[d20] Pathfinder (2e)

O rodině D&D, tradičně nejhranější RPG hře. Včetně d20, což jsou hry odvozené od třetí edice D&D.
Odpovědět
Uživatelský avatar
RPG Fórum
Příspěvky: 106
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00

[d20] Pathfinder (2e)

Příspěvek od RPG Fórum »

Obrázek

:arrow? Anotace v Databázi RPG
Druhá edice světoznámé fantasy RPG hry, která klade důraz na taktický boj a komplexní systém umožňující detailní rozvoj postavy, vymýšlení kombinací, pravidlovou optimalizaci. Hra je tradiční, založená na kombinací ras (elf, trpaslík, goblin...), povolání (alchymista, bojovník, čaroděj...), úrovní a spousty speciálních schopností.

Druhá edice vychází z víc než 20 let aktivního vývoje a předkládá všechna pravidla potřebná ke hře v jedné 600stránkové knize. Zatímco první edice byla oficiálně založená na systémovém jádru d20, ta druhá už se od něj odchyluje. K hlavním změnám patří přehodnocená ekonomika akcí, přepracovaný systém zdatností (už nejsou jen ano/ne, ale mají různé stupně) nebo nový systém klíčových slov, která se aplikují skoro na všechno. Hra je rozdělená do třech herních režimů (setkání, průzkum a odpočinek), z nichž každý má jiná pravidla a schopnosti postav se v nich můžou chovat různě.
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15028
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Pathfinder 2E

Příspěvek od Pieta »

Log 1=0 píše: 1. 11. 2018, 23:19A jako alternativu navrhuješ freeform, kde je tak řešeno úplně všechno? :wink:
Jo. Protože ve freeform se nemůžeš opřít o objektivní pravidlovou sílu u ničeho, takže nevadí, když to nemůžeš udělat ani u najatých válečníků. A navíc se tam obvykle o dost míň hraje na absolutní autoritu jednoho z hráčů, ani na seslanou autoritu systému, takže se s těma míň typickejma věcma často líp pracuje.
Log 1=0 píše: 1. 11. 2018, 23:19Takhle, já se nechci vymezovat proti freeformu, zrovna jsem mástroval one-shot v tomhle systému.
Ale je to systém, se svými plusy a mínusy jako každý.
Každému, co jeho jest. Ale nelíbí se mi to vymezování, jak je DnD strašně omezující a složité. Není. Je naprosto v pohodě. Ano, někdo má hranici přijatelna níž, takže mu víc sedne jiný systém, no big deal. Někdo má zase problém držet žánr, nebo chce ve hře víc "game". A pak je mu freeform na dvě věci, a hra mezi nimi není. Ale to neznamená, že je freeform nežánrový a nepřináší výzvy.
DnD je celkem běžný rules-heavy system. To stačí na to, aby to dost lidí odradilo. Spousta příkladů z praxe viz Jerson, sebrané spisy.
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
ShadoWWW
Příspěvky: 4575
Registrován: 21. 8. 2007, 11:16
Bydliště: Kostka
Kontaktovat uživatele:

Re: Pathfinder 2E

Příspěvek od ShadoWWW »

DnD je celkem běžný rules-heavy system. To stačí na to, aby to dost lidí odradilo. Spousta příkladů z praxe viz Jerson, sebrané spisy.
Jersonovy sebrané spisy jsou o DrD 1.5. Just saying...
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22590
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Pathfinder 2E

Příspěvek od Jerson »

ShadoWWW píše: 2. 11. 2018, 04:46Jersonovy sebrané spisy jsou o DrD 1.5. Just saying...
Převážně, ale nikoliv výhradně, a jen proto, že je to nejrozšířenější systém u nás (nebo byl, teď fakt nevím.). Nicméně mnoho hráčů ani nerozlišuje mezi DrD libovolné edice a verze (včetně DrD 2), DnD a dalšími podobnými hrami. Je to fantasy, jsou tam nějaká povolání a rasy, do kterých hráč musí nacpat svou představu, a má to desítky, či spíše stovky stran pravidel -> je to fujky.

A to ti hráči obvykle ani nedošli ke slotové magii, která je pro příznivce fantastické fantasie ale nikoliv DnD naprosté WTF, protože ve filmech, seriálech a knížkách nic takového není a pokud chce hrát někdo kouzlícího jedince, tak chce mít také volnost, nebo nějaké uvěřitelnější omezení.

Dneska, pokud chci někomu říkat o RPG, které má jednoduché pravidla, musí seta pravidla vejít maximálně na dvě tři strany A4 a asi tak pět deset minut čtení, a i to už je na hraně, protože etalonem pro "jednoduchá pravidla" je často patnáct řádek textu, který v podstatě upravuje interakci hráčů ve hře a jejich chování (i když za tím často stojí autorita nějakých Vypravěčů, Správců, Adminů nebo tak, ale ne vždycky.) Sám jsem se dostal k tomu, že pro tvorbu postavy je třeba jméno, fotka, přibližný věk, národnost (rasa) a "to čím je v civilu" - tedy něco jako povolání. Jeden až šest aspektů už je volitelné pravidlo. Takto popsané postavě by snad každý hráč RPG včetně potenciálních musel říct "jednoduchá tvorba postavy", a nutno říct, že i tak některým zabere půl hodiny, než si tu postavu v hlavě sesumírují, i když jim dám několik (málo) možností, příkladů a vodítek. Na druhou stranu tvrdím, že takový systém už může lidi odradit na začátku snad jen díky rámcově popsanému settingu - což je pořád hodně velká bariéra, která i v případě velmi rozšířených settingů jako třeba "fantasy" může znamenat, že se počet zájemců sníží na třetinu. Takže i ve freeformu říct "podle seriálu" nebo "ne podle seriálu" podle mě opravdu je dost zásadní, ale rozhodně to není jediná vstupní bariéra.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Pathfinder 2E

Příspěvek od York »

Jerson píše: 2. 11. 2018, 07:48má to desítky, či spíše stovky stran pravidel
Což je ovšem falešné dilema, protože ty stránky jsou z drtivé většiny nacpané herním obsahem, který v těch tvých dvou slavných řádkách absolutně chybí.
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15028
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Pathfinder 2E

Příspěvek od Pieta »

York píše: 2. 11. 2018, 08:12Což je ovšem falešné dilema, protože ty stránky jsou z drtivé většiny nacpané herním obsahem, který v těch tvých dvou slavných řádkách absolutně chybí.
To není tak úplně relevantní, ten rozsah je odrazující sám o sobě, bez ohledu na to, čím je vyplněný.
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
ShadoWWW
Příspěvky: 4575
Registrován: 21. 8. 2007, 11:16
Bydliště: Kostka
Kontaktovat uživatele:

Re: Pathfinder 2E

Příspěvek od ShadoWWW »

A kde jsou ty zástupy odrazených? Proč nikdo neprorazil s těmi patnáctiřádkovými RPGčky? Já tu naopak v posledních letech vidím trend nových skupin hrajících DnD. Na Kostce, tady, na Facebooku je to ještě patrnější.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Pracující logaritmus
Příspěvky: 791
Registrován: 10. 5. 2018, 07:17

Re: Pathfinder 2E

Příspěvek od Pracující logaritmus »

Pieta píše:Jo. Protože ve freeform se nemůžeš opřít o objektivní pravidlovou sílu u ničeho, takže nevadí, když to nemůžeš udělat ani u najatých válečníků.
Takže máme skupinu natolik sehranou, že zvládne ošetřit bez pravidel všechno, ale neumí ošetřit bez pravidel bitvu armád?
Pieta píše:A navíc se tam obvykle o dost míň hraje na absolutní autoritu jednoho z hráčů, ani na seslanou autoritu systému, takže se s těma míň typickejma věcma často líp pracuje.
To je vlastnost skupiny, ne systému.
Pieta píše:DnD je celkem běžný rules-heavy system. To stačí na to, aby to dost lidí odradilo. Spousta příkladů z praxe viz Jerson, sebrané spisy.
A jiné hráče zase odradí freeform, protože se nemá o co opřít.
Jerson píše:Nicméně mnoho hráčů ani nerozlišuje mezi DrD libovolné edice a verze (včetně DrD 2), DnD a dalšími podobnými hrami. Je to fantasy, jsou tam nějaká povolání a rasy, do kterých hráč musí nacpat svou představu, a má to desítky, či spíše stovky stran pravidel -> je to fujky.
Nikdo jim to přece nenutí, a jestli nutí, tak by neměl.
Jerson píše:A to ti hráči obvykle ani nedošli ke slotové magii, která je pro příznivce fantastické fantasie ale nikoliv DnD naprosté WTF, protože ve filmech, seriálech a knížkách nic takového není a pokud chce hrát někdo kouzlícího jedince, tak chce mít také volnost, nebo nějaké uvěřitelnější omezení.
V knížkách Jacka Vanceho to tak je. Ano, česky od něj moc nevyšlo. Není to o nic víc WTF systém, než kterýkoli jiný. Což samozřejmě znamená, že se nemusí každému líbit.
Jerson píše:Takto popsané postavě by snad každý hráč RPG včetně potenciálních musel říct "jednoduchá tvorba postavy", a nutno říct, že i tak některým zabere půl hodiny, než si tu postavu v hlavě sesumírují, i když jim dám několik (málo) možností, příkladů a vodítek.
Ne, tohle je dosti složitá tvorba postavy pro někoho, kdo potřebuje něčím podepřít.

Celé je to o tom, že pro někoho je lepší, když má jasně dané (a někdy i úzké) mantinely, a jiný zase potřebuje volnost. A někdo něco mezi tím. A je to v pohodě, protože máme hromadu systémů, hromadu settingů, hromadu skupin, hromadu možností. Ano, taky se mi nelíbí, že je celý segment reprezentován jednou hrou. Ale psát o tom, jak je ten jeden svazující a složitý (a ještě pro jistotu u toho přehánět, aby to jo vážně vyznělo), to nespraví spíš naopak. Platí i o ShadoWWWově rytí do freeformu, of course.
Pietsa píše:To není tak úplně relevantní, ten rozsah je odrazující sám o sobě, bez ohledu na to, čím je vyplněný.
Taky to nemusíš přečíst všechno naráz, pro tisíc bohů.
ShadoWW píše:A kde jsou ty zástupy odrazených? Proč nikdo neprorazil s těmi patnáctiřádkovými RPGčky? Já tu naopak v posledních letech vidím trend nových skupin hrajících DnD. Na Kostce, tady, na Facebooku je to ještě patrnější.
Na to ti Jerson řekne, že my jsme ti poslední, komu se tihle lidé přijdou ukazovat. A bude mít pravdu.

Druhá věc je, že ani ten freeform nenarveš do 15 řádek, pokud to má být to jediné, co má skupina k dispozici. A je li v ní někdo, kdo je ochotný učit, tak se dá hrát DnD as written bez přečtení jediné řádky.
Naposledy upravil(a) Pracující logaritmus dne 2. 11. 2018, 10:24, celkem upraveno 1 x.
Jsem Log 1=0, jen jsem v práci a nedostanu se k normálnímu účtu.
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15028
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Pathfinder 2E

Příspěvek od Pieta »

Pracující logaritmus píše: 2. 11. 2018, 09:35V knížkách Jacka Vanceho to tak je. Ano, česky od něj moc nevyšlo. Není to o nic víc WTF systém, než kterýkoli jiný. Což samozřejmě znamená, že se nemusí každému líbit.
Dying Earth je úmyslně WTF svět s úmyslně WTF magickým systémem, takže míra WTF při setkání s vancian magic dokáže být poměrně slušná.

Mimochodem, tenhle postovací styl s deseti citacemi bez uvedení původních autorů je silně otravný ke čtení, doufám, že se nebudeš zlobit, když v tom nebudu hledat, které přesně reakce že jsou na mě.
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Pracující logaritmus
Příspěvky: 791
Registrován: 10. 5. 2018, 07:17

Re: Pathfinder 2E

Příspěvek od Pracující logaritmus »

Doplnil jsem to tam. Jsem holt zmlsaný s d20 a nechce se mi s tím tak...

Z Vanceho jsem popravdě četl jen ukázky, takže celkovou WTFidnost díla nemohu posoudit.
Je pravda, že pokud myslíme ten původní Vancian, ten je dost zvláštní. Moderní je spíš kvantovaná mana.
Jsem Log 1=0, jen jsem v práci a nedostanu se k normálnímu účtu.
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15028
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Pathfinder 2E

Příspěvek od Pieta »

Pracující logaritmus píše: 2. 11. 2018, 09:35Takže máme skupinu natolik sehranou, že zvládne ošetřit bez pravidel všechno, ale neumí ošetřit bez pravidel bitvu armád?
Spíš něco jako... Orientační běh je fajn, a motokros je fajn, ale když se ti v jednom závodě začnou potkávat závodníci z orientačního běhu a z motokrosu, nemusí to tak úplně dělat dobrotu.
Pracující logaritmus píše: 2. 11. 2018, 09:35Taky to nemusíš přečíst všechno naráz, pro tisíc bohů.
Já myslím, že problém není ani tak v tom, co je třeba přečíst najednou, jako spíš co je třeba udržet v hlavě. Pokud tě systém složitosti D&D neláká, a máš nulovou chuť se učit neexistující bohy a historii a geografii neexistujících království, tak je celkem jedno, kolik času na to máš.
Pracující logaritmus píše: 2. 11. 2018, 10:34Doplnil jsem to tam. Jsem holt zmlsaný s d20 a nechce se mi s tím tak...
Dík.
Pracující logaritmus píše: 2. 11. 2018, 10:34Z Vanceho jsem popravdě četl jen ukázky, takže celkovou WTFidnost díla nemohu posoudit.
Je pravda, že pokud myslíme ten původní Vancian, ten je dost zvláštní. Moderní je spíš kvantovaná mana.
Je to dost... divné. Pomalá apokalypsa, dekadence, šílenství, supermocná magie a dlouhotrvající následky jejího používání...
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Pracující logaritmus
Příspěvky: 791
Registrován: 10. 5. 2018, 07:17

Re: Pathfinder 2E

Příspěvek od Pracující logaritmus »

Pieta píše: 2. 11. 2018, 10:59 Spíš něco jako... Orientační běh je fajn, a motokros je fajn, ale když se ti v jednom závodě začnou potkávat závodníci z orientačního běhu a z motokrosu, nemusí to tak úplně dělat dobrotu.
Nepřijde mi, že ta metafora sedí. Spíš jako když chvíli běžíš a pak přesedneš na motorku. A různé biatlony a triatlony se závodí běžně.
Já myslím, že problém není ani tak v tom, co je třeba přečíst najednou, jako spíš co je třeba udržet v hlavě. Pokud tě systém složitosti D&D neláká, a máš nulovou chuť se učit neexistující bohy a historii a geografii neexistujících království, tak je celkem jedno, kolik času na to máš.
Uznávám, že udržet v hlavě všechna svoje kouzla je docela náročné, na některé schopnosti člověk taky občas zapomene... Jak říkám, každému, co jeho jest.

A teologie, geografie atd. je spíš o skupině než o systému, i když takové skupiny budou samozřejmě inklinovat k složitějším systémům.
Jsem Log 1=0, jen jsem v práci a nedostanu se k normálnímu účtu.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22590
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Pathfinder 2E

Příspěvek od Jerson »

York píše: 2. 11. 2018, 08:12Což je ovšem falešné dilema, protože ty stránky jsou z drtivé většiny nacpané herním obsahem, který v těch tvých dvou slavných řádkách absolutně chybí.
Ano, ale tihle hráči takový obsah nepotřebují a často jim vysloveně překáží.
ShadoWWW píše: 2. 11. 2018, 09:04 A kde jsou ty zástupy odrazených? Proč nikdo neprorazil s těmi patnáctiřádkovými RPGčky? Já tu naopak v posledních letech vidím trend nových skupin hrajících DnD. Na Kostce, tady, na Facebooku je to ještě patrnější.
Žiješ v bublině. Protože třeba takovýchto herních portálů v různé míře zpracovanosti (tenhle je detailněji zpracovaný) může být jen v Česku možná padesát, možná sto, a hrají na nich desítky a na některých i stovky hráčů, část z nich každý den. Průnik se skupinami hrající stolní RPG je poměrně malý, průnik se skupinami hrajícími DnD je nulový. Na RPGF ani na Kostce jejich hráče nepotkáš, protože i když je sem nebo tam dotáhnu stačí pár odpovědí nebo občas i jen přečtení nějaké diskuse a zase odejdou.

Ne každý z nich je přímo odrazený, část z nich na stolní RPG ani nenarazila (občas ani neví, že exsitují), ale těch, kteří je znají a nechtějí hrát je hodně, odhadem v řádu tisíců lidí.
Pracující logaritmus píše: 2. 11. 2018, 09:35 Nikdo jim to přece nenutí, a jestli nutí, tak by neměl.
Nenutí. Jen jim řekne "můžeš hrát cokoliv" a na herním sezení se ukáže nevyřčený dodatek "... co se dá nacpat do pravidel z této příručky pro postavu na 1. (nebo 6.) úrovni." S pistolí u hlavy je nikdo na sezení nedrží, ale díky různým sociálním vazbám to lidé občas zkouší.
Pracující logaritmus píše: 2. 11. 2018, 09:35 V knížkách Jacka Vanceho to tak je. Ano, česky od něj moc nevyšlo. Není to o nic víc WTF systém, než kterýkoli jiný. Což samozřejmě znamená, že se nemusí každému líbit.
Nechci ten systém hodnotit objektivně, jen říkám, jaký na něj často mají názor nehráči DnD. A pro ně jsou kouzla uložená vhlavě jako náboje prostě mimo všechno, co obvykle znají a sledují. To že to je v jedné knížce ... v jednom seriálu jsou Alfa muži a Omega muži, kteří spolu mají děti (které porodí jeden z nich), a není to o nic méně WTF pro všechny, kteří ten seriál a setting neznají.
Pracující logaritmus píše: 2. 11. 2018, 09:35 Druhá věc je, že ani ten freeform nenarveš do 15 řádek, pokud to má být to jediné, co má skupina k dispozici.
Ve skutečnosti narveš. Samo o sobě to dobrou hru nevygeneruje, ale to žádná pravidla RPG. ale všechna ostatní pravidla můžou být volná, nebo na ně v daném typu hry nikdy nepřijde řeč. I když hráči zvyklí na jiný styl RPG s tím mají potíže, třeba já si nedokážu vymýšlet a řešit komplikace pro svou vlastní postavu.

Neříkám, že freeform nemá nevýhody, jen tvrdím, že rostoucí počet stran pravidel a omezení možností tvorby postavy snižuje počty hráčů dost výrazně. Často natolik, že takoví lidé pak všechny stolní RPG posuzují podle jednoho systému - jak jako většina RPG hráčů posuzuje freeform hry na netu podle slash fanfiction Upířích deníků a Harryho Pottera.
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15028
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Pathfinder 2E

Příspěvek od Pieta »

Pracující logaritmus píše: 2. 11. 2018, 11:23Nepřijde mi, že ta metafora sedí. Spíš jako když chvíli běžíš a pak přesedneš na motorku. A různé biatlony a triatlony se závodí běžně.
Pokud já investuju peníze do skupiny hrdlořezů, kteří v pravidlech nejsou podchycení, a ty do nákupu magických předmětů, které v pravidlech naopak podchycené velmi dobře jsou, tak přesedl jen jeden z nás. (:
Jerson píše: 2. 11. 2018, 11:26v jednom seriálu jsou Alfa muži a Omega muži, kteří spolu mají děti (které porodí jeden z nich)
Jsou to aspoň vlkodlaci?
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Pathfinder 2E

Příspěvek od York »

Jerson píše: 2. 11. 2018, 11:26Ano, ale tihle hráči takový obsah nepotřebují a často jim vysloveně překáží.
Zatímco jiní hráči ho vyhledávají.

Já bych taky asi harlekýnky nedal, ale to přece neznamená že by mě odrazovaly od čtení. Nikdo mě nenutí je číst.

Jerson píše: 2. 11. 2018, 11:26Jen jim řekne "můžeš hrát cokoliv"
To je jednoduše blbost. Nevěřím, že by někdo nováčky takhle záměrně mystifikoval*. Nepleteš si to náhodou s tím, že "při hraní své postavy můžeš udělat, cokoliv smysluplného tě napadne?"

* A pokud jo, tak to není chyba hry, ale toho, kdo o ní podává nepravdivé informace.


edit: Popravdě, Jersone, mě jednak tímhle tvým nesmyslným tažením proti klasickým RPGčkům docela štveš a za druhé tím škodíš sám sobě a tomu, o co se snažíš. DnDčko nepřestane existovat a bavit milióny hráčů jen proto, že tobě se nelíbí.
Pracující logaritmus
Příspěvky: 791
Registrován: 10. 5. 2018, 07:17

Re: Pathfinder 2E

Příspěvek od Pracující logaritmus »

Jerson píše:Ano, ale tihle hráči takový obsah nepotřebují a často jim vysloveně překáží.
Myslím, že nikde v této diskusi nebyla specifikována sorta hráčů, o které se bavíme. Těmhle se to nelíbí, jiným se to líbí. T jiní hrají DnD, tihle freeform, nikdo si s nikým neubližuje, no big deal.
Jerson píše:Ne každý z nich je přímo odrazený, část z nich na stolní RPG ani nenarazila (občas ani neví, že exsitují), ale těch, kteří je znají a nechtějí hrát je hodně, odhadem v řádu tisíců lidí.
Sorry, ale tohle je už něco jiného. Ne lepšího, ne horšího, ale jiného. Jako larp, jako deskovky, jako improvizované divadlo. A opět, každý hrajeme, co nás baví, a neubližujeme si, no big deal.
Jerson píše:Nenutí. Jen jim řekne "můžeš hrát cokoliv" a na herním sezení se ukáže nevyřčený dodatek "... co se dá nacpat do pravidel z této příručky pro postavu na 1. (nebo 6.) úrovni." S pistolí u hlavy je nikdo na sezení nedrží, ale díky různým sociálním vazbám to lidé občas zkouší.
Tak já se nepřu, že existují lidé, co vykládají o RPG nesmysly, a je kvůli tomu někdo zklamán a odrazen. Jen moc nevím, co to má co dělat s DnD.
Jerson píše:Nechci ten systém hodnotit objektivně, jen říkám, jaký na něj často mají názor nehráči DnD. A pro ně jsou kouzla uložená vhlavě jako náboje prostě mimo všechno, co obvykle znají a sledují. To že to je v jedné knížce ... v jednom seriálu jsou Alfa muži a Omega muži, kteří spolu mají děti (které porodí jeden z nich), a není to o nic méně WTF pro všechny, kteří ten seriál a setting neznají.
Hm, popravdě, pokud si někdo myslí, že to co zná je konečný výčet toho, jak může fungovat magie...
Jerson píše:I když hráči zvyklí na jiný styl RPG s tím mají potíže, třeba já si nedokážu vymýšlet a řešit komplikace pro svou vlastní postavu.
Pokud je součástí hry její specifický styl, tak odmítám uznat popis, kde není tento styl popsán, za vysvětlení té hry. Máš ten styl v těch patnácti řádcích?
Jerson píše:Neříkám, že freeform nemá nevýhody, jen tvrdím, že rostoucí počet stran pravidel a omezení možností tvorby postavy snižuje počty hráčů dost výrazně. Často natolik, že takoví lidé pak všechny stolní RPG posuzují podle jednoho systému - jak jako většina RPG hráčů posuzuje freeform hry na netu podle slash fanfiction Upířích deníků a Harryho Pottera.
Sirien není většina hráčů RPG. Je to důležitý člen komunity, který se tváří ještě důležitěji, ale není většina. U nikoho dalšího jsem to neviděl. Ale pokud máš nějaké statistiky...
A hodnotit tímto způsobem je dokonale mimo, bez ohledu na to, kolik dalších lidí to dělá.
Pieta píše:Pokud já investuju peníze do skupiny hrdlořezů, kteří v pravidlech nejsou podchycení, a ty do nákupu magických předmětů, které v pravidlech naopak podchycené velmi dobře jsou, tak přesedl jen jeden z nás. (:
Pokud jsme v jednom týmu, tak ti tví hrdlořezové bojují i za mě. A jestli chceš, půjčím ti Ledový meč +1. A mimochodem, i na křičení na hrdlořezy si můžeš házet.
Jsem Log 1=0, jen jsem v práci a nedostanu se k normálnímu účtu.
Odpovědět

Zpět na „Dungeons and Dragons a d20“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů