[Podcast] Stvořitelna

Sekce zabývající se tvorbou RPG produktů a souvisejícími tématy.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [Podcast] Stvořitelna

Příspěvek od Markus »

Mám rozposloucháno, takže tradičně jen průběžné postřehy, než na ně zapomenu (s omlouvou, pokud je později v podcastu zodpovíte):

Jerson říká, že hrát DCC síto, ve kterém má čtyři postavy a ví, že hra se je snaží zabít a že mu nejspíš pochcípají, by ho nebavilo.

Vzápětí: Jerson říká, jak hrál Paranoiu, kde měl šest postav klonů a celá hra je dělaná tak, aby jeden po druhém umírali. Umřeli mu čtyři a Jerson to považuje za zábavu.

Vysvětli rozpor! :)
Za tento příspěvek děkují uživateli Markus:
Pan Bača
Jezus
Příspěvky: 2601
Registrován: 26. 1. 2018, 10:35
Bydliště: Brno

Re: [Podcast] Stvořitelna

Příspěvek od Jezus »

Postavě se přenášejí vzpomínky, tudíž hraje "stejnou postavu jen s více životy/možností restartu" ne několik rozdílných charakterů, kdy mu ještě pravděpodobně nakonec přežije ten, který nechtěl (buď statistikami, nebo chováním).
Za tento příspěvek děkují uživateli Jezus:
Jerson
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22590
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: [Podcast] Stvořitelna

Příspěvek od Jerson »

Pro ty, kteří ví kde, je venku nový díl.
Večer budou odkazy pro posluchače, kteří si ještě nedali odběr našeho kanálu.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22590
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: [Podcast] Stvořitelna

Příspěvek od Jerson »

Stvořitelna 18 - Figurky versus popisy na Anchoru, na Youtube

Někdo rád holky, jiný zase vdolky. A někdo herní desky, další třesky plesky. Ať už preferujete tahy figurek, nebo si o činech svých hrdinů povídáte, my se v dnešním díle pustili do debaty nad výhodami a nevýhodami obou metod a třeba vás přimějí zkusit nevyzkoušené, dát tomu druhou šanci, nebo věci umně zkombinovat.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22590
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: [Podcast] Stvořitelna

Příspěvek od Jerson »

Markus píše: 3. 6. 2022, 17:21Vysvětli rozpor! :)
Tak co, dozvěděl ses později vysvětlení?
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [Podcast] Stvořitelna

Příspěvek od Markus »

Ajo, já to ještě nedoposlouchal! :D Napravím a dám vědět.
Uživatelský avatar
Quentin
Noob of The Round Table
Příspěvky: 9334
Registrován: 31. 7. 2007, 14:31
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: [Podcast] Stvořitelna

Příspěvek od Quentin »

Lego diskuze mi připomněla tohle
https://www.youtube.com/watch?v=fQ-ccPthhDY
http://2k6goblinu.blogspot.cz/
“Questions are gameplay”-Chris McDowall, The ICI Doctrine, 2018
Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: [Podcast] Stvořitelna

Příspěvek od York »

Quentin píše: 8. 6. 2022, 16:46 Lego diskuze mi připomněla tohle
https://www.youtube.com/watch?v=fQ-ccPthhDY
WoW, to je hustý.

BTW máme někde diskusi o terénech a modelech pro hraní RPG? Jestli ne, založím ji.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22590
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: [Podcast] Stvořitelna

Příspěvek od Jerson »

Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: [Podcast] Stvořitelna

Příspěvek od York »

Nebylo by od věci naházet na youtube videa do playlistu, šlo by pak snáz hledat následující video a mám dojem, že pak automaticky funguje i autoplay (nebo se to aspoň dá zapnout).
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22590
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: [Podcast] Stvořitelna

Příspěvek od Jerson »

Stvořitelna 19 - Jak začít s RPG I. - Proč je to tak těžké? na Anchoru, na Youtube

Chcete začít hrát RPG, ale nemáte ve svém okolí zkušené hráče? Jste ztraceni v nabídce systémů? Odrazuje vás délka pravidel? Nevíte jak začít?

První díl minisérie určené zájemcům o hraní RPG vám představí některá úskalí, na která můžete narazit."
Uživatelský avatar
Passingby
Příspěvky: 1595
Registrován: 13. 10. 2021, 16:41

Re: [Podcast] Stvořitelna

Příspěvek od Passingby »

Jerson píše: 1. 7. 2022, 21:40 Stvořitelna 19 - Jak začít s RPG I. - Proč je to tak těžké? na Anchoru, na Youtube
Ha, tu jsem zvládl už včera. Poslouchá se to dobře (i když tam semtam probleskne, že vás to pomalé tempo řeči trochu irituje, a rádi byste zrychlili :-) ale to určitě nedělejte), ale zajímavost pro někoho, kdo neví o co jde, neposoudím.

Jinak jestli neznáš Toon, Ghostbusters (1986), případně i Star Wars D6 (1. edice 1987), můžeš se pro zajímavost zkusit kouknout, jak k nováčkům přistupovaly tyhle oldschooly. Jednoduchý jazyk, relativně stručný pravidla, primitivní deník postavy (A6), v Toonu a Ghostbusters nemožnost zemřít (díky které můžou být ty pravidla jednoduchý a začátečníkovi nehrozí, že bude ze hry vyřazený)... Všechny jsou od Grega Costikyana (autor Paranoii). Mají známý chyby (hlavně ty Star Wars), ale stejně tak se v nich určitě dají najít věci, který jsou zajímavý a aktuální i dneska. (Nicméně bacha, já nic z toho nehrál, akorát četl...)

(A nevim, jestli míříte na mladou generaci, ale jestli jo, tak používat jako příklady her Eye of the Beholder a Dungeon Mastera je, no... úsměvné :-) )
Verify you are a human.
It's just an overreaction. In a few months, nobody will remember the drama.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: [Podcast] Stvořitelna

Příspěvek od York »

Díky za přidání playlistu.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20870
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: [Podcast] Stvořitelna

Příspěvek od Markus »

Tak jsem si navzdory zákazu poslechl poslední epizodu. :)

Nicméně přišlo mi to – s trochou nadsázky – spíš jako další variace na téma „Jerson propaguje Omegu (Junior)“. Myslím, že způsoby, jak začít hrát RPG jsou, ale holt to nejsou RPGčka, která Jerson považuje za hodnotná. Ztratili jste mě ve chvíli, kdy jste vyhodnotili, že doporučovat začátečníkům připravený modul je zcela nevhodné. („Protože to není způsob hraní, který se Jersonovi líbí,“ chce se mi dodat.)

Celkově mám dojem, že Jerson řeší trochu vykonstruovaný problém „Potřebuju z nuly vycvičit Vypravěče tak, aby okamžitě zvládali vést dokonalé příběhové hry pro libovolnou hráčskou preferenci.“ Přitom by se stačilo smířit s tím, že (a) začínající hráči klidně můžou začít hraním „nehodnotných“ her (tj. klidně nějaký railroadový modul) a díky nim se postupně propracovat k těm „hodnotným“ (uvozovky, protože s tímhle Jersonovým biasem nesouhlasím) a (b) začínající hráči si nutně nemusejí diktovat své preference a žánr, který jim dokonale sedne, můžou to naopak dostat nadiktováno – beztak nemůžou vědět, co chtějí.

A s těmahle dvěma předpoklady najednou je jak začít. Pořád si myslím, že doporučit někomu zjednodušená pravidla D&D + Ztracený důl Fendelveru nebo Draka z ledového štítu je asi nejvíc bezbolestný způsob, jak začít hrát. Hlavní je podle mě začít hrát okamžitě, s co nejmíň přípravy a ideálně něco dobře připraveného někým jiným a hlavně s co nejmíň teorie. „Jak vycházet vstříc preferencím hráčů“ a „jak vymýšlet vlastní dobrodružství“ jsou až lekce pro středně pokročilé.

Toť mé skromné dva centy, nemám vlastně ambici se hádat, jen jsem chtěl vyjádřit nesmělý nesouhlas.

Jo a na otázku, jak začít s RPG, jste v tom díle ale vůbec neodpověděli. Strávili jste hodinu vysvětlováním, jak je to těžké. Což mi teda přijde trochu kontraproduktivní. :>;o)
Za tento příspěvek děkují uživateli Markus tito uživatelé (celkem 2):
Pan Bača, Passingby
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22590
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: [Podcast] Stvořitelna

Příspěvek od Jerson »

Markusi, zcela upřímně - to doporučení jsem řekl právě proto, že zkušení hráči RPG zas a znovu bagatelizují problémy úplných začátečníků. Obvykle tak moc, že popírají jejich existenci ve větších než jednotkových počtech.

Pokud jde o RPG, která (ne)považuju za hodnotná, tak do toho jsme s Countem promítli své zkušenosti s lidmi, kteří si mysleli, že znají (TT)RPG, ale přitom je neznali. On to má jednodušší, že má takový případ v rodině. Já na to narážím, když lidem od deskovek vysvětluju princip RPG a nejednou narážím na zásadní nepochopení.

Na rovinu - jakýkoliv připravený modul je k ničemu, když se mine se vkusem 95% hráčů. A když nejčastější přání hráčů se nekryjí s žádným modulem, který znám.
Markus píše: 1. 8. 2022, 15:13 Přitom by se stačilo smířit s tím, že (a) začínající hráči klidně můžou začít hraním „nehodnotných“ her (tj. klidně nějaký railroadový modul) a díky nim se postupně propracovat k těm „hodnotným“
Jenže reální lidé takhle nefungují. RPG má že všech možných herních zábav strašně vysoké vstupní nároky. Pro hráče je to v průměru hodina, pro Vypravěče desítky hodin. Mobilní, PC a stolní hry mají vstupní časy v minutách, nanejvýš nižší desítky minut. Dvacet minut vysvětlování principu hry u běžných hráčů způsobuje takovéto vtípky:
Screenshot_20220801-160020_Facebook.jpg
U většiny zájemců RPG nedostaneš druhou šanci dostat je k RPG, když první nebude dost zábavná. Prostě to pro ně bude divná hra, jedna z tisíců "deskovek". Asi jako když bys hráčům PC her ukazoval deskovky - fakt jim nechceš ukázat Člověče nezlob se s tím, že časem přejdou k lepším hrám.

To že RPG má strašně silný gatekeeping je věc, kterou bohužel mnoho hráčů RPG vůbec není ochotno připustit nebo ho bagatelizují s tím, že "koho to nebaví, ten není materiál pro RPG". Což je mimochodem úplně stejná logika, jako kdybych já řekl "Koho nebaví 19. díl Stvořitelny, ten není materiál na poslouchání podcastů."

To co potřebuju je, aby alespoň 50% Vypravěčů dokázalo na první pokus vést hru, která nebude špatná.

To že začínající hráči nevědí, co chtějí hrát je naprostá pitomost, a doufám, že tě z tohoto způsobu uvažování během čtyř let vyvedou tvé děti. Ano, lidé s dostatečně vymytým mozkem, bez vlastní fantasie a a nápadů opravdu často neví, co by chtěli hrát. Naštěstí (pro někoho bohužel) je to jen menšina lidí, se kterou se setkávám, když dojde na zájemce o hraní RPG. Třeba děti do sedmi let mají v 90% jasno. Klidně i víc variant. Ale vůbec se nerozpakují říct "To mě nezajímá". U starších hráčů a dospělých se k tomu přidá nějaké vychování a slušnost, takže to takovou věc neřeknou přímo, když sis s tím dál tolik práce, ale najdou dostatek důvodů, proč příště nemůžou přijít. A neříkej mi, že se ti nikdy nestalo, že hráči domluvení na hru to, odřeknou pět minut předem, nebo že vůbec nepřijdou. Pokud se ti to nestalo, určitě jsi o tom slyšel.

Na zjednodušených pravidlech DnD jsem ještě nikoho neviděl začít. Tedy, určitě někdo vytáhne selection bias, že lidé začali, jen se mi nepřihlásili, protože se chovám jako debil. Zato mám z první ruky několik zkušeností lidí, kteří se třeba tři měsíce pokouší začít hrát. Studují pravidla, koukají na videa, hledají postupy, atd. Někteří po čase hrát začali, jiní se dostali do už fungující skupiny.

A ano, otázka hák začít ještě nebyla zodpovězena. Ono totiž není úplně jednoduché najít funkční model podložený zkušenostmi.
Odpovědět

Zpět na „RPG tvorba a design (aneb Kreslicí prkno)“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Antharon a 4 hosti