Placený DM, služba lidu nebo hrozba pro hobby?

Obecné diskuze nezávislé na herním systému či světě.
Odpovědět
Uživatelský avatar
mrakomrak
Příspěvky: 122
Registrován: 24. 10. 2020, 10:12

Re: Placený DM, služba lidu nebo hrozba pro hobby?

Příspěvek od mrakomrak »

Osobně s tím souhlasím, mám zkušenosti z "hudební branže" kde si každý myslí že zahraješ za párek a pivo. Jenže doba je jiná, vše je drahé a nejdražší je čas. Pokud je nějaký DM na profesionální úrovni a má i třeba i adekvátní gear tak nevidím důvod proč by si za to neměl říct peníze, pokud mu je někdo dá tak je to ok.
Druhá strana mince je že většinou když začneš dělat něco za prachy není to už koníček a vytrácí se z toho to "gró".
Osobně ale upřednostňuji hraní s přáteli, neodsuzuji ale když to chce dělat někdo na úrovni a řekne si o prachy.
"Simplicity is the key to freeing the imagination!" Scotty ‘DM SCOTTY’ McFarland
Uživatelský avatar
Wolfus
Příspěvky: 1094
Registrován: 14. 8. 2009, 11:45

Re: Placený DM, služba lidu nebo hrozba pro hobby?

Příspěvek od Wolfus »

Corny píše: 17. 5. 2022, 08:30 No je to vtipná strategie přijít do diskuze, osočit půlku lidí z toho, že vlastně remcají jen proto, že se na tom sami nedokázali přiživit (docela mi to připomíná defenzivní argumentaci NFT-bros, byť v tomto případě je tahle argumentační linka docela nesmyslná, protože tu nejde o žádný dávno ujetý vlak nebo zaplněný trh, nic mi nebrání začít zítra úplně stejně nabízet "GM služby za úplatu") a když se někdo z nich pochopitelně ozve, tak tam hodit "gotcha" finiš o "potrefené huse"... (já jen doufám, že v tomhle momentě to nebylo cílené)

Každopádně pochybuju, že lidi, kterým tu ten výše odkázaný startup vadí (a kteří tady dosud vesměs ani neodsuzují "vydělávání na volnočasové aktivitě" jako takové) by na něj nadávali, pokud by na něčem podobném sami měli potřebu vydělávat, když jim nic nebrání na něm vydělávat začít... lidí, kteří tu mají dojem, že GMování je vrozeně nějaký téměř nadlidský úkon vyžadující spoustu přípravy a skillu, je tu ostatně stále bohužel nemálo, takže nepochybuju, že potenciálních zákazníků je stále dostatek.

Anyway, já třeba výslovně psal, že je mi jedno, jestli za to někdo bere prachy nebo si za to platí, ale já bych o to nestál, ani z jedné ani z druhé strany (tj. mě o "ušlý zisk" opravdu nejde)
Pokial este niekto zobral "mam pocit" ako osocenie, tak sa ospravedlnujem - bolo to myslene cisto zo zvedavosti. O mne si vela ludi mysli, ze zavidim "kryptobaronom" ich bitcoiny, lebo nemam rad mining, ale ze by som sa za to urazal... Kazdopadne pokial to tak vyznelo, tak este raz sorry - fakt by mi ani vo sne nenapadlo, ze by to niekto mohol zobrat takto osobne. Pri reakcii na Selhana bol smajlik - snad to hovori za vsetko. Asi som ho mal dat aj v skorsom prispevku.
Naposledy upravil(a) Wolfus dne 17. 5. 2022, 10:12, celkem upraveno 1 x.
DrD (II), Pribehy Imperia
Uživatelský avatar
Hike
Příspěvky: 1203
Registrován: 23. 11. 2006, 06:39
Bydliště: Polička
Kontaktovat uživatele:

Re: Placený DM, služba lidu nebo hrozba pro hobby?

Příspěvek od Hike »

Jsem spíš pochybující člověk ohledně přínosnosti té platformy a jejího výstupu. Hlavně tam vnímám deformaci zábavy na dodávku objednané služby a hodnocení její kvality + samozřejmě podporu přístupu "GM, bav mě".

