The Mountain Witch

Diskuzní sekce věnovaná konkrétním RPG hrám, příručkám a produktům, jako jsou třeba Dračí Doupě, Fate nebo třeba Dungeons and Dragons.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 14507
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

The Mountain Witch

Příspěvek od Markus » 8. 9. 2007, 13:10

The Mountain Witch
(anotace)
Obrázek

Mountain Witch je další z „alternativních“ RPG. Postavy představují skupinu samurajů, z nichž každý má nějaké temné tajemství. Úkolem každého hráče je společně s ostatními budovat atmosféru důvěry či zrady a v průběhu hry nastiňovat spoluhráčům tajemství své postavy. Pravidla jsou minimalistická, netradiční a otevřeně pracují s tvorbou atmosféry a žánru. Jejich základním prvkem je rozdělování vypravěčských pravomocí. Mountain Witch je ideální pro hráče, kteří se zajímají o alternativní herní styly a rádi by vyzkoušeli kolektivní tvorbu příběhu.

Odkazy:
:arrow? slovenský preklad
:arrow? Rady pre začínajúcich GMov (diskuze)
:arrow? Markusova recenze
:arrow? wallpaper na pozadie plochy vášho počítača

Odkazy na ďalšie zdroje.
:arrow? archivované pozostatky autorovej stránky. Keďže pôvodná doména timfire.com zmizla i s autorom v hlbinách času, nejaký dobrovoľník vyškrabal z archívu pôvodné zdroje.
:arrow? niekoľko zdrojov z pôvodnej stránky (vytiahnuté z archive.org). Niektoré z odkazov stále fungujú.
:arrow? Téma ,,Foolish Samurai" na Forge, kde je niekoľko rád a skúseností z hrania. Tie najväčšie perly sa ocitli aj v slovenskom preklade.
Naposledy upravil(a) Markus dne 23. 10. 2008, 01:20, celkem upraveno 1 x.

Uživatelský avatar
Bifi
Motivátor; Moderátor
Příspěvky: 5970
Registrován: 3. 3. 2005, 12:24
Bydliště: Prešporok 1673

Re: The Mountain Witch

Příspěvek od Bifi » 9. 3. 2021, 16:29

Kleinert už raz takto zmizol z povrchu zemského. Prvá edícia MW bola vydaná kedy - 2006? Viem, že už vtedy boli problémy s komunikáciou, dotlačou príručky aj secret kariet. Keď potom o dva roky neskôr pod Kleinertovou gesciou vyšla zbierka japonských rozprávok od Lafcadio Hearn, bol to tak trochu zázrak. Kleinert bol potom roky nedosiahnuteľný. Vôbec ma toto zlyhanie komunikácie neprekvapuje... až na tie narážky na sektu?!
ASE'73 online kampaň vo svete Denethix - Bifiho hack
Divné Uhorsko: blog o mojom OSR projekte z divného Horného Uhorska 17. storočia a starej škole hrania
// "Modern roleplayers own too many rule books and not enough story books and history books." //

Uživatelský avatar
KDolecek
Příspěvky: 486
Registrován: 2. 11. 2008, 18:38

Re: The Mountain Witch

Příspěvek od KDolecek » 10. 3. 2021, 20:59

Ze zvědavosti hjsem zaplatil 1,21 USD za přístup k Patreonu Christophera Greye, tak si zde může přečíst jeho úvahy nad designem Mountain Witch v PbtA a nahlédnout do alfa verze hry.
Christopher Grey píše: Nov 24, 2020
New Project: Return of the Mountain Witch

I just picked this one up from a dead Kickstarter, The Mountain Witch which was a second edition of an old 2004 game. The creator has been MIA for two years and so since backers never got anything I figured I'd make it and give it away (or pay what you want). I suspected it would work well on the Great American Novel chassis, and as I explored it, I'm sure I'm right.

So I got to work. And since this Patreon is about you seeing under the hood, you are in luck! You get to see how a game can just erupt from nowhere.

Okay, so for starters I looked at the designer's goals and intent and turned those into my design goals.

It has to involve fictionalized samurai, presumably also bushido and the kind of healthy genre tropes that go with it.

It must heavily involve trust and betrayal among the characters

It must culminate in the confrontation of some ubiquitous adversary, the Mountain Witch

After looking at the original game, there's a lot I'm going to shed. For instance, it doesn't actually need to take place at Mount Fuji. It doesn't need to culminate in a battle with the witch in a stronghold. We don't have to deal with combat and harm mechanics. If the game is about the journey of the Ronin and how they trust and/or betray each other, combat should be in the background. Also I don't know about the reliance of astrological signs--that seems really out of place, so I'm going to use the archetypes from Seven Samurai instead.

So I have my design goals. The first thing I need to figure out is the core loop. Since I'm using the GAN chassis that essentially means what are the stats that you modify a 2d6 roll with and how do you adjudicate it.

Instead of settling on three all-encompassing stats, I decided to use the tenets of Bushido as stats. Like in GAN, you are not rolling to see if your attack hit. You are rolling to see if you successfully use the right judgment. Since that makes seven stats, that eliminates the need for moves. We'll just use stats.

Rectitude (義 gi): Uphold and protect what is fair and moral. Roll when you must make the right decision.

Courage (勇 yū): Be fearless in the face of adversity. Roll when you must risk yourself to do what must be done.

Benevolence (仁 jin): Be compassionate to all living creatures. Roll when you must protect or heal someone.

Respect (禮 rei): Work with others and regard their station. Roll when you must help another.

Honesty (誠 makoto): Live well so that others will trust you. Roll when you must be believed.

Honor (名誉 meiyo): Be moral and do not stray from the way. Roll when you must right a wrong.

Loyalty (忠義 chūgi): Never abandon fealty to others. Roll when you must risk yourself for another.

The next thing I needed to figure out was the trust/betrayal dichotomy as that is clearly going to be a key mechanic for this theme.

I settled on a "betrayal track." Every Ronin in your group will have a Betrayal Tracker on your character sheet that starts at "0." Throughout the game certain triggers will cause you to mark betrayal against them. When you have marked three Betrayal points (or whatever the phrasing will be), then you can make a Betrayal Move.

That move allows you to:

Resolve a conflict be betraying the person, effectively forcing them to resolve the conflict.

Duel that character and if your character is satisfied with the outcome, you can clear their Betrayal Track

Hand the character over to the Witch--I don't know what that means yet, but I think it'll be at the time when everyone's fates are resolved

Next I need to figure out what will trigger Betrayal. Firstly, I can build it in conflicts between Ronin. So if you roll a 6 or less on a conflict with another Ronin, they mark a betrayal against you (conversely if you succeed against a Ronin, they can choose to lower their track against you by one.

That's well and good, but how will the game compel Ronin to have conflicts with each other? None of this works if they are friends the entire time and only confront the witch's conflicts.

So I'm going to try "Memories." Each chapter will have a memory for a particular Ronin (so unless you have seven players, this won't happen every chapter). The memory is a prompt the GM gives the player who then narrates what happened with narrative control. That memory is then introduced into the game as a conflict that must be resolved before they can go into the next chapter.

There. Now we have to deal with each other's shit.

I just need to figure out the chapter structure and what happens with the witch in the end.

But it's a good sketch. Not bad! I think it'll be fun!

More to come.
Christopher Grey píše:Dec 1, 2020
New Game: Return of the Mountain Witch
This is alpha version and ready to be tested. Please let me know your thoughts! The document should allow you to add comments, or you can post here.
https://docs.google.com/document/d/12Jc ... pLyZ5HwD_o

Odpovědět

Zpět na „Hry, systémy, světy“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 1 host