Otázky k pravidlům - 2. přepracované vydání

Oficiální diskuze k nové generaci DrD, vydané v roce 2011.

Moderátoři: Bouchi, Pieta, Charles

Odpovědět
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16381
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Otázky k pravidlům - 2. přepracované vydání

Příspěvek od MarkyParky »

Ano.

Pokud má hrdina potřebné vybavení, materiál i čas, tak si může ukovat i zbraň.
Agros
Příspěvky: 23
Registrován: 3. 8. 2021, 10:28

Re: Otázky k pravidlům - 2. přepracované vydání

Příspěvek od Agros »

Díky moc. Ještě dotaz, pokud chci vyrobit kvalitní předmět jaký pokročilí manévr mám při výrobě použít?
A taky je to schválně že pro kovářství neexistuje bravura?
trajda
Příspěvky: 1043
Registrován: 1. 6. 2015, 22:11

Re: Otázky k pravidlům - 2. přepracované vydání

Příspěvek od trajda »

Agros píše: 1. 10. 2021, 15:12 Díky moc. Ještě dotaz, pokud chci vyrobit kvalitní předmět jaký pokročilí manévr mám při výrobě použít?
A taky je to schválně že pro kovářství neexistuje bravura?
1) Kvalitní předmět má stejný manévr jako jeho normální verze. A nepamatuji si, že by nahlášení jakéhokoliv manévru během výroby mělo vliv na vyrobený výrobek. Co já vím, tak vyrobit kvalitní předmět dokáže každý, kdo dokáže vyrobit jeho normální verzi. Potřebuješ pouze víc surovin, času a lepší nástroje.

2) Ano, v základních pravidlech není bravura na kovářství, přestože je tam bravura na tesařství. Ničemu asi neublíží, pokud si ji tam někam přidáte.
Agros
Příspěvky: 23
Registrován: 3. 8. 2021, 10:28

Re: Otázky k pravidlům - 2. přepracované vydání

Příspěvek od Agros »

trajda píše: 1. 10. 2021, 15:55
Agros píše: 1. 10. 2021, 15:12 Díky moc. Ještě dotaz, pokud chci vyrobit kvalitní předmět jaký pokročilí manévr mám při výrobě použít?
A taky je to schválně že pro kovářství neexistuje bravura?
1) Kvalitní předmět má stejný manévr jako jeho normální verze. A nepamatuji si, že by nahlášení jakéhokoliv manévru během výroby mělo vliv na vyrobený výrobek. Co já vím, tak vyrobit kvalitní předmět dokáže každý, kdo dokáže vyrobit jeho normální verzi. Potřebuješ pouze víc surovin, času a lepší nástroje.

2) Ano, v základních pravidlech není bravura na kovářství, přestože je tam bravura na tesařství. Ničemu asi neublíží, pokud si ji tam někam přidáte.
Díky za rychlou odpověď. Moc si vážím, že tady na fóru odpovídáte na podobné dotazy.

1) Zde jsem to pochopil alespoň tak z pravidel na straně 172.
Tam stojí: "Kvalitní předměty dokážou vyrábět jen postavy, které obor ovládají bravurně; co to znamená se dozvíte na straně 231."
Podle toho jak je to napsané jsem si myslel že u výrobu je nutno využít pokročilí manévr, například velmi lstivě.
Takže tomu tak není? A stačí ovládat danou dovednost a zvláštní schopnost řešit nemusím?

2) Dobře díky. Přijde mi v celku spravedlivé jí tam přidat, když hraničář na tesařinu má. Ale chtěl jsem se zeptat jestli to právě nebylo vynecháno naschvál, že by tam například byla nějaká možnost jak toho zneužít a proto se to vypustilo.
Uvidím, domluvím se s ostatními hráči.

Jinak ještě jednou moc děkuji že tu jste a odpovídáte na naše otázky.
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16381
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Otázky k pravidlům - 2. přepracované vydání

Příspěvek od MarkyParky »

Takže tomu tak není? A stačí ovládat danou dovednost a zvláštní schopnost řešit nemusím?
Ano.

Ale chtěl jsem se zeptat jestli to právě nebylo vynecháno naschvál, že by tam například byla nějaká možnost jak toho zneužít a proto se to vypustilo.
Zneužít určitě ne.

Nejsem si jist, zda to vyřazení není spíš pozůstatek debat o tom, že kvalitní meče a platové zbroje prostě jsou mimo schopnosti i bravurního dobrodruha čistě kvůli tomu, že fikčně vyžadují roky tréninku.

Ale to je fakt jen záležitost toho či onoho herního světa, mechanicky tím nic nerozbijete. A kvalitních seker a hrotů k ostepům bych se nebál.
trajda
Příspěvky: 1043
Registrován: 1. 6. 2015, 22:11

Re: Otázky k pravidlům - 2. přepracované vydání

Příspěvek od trajda »

Agros píše: 1. 10. 2021, 17:45 1) Zde jsem to pochopil alespoň tak z pravidel na straně 172.
Dodám teda ještě finální verzi:

Na výrobu kvalitního předmětu potřebuješ umět dovednost bravurně. Není potřeba hlásit jakýkoliv bravurní manévr. Bravurní kovářství sice neexistuje, ale klidně si ho tam přidejte.
Agros
Příspěvky: 23
Registrován: 3. 8. 2021, 10:28

Re: Otázky k pravidlům - 2. přepracované vydání

Příspěvek od Agros »

Zdravím, mám další dotaz a to ohledně magie iluzí.

jak je myšleno to omezení na jeden klam?
- Jestli je to jeden klam za akci, nebo jeden klam celkem (že třeba můžeš udělat jen jednu Iluzi na Dlouho a konec)
- A doplňkový bod. Pokud můžeš jen jednu Iluzi celkem a nejdřív vykouzlíš tu jednu Iluzi na Dlouho a pak by jsi chtěl čarovat už obyčejně se soustředěním, co se stane s tou na Dlouho?

Během hry jsme na tohle narazili. Předem děkuji za odpověď.
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16381
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Otázky k pravidlům - 2. přepracované vydání

Příspěvek od MarkyParky »

- Jeden klam za akci.

- Je-li iluze seslaná s použitím ZS Přeludy, aby působila dlouho, tak zůstane na místě přesně v takovém stavu, v jakém jsi ji seslal, bez ohledu na to, co se děje v jejím okolí. Ty můžeš kouzlit dál jiná kouzla, tuhle iluzi už to neovlivní. Iluze taky nedokáže reagovat na dění kolem ní.
- Pokud bys chtěl, aby byla trošku chytřejší a reagovala na dění kolem, je nutné použít posílení z téže ZS. Ale pořád bude postupovat podle "programu".
- Pokud bys ji chtěl měnit libovolně, musel bys znovu jednou seslat kouzlo na ní a změnit ji akcí.

Ve všech třech případech ale platí, že v mezičase, kdy tam ta iluze jen "visí", se na ni soustředit nemusíš.


Naopak soustředit by ses musel, kdybys zkoušel prodlužovat trvání iluze přes víc akcí bez ZS Přeludy, kontinuálním kouzlením. Taková iluze zanikne ihned poté, co se přestaneš soustředit.

Celé je to popsané na straně 188. Trvání kouzel
Agros
Příspěvky: 23
Registrován: 3. 8. 2021, 10:28

Re: Otázky k pravidlům - 2. přepracované vydání

Příspěvek od Agros »

Ještě pro jistotu jednou. V pravidlech se píše...

Magie iluzí
Dosah, rozsah a trvání (str. 209)
Pomocí Magie iluzí může mág vytvořit jeden klam, od iluze nicotného šperku po přelud vypadající jako chýše uprostřed lesa.

... náš PH tomu rozumněl tak, že "...může mág vytvořit pouze jeden klam... (celkem)", protože jiné magické obory toto omezení explicitně nezmiňují, a tak to zde chápal jako omezení navíc (protože magií ohně můžu přeci také vytvořit jen jeden fireball, nebo rozvětvený blesk)

Znamená to tedy jen to, že to funguje identicky jako každá jiná magie?
- V neposílené formě se musím soustředit jinak omažitě po efektu zaniká
- Při posílení na dlouho zaniká až s nejbližsím magickým okamžikem
S rozšířenými možnostmi dalších ZS
- Posílení na více smyslů mi dává možnost za aktivaci zmást více než jeden smysl (což je bez této zvláštní skutečné omezení této magie)
- Posílení na reakce vůči svému okolí dává možnost, že bude samostatně reagovat podle toho, jak to popíšu

