Recepty bez zvířat

Diskuze na neherní témata.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Uživatelský avatar
strucky
Příspěvky: 286
Registrován: 3. 5. 2018, 19:12
Bydliště: Osada vrabců

Re: Recepty bez masa

Příspěvek od strucky »

Ad. rejže v mikrovlnce. Divný, já jí nedávno z lenosti dělal v mikrovlnce 12 minut. Jen doporučím jí dát (s vodou ofc) do menšího hlubokýho talíře, kterej se položí ještě na větší hlubokej, jinak ten steklej kondenzát z toho mikrovlnko-víčka je pak všude. Ale na před vařením lehce osmahlou na oleji s cibulí s napíchanýma hřebíčkama to stejně nemá - je to fakt jen na lenost. :)
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32335
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Recepty bez masa

Příspěvek od Vallun »

Za mne je ideální poměr náročnosti, rychlosti a výsledku rýžovar:) I ten laciný z Lidlu nám slouží asi 7 let v pohodě a to je v provozu dost často...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Wolfus
Příspěvky: 1116
Registrován: 14. 8. 2009, 11:45

Re: Recepty bez masa

Příspěvek od Wolfus »

Ja mam rad toto, aj ked je to uz trosku pracnejsie ako bezna kasa:

https://youtu.be/hXdfWJbFnqA
DrD (II), Pribehy Imperia
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15085
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Recepty bez masa

Příspěvek od Pieta »

strucky píše: 27. 5. 2023, 23:29Ad. rejže v mikrovlnce. Divný, já jí nedávno z lenosti dělal v mikrovlnce 12 minut.
To ten plastovej bazmek řeší taky, má děravé víčko ve tvaru misky, kam to může vybublat, ale kde se ta pěna rychle ochladí a dál nepřeteče.
strucky píše: 27. 5. 2023, 23:29Jen doporučím jí dát (s vodou ofc) do menšího hlubokýho talíře, kterej se položí ještě na větší hlubokej, jinak ten steklej kondenzát z toho mikrovlnko-víčka je pak všude. Ale na před vařením lehce osmahlou na oleji s cibulí s napíchanýma hřebíčkama to stejně nemá - je to fakt jen na lenost. :)
Vím, že jsou lidi, co jim vaření rýže na ohni funguje, ale já třeba u lepivé rýže mám fakt problém mít ji zároveň dovařenou, nerozvařenou, nepřipálenou, a vyvařit dost vody, aby byla dost suchá. Mikrovlnná mi jednoznačně dopadá líp a navíc je to bez snahy, prostě jak říkali staří Slované, win win.
Quentin píše: 27. 5. 2023, 23:09Quentin neumí vařit & další hříchy proti gastronomii
Já ten název série fakt žeru. (:
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
Quentin
Noob of The Round Table
Příspěvky: 9351
Registrován: 31. 7. 2007, 14:31
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Recepty bez masa

Příspěvek od Quentin »

Wolfus píše: 28. 5. 2023, 00:27 Ja mam rad toto, aj ked je to uz trosku pracnejsie ako bezna kasa:

https://youtu.be/hXdfWJbFnqA
Dřív jsem dělal ovesné sušenky v troubě, ale nedokázal jsem se přenést přes to, že nutričně je to vlastně to samé, co ovesná kaše, a akorát se s tím zbytečně matlám, aby to mělo cute tvar :D
http://2k6goblinu.blogspot.cz/
“Questions are gameplay”-Chris McDowall, The ICI Doctrine, 2018
Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001
Uživatelský avatar
Quentin
Noob of The Round Table
Příspěvky: 9351
Registrován: 31. 7. 2007, 14:31
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Recepty bez masa

Příspěvek od Quentin »

Zapomněl jsem u posledního receptu jeden bonus tip:
Toustový chleba se snadno dlouhodobě uchovává v mrazáku. Před konzumací stačí hodit do toasteru (já používám ten vyskakovací, ale nejspíš bude fungovat i ten zavírací).
http://2k6goblinu.blogspot.cz/
“Questions are gameplay”-Chris McDowall, The ICI Doctrine, 2018
Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001
Uživatelský avatar
Quentin
Noob of The Round Table
Příspěvky: 9351
Registrován: 31. 7. 2007, 14:31
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Recepty bez masa

