Placený DM, služba lidu nebo hrozba pro hobby?

Obecné diskuze nezávislé na herním systému či světě.
Odpovědět
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16468
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Placený DM, služba lidu nebo hrozba pro hobby?

Příspěvek od MarkyParky »

Když čtu všechno o těch terénech a figurkách a přidané hodnotě, pro srovnání s realitou přikládám foto, jak vypadala služba "placený GM", když jsme se během cesty skrz LA přihlásili na takový event a chtěli si vyzkoušet "DnD in it's homeland" a vybrali si "Adventurers League" event co jsme měli kousek.
IMG_20191102_211905.jpg
Hlavně bych vypíchl:
- Figurky byly naprosto random, každý si představujte, že tenhle goblin je tvůj elfí střelec a tamten trpaslík je strašlivá čarodějnice
- Jak ten týpek za zástěnou drží v ruce příručku a čte z ní - tak přesně tak vypadal postup hrou. Kopli jsme do dveří, on nalistoval mapu, podíval se na číslo místnosti, pak přečetl rámeček "přečtěte hráčům", nakreslil místnost na battleplán fixou a odehrál se obsah, v drtivé většině bojový.
- A co fotka nezachytí je, že to byla velká místnost, kde podobných stolů bylo asi šest, u každého byla skupina co hrála něco jiného. A aby se snad náhodou nepřekřikovali, tak tam hrála hlasitá hudba.

Už si přesně nepamatuju, jaký poměr byl přímo cena za hru a co jsme nechali za jídlo (které bylo dražší než srovnatelné jídlo v okolní ch restauracích) a banka si tak hluboko do minulosti nepamatuje, ale mám pocit, že celý večer (asi čtyři hodiny hry + sendvič + 2 piva/osoba) jsme tam za dva lidi nechali něco kolem 140-170 USD? Určitě ne víc než 200.


Na druhou stranu, chtěl jsem se podívat na jejich stránky, jaké mají ceny dnes ... a v tom místě je pizzerie a původní webový link na majitele podniku vede na firmu stejného jména, co se ale místo provozováním DnD herny živí prodejem produktů z konopí :lol:

Je ale otázkou, jestli příčinou krachu byla nízká kvalita podnikání nebo něco jako covid, já jsem tam na podzim 2019.
Za tento příspěvek děkují uživateli MarkyParky:
Jarilo
Uživatelský avatar
Antharon
Příspěvky: 6949
Registrován: 24. 10. 2007, 16:33
Bydliště: Šenkvice

Re: Placený DM, služba lidu nebo hrozba pro hobby?

Příspěvek od Antharon »

Mne to pripada presne ako hrani v dungeon pube. Akurat tam neprevadzkovali gmka
Moaaaar!!!! - [móur] - The provided level of material relevant to my interests is insufficient to meet my personal required needs.
Uživatelský avatar
Corny
Příspěvky: 1751
Registrován: 4. 10. 2021, 11:13

Re: Placený DM, služba lidu nebo hrozba pro hobby?

Příspěvek od Corny »

Marky: No já popravdě moc nevěřím, že tohle je dlouhodobě moc stabilní business, pokud nemáš štěstí na klientelu, lokalitu atd. Když si vezmu, jak často umírají například různé formy pohostinství a rodí se nové, tak mě vůbec nepřekvapuje, že takovéhle podniky dlouho nevydrží a nutně na tom nemusí mít vinu ani kvalita, ani externí vlivy jako covid.
"Nadšený kontrarián."

Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16468
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Placený DM, služba lidu nebo hrozba pro hobby?

Příspěvek od MarkyParky »

Antharon: No, tohle mi přišlo tak napůl.

Ten dojem z praktického provedení byl přesně takový, ale když jsme to domlouvali, tak jsme to řešili s majitelem hospody přes nějaký jejich rezervační systém, nabízel pevné systémy, kdy tenhle "jejich" GM veřejné hry vede, a tak..
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22625
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Placený DM, služba lidu nebo hrozba pro hobby?

Příspěvek od Jerson »

Corny píše: 20. 5. 2022, 07:33Jenže já reaguju na stanovisko, že poctiví gamemasteři budou poznat oproti těm, co to flákají, budou populárnější a flákače časem vytlačí.
Jo takhle ... no, tak na to bych asi taky úplně nesázel. Osobně si myslím, že celá tahle oblast může být na začátku "nestabilní" a pokud se třeba jako první začnou prosazovat pečlivě připravená prostředí s terény a figurkami, a třeba s tím související lineární děj (i když to neberu jako zákonitost, ať se toho někdo nechytne), tak se oblast placených her může vyprofilovat třeba jako wargaming s roleplayingem. Ale pokud někdo dosáhne úspěchu třeba s postavami dělanými na míru dospělým účastníkům při nějakém skutečném teambuildingu, který má za cíl nalézt silné stránky každého hráče skrz jeho postavu, můžou být v budoucnu placená RPG (téměř) synonymem pro silný, téměř divadelní roleplaying. Nebo můžou vzniknout dva či více směrů, které se budou jen málo prolínat, a jejich zastánci budou říkat "my to placené hraní děláme správně."

MarkyParky - řekl bych, že tohle je přesně hra, o které si každý GM a většina hráčů u nás řekne "tak za to bych tedy nedal ani korunu", a v našich podmínkách by bylo třeba nabídnout mnohem víc, aby byli Češi ochotní platit. Na specifické regionální požadavky zákazníků celkem věřím (pokud to není zrovna ve stylu "Češi chtějí jíst odpad a platit za to hodně."
Uživatelský avatar
Antharon
Příspěvky: 6949
Registrován: 24. 10. 2007, 16:33
Bydliště: Šenkvice

Re: Placený DM, služba lidu nebo hrozba pro hobby?

Příspěvek od Antharon »

Inak ked uz o tomto hovoris, neviete niekto ako dopadli tie gurmanske larpy od court of moravia? Matne si pamatam, ze ti za to v tej dobe chceli celkom palku.
Moaaaar!!!! - [móur] - The provided level of material relevant to my interests is insufficient to meet my personal required needs.
Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 10174
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Re: Placený DM, služba lidu nebo hrozba pro hobby?

Příspěvek od ilgir »

Corny píše: 20. 5. 2022, 08:06 Marky: No já popravdě moc nevěřím, že tohle je dlouhodobě moc stabilní business, pokud nemáš štěstí na klientelu, lokalitu atd. Když si vezmu, jak často umírají například různé formy pohostinství a rodí se nové, tak mě vůbec nepřekvapuje, že takovéhle podniky dlouho nevydrží a nutně na tom nemusí mít vinu ani kvalita, ani externí vlivy jako covid.
Ve Skandinávii by to šlo, tam by to celé táhli z dotací :lol:
Uživatelský avatar
Jarilo
Příspěvky: 1101
Registrován: 5. 6. 2009, 00:49
Kontaktovat uživatele:

Re: Placený DM, služba lidu nebo hrozba pro hobby?

Příspěvek od Jarilo »

Marky: Díky za praktický příspěvek do diskuze, tehdy jsi to netušil, ale dělal jsi to i kvůli tomuto vláknu, co ještě neexistovalo :D .

Jerson: To info o cenách je taky praktické, hlavně je důležité vědět i to, jestli jim to takto nějak funguje, evidentně jen zlomku.

ilgir: Hele ale zrovna u takových aktivit - teď myslím spíš mnou dříve popsaný model v rámci DDM/jiné podobné organizace/spolku - kdy by šlo o pokrytí nákladů, provozu a nějakého marginu pro ty Vypravěče a další staff - ty dotace dávají podle mě právě smysl. Jsou prostě aktivity, které by často neměli komerčně šanci na úspěch, zejména třeba v menších městech a kde by navíc ten komerční aspekt mohl mít i vliv na dlouhodobou kvalitu atp., ale chceš je poskytovat, protože smysluplná zábava a vyžití (nejen) pro děti. Chápu, že to téma je komplexnější, takže prosím nechytat za slovo.
Hry hraju a ještě radši dělám - doma i v práci.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22625
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Placený DM, služba lidu nebo hrozba pro hobby?

Příspěvek od Jerson »

Antharon píše: 20. 5. 2022, 09:25 Inak ked uz o tomto hovoris, neviete niekto ako dopadli tie gurmanske larpy od court of moravia? Matne si pamatam, ze ti za to v tej dobe chceli celkom palku.
Nikdy jsem je nehrál, ale mám dojem, že Jezevec si na něčem_jako_larpech už před lety postavil funkční byznis. Nicméně larpy mi přijdou už mimo tohle téma, takže po nich pátrat nebudu.
Uživatelský avatar
Jarilo
Příspěvky: 1101
Registrován: 5. 6. 2009, 00:49
Kontaktovat uživatele:

Re: Placený DM, služba lidu nebo hrozba pro hobby?

Příspěvek od Jarilo »

Tak Court of Moravia (AFAIK) to celé jede hlavně orientované na firmy, rozvoj jejich businessu, kultury, procesů a tak, prostě gamifikace skrze larpy, deskovky, RPG. Je to hodně zajímavý subjekt, pořád fungují, takže jim to asi jede a šlape, ale rád bych to poznal víc.
Hry hraju a ještě radši dělám - doma i v práci.
Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 10174
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Re: Placený DM, služba lidu nebo hrozba pro hobby?

Příspěvek od ilgir »

Jarilo: to nebylo myšleno jako výsměch dotacím. Spíš jsem si vzpomněl na své zážitky ze Švédska a poukázal jsem na to, které státy na to mají.
Uživatelský avatar
Selhan
Moderátor
Příspěvky: 3832
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: Pankrác
Kontaktovat uživatele:

Re: Placený DM, služba lidu nebo hrozba pro hobby?

Příspěvek od Selhan »

Jerson píše: 19. 5. 2022, 15:03
Jersone, já bych se odvážil soudit, že nikdo tady nepovažuje placení za kroužek v DDM za placené gmování, které by něčemu vadilo. Vést kroužek v DM je dle mé představy dobrovolničení, za které sice pravda máš nějakou peněžní kompenzaci, ale za prvé je malá jak na hodinu, tak na měsíc, za druhé krom GMování hlídáš skupinu dětí, což je taky velká práce, a za třetí je to celé sociální instituce dotovaná státem a zásadně regulovaná.

Gig economy je označení modelu, pod kterým operuje například Uber - namísto toho, aby si najmuli řidiče jako zaměstnance, mají celosvětový byznys postavený na tom, že (díky internetu a smartphonům) organizují gigs (prácičky) na pár minut. To má na první pohled výhody - řidiči uberu pracují, kolik chtějí a kdy chtějí, Uber jim slibuje ohromné výdělky, vypadá to jako nízkoprahová obživa. Má to ale problémy, které Sos psal. Pro Uber je to ohromně výhodné, protože je to úplná ochcávka celého systému ochrany zaměstnanců, který dnes máme, ušetříš na veškerých odvodech, celé to zcela odosobníš, celé to naprosto "streamlinuješ".
Toto všechno jsou jen nějaké mé naprosto subjektivní dojmy.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 21006
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Placený DM, služba lidu nebo hrozba pro hobby?

Příspěvek od Markus »

Jaký je rozdíl mezi vykořisťovaným gig workerem Uberu a mnou jako zcela spokojeným OSVČ překladatelem, který přijímám zakázky takové a v takovém množství, jak sám chci, a všechny odvody si platím sám?

Otázka snad není úplně irelevantní, protože potenciálního GM za peníze vnímám spíš jako obdobu mojí situace, ne jako gig workera.
Uživatelský avatar
Corny
Příspěvky: 1751
Registrován: 4. 10. 2021, 11:13

Re: Placený DM, služba lidu nebo hrozba pro hobby?

Příspěvek od Corny »

Tak není v první řadě docela rozdíl v tom, že jsi sám OSVČ, děláš sám na sebe a hlavní objem práce, i zisku a odpovědnosti neseš sám na svou vlastní hlavu, zatímco třeba Uber sice nechává většinu věcí na zaměstnanci, ale pořád to celé zastřešuje a sbírá většinu zisků?

BTW nevím, jestli tohle nepřekračuje už trochu kapacitu fóra a nesměřuje trochu moc do otázek ekonomických.
"Nadšený kontrarián."

Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.
Sosacek
Příspěvky: 25784
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: Placený DM, služba lidu nebo hrozba pro hobby?

Příspěvek od Sosacek »

Predpokladam, ze si delas legraci, ale kdyby to byla vazne minena otazka:

1) jako OSVC si sam delas reklamu a navazujes kontakty se zakazniky - jako gig worker ti zakazniky dohazuje prostrednik, ktereho mas zakazano obchazet

2) jako OSVC si stanovujes cenu - jako gig worker mas prostrednikem dany cennik, ze ktereho si bere nejake poplatky (pokud se uber rozhodne ze zmeni cenu, nic s tim neudelas)

3) jako OSVC ti staci povoleni statu na cinnost, ktere dostane kazdy nebo je jasne dane, co musis splnit abys ho ziskat - jako gig worker ti nejaky netransparentni prostrednik stanovuje jestli pro nej smis nebo nesmis pracovat - a v situaci monopolu nebo oligopolu zcela ovlada tvoji moznost delat tu praci (pokud by vsechny taxiky byly uber, uber rozhoduje kdo smi pracovat jako taxikar)
“And, for an instant, she stared directly into those soft blue eyes and knew, with an instinctive mammalian certainty, that the exceedingly rich were no longer even remotely human.”
― William Gibson, Count Zero
Odpovědět

Zpět na „O hraní obecně“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 6 hostů