Ohledně hypotetických nabídek, pokud bych měl čas, což nemám:
1) jasně, není problém. Děti v kroužku zřejmě nebudou extra nadšené = moc práce za málo peněz, ale cítím v tom misionářskou činnost.

2) opět není problém, dlouhodobě by ale stejně měla vliv moje zábava a morální závazek splnit slíbenou kvótu herních seancí víc než peníze.

3) teambuilding je většinou sračka, kde jsou lidi nucený strávit svůj volný čas s protivnými kolegy z práce, takže ideální náplň je celý víkend prochlastat ... jestli za to chce firma platit, muselo by to být spíš víc než míň, protože obecně tyhle "dobrovolně povinné" akce nenávidím z podstaty. Mám soucit s lidmi, kteří místo toho, aby dělali to, co je baví, musí dělat něco, co je "má bavit", protože si vedení firmy myslí, že je to pro ně to nejlepší. A ta pachuť téhle povinnosti by nejspíš vedla k tomu, že bych to nejspíš nedělal ... ne kvůli tomu, že by mi bylo proti srsti brát peníze, protože je to od firmy, ale něco bych nedělal asi ani za peníze.

4) Asi si dokážu přestavit, že bych si nechal zaplatit nabízenou částku "na zkoušku", pokud by mě hraní bavilo, je to přínos i pro mě a můžeme se bavit o úhradě nutných nákladů (dopravné např.), nějakém pohoštění atp., ale další pokračování bych asi za peníze dělat nechtěl - přece jenom to pak už budou kamarádi.

5) V zásadě bych měl asi problém si o něco říct ... vzít nabízenou částku jednorázově asi ano, účtovat si pravidelné platby (nad rámec pokrytí spojených nákladů) to asi ne.

6) Tohle už si nedovedu v praxi ani představit ...

Takže abych to shrnul, pokud bych jednal s účastníky kroužku ať už dětmi nebo dospělými - je to kryté institucí, v jejich platbě je pokryté i místo konání atp. navíc částka je spíš symbolická. Pokud jsou to nadšeni hráči, jednorázově na zkoušku bych se nechal k přijetí peněz přesvědčit, ale pak už by mi to bylo blbý. Firma ať klidně vysolí, ale nejsem si jistý, jestli bych chtěl být účastný na utrpení lidí na nějaké pojebaném teambuildingu.
Za tento příspěvek děkují uživateli Hike:
Jerson
V městě je řád a pro každého práce, buď ještě rád, když huba voněmí.
Může tě hřát, že nejsi na voprátce, nebo že neležíš pár inchů pod zemí.
Uživatelský avatar
Corny
Příspěvky: 1733
Registrován: 4. 10. 2021, 11:13

Re: Placený DM, služba lidu nebo hrozba pro hobby?

Příspěvek od Corny »

mrakomrak: Hmm... mě to třeba jen asi nepřipadá úplně úměrné s tou hudbou popravdě. Jako máš pravdu v tom, že lidi jsou blbí a umělců si obecně neváží (resp. si jich váží hrozně disproporčně, některým slibují za obrázek "exposure" na instagramu, jiným za cameo ve filmu cpou miliony korun). Ale zrovna třeba hraní na akcích bych asi úplně nesrovnával s tím, když vedeš RPG... teda pokud ho fakt nevedeš tak, že hraješ podle předchystaných podkladů a nedáváš do toho moc své vlastní tvůrčí činnosti.

Co by mi připadalo docela odpovídající by bylo to přirovnat k tomu, když si necháš od někoho na zakázku napsat dle tvého zadání píseň.

Wolfus: I proto jsem tam psal, že doufám, že to nebylo cílené, protože jsem předpokládal, že jsi to tak nemyslel (což jsem asi zpětně mohl zdůraznit líp).
Za tento příspěvek děkují uživateli Corny:
Wolfus
"Nadšený kontrarián."

Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.
Uživatelský avatar
Wolfus
Příspěvky: 1094
Registrován: 14. 8. 2009, 11:45

Re: Placený DM, služba lidu nebo hrozba pro hobby?

Příspěvek od Wolfus »

Corny píše: 17. 5. 2022, 10:17 Co by mi připadalo docela odpovídající by bylo to přirovnat k tomu, když si necháš od někoho na zakázku napsat dle tvého zadání píseň.
To, ze si kapely najimaju textarov, je pomerne bezna prax. Tie kapely by bez nich mali problem s kvalitou produkcie a pre textarov je to zdroj prijmov. Ako analogia mi to pride pomerne presne.
Naposledy upravil(a) Wolfus dne 17. 5. 2022, 10:38, celkem upraveno 3 x.
DrD (II), Pribehy Imperia
Aegnor
Příspěvky: 527
Registrován: 31. 7. 2018, 15:13

Re: Placený DM, služba lidu nebo hrozba pro hobby?

Příspěvek od Aegnor »

.
Naposledy upravil(a) Aegnor dne 13. 6. 2022, 23:07, celkem upraveno 1 x.
Za tento příspěvek děkují uživateli Aegnor:
Hike
Uživatelský avatar
Selhan
Moderátor
Příspěvky: 3810
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: Pankrác
Kontaktovat uživatele:

Re: Placený DM, služba lidu nebo hrozba pro hobby?

Příspěvek od Selhan »

Souhlasím s Aegnorem, ale k Jersonovým otázkám: Já nemám tak zásadně vyhraněný názor proti hraní za peníze, nemyslím si že je to úplně dobrý trend, ale když to lidi dělají dobrovolně, tak co. Kde já mám hranici je když to začne dělat nějaká firma se záměrem na tom vydělávat, najímat si gamemastery a přeprodávat je, začne tomu dělat marekting a začne to celé dojit. To je trend, který bych nechtěl vidět nabírat na síle.
Toto všechno jsou jen nějaké mé naprosto subjektivní dojmy.
Uživatelský avatar
crowen
Administrátor
Příspěvky: 3748
Registrován: 11. 9. 2004, 12:51
Bydliště: Hlavna dedina Bananistanu
Kontaktovat uživatele:

Re: Placený DM, služba lidu nebo hrozba pro hobby?

Příspěvek od crowen »

Inac stale sa bavime o jednej firme v USA, a bojime sa, ze to zruinuje hobby v krainach (CZ/SK), kde 90% ludi nedokaze preluskat pravidla v anglictine, nie to este v anglictine hrat alebo viest hru, kombinovanou s notorickou neochotou platit za sluzby, "ved si to predsa dokazem urobit sam".
Jezus
Příspěvky: 2601
Registrován: 26. 1. 2018, 10:35
Bydliště: Brno

Re: Placený DM, služba lidu nebo hrozba pro hobby?

Příspěvek od Jezus »

Selhan: Mohl bys alespoň heslovitě napsat proč? (Proč máš vyhraněný názor, proč si myslíš, že to není dobrý trend?)

Je to o tom, že to podsouvá, že GM dělá hráčům službu? Případně, jak tu zaznělo, že to pak vede k mentalitě "GM je tu od toho, aby nás bavil"?
Za tento příspěvek děkují uživateli Jezus:
crowen
Uživatelský avatar
crowen
Administrátor
Příspěvky: 3748
Registrován: 11. 9. 2004, 12:51
Bydliště: Hlavna dedina Bananistanu
Kontaktovat uživatele:

Re: Placený DM, služba lidu nebo hrozba pro hobby?

Příspěvek od crowen »

Inak ked zabrusime do velmi pribuznych larpovych vod, nebolo uz davno zvykom platit vstupne na larp?
Aegnor
Příspěvky: 527
Registrován: 31. 7. 2018, 15:13

Re: Placený DM, služba lidu nebo hrozba pro hobby?

Příspěvek od Aegnor »

.
Naposledy upravil(a) Aegnor dne 13. 6. 2022, 23:06, celkem upraveno 1 x.
Uživatelský avatar
Hike
Příspěvky: 1203
Registrován: 23. 11. 2006, 06:39
Bydliště: Polička
Kontaktovat uživatele:

Re: Placený DM, služba lidu nebo hrozba pro hobby?