Příspěvek od Quentin »

Best-Green-Smoothie-4.jpg
(foto ukradeno zde)

Quentin neumí vařit & další hříchy proti gastronomii
(laziest vegan feeding guide)

Epizoda I - Ovesná kaše
Epizoda II - Líný bramborový salát
Epizoda III - Fazolový salát
Epizoda IV - Špenátové smoothie

Smoothie se kvalifikuje jako líný recept pouze, pokud vám nevadí umývat mixér, YMMW. Je to ideální způsob, jak do sebe dostat lněné semeno (pokud jste ten den vynechali ovesnou kaši), a taky, jak do lidí/dětí, kteří neradi zeleninu, dostat dark leafy greens.

:arrow? Suroviny
  • 350 ml sojového mléka
  • 2 zralé banány
  • lžíce lněného semena
  • 4+ kostek mraženého špenátu (dávám od oka, ani nevím kolik; přidávejte, dokud to není dostatečně brčálovité)
frozen-spinach-cubes.jpeg

:arrow? Postup
  • Naházet do mixéru a hotovo!
:arrow? Bonus tips
  • Kdo nemá dostatečně silný mixér, by měl prvně povolit mražený špěnát v mikrovlnce a možná i předem namlít lněné semeno v mlýnku na kafe (nebo použít už drcené). Uvidíte po prvním pokusu.
  • Rostlinných mlék je hromada druhů (rýžové, mandlové, ovesné, kokosové…) a každý si oblíbí jiné (třeba do kafe se často dává ovesné). Já jsem fanoušek sojového, protože mi jediné nepřijde jenom jako flavoured water (tzn. škoda tetrapaku). Ale i mezi sojovými jsou drobné rozdíly; já kupuju levný soy drink z DM drogerie, ale dá se koupit i drahé ALPRO, které je slazené, má jemnější texturu a nějaké vitamíny a vápník navíc.
  • Čím je banán zvenku tmavší, tím bude sladší. Smoothie ze zelených banánů příliš nefunguje; čím tmavší banán, tím lepší (15 je akorát). Pokud jste ho po cestě nikde nepobouchali, tak se jen tak nezkazí. Když budete kupovat pár banánů při každé návštěvě obchodu, tak budete mít nějaké dozrávající vždy po ruce.
  • Špenát je zdravý, ale taky se nedá jíst pořád. Můžete místo něj použít libovolné lesní ovoce, borůvky, maliny, jahody etc.

Snímek obrazovky 2023-05-28 091017.png
Naposledy upravil(a) Quentin dne 28. 5. 2023, 14:57, celkem upraveno 1 x.
http://2k6goblinu.blogspot.cz/
“Questions are gameplay”-Chris McDowall, The ICI Doctrine, 2018
Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001
Uživatelský avatar
boubaque
bubák; Moderátor
Příspěvky: 6652
Registrován: 2. 10. 2006, 19:49
Bydliště: Brno/Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Recepty bez masa

Příspěvek od boubaque »

Quentin píše: 27. 5. 2023, 23:09 Kdo nemá po ruce cedník, může proplachovat fazole rovnou v plechovce a cedit přes prsty.
Proplachuju rovnou v plechovce: víčko utrhnu asi do dvou třetin, přiklopím zpět a vyliju nálev, znovu zvednu (tak abych víčko neutrhl), napustím do plechovky vodu, zakvedlám a přes přiklopené víčko zase přecedím. Ušetřím tak cedník i špinavé prsty :)

Moje zkušenost s plechovkami fazolí je, že nejchutnější a zároveň nejlevnější jsou Clever fazole z Billy (teda už jsem je hooodně dlouho nebral, tak snad je moc nezdražili).

