Novinky z žebříčku nejoblíbenějších her a produktů

„Meta“ diskuze o samotném RPG Fóru.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20838
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Novinky z žebříčku nejoblíbenějších her a produktů

Příspěvek od Markus »

Spíš pro zábavu a letmou orientaci než jako nějaký pokus o objektivitu máme v databázi Žebříček nejoblíbenějších her a produktů. V tomhle tématu přináším pravidelné aktualizace, takže můžeme sledovat, jak se popularita mění v čase.

Všimněte si, že žebříček má nahoře různé filtry, jimiž můžete zpřesnit vyhledávání (např. jen na dobrodružství). Žebříček používá vážený průměr (tj. zohledňuje i počet hlasů) a zobrazuje jen věci, které už mají aspoň jedno hodnocení. Pro zobrazení všeho, včetně nehodnocených věcí, se budete chtít podívat do celkové Databáze nebo použít vyhledávání.

:arrow? Technická diskuze k databázi (bug reporty, žádosti o funkce, feedback)
:arrow? Diskuze ke kategorizaci RPG her a produktů (týká se obsahu a textu anotací, řazení do žánrů, atd.)
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20838
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Novinky z žebříčku nejoblíbenějších her a produktů

Příspěvek od Markus »

Aktuální přehled česko-slovenské „meta“ v podobě žebříčku nejoblíbenějších her a dobrodružství z Databáze RPG.

Stačil jeden aktivní měsíc a leccos je jinak. Mezi hrami stoupá DCC (a mě to hřeje u srdíčka) a nová edice Vampire: the Masquerade. Mezi dobrodružstvími ovládly špičku hororové příběhy.

Děkuju všem, co v říjnu přispěli svými komentáři a hodnoceními (bylo jich bezmála 100) a těším se na to, co přinese listopad!

Žebříček RPG her: https://rpgforum.cz/zebricek-hry
Žebříček dobrodružství: https://rpgforum.cz/zebricek-dobrodruzstvi

zebricek hry 2021-11.jpg
zebricek dobrodružství 2021-11.jpg
Uživatelský avatar
Corny
Příspěvky: 1716
Registrován: 4. 10. 2021, 11:13

Re: Novinky z žebříčku nejoblíbenějších her a produktů

Příspěvek od Corny »

Sirien píše: 3. 10. 2021, 16:50 Že AWčko přeskočí DnDčko... ale že Dread? srsly? Jinak teda ještě před ty lokálně protekční Zapovězenky zaslouženě protlačit ty Blades a ta špička pořadí už začne vypadat že i možná dává smysl :)
Já se snažil :(
"Nadšený kontrarián."

Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.
Uživatelský avatar
Antharon
Příspěvky: 6870
Registrován: 24. 10. 2007, 16:33
Bydliště: Šenkvice

Re: Novinky z žebříčku nejoblíbenějších her a produktů

Příspěvek od Antharon »

Ten algoritmus mi nedava uplne zmysel. Nechapem ako funguje.

V top styroch hrach mame tri hry s hodnotenim 4.8, ktore su zoradene podla hlasov potom su tu forbiden lands, ktore maju hodnotenie vyrazne nizsie, ale zasa ocividne sa zohladbilo ze ma 22 hlasov. Ale neviem ako to robi z FF lepsiu hru nez bladesy, ktore sice maju polovicu hlasujucich ale tiez lepsie hodnotenie.
Moaaaar!!!! - [móur] - The provided level of material relevant to my interests is insufficient to meet my personal required needs.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20838
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Novinky z žebříčku nejoblíbenějších her a produktů

Příspěvek od Markus »

Neřadí se to podle počtu hlasů, to je falešná stopa a jenom shoda momentálních okolností.

Funguje to tak, že ke každé hře se tam virtuálně přičte určitý počet (tuším sedm nebo deset) hlasů s průměrným hodnocením. A pak to žebříček seřadí podle tohohle "virtuálního" průměru".

Výsledný efekt je, že to silně znevýhodňuje hry s málo hlasy, protože váha těch "virtuálních" průměrných hlasů je táhne dolů (respektive doprostřed). Anebo se to dá říct naopak: čím víc hlasů nějaká hra má, tím míň je virtuálními hlasy stahována ke středu. Proto je třeba D&D 5e tak vysoko, i když má průměr jenom 3,9.

Přesné počty se dají ladit, ale jsem s tím takhle spokojený, protože to podle mě hledá pěkný kompromis mezi kritickým hodnocením (hvězdičky) a oblíbeností (počet hlasů).
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20838
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Novinky z žebříčku nejoblíbenějších her a produktů

Příspěvek od Markus »

Sirien píše: 3. 10. 2021, 16:50 Že AWčko přeskočí DnDčko... ale že Dread? srsly?
Dread je aktuálně číslo 19 na RPG geeku, což je hodně hodně dobré umístění. Třeba před Fate. :) Ta hra asi prostě bude dobrá.
Corny píše: 1. 11. 2021, 10:54 Já se snažil :(
Pomohl jsi Bladesům, vytáhl jsi Stars Without Number do Top 15... Já myslím, že ses snažil pěkně. :)
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8895
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Re: Novinky z žebříčku nejoblíbenějších her a produktů

Příspěvek od sirien »

Dread je prostě "profláklá kultovka" s jednou weird součástí co táhne pozornost, není to špatná hra, ale ani zázračná a v jejím žánru jsou i lepší, jen je nepotkal takový hype. To se dneska děje kdečemu (viz třeba i Velká medová loupež a Čarodějnice je mrtvá - reálně špatné věci, které se ale dostaly na známý YT channel a následně to šlo napříč YT scénou jako virál).

Jinak co koukám tak ty aktivní jedinci byli asi tři...

Jinak žebříčkem z RPG geek bych se moc neoháněl - teď na něj koukám a diskredituje sám sebe jako od pohledu random WTF.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20838
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Novinky z žebříčku nejoblíbenějších her a produktů

Příspěvek od Markus »

Databáze RPG nám v listopadu trochu usnula. Tohle je přehled toho nejlepšího z žebříčků... ale prakticky nic se za poslední měsíc nezměnilo. Což nic nemění na tom, že i mimo špičku žebříčku můžete najít spoustu zajímavých her a dobrodružství!

Jestli mi takhle při prosinci chcete udělat radost, pojďte se podělit o svá hodnocení her, dobrodružství a jiných produktů, které znáte. 😉

:arrow? Žebříček her
:arrow? Žebříček dobrodružství
:arrow? Žebříček jiných produktů


Obrázek

Obrázek

Obrázek
Přílohy
zebricek produkty 2021-12.png
zebricek dobrodružství 2021-12.png
zebricek hry 2021-12.png
Uživatelský avatar
sirien
Enfant terrible
Příspěvky: 8895
Registrován: 6. 6. 2004, 18:10
Kontaktovat uživatele:

Re: Novinky z žebříčku nejoblíbenějších her a produktů

Příspěvek od sirien »

Jakože vážně má smysl ty produkty sledovat? Top one má 8 hodnocení, to je víc loterie o počet hodnotících než o hodnocení :D

Jinak Fate je nadále na vrcholu, simplified Fate přeskočil DCC... za mě ještě ty Blades před ty ZZ a všechno bude jak má být, žádné drama netřeba $P
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20838
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Novinky z žebříčku nejoblíbenějších her a produktů

Příspěvek od Markus »

Celý žebříček je taková sranda akce. Pokud jsi na RPG scéně kovaný, tak máš o hrách sám přehled. Žebříček je jenom takové rychlé informování pro lidi, co se třeba tolik neorientují. Zajímavější jsou každopádně komentáře, ty jsou myslím cenné i o produktů, které se nemají šanci ucházet o nějaké první příčky. Ale i jeden dva komentáře od lidí, kterým důvěřuješ, ti dají celkem dobrou představu o tom, jestli to stojí za pozornost.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20838
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Novinky z žebříčku nejoblíbenějších her a produktů

Příspěvek od Markus »

Přes zprovozňování a propagování ankety hranosti jsem zapomněl na pravidelný měsíčný přehled...

zebricek hry 2022-01.png

zebricek dobrodružství 2022-01.png

Jakkoli tam mezi jednotlivými měsíci nebývají dramatické skoky, zajímavé je srovnat to se stavem před rokem:


Obrázek
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22578
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Novinky z žebříčku nejoblíbenějších her a produktů

Příspěvek od Jerson »

To opravdu za rok přibylo na předních místech tak málo hlasů?
Nebýt hromadného nahnání fanoušků DH do databáze spojené s neochotou lidí hodnotit hry, které nehráli (ať proto, že hra je mimo jejich preference, nebo proto, že je špatná a nechtějí jí věnovat čas), tak se výše dostane jen DnD a Fate.

Nemohl bys ještě udělat žebříček těch nejvíc hodnocených her? Protože ty můžou být zapadlé okolo středu či ještě hlouběji.

Btw. mně DH ukazuje průměr 3.4, nikoliv 4.1 (a ještě pořád má u 3.4 plné čtyři hvězdičky), DnD 5e má 37 hlasů místo 21, které máš v přehledu... nevzal jsi pro současný stav nějaký starší záznam?
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20838
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Novinky z žebříčku nejoblíbenějších her a produktů

Příspěvek od Markus »

Jo, pardon, ten poslední obrázek je srovnání z Prosinec 2020 > Leden 2021 – jen jsem zkopíroval starý obrázek z doby, kdy jsem tomu ještě nedělal popisky. Jsou tam rok stará čísla. Aktuální stav je na prvním obrázku.

EDIT: „Žebříček“ nejhodnocenějších si z můžeš zobrazit sám. Prostě nahoře klikni na Databáze RPG a seřaď si výpis podle počtu hlasů (třetí sloupec).
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22578
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Novinky z žebříčku nejoblíbenějších her a produktů

Příspěvek od Jerson »

To jsem udělal, ale pak vidím řazení podle počtu hlasů, nikoliv řazení podle hvězdiček u (dejme tomu) dvaceti her s nejvíce hlasy.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20838
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Novinky z žebříčku nejoblíbenějších her a produktů

Příspěvek od Markus »

Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22578
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Novinky z žebříčku nejoblíbenějších her a produktů

Příspěvek od Jerson »

To jsem přesně hledal, díky.

Dal by se ten minimální počet hlasů udělat volitelný uživatelem?
Odpovědět

Zpět na „O RPG Fóru“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 5 hostů