[databáze RPG] Technická diskuze k Databázi RPG

„Meta“ diskuze o samotném RPG Fóru.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

[databáze RPG] Technická diskuze k Databázi RPG

Příspěvek od Markus »

:!: :!: Upozornění: Databáze používá (od roku 2017) jiné uživatelské účty než fórum, takže jestli se nemůžete přihlásit, nejspíš tam účet vůbec nemáte nebo tam máte nějaké staré heslo. Můžete si ho obnovit.

Databáze RPG je komunitní projekt RPG Fóra a zároveň jeho hlavní stránka. Cílem je postupně vybudovat databázi RPG her a produktů, se sofistikovanými možnostmi řazení a vyhledávání. Asi je nad naše síly vytvářet kompletní databázi všech RPG na celém světě, ale bylo by fajn kompletně zmapovat aspoň domácí scénu. :arrow? Tady je podrobná dokumentace. V tomhle tématu je úvodní představení a následná diskuze.

Pomozte nám budovat a spravovat databázi! Funguje tak trochu na principu wiki. Každý registrovaný uživatel může přidávat nový obsah a upravovat obsah stávající. A samozřejmě můžete hodnotit a komentovat jednotlivé záznamy!

Známé chyby:
  • Zlobí full-textové vyhledávání. Někdy funguje, jindy ne. Našeptáváč je ale spolehlivý.
  • Hry s překladem se zobrazují zdvojeně.
  • Odkazy na externí recenze zatím nejsou upravovat - chybí UI
  • 21 hlas
  • Našeptávač leze při menších rozlišeních ven z obrazovky.
Výhledové plány:
  • Ve formuláři řadit tagy vodorovně.
  • Lepší řazení souvisejících produktů pod anotacemi (nejdřív základní příručky, pak až další věci)
  • Lepší filtry - zpřístupnit filtrování podle žánrů a mechanik, vícenásobný výběr
  • Sloučit sloupce Typ a Kategorie
  • Doplň odkaz na RSS feed
  • Uvést u každého, kolik má komentářů
  • Nějaký lepší způsob, jak vyfiltrovat dobrodružství podle systému
  • Chtělo by to půlhvězdičky
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8896
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Technická diskuze k Databázi RPG

Příspěvek od sirien »

Markus: bylo by možné vložit nový typ obsahu - přednášku (talk/diskusi/besedu/podcast atp.)?

Stranou toho že tu je nějaký GC přednáškový obsah co by se hodilo zmínit tak by nebylo od věci sesbírat i nějaké talky od různých autorů - ať už unique věci jako talk Vincenta Bakera na jednom conu nebo seriály jako je třeba Third floor kde jsou talky s hromadou zajímavých autorů...
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Technická diskuze k Databázi RPG

Příspěvek od Markus »

Sirien: Ne, promiň, to už je bobtnání funkcí nad rámec, který je mi komfortní. Je toho prostě moc a s každou další funkcí se zavazuješ, že to budeš udržovat. Nechejme to na anotacích RPG produktů, žádný doplňující obsah jako přednášky nebo články autorů – to je can of worms, nekonečná díra.

EDIT: Stejně tak tam nemáme tooly jako deníky postav, online generátory, atd. Tohle už je prostě moc. Pokud o to stojíš, asi si musíš vytvořit nějakou přehledovou stránku nebo diskuzi, Databáze do takových podrobností nejde.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Technická diskuze k Databázi RPG

Příspěvek od Markus »

Celoush píše: 19. 4. 2022, 13:01 Je to takové hledání chyby trochu naslepo, ale nešlo by zkušebně nahradit tento soubor (templates/fivestar-static.html.twig) jen pro zkontrolování zda skutečně šablona dostává všechna data správně?
A co to mělo udělat? Nahradil jsem (u sebe na localhostu) a nevidím žádnou změnu. :)
Uživatelský avatar
Celoush
Příspěvky: 34
Registrován: 15. 12. 2008, 15:04
Bydliště: Brno

Re: [databáze RPG] Technická diskuze k Databázi RPG

Příspěvek od Celoush »

Mělo to přidat do divu se třídou fiverstar-widget-static další třídu fivestar-rating-{rating} (tedy s vypočítaným číslem), čímž jsem chtěl ověřit, že to opravdu tato šablona generuje a že do ní dojde očekávaná hodnota.
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8896
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci RPG her a produktů

Příspěvek od sirien »

Markus píše: 9. 6. 2022, 20:13Pro pořádek upozorňuju, že moderátorský zásah byl výhradně za rasismus.
Upřímně doufám, že ne.

Osobně mám za to, že autoři by fakt žádný hodnocení psát neměli - a že by to mělo být hard rule... jakože asi není žádoucí, aby nás 11 autorů JaD šlo dát JaDčkám po 5*, že ne? Jerson by si přihodil 5* k Omeze, Tirus a spol k Dračí hlídce, Marky a mnozí další k DrDII, Gediman k Voidu, Éčka k Příběhům Impéria... víc autorů, víc adidas, samozřejmě - to by nebyl ani trochu bias, že ne?
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci RPG her a produktů

Příspěvek od Jerson »

Ja pochopil, že "moderátorský zásah" byl ban pro uživatele DaP.

(Což mi tedy nepřijde jako vhodné řešení, protože to znemožní do takových lidí nahustit protiargumenty k jejich světonázoru. Když by na nich i nadále trvali a chtěli by je (tu) šířit, tak pak klidně ban. Nicméně, asi mi na tom nezáleží tolik, abych do toho dál vrtal spíše ze ke mluví promarněná příležitost vyvracet někomu jeho (mylné) názory.

A jinak začala souhlasím s tím, že autor by neměl hodnotit vlastní produkt a že by to mělo být pravidlo. To by pak každá položka mohla mít jeden (zcela zbytečný) pětihvězdičkový hlas instantně. Někdy i více než jeden.

Na druhou stranu je to pro mě zcela jednoznačný indikátor nesoudného autora, i když v tomto případě si myslím, že DaP chtěl hlavně vyvracet poznámky z recenze, a hvězdy si dal, protože nějaký počet dát musel.
Na třetí stranu hodnocení by nemělo sloužit jako místo pro debatu o (video)recenzi, navíc na úplně jiném místě, takže důvodů pro smazání toho hodnocení vidím víc.
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16381
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: [databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci RPG her a produktů

Příspěvek od MarkyParky »

Já bych určitě DrDII nedal 5 hvězdiček. Just sayin'
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Technická diskuze k Databázi RPG

Příspěvek od Markus »

Já si taky myslím, že autoři by neměli hodnotit svoje hry (byť si dokážu představit výjimky – viz Marky –, takže to není tak ultimativní), ale jako pravidlo by to bylo nevymahatelné. A zavádět pravidla, která nedokážu vymáhat, mi přijde jako bad design. Autor si založí účet pod jiným jménem a co zmůžu? To už je ve skutečnosti lepší, když to ohodnotí pod tím svým, protože to je aspoň transparentní a o té hře (a autorovi) ti to řekne leccos – a pro autora to ve skutečnosti může být kontraproduktivní. Připomenu třeba kauzu Astrální doupě.

Takže v tuhle chvíli to funguje bez pevných pravidel na nějakém systému cti a funguje to dobře, nemám potřebu to řešit. Kdyby to fungovat přestalo, ta potřeba by asi vznikla.
Jerson píše: 10. 6. 2022, 03:29
Ban ve skutečnosti nemá. A od diskuze na téma rasistických bludů bych zrazoval, protože některé věci si prostě nezaslouží legitimizovat tím, že se o nich budeš bavit.
Uživatelský avatar
Corny
Příspěvky: 1734
Registrován: 4. 10. 2021, 11:13

Re: [databáze RPG] Technická diskuze k Databázi RPG

Příspěvek od Corny »

Možná hloupá myšlenka, nestálo by za to v hodnocení dát možnost prostě vůbec nedávat hvězdičky a jen napsat komentář? Například právě pro případ, kdy autor chce něco říct k té hře, ale zároveň by nechtěl zkreslovat hodnocení?
Případně třeba já mám řadu her, které jsem třeba četl, ať už celé nebo zčásti, ale nehrál jsem je a proto mi nepřijde fér je plnohodnotně oznámkovat . Ale třeba bych k nim něco napsal, například hodnocení nějakých jejich částí (například jsem četl část pro GM, už ta mě fakt odradila a chtěl bych ji třeba samostatně "okomentovat", ale zároveň by asi nebylo fér na základě toho dát celé hře jednu hvězdičku).
Za tento příspěvek děkují uživateli Corny:
Passingby
"Nadšený kontrarián."

Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Technická diskuze k Databázi RPG

Příspěvek od Markus »

To právě nechci – nechci, aby tam vznikala diskuze. Je to teoreticky omezené na jeden komentář na člověka (dřív to bylo i technicky, ale pak mi to aktualizace zbořila a zatím jsem ten limit nenahodil zpět). A už vůbec to není od toho, aby tam autor reagoval na výhrady. Od diskuze je diskuze. (EDIT: Jinými slovy, komentáře v databázi nemají duplikovat funkci fóra.)

Takže máš v zásadě dvě možnosti: napsat svůj komentář do diskuze ke hře, nebo se nežinýrovat a prostě tu hru i ohodnotit, byť to není po přečten komplet celé. Ale pokud tě dostatečně odradila na to, abys ji nedočetl, tak to podle mě za hodnocení stojí.
Uživatelský avatar
Pan Bača
Příspěvky: 296
Registrován: 7. 12. 2005, 14:45
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Diskuze ke kategorizaci RPG her a produktů

Příspěvek od Pan Bača »

Jerson píše: 10. 6. 2022, 03:29 Na druhou stranu je to pro mě zcela jednoznačný indikátor nesoudného autora, i když v tomto případě si myslím, že DaP chtěl hlavně vyvracet poznámky z recenze...
No po přečtení recenze na JaD od stejného autora to vede k pocitu "syndromu zneuznaného génia" :lol:

Čímž nechci říct, že JaD je potřeba jen chválit (je ;-) ), ale argumentace v tom příspěvku se mi řadí do předchozí věty.
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8896
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Technická diskuze k Databázi RPG

Příspěvek od sirien »

Btw nemožnost napsat komentář bez hodnocení mi přijde... Špatná. Pro komentář bez hodnocení může být víc legitimních důvodů a všechny hodnotící servery co znám to umožňují. Sám jsem narazil na několik her a produktů, které znám, ale radši bych je z toho nebo onoho důvodu nechal bez hodnocení - není jich moc, ale jsou.

Podobně komentář autora nemusí být nutně špatná věc, autor může legitimně třeba doplnit nějaké info nebo kontext který se nehodí do samotné anotace.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Corny
Příspěvky: 1734
Registrován: 4. 10. 2021, 11:13

Re: [databáze RPG] Technická diskuze k Databázi RPG

Příspěvek od Corny »

Taky bych teda úplně nepřehlížel to, že lidi můžou chtít "existovat" pouze na úrovni databáze a ne fóra. Jednorázoví čtenáři, kteří si chtějí prohlídnout hodnocení, inspirovat se atd. a takovéto "dodatkové" komentáře by se jim hodily, ale zároveň nechtějí listovat fórem (třeba ani do něj vůbec lézt) a jeho často poměrně nepřehlednými diskuzemi. Samozřejmě to neznamená, že nemůže být databáze dramaticky víc moderována, aby tam nevznikala plnohodnotná debata či spam.

Ale asi chápu Markusovy důvody, ve finále je to jeho počin tak ať si klidně stojí za svým "konceptem", to je asi za mě docela legit. Zcela upřímně považuji stejně výpovědní hodnotu těch hvězdiček za úplně mizivou a důležité je jen to, aby se ty lepší hry dostávaly do popředí.
"Nadšený kontrarián."

Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.
Uživatelský avatar
Passingby
Příspěvky: 1596
Registrován: 13. 10. 2021, 16:41

Re: [databáze RPG] Technická diskuze k Databázi RPG

Příspěvek od Passingby »

Jsem taky pro možnost přidávat hodnocení bez hvězdiček (většinou ze stejných důvodů - četl jsem, něco bych k tomu měl, ale nehrál jsem a tak nechci hodnotit jako celek nebo píšu retro minirecenzi/poznámku, která dnes moc význam nemá; případně mě produkt jako celek míjí, ale něco mě na něm zaujalo). Ale je otázka, jestli to technicky jde...

Ale víc by mi asi vadilo, že se nedají (nebo jsem to jenom přehlídl?) hodnocení řadit (podle hvězdiček vzestupně nebo sestupně, podle data). Případně jako bonus i filtrovat podle hvězd (ale to potřeba není, protože je hodnocení málo). Při větším počtu hodnocení by se to fakt hodilo, i když se to teď týká kolika, 5 produktů?
Verify you are a human.
It's just an overreaction. In a few months, nobody will remember the drama.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [databáze RPG] Technická diskuze k Databázi RPG

Příspěvek od Markus »

Pro mě je hlavní, aby tam nevznikala diskuze, která by se dublovala s fórem. Není tedy například žádoucí, aby autor hry odpovídal na jednotlivé komentáře (ve smyslu přilepit vlastní komentář ke každému komentáři) – takže by to pak vypadalo prostě jako kterákoli jiná diskuze, komentář za komentářem. Technickou limitací tady bylo, že nutně potřebuju limitovat počet povolených komentářů na jeden (což dosud nebylo, protože ten modul, co to zajišťoval, přestal fungovat). Chtěl jsem napsat, že právě kvůli tomuhle nemůžu povolit komentování bez hvězdiček – protože by se tím odstranil psychologický blok ve formě hvězdiček, který lidem bránil diskutovat, a lidi by začali psát opakované příspěvky.

Nicméně jsem se podíval a ten modul mezitím zprovoznili! Takže jsem zastropoval počet komentářů na 1 (což vždy byl záměr).

A zároveň zkusmo povoluju komentovat bez hodnocení, tak můžete testovat. Nevím, jestli nebude matoucí, že komentář bez hvězdiček může vypadat jako nejhorší možné hodnocení – a ono přitom není žádné.

Ještě potřebuju umožnit mazat vlastní komentáře, ale to se mi stále nedaří, jsou tam nějaké technické zádrhele.
Iwas Passingby píše: 11. 6. 2022, 12:37 Ale víc by mi asi vadilo, že se nedají (nebo jsem to jenom přehlídl?) hodnocení řadit
Tohle na 99% procent nebude možné nikdy, protože ty komentáře technicky/interně fungují jako diskuzní fórum. A stejně jako nemůžeš příspěvky řadit tady, nejde to ani tam. Je to prostě napsané jako jiná technologie, hacknutá trochu mimo původní účel.
Odpovědět

Zpět na „O RPG Fóru“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti