Black Magic Cards Matter

O lidech, o vztazích, o politice, o názorech, o opicích a o ufonech.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2339
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: Black Magic Cards Matter

Příspěvek od Log 1=0 »

Což o to, pod některé z těch věcí bych se podepsal taky. Jiné mi přijdou absurdní. Ale problém, který s tím mám, je někde jinde:
Ty její výlevy ničemu z toho, o čem píše, nepomáhají. Jestli tomu škodí by bylo na dlouho, ale určitě nepomáhají.
Takže mi ten manifest přijde až nerelevantní z hlediska probíraného tématu.
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
Uživatelský avatar
ShadoWWW
Příspěvky: 3970
Registrován: 21. 8. 2007, 11:16
Bydliště: Kostka
Kontaktovat uživatele:

Re: Black Magic Cards Matter

Příspěvek od ShadoWWW »

Logu, jaký výlev by podle tebe pomohl tomu, o čem píše?
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2339
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: Black Magic Cards Matter

Příspěvek od Log 1=0 »

Když nechám stranou, že výlevy na sítích nejsou ten úplně ideální způsob aktivismu, tak něco jako:
Všechny operace by měl schvalovat lékař.
nebo
Jestli je sexismus a homofobie tak zlá, že kvůli ní někdo zvažuje trans přeměnu, tak je něco HODNĚ špatně.
by podle mě byly vhodnější. Rozhodně by se alespoň zabývaly popsanými problémy, a ne tím, jestli někdo neříká trans-mužům muži.
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
Uživatelský avatar
Selhan
Moderátor
Příspěvky: 2295
Registrován: 2. 3. 2016, 13:33
Bydliště: Pankrác
Kontaktovat uživatele:

Re: Black Magic Cards Matter

Příspěvek od Selhan »

Corny píše: 29. 12. 2021, 17:43 Jen ze zvědavosti trochu stranou, je tu někdo alespoň trochu znalý tématu kolem "pádu" Adama Koebela?
Co tě k tomu zajímá? Tady je nějaký writeup: https://www.reddit.com/r/HobbyDrama/com ... oebel_the/


K JKR: Je dobré si pro debatu uvědomit, že britský kontext se dost liší od našeho. V UK mají TERFky mnohem výraznější postavení. Není to tak zásadní téma jako řekněme potraty v USA, ale je to výraznější téma než u nás.
Toto všechno jsou jen nějaké mé naprosto subjektivní dojmy.
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 16379
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: Black Magic Cards Matter

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Eleshar_Vermillion píše: 28. 12. 2021, 14:35 Ono je napravení, ale pak taky odčinění, že. Nevím jak u menšin sexuálních, ale u rasových existují třeba v USA pokusy o vyčíslení majetkových dopadů institucionálního rasismu (od otrokářství až po moderní případy, kdy černý majitel prodá stejný dům o stovky tisíc dolarů níže než bílý majitel) a dosahují naprosto strašlivých čísel (tisíce miliard dolarů). Takže jasně, tady a teď je samozřejmě takové jednání nespravedlivé (za předpokladu, že opačné jednání se stále masivně neděje), ale jakmile na to koukneš diachronně, tak zjistíš, že to zdaleka není tak přímočaré.
Wolfus píše: 3. 1. 2022, 13:45Pritom by mozno stacilo investovat zlomok tych penazi na osvetu deti v skolach a kontroverzna "pozitivna" diskriminacia (ktora mi pride podobne rasisticka, pretoze stale vyzdvihuje zovnajsok cloveka nad jeho schopnosti, ako ta negativna) by casom stratila zmysel.
Jako jo, pokud ti jde o to mávnout rukou nad tím, že je to minulost, tvrdit, že se to neděje, a zvolit tu nejlevnější variantu ("investovat" způsobem, že řekneme učitelům, že si mají předělat osnovy - o což se teď mimochodem v USA dost bojuje, že), pak ano. Jsou ale tací, kteří zastávají názor, že by bylo dobré za těch 400 let různých forem poroby, útlaku a diskriminace (které prý dávají nějakých 7, striktněji pak asi 35 tisíc miliard dolarů ve wealth gap) udělat něco trochu víc.
Samozřejmě nejférovější by bylo těm černochům ty prachy rozdělit (tj. v průměru každému jednomu z nich dát 150, resp. 750 tisíc USD), zabránit existujícímu institucionalisovanému rasismu v jakékoliv formě, a pak by asi pro jakoukoliv formu positivní diskriminace nebyl důvod, že:)
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Uživatelský avatar
Wolfus
Příspěvky: 689
Registrován: 14. 8. 2009, 11:45

Re: Black Magic Cards Matter

Příspěvek od Wolfus »

Eleshar_Vermillion píše: 3. 1. 2022, 17:44 Jako jo, pokud ti jde o to mávnout rukou nad tím, že je to minulost, tvrdit, že se to neděje, a zvolit tu nejlevnější variantu ("investovat" způsobem, že řekneme učitelům, že si mají předělat osnovy - o což se teď mimochodem v USA dost bojuje, že), pak ano. Jsou ale tací, kteří zastávají názor, že by bylo dobré za těch 400 let různých forem poroby, útlaku a diskriminace (které prý dávají nějakých 7, striktněji pak asi 35 tisíc miliard dolarů ve wealth gap) udělat něco trochu víc.
Samozřejmě nejférovější by bylo těm černochům ty prachy rozdělit (tj. v průměru každému jednomu z nich dát 150, resp. 750 tisíc USD), zabránit existujícímu institucionalisovanému rasismu v jakékoliv formě, a pak by asi pro jakoukoliv formu positivní diskriminace nebyl důvod, že:)
A co potom ti, ktori trpeli kvoli inkvizicii, feudalom, komunistom, nacistom..? Prislo by ti normalne ziadat od dnesnych Madarov a Rakusanov, aby ti zaplatili za to, ze nas utlacali pocas Rakusko-Uhorska? 🙂 To bol samozrejme priklad, netreba ho brat doslova... Kazdopadne si to tak nejak otocil tak, ako keby som sa snazil temu bagatelizovat (tvarit sa, ze sa nic nedeje???), co sa v ziadnom pripadne nesnazim. Len si myslim, ze dolezitejsie je chyby z minulosti neopakovat a sirit osvetu, ako trestat za ne ludi, ktori s nimi nemaju nic spolocne. Nechcel by som byt v kozi nejakeho 10-rocneho Georga Novaka z Wisconsinu, ktoreho predkovia tam prisli po prvej svetovej za pracou a teraz pocuva, ako sa ma hanbit za otroctvo, pricom jeho predkovia v tej dobe makali na poli na nejakeho grofa 🙂
DrD (II), Pribehy Imperia
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 16379
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: Black Magic Cards Matter

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Wolfus píše: 3. 1. 2022, 20:18A co potom ti, ktori trpeli kvoli inkvizicii, feudalom, komunistom, nacistom..? Prislo by ti normalne ziadat od dnesnych Madarov a Rakusanov, aby ti zaplatili za to, ze nas utlacali pocas Rakusko-Uhorska?
Kdo takhle trpěl systematicky posledních 400 let za to, kým se narodil? Napadají mě Židi, kteří za to dostali vlastní stát.
Kazdopadne si to tak nejak otocil tak, ako keby som sa snazil temu bagatelizovat (tvarit sa, ze sa nic nedeje???), co sa v ziadnom pripadne nesnazim.
Protože přesně to jsi dělal. Přečti si, co jsi vlastně napsal. Na mě z toho přesně dýchá snaha tu hnusnou minulost odsunout a tvářit se, že dnešek s ní nemá už nic společného, abychom mohli "investovat zlomek těch peněz".
Len si myslim, ze dolezitejsie je chyby z minulosti neopakovat a sirit osvetu, ako trestat za ne ludi, ktori s nimi nemaju nic spolocne. Nechcel by som byt v kozi nejakeho 10-rocneho Georga Novaka z Wisconsinu, ktoreho predkovia tam prisli po prvej svetovej za pracou a teraz pocuva, ako sa ma hanbit za otroctvo, pricom jeho predkovia v tej dobe makali na poli na nejakeho grofa 🙂
Trestat? Kdo koho trestá? Zase tu nastupujeme na tu oblíbenou šikmou plochu persekuce, která neexistuje Nikdo po malém Georgi Novakovi nechce, aby se styděl za otrokářství, ale aby si uvědomil, že bohatství a příležitosti, které má, velmi pravděpodobně plynou z toho, že se narodil do bílé rodiny, zatímco jeho kamarád DeShawn Andre je postrádá, protože se narodil do rodiny potomků otroků, jeho praprarodiče umřeli v Tulse, jeho prarodiče chodili do segregovaných škol, jeho rodiče ho učí (krom toho, že se nemá vůbec snažit, protože systém je a priori obácený proti němu...), že když se ztratí, má hledat pomoc u matky s dětmi a rozhodně ne u policie, a který sám skončí v privatisovaném vězeňském systému legalisovaného otroctví* kvůli zákonům, které sice nezmiňují explicitně černochy, ale zcela zjevně na ně cílí.

Smyslem je, že narovnání takovéto situace nezahrnuje jen eliminaci jejích příčin (čemuž je americká společnost dost daleko), ale i pomoc ze stavu, který dlouhodobě (zde asi 400 let) působila (což je asi ta positivní diskriminace), případně dokonce nějakou reparaci (přes co už v USA vlak nejede - a asi to jinak nepůjde, protože by to stálo víc než jejich roční HDP, že).

_______________
*což proti všem očekáváním není nadsázka - americká ústava povoluje otroctví jako trest za zločin
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Uživatelský avatar
Wolfus
Příspěvky: 689
Registrován: 14. 8. 2009, 11:45

Re: Black Magic Cards Matter

Příspěvek od Wolfus »

Eleshar_Vermillion píše: 3. 1. 2022, 23:32 Protože přesně to jsi dělal. Přečti si, co jsi vlastně napsal. Na mě z toho přesně dýchá snaha tu hnusnou minulost odsunout a tvářit se, že dnešek s ní nemá už nic společného, abychom mohli "investovat zlomek těch peněz".
Na teba to dycha a pritom je to uplne inac. Len ma to utvrdilo v tom, ze toto je tema na normalnu konverzaciu (offline - mozno raz na slezine?), da sa tak vyhnut mnohym nedorozumeniam.
DrD (II), Pribehy Imperia
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2339
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: Black Magic Cards Matter

Příspěvek od Log 1=0 »

Reakce na toto.
Jesus píše:Rozdíl je v tom, že v Japonsku chceš asi natočit film s Japonskými herci, v Indii s indickými a většinou tomu přizpůsobíš kulisy, prostředí, vyprávění. Nenaženeš Indy do kulis středoevropského hradu. Takže ten výsledek působí konzistentně, i když je samozřejmě hodně vzdálen "originálu" (původní autorskou vizi to naruší, ale to jsi udělal už tím, že to točíš v Asii, ale jako adaptace to může pořád jít, ostatně elfové mohou mít šikmé oči, proč ne?).
Dovoluji si připomenout, že filmový Pán prstenů se točil na Novém Zélandu. Doslova na druhém konci světa, kde nebyly vůbec žádné hrady, a všichni obsazení herci tam museli doletět. Číňané by to mohli udělat úplně stejně. A pokud by se rozhodli obsadit čínské herce, byla by to úplně stejná úlitba, jako v případě multikulti ameriky. Ano, jsou ůegitimní důvody, proč netočit multikulti nebo čínské adaptace Tolkiena. Ale platí pro oboje.
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
Uživatelský avatar
efram
Příspěvky: 113
Registrován: 20. 2. 2002, 00:00
Bydliště: Xathal a jeho provincie

Re: Black Magic Cards Matter

Příspěvek od efram »

Je stanovena nějaká historická hranice kam až se budou novodobé státy omlouvat? Stanovila to už nějaká aktivistická skupina nebo jiný konsenzus? Tyhle snahy spíš než vyrovnání s minulostí připomínají takový ten "ženský" princip", kdy je muži prohřešek připomenut ve vhodnou chvíli třeba po 20 letech vzájemného soužití. Daleko vhodnější, podle mne, jít dopředu. Výchova, osvěta a ne shazování soch v "kontextu" novodobého chápání minulosti.
Hru si užívej s nadhledem a lehkostí. Kdo řeší titěrnosti, ať stráví zbytek života v zesilovači bolesti.
Exulant před zlovůlí dětí, kteří se stanou správci čehokoliv
gnxbilz glcvpxlz cevxynqrz wr fvevra m q ubinqxb pb fihw cevfghc cbilfhwr an fgly nyr orqn wnx f avz arxqb wrqan fgrwar $-o
Uživatelský avatar
Corny
Příspěvky: 678
Registrován: 4. 10. 2021, 11:13

Re: Black Magic Cards Matter

Příspěvek od Corny »

I mean, pokud mi na náměstí stojí socha nějakého hovada, tak je mi asi jedno, kolik let uplynulo a jestli cítím potřebu se za jeho činy omlouvat, a stejně ji shodím při první možné příležitosti...
"Nadšený kontrarián."
Uživatelský avatar
efram
Příspěvky: 113
Registrován: 20. 2. 2002, 00:00
Bydliště: Xathal a jeho provincie

Re: Black Magic Cards Matter

Příspěvek od efram »

Corny: Jak jsi blahosklonný. Zbytečně to bagatelizuješ. Je rozdíl odstranit třeba sochu maršála Koněva (předpokládám, že jsi vrážel pod podstavec klín a byl jsi aktivní, podle toho co píšeš) a odstranit sochu Theodora Roosevelta u které je vyibrazen černoh a indián, protože představuje jejich porobu. Podle mě první případ je o faktech a druhý je spíš o vlastní projekci a nechápání kontextu. Opravdu je odstranění sochy TR bojem proti rasismu a vyrovnání se s minulostí. Opravdu sochař měl na mysli, že na koni jedoucí Rooosvelt ukazuje svou nadřazenost nad indiány a černochy?
Hru si užívej s nadhledem a lehkostí. Kdo řeší titěrnosti, ať stráví zbytek života v zesilovači bolesti.
Exulant před zlovůlí dětí, kteří se stanou správci čehokoliv
gnxbilz glcvpxlz cevxynqrz wr fvevra m q ubinqxb pb fihw cevfghc cbilfhwr an fgly nyr orqn wnx f avz arxqb wrqan fgrwar $-o
Jezus
Příspěvky: 1346
Registrován: 26. 1. 2018, 10:35
Bydliště: Brno

Re: Black Magic Cards Matter

Příspěvek od Jezus »

Log 1=0 píše: 11. 1. 2022, 21:51 Dovoluji si připomenout, že filmový Pán prstenů se točil na Novém Zélandu. Doslova na druhém konci světa, kde nebyly vůbec žádné hrady, a všichni obsazení herci tam museli doletět. Číňané by to mohli udělat úplně stejně. A pokud by se rozhodli obsadit čínské herce, byla by to úplně stejná úlitba, jako v případě multikulti ameriky. Ano, jsou legitimní důvody, proč netočit multikulti nebo čínské adaptace Tolkiena. Ale platí pro oboje.
To s tím novým Zélandem a tudíž kulisami je fakt :think:

Ovšem je rozdíl v tom, že Američané si tam mohou dovést etnicky vhodné americké herce (a klidně černochy, ale ať jsou pak černí všichni například trpaslíci nebo tak), kdežto Číňané asi dostatek vhodných bílých herců nemají, že? Nicméně v jejich hypotetické verzi bude jeden národ (třeba Hobiti) etnicky homogenní (samí Číňané), žádný multibarevný paskvil, který prostě nedává smysl a esteticky/logicky ruší (teda mě a hádám že další mě podobné, chápu, že někdo to může mít jinak, ale tak trochu nevěřím, že by to to například Evropana - pokud nevyrostl zrovna v Londýně - do očí nemlátilo. Jen si prostě zvykne).
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 16379
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: Black Magic Cards Matter

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Proč by měli být hobiti (separátní biologický druh hominida) být etnicky homogenní? Naopak ve skutečnosti víme, že nejsou. Proč je multibarevnost paskvil?
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 21056
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Black Magic Cards Matter

Příspěvek od Jerson »

Když jsem byl před osmnácti lety v menším skotském městě Dumbarton, tak nám jeden místní pracovník vysvětlil, že tu lze narazit na zakulacené zrzky, jh jsou většinou místní, a pak všechny ostatní, kteří jsou "náplava". A že večer v hospodě se stačí rozhlédnout a člověk hned vidí, kdo je místní a kdo sem přijel za prací. Speciálně u mladých holek to bylo velmi zřetelné.

Hobiti, kteří po staletí žijí po svém odděleně od jiných lidí o dalších ras si představuju přesně takhle, jako typickou zapadlou vesnici nebo kraj v koutě Británie, kde je každý s každým nějak příbuzný v okruhu několika vesnic, a pro jakoukoliv "jinakost" není logický prostor. Úplně stejně, jako ještě před osmdesáti lety fungovaly vesnice téměř po celé Evropě, a jak fungovala Evropa před vynálezem byciklu (který umožnil poznat i jiné lidi než v docházkové vzdálenosti od domova).
To je třeba věc, kterou si nejspíše moderní Američané (a nejen oni) neuvědomují, ale která přitom zajišťuje v jednotlivých oblastech celkem homogenní populaci. Kromě jiné i proto, že v minulosti byli odlišní jedinci šikanováni a tuhle společnost většinou sami opustili, nicméně to je asi detail, který u hobitů možná nebude relevantní (a nebo naopak bude dost silný).

Chápu, že etnicky homogenní společnosti dnes hodně lidí iritují, nicméně jsou historickým faktem a jsou pro ně docela silné logické důvody i v některých fantasy světech. Středozem a speciálně Kraj je jedno z takových míst.

Jinak barva kůže může být podobně určující jako výška. Když by někteří hobiti byli tmaví, proč by někteří z nich nemohli mít metr padesát nebo metr osmdesát? Proč by někteří nemohli být bez chlupů - vždyť různá míra ochlupení je v rámci jednoho etnika může dost zásadně lišit také, ne?
Odpovědět

Zpět na „Realita a pseudorealita“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 0 hostů