A ještě tip k větrům: Mám zkušenost, že je jedno, jestli luštěniny proplachujete, vaříte s nálevem, měníte nebo neměníte vodu u namáčení, nebo používáte luštěniny bez slupek ... důležité je, aby v jedné porci nebylo víc než 30 g bílkovin (včetně přílohy a dalších ingrediencí). Takže z plného hlubokého talíře čočky s volským okem a/nebo klobáskou a dvěma krajíci chleba budete prdět dva dny. Přitom stačí nutričně i na zasycení hrst čočky na osobu. Ale pokud se vaše zažívání od téhle mé zkušenosti významně liší, dejte vědět, mám to zatím vyzkoušené asi jen na čtyřech lidech :)
Za tento příspěvek děkují uživateli boubaque:
Quentin
Když se kácí les, lítají kopí — sv. Vojtěch
Bezejmenný hrdina (vlastnoruční komiks)
Hraju/vedu: D&D 5e, Svitky hrdinů, Příběhy Impéria
Další oblíbené hry: Primetime Adventures, Mountain Witch, Wushu
Vlastnoruční heartbreaker: Fossa (Fate to Old School System Adjustment)
Uživatelský avatar
midewiwin
Příspěvky: 4819
Registrován: 18. 12. 2006, 09:56

Re: Recepty bez masa

Příspěvek od midewiwin »

Bulgur se zeleninou:
Do předpřipraveného bulguru /buďto ho chvíli vařím anebo zaleju vařící vodou a nechám změknout/ přidám zeleninu na čínu. Tu nejdřív nechám částečně rozmrazit a potom opražím na oleji na pánvi. Směs osolím, dochutím kápnutím dobré sojovky a lžící ostrého ajvaru. Dá se to konzumovat s nějakým salátem anebo s nakládanými houbičkami.
S bulgurem anebo s rýží existují stovky variací na bezmasé dobroty.
Naposledy upravil(a) midewiwin dne 28. 5. 2023, 10:03, celkem upraveno 1 x.
Za tento příspěvek děkují uživateli midewiwin tito uživatelé (celkem 2):
Quentin, Pieta
Čas neexistuje.
Uživatelský avatar
Quentin
Noob of The Round Table
Příspěvky: 9351
Registrován: 31. 7. 2007, 14:31
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Recepty bez masa

Příspěvek od Quentin »

boubaque píše: 28. 5. 2023, 09:47A ještě tip k větrům: Mám zkušenost, že je jedno, jestli luštěniny proplachujete, vaříte s nálevem, měníte nebo neměníte vodu u namáčení, nebo používáte luštěniny bez slupek ... důležité je, aby v jedné porci nebylo víc než 30 g bílkovin (včetně přílohy a dalších ingrediencí). Takže z plného hlubokého talíře čočky s volským okem a/nebo klobáskou a dvěma krajíci chleba budete prdět dva dny. Přitom stačí nutričně i na zasycení hrst čočky na osobu. Ale pokud se vaše zažívání od téhle mé zkušenosti významně liší, dejte vědět, mám to zatím vyzkoušené asi jen na čtyřech lidech :)
Jestli se nepletu, tak je to hlavně otázka adaptace střevní mikroflóry. Cca po dvou týdnech jezení luštěnin už je to v pohodě. Beztak by se měly jíst každý den, takže by to neměl být problém. My doma rozhodně žádnou excesivní flatulenci nepozorujeme :D
http://2k6goblinu.blogspot.cz/
“Questions are gameplay”-Chris McDowall, The ICI Doctrine, 2018
Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001
Uživatelský avatar
Wolfus
Příspěvky: 1116
Registrován: 14. 8. 2009, 11:45

Re: Recepty bez masa

Příspěvek od Wolfus »

Pocas mojich vegetarianskych rokov mi v tomto hodne pomahali kmin a saturejka. Daval som ich snad vsade 🙂
DrD (II), Pribehy Imperia
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15085
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Recepty bez masa

Příspěvek od Pieta »

Vodní ovesná přesnocná odzkoušena, čistě chuťově to narozdíl od té mléčné chtělo něco dalšího k těm rozinkám, ale jablko už to spravilo. A překvapilo mě, kolik mi tam zbylo volné vody, tak to nepřelejte.
midewiwin píše: 28. 5. 2023, 10:02Bulgur se zeleninou:
Do předpřipraveného bulguru /buďto ho chvíli vařím anebo zaleju vařící vodou a nechám změknout/ přidám zeleninu na čínu. Tu nejdřív nechám částečně rozmrazit a potom opražím na oleji na pánvi. Směs osolím, dochutím kápnutím dobré sojovky a lžící ostrého ajvaru. Dá se to konzumovat s nějakým salátem anebo s nakládanými houbičkami.
S bulgurem anebo s rýží existují stovky variací na bezmasé dobroty.
Ajvar je úžasná věc, ale právě při téhle spotřebě stylem lžíci na jídlo mě mrzí, že se mi často stihne začít kazit, než ho spotřebuju.

Zelenina na čínu výborná věc, konzumuju skoro každodenně, protože mě zoufale nebaví krájet X druhů zelenin. Ale nikdy mi nepřišlo, že by bylo třeba rozmrazovat, ta chvíle na pánvi to pořeší. Máš k tomu nějaký speciální důvod?
Za tento příspěvek děkují uživateli Pieta:
Quentin
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15085
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Recepty bez masa

Příspěvek od Pieta »

Což mi vlastně připomíná nedávný objev, jak udělat zeleninovou směs zajímavější - zmražené kokosové mléko. Přihodit kostku nebo dvě do procesu během tepelného zpracování, lžičku kari nebo tom yum nebo podobné směsi koření, salzreduzierte sójovku, a další sůl už ani není potřeba.

Samozřejmě se tam dá dát kokosové mléko i čerstvé, ale nechci kupovat hromadu plechovek kvůli odpadu, a litrový tetrapak by se mi zkazil. Akorát pozor, že má úplně jinou viskozitu, než voda, takže formičky, které spoléhají na to, že "ono to tam samo nějak zateče" zoufale selhávají.
Za tento příspěvek děkují uživateli Pieta:
Quentin
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Uživatelský avatar
midewiwin
Příspěvky: 4819
Registrován: 18. 12. 2006, 09:56

Re: Recepty bez masa

Příspěvek od midewiwin »

Pieta píše: 28. 5. 2023, 13:45 Zelenina na čínu výborná věc, konzumuju skoro každodenně, protože mě zoufale nebaví krájet X druhů zelenin. Ale nikdy mi nepřišlo, že by bylo třeba rozmrazovat, ta chvíle na pánvi to pořeší. Máš k tomu nějaký speciální důvod?
Jde asi jen o zvyk, jde to samozřejmě i bez rozmražování. Mražená zelenina hozená na pánev po přinešení z obchodu to nepotřebuje, ale delší skladování v mrazáku má svá specifika.
Když ten sáček vytáhnu z mrazáku, tak tam jsou kousky zeleniny k sobě přimrzlé a připadá mi, že když to povolí a zbavím se kousků ledu, na pánvi potom zelenina nepustí tolik vody.
Čas neexistuje.
Uživatelský avatar
Pieta
sofistikovaný troll
Příspěvky: 15085
Registrován: 6. 9. 2006, 19:08
Bydliště: Praha, ale původem jsem z Hostivaře
Kontaktovat uživatele:

Re: Recepty bez masa

Příspěvek od Pieta »

midewiwin píše: 28. 5. 2023, 14:54Jde asi jen o zvyk, jde to samozřejmě i bez rozmražování. Mražená zelenina hozená na pánev po přinešení z obchodu to nepotřebuje, ale delší skladování v mrazáku má svá specifika.
Když ten sáček vytáhnu z mrazáku, tak tam jsou kousky zeleniny k sobě přimrzlé a připadá mi, že když to povolí a zbavím se kousků ledu, na pánvi potom zelenina nepustí tolik vody.
Já vždycky, když sáček vyndám, tak ho ještě promnu, aby se ten zbývající obsah zase oddělil. Možná si to jen myslím, ale mám pocit, že to pomáhá. I když teď mi teda úplně zoufale zmrzla lotosová semínka, kde jsem to nedělal, na ta snad budu muset vzít kladivo, abych z toho udělal vhodně malé porce. (:

Ta voda na pánvi má asi něco do sebe. Já si obvykle vařím jen sobě, protože ostatní mi to moc nechtějí jíst, takže v tom množství pro jednoho člověka se to celkem stihne vypařit (a pokud ne, tak proto nám bůh přece seslal Solamyl), ale ve větším množství by to asi plavalo.
Cicho żono, deszczyk padał, ja nie słyszał kto to gadał.
Cicho żono, deszczyk rosił, ja nie słyszał kto to prosił.
Odpovědět

Zpět na „Rozličný pokec“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů