Odsuzování RPG hráčů

Obecné diskuze nezávislé na herním systému či světě.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20871
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Odsuzování RPG hráčů

Příspěvek od Markus »

Tohle téma se tu začalo poslední dobou nějak zmiňovat.

Vy vážně máte dojem, že ve společnosti panuje nějaká averze vůči roleplayerům? Za svou letitou kariéru jsem se s ničím podobným nesetkal. Teď bydlím na privátě v 11 lidech, kromě mě hráli RPG jen 3 další a zbylých 7 lidí pořádně ani neví, o co jde. Vědí, že "něco hrajeme", mají zhruba tak nějakou představu, ale jen krčí rameny. Žádné odsuzování.
Totéž mí rodiče. Pokusy vysvětlovat podstatu RPG jsem vzdal, říkám prostě jen "hrajem stolní hry", a ačkoliv rodiče nechápou, o co jde, nijak mě neodsuzují.
Prostě neznám nikoho, kdo by někoho odsuzoval na základě toho, že hraje RPG.

Spíš bych řekl, že v RPG se potkává spousta lidí z jiných "komunit", které už odsuzované jsou. Dejme tomu metalisti, gotikové, šermíři, geekové... ti všichni bývají odsuzováni a ti všichni tíhnou k RPG. Samozřejmě se asi stane, že když hraje RPGčka gotik, tak ho lidi odsuzují. Ale IMHO to není proto, že by hrál RPGčka, ale proto, že je to gotik. Nebo metalista. Nebo geek. Cokoliv...

Třeba na základní škole jsem hrával Dračí doupě. A byl jsem tak trochu out, mimo kolektiv. Jenomže out jsem nebyl kvůli Dračímu doupěti, out jsem byl proto, že jsem se choval "geeky" (počítače, hry, literatura, žádné kouření, chlast, oplzlé vtipy), což se na základce moc nenosí.

Máte snad někdo zkušenosti s tím, že by někdo byl odsuzován přímo kvůli tomu, že hraje RPG?
Já to chápu tak nějak naopak - mám spoustu nehráčských kamarádů, známých a příbuzných (tetičky, babičky). Když se jím pokusím vysvětlit, co to RPG je (většinou příměrou k improvizovanému divadlu), sice to moc nechápou, ale říkají cosi, že to zní zajímavě. Žádné odsuzování. Ani u staromódních tetiček.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Příspěvek od Argonantus »

Mám podobnou zkušenost.
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8896
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sirien »

Nevšim sem si, že by někdo někdy odsuzoval šermíře...

Nejde ani tak o aversi jako takovou, jako spíš... prostě... nevim. Nějak mě docela štve, když mi lidi odsekávaj "Ty to hraješ? Kdyť je to kravina" Nebo "Z toho vyrosteš" nebo "Tohle hrajou i starší lidi?" (Hláška "Netvrď mi že tohle hrajou i holky" určitě pobaví Sathel, Raven a jiné zde přítomné)

Kdybych místo RPG hrál karty, šachy, bowling, nebo jen chodil do hospody a nalejval se pivem, tak tohle nikdo neřekne. To by případně bylo jen takový: "Hm, to by mě asi nebavilo." "Jo, to mi nikdy moc nešlo, tak to nedělám" "To mě nebaví", ale nikdo by se na to nekoukal zkrz prsty jako na nějakou podřadnou nebo dětinskou zábavu.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20871
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus »

Sirien píše:Nejde ani tak o aversi jako takovou, jako spíš... prostě... nevim. Nějak mě docela štve, když mi lidi odsekávaj "Ty to hraješ? Kdyť je to kravina" Nebo "Z toho vyrosteš" nebo "Tohle hrajou i starší lidi?" (Hláška "Netvrď mi že tohle hrajou i holky" určitě pobaví Sathel, Raven a jiné zde přítomné)
Můžeš prosím rozvést? Kdo ti to řekl a v jaké situaci?
Vážně s podobnými reakcemi nemám zkušenost, takže by mě to zajímalo. Dík.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Příspěvek od Argonantus »

Kdo jsou starší lidi?

Hrál jsem s maminkou, když jí bylo padesát.
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8896
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od sirien »

Staršími lidmi bylo v kontextu myšleno lidi, kteří opustili kategorii "teenager", případně občas i lidé, kteří už mají občanku.

Markus: To si šťastná osoba. Já si to poslechnu docela často. Or rodiny, známejch...
Nevim, co chceš rozvádět.
"Co děláš o víkendu?"
"Jsem na Avalconu"
"To je zase jedna z TÌCH vašich akcí? Kdy z toho vyrosteš".

"Co děláš v pátek?"
"Hraju"
"Zase ty vaše hloupý/dětský hry?".

"No, Sethi..."
"Kdo je Sethi?"
"Jedna holka která s náma hraje."
"To hrajou i holky?"

O tom, jak si někteří lidé poslechli tu reportáž na Nově Shadowrunu, ani nemluvě (těm aktérům bych rozbil hubu a těm reportérům taky, "seriózní publicisti" a točej totální hlouposti, na který se pak mrkne celej národ. Hláška "No, nůž byl uznán jako řezná zbraň" mě bude budit ze sna ještě sakra hodně dlouho...
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Dukolm
Příspěvky: 389
Registrován: 5. 7. 2006, 09:30
Bydliště: d20.cz
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Dukolm »

já mám podobnou zkušenost na základní škole jsme měli s kámošem problém taky na nás měli nějaké ty narážky a hlášky.
Ale nebylo to jenom kuli RPG ale hlavně kuli tomu že jsme se o tom hodně bavili a zajímali. Protože v naší třídě to hráli ještě dva kluci mimo nás jeden toho kuli tomu nechal a druhému nic neříkali protože přišel a hrál s nikým se o tom moc nebavil.

Hlavně záleží na lidech.
znám lidi kteří to hráli jednou a když náhodou zemřeli tak najednou jaká to je blbost,...
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20871
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus »

<OT>
Sirien píše:(...)reportáž na Nově Shadowrunu, ani nemluvě (těm aktérům bych rozbil hubu a těm reportérům taky, "seriózní publicisti" a točej totální hlouposti (...)
LOL :lol:
Dobrý vtip :wink:
</OT>
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15030
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Pieta »

Já jsem tak napůl mezi Markusem a Sirienem. Pohybuju se v komunitě plný lidí, který hrajou RPG a LARPy, a mimo práci a rodinu z ní skoro ani nevylezu, takže jsem docela v pohodě, nicméně setkal jsem se i s posměvačnejma reakcema od spolužáků nebo kamarádů, ani rodina nechápe, že je to ta nejlepší věc na světě, a že čas strávenej hraním není proflákanej, ale prožitej.
Jsem celkem nesmělej a dost citlivej člověk, takže když nemám zrovna dobrej den, tak cizím lidem říkat o tom, že hraju, se trochu bojím (což u dost lidí znamená, že ani nemá cenu jim to říkat, protože si spojí "stydí se říct, že hraje RPG" a "hraní RPG je něco, za co je vhodné se stydět"). Na druhou stranu, když mám dobrej den, tak budu radostně rozhlašovat, že "RPG, to je něco mezi improvizovaným divadlem, stolní hrou, posezením s kamarádama, dobrou knížkou a bungee jumpingem".
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
Invictus
Nerozhodný volič
Příspěvky: 7462
Registrován: 21. 11. 2005, 02:33
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Invictus »

Pieta píše:(což u dost lidí znamená, že ani nemá cenu jim to říkat, protože si spojí "stydí se říct, že hraje RPG" a "hraní RPG je něco, za co je vhodné se stydět")
Toto je velice podstatné, jak z psychologického, tak naslédně sociálního hlediska. Ačkoliv si to často nepříznáme, vytváříme si názory podle reakcí a názorů ostatních. A pokud na vás lidé poznají, jakýmkoliv způsobem, že se za to co děláte stydíte, vyvodí si přesně to co napsal Pieta. Jediná možnost jak tomu zabránit, je otevřeně o tom hovořit, aniž byste nějak konkretizovali samotnou činnost.
Perfektní je všimnout si jak například jednají "pivaři" a podobně. Agitují. Nikdy když se jich zeptáte kam jdou, nesklopí zrak a tiše aby to slyšelo co nejméně lidí, neřeknou "jdeme pít pivo". Ne, řeknou "deme do hospody", a pokud možno vás rovnou pozvou! jestli nechcete jít taky! Ten rozdíl je brutální. A přitom stačí jen reagovat podobně sebevědomě (což u mnohých z nás bohužel v jistém věku nešlo, jelikož nám sebevědomí chybělo).
Když se vás někdo zeptá co děláte, řekněte mu obecně co děláte, jakože je to sranda a klidně tu osobu pozvěte, ať si zahraje s váma. Pokud odmítne, pozice toho kdo se stydí přechází na něj. Prosté.
Ale je to trochu složitější, klidně napíšu článek až budu mít trochu čas.
Iron Within
Iron Without
Uživatelský avatar
Wan-To
Rebel
Příspěvky: 2967
Registrován: 2. 8. 2006, 18:33
Bydliště: Praha

Příspěvek od Wan-To »

Invictus píše:Perfektní je všimnout si jak například jednají "pivaři" a podobně. Agitují. Nikdy když se jich zeptáte kam jdou, nesklopí zrak a tiše aby to slyšelo co nejméně lidí, neřeknou "jdeme pít pivo". Ne, řeknou "deme do hospody", a pokud možno vás rovnou pozvou! jestli nechcete jít taky! Ten rozdíl je brutální. A přitom stačí jen reagovat podobně sebevědomě (což u mnohých z nás bohužel v jistém věku nešlo, jelikož nám sebevědomí chybělo).
Když se vás někdo zeptá co děláte, řekněte mu obecně co děláte, jakože je to sranda a klidně tu osobu pozvěte, ať si zahraje s váma. Pokud odmítne, pozice toho kdo se stydí přechází na něj. Prosté.
Ale je to trochu složitější, klidně napíšu článek až budu mít trochu čas.
V tom s tebou naprosto souhlasím. Od té doby, co k tomu takto přistupuji, nemám žádné problémy. A že si o mně pár zhulenců řekne něco divného, mě vůbec nezajímá. Ať radši ani nechtějí vědět, co si o nich myslím já. Ještě mám výhodu, že mě mém názoru podpoří přátelé, čímž na sebevědomí rozhodně neztratím :-)
Uživatelský avatar
Fritzs
Příspěvky: 6292
Registrován: 9. 5. 2005, 21:47
Bydliště: Brno

Příspěvek od Fritzs »

RPG je u určité skupiny lidí sociální stigma a to z toho důvodu, že je to činnost, která neoubsahuje chlastání, hulení je a popřípadě bytí free, cool a in, což tyto existence nedokáží pochopit a proto se snaží každého s těmito zájmy odstranit ze svého okolí, aby neohrožoval jejich pocit bezpečí a nadřazenosti nad všemi ostatními (no, v případě těchto lidí se stačí od nich lišit v zájmech byť jen nepatrně a už ste špatní, takže jejich averze vůči RPGčkařům je celkem pochopitelná)...
-I don't suffer from insanity. I enjoy every minute of it.

-If violence isn't solving your problems then you aren't using it enough.

-Jestliže je hlad nejlepší kuchař, pak je smrt nejlepší lékař!
Sosacek
Příspěvky: 25735
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Příspěvek od Sosacek »

Fritzs píše:je to činnost, která neoubsahuje chlastání, hulení
Coze? $D
“And, for an instant, she stared directly into those soft blue eyes and knew, with an instinctive mammalian certainty, that the exceedingly rich were no longer even remotely human.”
― William Gibson, Count Zero
Uživatelský avatar
Fritzs
Příspěvky: 6292
Registrován: 9. 5. 2005, 21:47
Bydliště: Brno

Příspěvek od Fritzs »

Sosacek: Sem se špatně vyjádřil: Neobsahuje chlastání a hulení v prvé řadě...
-I don't suffer from insanity. I enjoy every minute of it.

-If violence isn't solving your problems then you aren't using it enough.

-Jestliže je hlad nejlepší kuchař, pak je smrt nejlepší lékař!
Uživatelský avatar
Raven
Příspěvky: 4217
Registrován: 6. 11. 2006, 07:40
Bydliště: Brumov

Příspěvek od Raven »

Babička: ''A proč jedeš o prázdninách na 2 týdny do Chotěboře?''
(o čtvrt hodiny trpělivého vysvětlování později):
Babička: ''Neměla bys jet raději někam k vodě než na sjezd takových... divných lidí?A stejně... proč tam chceš jet?''
Tehdy nastal okamžik, kdy jsem prarodičům řekla, že k těm ''divným lidem'' patřím.

Ehm...
Myslím, že hráči RPG rozhodně ze strany konvenční společnosti odsuzováni JSOU.
Roleplayeři jsou komunitou široké veřejnosti o něco méně známou(zejména v ČR) něž třeba hnutí gothic, ale stejně...
S tebou nemohu v tomhle souhlasit, Markusi -v kolektivu jsem odsuzována za to, že jsme fan a roleplayerka, nikoli za to, že jsem metalistka...

Popravdě : mám svou teorii (nikomu ji nevnucuju), jež shrnuje a částečně rozebírá postupy, jež společnost navrhla za účelem rozřešení ožehavé otázky existence RPG komunity:

řešení 1. : GENOCIDA
řešení 2. : ASIMILACE
řešení 3. : DISKRIMINACE
řešení 4. : KOEXISTENCE
řešení 5. : TOLERANCE
řešení 6. : REPRODUKCE

Vpravdě se těším na vaše zděšené reakce na tuhle teorii... $D
"Make BDSM, not war, sister."
Odpovědět

Zpět na „O hraní obecně“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 2 hosti