Doplňující dotazy k možnostem magie Iluzí:
"...může mág vytvořit jeden klam..."
- Rozsáhlá Iluze živého tržiště (klidně i posílená na všechny smysly) je pak jeden klam, nebo se bere tržnice jako jeden a lidé v ní jako druhý?
"...Mágova iluze pak účinkuje na kohokoliv, kdo ji svými smysly vnímá..."
- Rozsáhlá Iluze draka velikého jako statek (posílená na zrak a sluch), který se chystá vznést a zaútočit působí na každého, kdo ho svým zrakem a sluchem vnímá, ale může být vidět a slyšet i z kilometr vzdáleného místa. Může tak Magie Iluzí působit nepřímo na Hordu (či více)?
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16381
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Otázky k pravidlům - 2. přepracované vydání

Příspěvek od MarkyParky »

Agros píše:... náš PH tomu rozumněl tak, že "...může mág vytvořit pouze jeden klam... (celkem)", protože jiné magické obory toto omezení explicitně nezmiňují, a tak to zde chápal jako omezení navíc (protože magií ohně můžu přeci také vytvořit jen jeden fireball, nebo rozvětvený blesk)
Nope.
Je to jedna iluze v jedné akci.
Agros píše:- V neposílené formě se musím soustředit jinak omažitě po efektu zaniká
- Při posílení na dlouho zaniká až s nejbližsím magickým okamžikem
S rozšířenými možnostmi dalších ZS
- Posílení na více smyslů mi dává možnost za aktivaci zmást více než jeden smysl (což je bez této zvláštní skutečné omezení této magie)
- Posílení na reakce vůči svému okolí dává možnost, že bude samostatně reagovat podle toho, jak to popíšu
Ano.

Agros píše: - Rozsáhlá Iluze živého tržiště (klidně i posílená na všechny smysly) je pak jeden klam, nebo se bere tržnice jako jeden a lidé v ní jako druhý?
Když použiješ manévr Rozsáhle, tak je to jedna iluze celého tržiště i s lidmi, zbožím, zvířaty .....
Agros píše: - Rozsáhlá Iluze draka velikého jako statek (posílená na zrak a sluch), který se chystá vznést a zaútočit působí na každého, kdo ho svým zrakem a sluchem vnímá, ale může být vidět a slyšet i z kilometr vzdáleného místa. Může tak Magie Iluzí působit nepřímo na Hordu (či více)?
Nepřímo ano.

Stejně jako by nepřímo dokázal na hordu vojáků působit rozsáhlý požár o velikosti statku uprostřed tábora.

Samozřejmě pak záleží na situaci ve fikci.

- takováhle iluze draka se dokáže v dálce ukázat celé armádě a nahnat ji strach
- ale takováhle iluze draka nedokáže náletem rozehnat všechny oddíly hordy pochodující do bitvy ... prostě protože i když je ten drak velký jako statek, tak v jednom okamžiku bude nalétávat jen na jeden oddíl a jen jeden se bude tou iluzí cítit bezprostředně smrtelně ohrožený.

Je to stejné jako by ten hořící statek dokázal vnést zmatek do celého tábora hordy vojáků, ale nedokázal by popálit celou hordu vojáků.

V tomhle se všechny magie chovají hodně analogicky.
Agros
Příspěvky: 23
Registrován: 3. 8. 2021, 10:28

Re: Otázky k pravidlům - 2. přepracované vydání

Příspěvek od Agros »

Jo díky moc za odpověď. Moc si toho vážím. Teď už je mi to jasné.
Uživatelský avatar
Wulfric
Příspěvky: 99
Registrován: 20. 2. 2018, 20:29
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Otázky k pravidlům - 2. přepracované vydání

Příspěvek od Wulfric »

Ahoj, v mastičkářské ZS Působivý řečník se píše "jedná-li postava plošně nejvýše se sevřenou hrstkou (tuctem) cílů, může použít manévr rozsáhle zdarma". Nejsem si 100% jistý, zda tuto ZS lze tedy použít jen při mastičkářově Vyjednávání s lidmi, anebo při jednání v širším pojetí, tj. třeba i v bojovnické Sebedůvěře, kejklířově Charisma, potažmo Jednání s vyšší společností, s podsvětím a s duchovenstvem. A co Umění? A Velení v boji/mimo boj je z toho venku v každém případě, hádám.

PS: Možná někdo zaznamenal, že jsem tu tuto otázku před chvílí postnul a obratem smazal. Pokud si toho tedy někdo všiml, omlouvám se za zmatky. Čtením v pravidlech o dovednostech U jednacího stolu (str. 166) jsem totiž nejdřív nabyl dojmu, že je to jasné a tedy zbytečná otázka, další čtení mě nicméně přesvědčilo, že to přeci jen 100% jasné není a že tak bude přeci jen lépe se na to zeptat. Kdyby to totiž opravdu bylo jen na Vyjednávání s lidmi, proč by v popisu bylo "jednání" a nikoliv explicitně "Vyjednávání s lidmi" jako třeba u ZS Vyjednavač a u jiných? Ta nekonzistence se mi nezdá. Na druhou stranu, kdyby to bylo na jednání v širším pojetí, pak se mi zdá, že ji první polovina válečníkovy ZS Kavalír trochu duplikuje (s podmínkou sezení v sedle), což samozřejmě není nemožné.
DrD v1.6 od r. 2001 do 2006, krátce DrD+, HEMA a konečně DrDII od r. 2016 dosud, tvůrce Světa Velimaru.
Uživatelský avatar
Fafrin
Příspěvky: 2384
Registrován: 4. 3. 2010, 22:15
Bydliště: Olomouc

Re: Otázky k pravidlům - 2. přepracované vydání

Příspěvek od Fafrin »

Určitě se tato ZS nevztahuje jen na mastičkářské Vyjednávání. Protože to by tam bylo "Vyjednávání s lidmi" a nikoliv obecný název pro činnost "jednání".

Vztahuje se prakticky na všechna jednání, kde to dává smysl, třeba na zaříkávačské Vyjednávání s nadpřirozenem.

Podmínkou zde je že akce je plošná a zasahuje nejvýše sevřenou hrstku. To lze určitě použít na další věci. V případě Umění možná na nějaké vyprávění příběhů. Velení v boji a mimo boj, leda pokud se odehrává kolem válečného stolu.

ZS Kavalír se to duplikuje jen na první pohled, protože ta právě vyžaduje sezení v sedle a naopak není omezena sevřeností hrstky, na kterou se působí. Čili překryv, kdy se dají použít obě tam je (jedete s družiníky vedle sebe po cestě a vyprávíte si příběhy?), ale není moc velká.

Ostatně při soustě akcí prostě člověk používá více dovedností a může tak kombinovat různé přístupy a ZS napříč povoláními. O tom celý ten multiclass je, o kombinování bonusů.
DrD 1.x od roku 1996, od 1997 jako PJ. Bývalý ORG, občasný LARPař. DrDII since beginning.
Uživatelský avatar
Wulfric
Příspěvky: 99
Registrován: 20. 2. 2018, 20:29
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Otázky k pravidlům - 2. přepracované vydání

Příspěvek od Wulfric »

To byl můj první instinkt. Díky za potvrzení a doplnění, třeba na to Vyjednávání s nadpřirozenem jsem úplně zapomněl.
DrD v1.6 od r. 2001 do 2006, krátce DrD+, HEMA a konečně DrDII od r. 2016 dosud, tvůrce Světa Velimaru.
Uživatelský avatar
T.T
Příspěvky: 101
Registrován: 7. 2. 2015, 20:09

Re: Otázky k pravidlům - 2. přepracované vydání

Příspěvek od T.T »

Když bojovník Hrun bojuje se dvěma jednoručníma tesáky, pro které má ZS Rodová zbraň (obrana zdarma) a zároveň ZS Cit pro zbraň (2 manévry) , může se proti nepřátelům bránit takhle? Přijde mi to hodně silné, tak se raději ptám.

První protivník na něho zaútočí, Hrun to vykryje tesákem v levačce - obrana zdarma (rodová zbraň) a ještě si dá zdarma přesně, protože tesák je sečná zbraň (a má s ním dva manévry)
Další protivník zaútočí, Hrun to vykryje tesákem v pravačce, opět má zadarmo obranu (rodová zbraň) i přesně (sečná zbraň, se kterou má dva manévry)
Odpovědět

Zpět na „Dračí doupě II“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů