84. číslo vydáno!

Diskuze k Drakkaru, internetovému časopisu (nejen) o RPG hrách.

Moderátor: Raven

Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12366
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

84. číslo vydáno!

Příspěvek od Ecthelion »

Právě vychází 84. číslo časopisu Drakkar!

Číslo 84 najdete na stránkách projektu zde!
Inspirační téma čísla: "Rytíř"

Obrázek

Přejeme vám příjemné čtení a za časopis Drakkar krásné prožití vánočních svátků!

Obsah:
- Vývoj rytíře (ilgir)
- Může se sídlo jmenovat… - část 1 (Vitus)
- dobrodružství Les Kostimlatu (Nordoslav)
- povídka Klášterní tajemství (Log 1=0)
- Kouzlo Temného rytíře (Log 1=0)
- Le bureau des renseignements (Beowulf)
- Ravnburgh: Zbraně rytíře (Ecthelion)
- Ravnburgh: Renesanční móda (Ecthelion)
- recenze románu Dům prázdnoty od Argonanta (Fingalen)

Redaktoři i autoři vám budou velice vděční za veškeré komentáře, připomínky a reakce na články.
Pokud si najdete chvíli, abyste jim napsali, budeme vám my i oni velice vděční.
:wink:
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Uživatelský avatar
Log 1=0
Příspěvky: 2695
Registrován: 20. 7. 2017, 14:06

Re: 84. číslo vydáno!

Příspěvek od Log 1=0 »

Tak prolistováno.
Článek s francouzským názvem - Tohle mě skutečně velmi pozitivně překvapilo. Dopis z fikčního světa, který ale skutečně inspiruje a po dočtení jsem měl chuť zjistit, jak to bylo dál, a jako hráč bych byl z nalezení tohoto dopisu ve hře nadšený. Jako vypravěč vidím, že by si to žádalo hodně práce, a popravdě, ty zápletky a možnosti uvedené pod dopisem, mi připadají mnohem méně zajímavé, než k čemu mě potenciálně inspiruje samotný dopis.

Článek o názvech hradů (s dlouhým názvem) - no, muselo to dát práci a i když to není přímo aplikovatelné, tak to tvoří základ pro pojmenování věcí, což se hodí vždy. Jen mi nějak nesedí počty u českých dvouslovných názvů. A zrovna tady uvádí autor podklady pro závěr.

Renesanční móda - trochu encyklopedické, ale zajímavě napsané a problikává tam ta Ravenburgská společnost. Vlastně se mi to opravdu líbí, i když je to spíš pár zajímavostí.

Zbraně - další sbírka historických detailů a zajímavostí, prokládaných fantasy. Skvěle se to četlo, vždycky, když jsem zapomínal, že nečtu čistě historickou záležitost, se tam vyloupli skřeti nebo zlobři.

Svoje články nekomentuju

Les kostimlatu - to je opravdu pěkný hexcrawl, dovedu si představit, že na základě něj skutečně vedu hru, a buďto improvizuju, nebo si něco dodělám. Ale mám ze několik dílčích problémů.
- Není uvedeno kdy se hází na random encounter.
- Máme tu bytost zpoza reality a průchod. O bytosti víme akorát jak se jmenuje a u trhliny kde leží. To je u tak neobvyklých prvků málo, i měřítkem takového "Detaily si doplň sám" dobrodružství.
-Kdo je Jolianara a co má za lubem?
-Jaký je friadlinův plán, jak se hodlá osvobodit, s kým je společený, jakou má vlastně moc?

Dům prázdnoty - je vidět, že recenzent je Argonantův fanoušek, kvality díla jsou Argovou genialitou, nevýhody neporozuměním čtenáře. Jinak je ale recenze povedená, moc nespoiluje, ale dala podle mě jasnou představu o kvalitách i nevýhodách knihy, byť některé trochu zakluklené.

Vývoj rytíře - zajímavý nápad, určitě bych chtěl vidět reakci starých rytířů na úpadek jejich role a částečně i stavu. Jen Norgeot nemá ucelený popis zbroje, takže si ho člověk hůř představí.
You are lords. We are slaves. But slaves of our lords are mightier than lords of your slaves.
***
Chcete nové lidi v RPG? Zabraňte jim potkat Jersona. Nováčci, kteří potkají Jersona, mají vždy mnoho problémů začít hrát. Ti co ho nepotkají, takové problémy nemají.
Uživatelský avatar
Vitus
Příspěvky: 2666
Registrován: 21. 7. 2006, 09:03
Bydliště: Kladno

Re: 84. číslo vydáno!

Příspěvek od Vitus »

Log 1=0 píše: 21. 12. 2021, 01:47 Článek o názvech hradů (s dlouhým názvem) - no, muselo to dát práci a i když to není přímo aplikovatelné, tak to tvoří základ pro pojmenování věcí, což se hodí vždy. Jen mi nějak nesedí počty u českých dvouslovných názvů. A zrovna tady uvádí autor podklady pro závěr.
Ještě potřebuji zpracovat ty tvrze, ale ty dvouslovné názvy (malý spoiler, pokud to tak skutečně vyjde) jsou většinou z těchto skupin:
- odlišení vlastnictví ("něčí něco", tedy například "Dvůr Králové", "Hradec Králové", "Vrchotovy Janovice")
- odlišení staršího a mladšího sídla (tedy název doplnění o "Starý" či "Nový", nejčastěji tuším "Starý Hrad" či "Nové Hrady", píšu z paměti)
- odlišení dvou sídel v rozdílných místech a rozdílných vlastníků původně stejného názvu (například "Skála" a "Hrubá Skála")

Než jsem to tam ale chtěl navrhnout, potřebuji si ještě skutečně projít ty tvrze, zda to sedí i u nich :).
Uživatelský avatar
Fingalen
Příspěvky: 1198
Registrován: 25. 1. 2007, 13:39
Bydliště: Bratislava
Kontaktovat uživatele:

Re: 84. číslo vydáno!

Příspěvek od Fingalen »

Log 1=0 píše: 21. 12. 2021, 01:47 Dům prázdnoty - je vidět, že recenzent je Argonantův fanoušek, kvality díla jsou Argovou genialitou, nevýhody neporozuměním čtenáře. Jinak je ale recenze povedená, moc nespoiluje, ale dala podle mě jasnou představu o kvalitách i nevýhodách knihy, byť některé trochu zakluklené.
Že som veľký fanúšik určite nemá zmysel skrývať. :lol: Že tie nedostatky beriem na svoje plecia je fakt, pretože ich neviem kritizovať objektívne. Remeslná zručnosť, nápad a hlbkové znalosti sú zjavné, len to proste nie je aspekt, ktorý by fungoval na mňa, byť do tej knihy proste nepochybne patrí. Zvlášť keď vidím, že je to aspekt, ktorí iní ľudia vyzdvihujú veľmi vysokolo. Prišlo mi fér na to poukázať pre ľudí s podobnou preferenciou ako mám ja, ale priamo vytknúť mi to neprišlo vhodné.
Veľký recenzent zo mňa zjavne nebude. :lol:
Hrajeme si a víme, že si hrajeme, tedy jsme něčím víc než jen rozumnými bytostmi, neboť hra je nerozumná..

I've joined the resistance.
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12366
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: 84. číslo vydáno!

Příspěvek od Ecthelion »

Fingalen píše: 21. 12. 2021, 09:47Že som veľký fanúšik určite nemá zmysel skrývať. :lol: Že tie nedostatky beriem na svoje plecia je fakt, pretože ich neviem kritizovať objektívne. Remeslná zručnosť, nápad a hlbkové znalosti sú zjavné, len to proste nie je aspekt, ktorý by fungoval na mňa, byť do tej knihy proste nepochybne patrí. Zvlášť keď vidím, že je to aspekt, ktorí iní ľudia vyzdvihujú veľmi vysokolo. Prišlo mi fér na to poukázať pre ľudí s podobnou preferenciou ako mám ja, ale priamo vytknúť mi to neprišlo vhodné.
Veľký recenzent zo mňa zjavne nebude. :lol:
Jen za sebe mi přišlo, že ta recenze je velmi dobrá. Popisuješ body, kde autorovi dáváš benefit of doubt a proč, čímž dáváš čtenáři recenze pochopit svoje hledisko ze kterého hodnotíš a vyvodit si vlastní závěry, pokud nesouhlasí. Za mě naprosto v pořádku a moc děkuju za recenzi, protože jsem zvažoval, jestli si nového Argonanta pořídit, takže se mi přímo hodila. $D
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 10174
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Re: 84. číslo vydáno!

Příspěvek od ilgir »

Moc pěkná recenze, Fine. Stávám se čím dál větším fanouškem středověké historie, takže si tu knížku prostě budu muset pořídit :-)

Vitusi, díky za vyčerpávající analýzu. Ještě by to chtělo přiložit kontingenční tabulku se všemi názvy :lol:
jjelen
Příspěvky: 2512
Registrován: 27. 7. 2010, 16:23

Re: 84. číslo vydáno!

Příspěvek od jjelen »

Le bureau atd. - nádhera, nějakou povídku či román z tohohle prostředí bych si s ohromnou chutí přečetl.
Takové "Assasins Creed done right" :D
Jen drobná hnidopišská poznámka - asi bych Filipa Sličného nenazýval hadem zrovna z Versailles (ale to je drobnost... tedy za předpokladu že to tam není dokonce úmyslně)
Odpovědět

Zpět na „Drakkar“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti