů GURPS). Vypadá to, že bych potřeboval
  • vytvořit herní systém Hero (pod který bych zařadil i Champions)
  • vytvořit herní systém Fuzion
Usagi by měl být OK, to bude svět Usagi a systémy Fudge/PBtA, které už vytvořené jsou. Obojí bych asi zadal jako hry, protože u těch jde vybrat systém.

Hero a Champions bych zadal jako hry pro všechny edice dohromady. U nás to asi moc známé není, takže je asi zbytečné hrát si s každou edicí zvlášť.

Texty k tomu klidně sepíšu/přeložím... Můžu to zase sepsat do jednoho jako s těmi GURPS 1e/2e a nechat na Markusovi, ať to rozdělí, ale jestli máte nějaký jiný návrh, sem s tím.
Verify you are a human.
It's just an overreaction. In a few months, nobody will remember the drama.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20869
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci RPG her a produktů

Příspěvek od Markus »

Díky za iniciativu! Jen technicky, jak by to mělo vypadat:

Už tam máme hru:
- Usagi Yojimbo Role-Playing Game (Autumn Moon Edition), což je synonymum pro Sanguine 1e – asi to přejmenuju z "Autumn Moon" na "Sanguine 1e"

Je potřeba zadat:
- Usagi Yojimbo Role-Playing Game (Gold Rush)
- Usagi Yojimbo Role-Playing Game (Saunguine 2e)

Obojí budou "hry", přesně jak píšeš.

Zároveň zmiňuješ Champions a Fusion, to jsou "hry". Champions má několik edic, takže kdyby se jich zadávalo víc, vytvoříme jim i "rodinu".

Oproti tomu Hero je pouze "systém", tj. nemá to žádnou verzi v podobě "hry". Přesněji řečeno: Champions jsou hra používající systém hero. (Ty systémy jsou koukám číslované, mají víc variant.) Systémy rozhodně nezakládat jako anotaci typu "hra", je na to speciální typ obsahu "systém", který můžu založit jenom já – když mi k tomu dáš nějaký text, tak to vytvořím. Anebo to prostě napiš do anotace hry a já si z toho potřebné texty vyrvu/přesunu.

Systém PbtA už vytvořený máme. Naopak systém Fudge ještě nemáme - budu opět muset vytvořit. Máme jenom hru Fudge, ale to není totéž co systém. Po založení systému Fudge k němu hru Fudge přilepím, takže tam bude hra Fudge běžící na systému Fudge. :) Což zní trochu divně, ale snad je to jasnější, když si člověk uvědomí, že nám to pak umožní vytvořit hru Usagi Yojimbo běžící na systému Fudge.

Doufám, že jsem se v tom moc nezamotal a je to srozumitelné. :)
Iwas Passingby píše: 14. 10. 2021, 13:26Hero a Champions bych zadal jako hry pro všechny edice dohromady. U nás to asi moc známé není, takže je asi zbytečné hrát si s každou edicí zvlášť.
Hero (AFAIK) není hra, viz výše. Champions je hra, ale (ne)zadávat edice podle známosti není správná logika. Edice by se měly zadávat podle odlišnosti a podle toho, jestli to "pořád je to samé", nebo není. Viz moje předchozí diskuze se Selhanem. Bohužel nedokážu posoudit, jestli se edice Champions mají považovat za samostatné hry, nicméně zrovna RPGgeek je za samostatné považuje.

Mimochodem, RPGgeek má u prvního Usagiho uvedené dva systémy: Fudge a Fuzion. Jak je to možné? To je nějaký renonc, nebo má ta hra opravdu dvě různé sady pravidel?
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20869
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci RPG her a produktů

Příspěvek od Markus »

Rozhodil jsem SWN zpátky na první a druhou edici a už na to nechci nikdy sahat. :roll:
Uživatelský avatar
Passingby
Příspěvky: 1595
Registrován: 13. 10. 2021, 16:41

Re: [databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci RPG her a produktů

Příspěvek od Passingby »

Markus píše: 14. 10. 2021, 14:25 Doufám, že jsem se v tom moc nezamotal a je to srozumitelné. :)
:D Budu si to muset pořádně přečíst, ale zatím to vidím tak, že pro Champions/Hero/Fuzion založím vlákno a návrh anotací a rozdělení napíšu tam.
Markus píše: 14. 10. 2021, 14:25 Mimochodem, RPGgeek má u prvního Usagiho uvedené dva systémy: Fudge a Fuzion. Jak je to možné? To je nějaký renonc, nebo má ta hra opravdu dvě různé sady pravidel?
Mám, ehm, shodou okolností PDFko, takže na to kouknu protože mi to taky vrtá hlavou. Původně jsem myslel, že ten Fuzion je nějaká varianta Fudge, ale když jsem to hledal, zjistil jsem, že je to zobecněný Hero zkombinovaný s čímsi od ICE (vydavatelů MERPu)... (Plus mi Google vyhodil na Redditu nebo kde něco jako "Is Fuzion really that bad?" :) ) A k Usagimu od Goldrushe vyšel i bestiář, který zas má pro změnu i staty v D20, takže pro kategorizaci do databáze taky ideální...
Verify you are a human.
It's just an overreaction. In a few months, nobody will remember the drama.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20869
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci RPG her a produktů

Příspěvek od Markus »

Iwas Passingby píše: 14. 10. 2021, 15:02zatím to vidím tak, že pro Champions/Hero/Fuzion založím vlákno a návrh anotací a rozdělení napíšu tam.
Anebo to tam prostě rovnou naflákej a já to případně opravím – je to asi jednodušší proces než to ladit v diskuzích. Všechno se dá změnit, doplnit, aktualizovat nebo kdykoli revertovat, takže nehrozí, že se něco pokazí.
Za tento příspěvek děkují uživateli Markus:
Passingby
Odpovědět

Zpět na „Hry, systémy, světy“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 7 hostů