Příspěvek od Hike »

crowen píše: 17. 5. 2022, 11:02 Inak ked zabrusime do velmi pribuznych larpovych vod, nebolo uz davno zvykom platit vstupne na larp?
Já bych právě moc nezabrušoval, abychom nemuseli vybrušovat. Vstupné na larpy nebo na nějaké akce obecně slouží k pokrytí nákladů, pronájmů apod. Navíc organizátoři larpu si většinou moc nezahrají s ostatními, ale tak nějak jsou tam přesně kvůli tomu poskytnutí zážitku platícím účastníkům.

Což je přesně to, co v tom RPG neplatí ... GM není organizátor.
V městě je řád a pro každého práce, buď ještě rád, když huba voněmí.
Může tě hřát, že nejsi na voprátce, nebo že neležíš pár inchů pod zemí.
Uživatelský avatar
Corny
Příspěvky: 1733
Registrován: 4. 10. 2021, 11:13

Re: Placený DM, služba lidu nebo hrozba pro hobby?

Příspěvek od Corny »

Tak tak, LARPy do toho nepleťte. GM se tomu může začít blížit až ve chvíli, kdy mu budete proplácet náklady za to, že vám k sezení pronajímá byt, že vám na hraní zajišťuje občerstvení a záchod, budete mu platit náklady na tisk podkladů a výrobu terénů, ale zdaleka mu pořád neproplatíte jeho čas a energii.
"Nadšený kontrarián."

Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.
Jezus
Příspěvky: 2601
Registrován: 26. 1. 2018, 10:35
Bydliště: Brno

Re: Placený DM, služba lidu nebo hrozba pro hobby?

Příspěvek od Jezus »

Je trochu otázka, jestli by tohle placené hraní nezačalo často nějaký ten komorní moderovaný larp trochu připomínat :think:

Bylo by to možná něco trochu jiného než (moderně) vedené rpg, ale na druhou stranu... americké hraní DnD podle modulů taky není v základu bohové vědí jaká kooperativní tvorba mezi GMem a hráči. Já vím, že by měla být, ale mám pocit, že třeba to jejich hraní v Adventurers League už teď místy připomíná "GM poskytuje vedení modulu, vy se můžete přidat", jen na bezplatné bázi...

(Moc o tom ale nevím, rád se nechám poučit :D )
Uživatelský avatar
Antharon
Příspěvky: 6886
Registrován: 24. 10. 2007, 16:33
Bydliště: Šenkvice

Re: Placený DM, služba lidu nebo hrozba pro hobby?

Příspěvek od Antharon »

Aegnor píše: 17. 5. 2022, 10:36 Bacha, hudební, filmový, divadelní, stand up a obecně zábavní business funguje na tom, že já, jako zákazník, si zaplatím že mě někdo bude bavit.
Ale RPG takhle nefungují (resp. podle mě by neměly).
V tomto si dovolim nesuhlasit. RPG je typicky zabavny priemysel. Iste miera interakcie so zakaznikom tu je ovela vyssia ale rovnako pozname aj kuzelnikov, interaktivne divadlo a hudobnych producentov, ktori vyrazne interaguju so zakaznikmi (svadobne kapely napriklad). Vo vsetkych tychto pripadoch je tu potrebny aj vklad subjektu inak to nebude zabava.
................
Co si ja myslim, ze je problem profesionalnych GM je duning-krugerovej efekt, kde ludia, ktori nemaju dostatok skusenosti chcu byt profesionali a zarabat na tom majland a ti, ktori skusenosti a skill maju uz to beru len ako konicek a robia to pre zabavu a hlavne aj PRE SEBA. Pretoze aj game master je hrac a chce sa bavit.
Moaaaar!!!! - [móur] - The provided level of material relevant to my interests is insufficient to meet my personal required needs.
Odpovědět

Zpět na „O hraní obecně“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Ahrefs [Bot] a 12 hostů