IT pro otrlé

O lidech, o vztazích, o politice, o názorech, o opicích a o ufonech.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Uživatelský avatar
Ecthelion
Moderátor
Příspěvky: 12366
Registrován: 13. 7. 2004, 15:19
Bydliště: Brno/Rezno
Kontaktovat uživatele:

Re: IT pro otrlé

Příspěvek od Ecthelion »

Jerson píše: 24. 2. 2021, 13:42 Zeptám se zde - můžete mi doporučit nějaký program pro tvorbu videí pro youtube?
Ne. :wink:
Čas od času (jednou za dva roky) stříhám animovaný trailer pro Příběhy. A každý z nich jsem dělal v jiném softwaru, protože jsem ještě nenašel žádný ideální.
Asi dva trailery jsem dělal dvěma různými free alternativami k tomu Movie makeru. Asi velmi podobné tomu Shotcutu. Které konkrétně to byly jsem úspěšně zapomněl a ani to nezjistím protože jsem ten kompl na kterém jsem je měl už přeinstaloval. Všechny byly v pohodě, ale zároveň celkem padaly, nebo byly jinde nějak otravné. Cíl splnily, ale na další projekt jsem hledal něco jiného.
Software který bych mohl doporučit a ve kterém se mi dělalo nejlépe byl jednoznačně Adobe Premiere. Ale s licencí z práce to bylo nepraktické a ten softwre sám je nehorázně drahý.
Další trailer budu stříhat jednoznačně v Resolve. Nemůžu osobně doporučit, ale z toho co jsem četl je to rozhodně věc, kterou budu testovat příště.
(Problém stažení zkus vyřešit přes jiný prohlížeč.)
"Stay firm and die hard!" Colonel-Comissar Ibraim Gaunt, Tanith First-And-Only
Obrázek
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22624
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: IT pro otrlé

Příspěvek od Jerson »

V jiném prohlížeči to nakonec šlo stáhnout, ale instalace trvala dlouho, tak jsem neměl čas to vyzkoušet.
Nicméně budu muset do obrazu dávat různé fotky a obrázky, protože jinak by to bylo jako sledovat video s mluvící hlavou robota. Až moc se mi dařilo nedělat žádné rušivé pohyby :-D
Uživatelský avatar
Joe
Fórový šašek; Moderátor
Příspěvky: 4714
Registrován: 15. 3. 2004, 11:52
Bydliště: Bratislava

Re: IT pro otrlé

Příspěvek od Joe »

Ja som si zatiaľ stiahol české tutoriály na Resolve a budem na ne čumieť, než budem mať čas na nejaké video. Chcem to hlavne kvôli deckám, už od ich narodenia si hovorím, ako spravím vždy ročný súhrn ich "vývoja" :)
midewiwin píše: 25. 2. 2021, 07:52 Jaká videa upravuješ?
Mezi mobilními aplikacemi vítězí Video Guru - Video maker pro YouTube. Všichni chválí právě intuitivní a jednoduché ovládání.
Skúsil som, ale upravivať video na mobile je pre mňa značne iritujúce :)

Ecthelion píše: 25. 2. 2021, 09:52 Software který bych mohl doporučit a ve kterém se mi dělalo nejlépe byl jednoznačně Adobe Premiere. Ale s licencí z práce to bylo nepraktické a ten softwre sám je nehorázně drahý.
Další trailer budu stříhat jednoznačně v Resolve. Nemůžu osobně doporučit, ale z toho co jsem četl je to rozhodně věc, kterou budu testovat příště.
Kedysi dávno som aj na robil v Premiere, tuším našu svadbu. Fungovalo to dobre, ale teraz, keď poznám Resolve, tak by som sa k Adobe už nevrátil. Som rozmaznaný! $D
Jerson píše: 25. 2. 2021, 10:06 V jiném prohlížeči to nakonec šlo stáhnout, ale instalace trvala dlouho, tak jsem neměl čas to vyzkoušet.
Nicméně budu muset do obrazu dávat různé fotky a obrázky, protože jinak by to bylo jako sledovat video s mluvící hlavou robota. Až moc se mi dařilo nedělat žádné rušivé pohyby :-D
Toto je jediná z vecí, ktoré u západniarov (ergo američanov) beriem - na obrazovke musí byť ŠOU! My máme sklony sa posadiť a prkenne odrozprávať, čo treba. Pritom video musí mať švung, pohyb, prestrihy, hlavne vždy OBRÁZOK TOHO, O ČOM HOVORÍŠ (1x vidieť = 100x počuť) atď. Trochu života do toho mechanického umierania!
|-- RPGforum moderátor-editor
|-- Hrám: ... :roll:
|-- Mám rád: Amber Diceless, FATE, Primetime Adventures, Starport
|-- mail - joeyeti (at) gmail (dot) com
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22624
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: IT pro otrlé

Příspěvek od Jerson »

Nebyl jsem před kamerou poprvé, ale poprvé jsem přímo do kamery mluvil a jsem v tom fakt špatný. Rozdíl proti přednáškám k živému publiku je diametrální. Jediné co mě může uklidnit je to, že Churchill to měl podobně.
A právě obrázky tam chci nastrkat co nejvíc, aby to bylo pro lidi zajímavé.
Uživatelský avatar
Joe
Fórový šašek; Moderátor
Příspěvky: 4714
Registrován: 15. 3. 2004, 11:52
Bydliště: Bratislava

Re: IT pro otrlé

Příspěvek od Joe »

Stačí, že budeš 10 sekúnd na začiatku a 10 sekúnd na konci, inak prestrihy :)
|-- RPGforum moderátor-editor
|-- Hrám: ... :roll:
|-- Mám rád: Amber Diceless, FATE, Primetime Adventures, Starport
|-- mail - joeyeti (at) gmail (dot) com
Uživatelský avatar
Fritzs
Příspěvky: 6298
Registrován: 9. 5. 2005, 21:47
Bydliště: Brno

Re: IT pro otrlé

Příspěvek od Fritzs »

Mám vychozené tlačítko na myši (kliká dvakrát). Dá se to vyřešit nějak softwarově než stihnu koupit novou?
-I don't suffer from insanity. I enjoy every minute of it.

-If violence isn't solving your problems then you aren't using it enough.

-Jestliže je hlad nejlepší kuchař, pak je smrt nejlepší lékař!
Uživatelský avatar
Fritzs
Příspěvky: 6298
Registrován: 9. 5. 2005, 21:47
Bydliště: Brno

Re: IT pro otrlé

Příspěvek od Fritzs »

Mám vychozené tlačítko na myši (kliká dvakrát). Dá se to vyřešit nějak softwarově než stihnu koupit novou?
-I don't suffer from insanity. I enjoy every minute of it.

-If violence isn't solving your problems then you aren't using it enough.

-Jestliže je hlad nejlepší kuchař, pak je smrt nejlepší lékař!
Uživatelský avatar
Joe
Fórový šašek; Moderátor
Příspěvky: 4714
Registrován: 15. 3. 2004, 11:52
Bydliště: Bratislava

Re: IT pro otrlé

Příspěvek od Joe »

:)

Na Žoutúbe sú videá, kde ukazujú, ako upraviť pružinky pod tlačidlami myši naspäť do pôvodnejšej podoby. Teda ak sa ti s tým chce hrať. Lebo pravdepodobne práve tie pružinky sú opotrebované a stlačené.

https://www.youtube.com/watch?v=eDoXMJyimDU
|-- RPGforum moderátor-editor
|-- Hrám: ... :roll:
|-- Mám rád: Amber Diceless, FATE, Primetime Adventures, Starport
|-- mail - joeyeti (at) gmail (dot) com
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9048
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Re: IT pro otrlé

Příspěvek od Faskal »

Mám teoretický dotaz.

Mikroskop blikne zleva a udělá snímek, blikne zprava a udělá snímek. Tohle udělá třikrát pro každý kanál, tisíckrát se posune do hloubky a tohle zopakuje na více různých pozicích. Když má dobrý den, výsledkem je třeba půlterabitový soubor. Jeho součástí jsou snímky a jejich důsledná metadata.

Jeden z prvních kroků processingu je otevřít u každé pozice snímek focený zleva a zprava a pixel po pixelu projít, ve kterém je větší intenzita, a hodnotu vyšší intenzity uložit do nového souboru. Problém je vesměs vyřešený tím, že tohle složení je významně jednodušší a rychlejší než vyfocení, tak jde většinou dělat za běhu, takže se rovnou ukládá až složený snímek. Nicméně to nejde/není záhodno dělat úplně vždy.

Program, co to umí spočítat dodatečně, musí načíst celý soubor, klidně půl terabitový, a pak to zřejmě skládá postupně snímek po snímku. Většinou to nezvládne, protože mu chcípne jak RAM, tak virtuální RAM (swapuje na C, které je malé, takže nestačí a neumí si vybrat, kam si bude ukládat virtuální paměť). Asi by šlo zvětšit disk C, ale to je hardwarové řešení softwarového problému. Je možné ručně rozložit jednotlivé kanály nebo spíše pozice, čímž se vytvoří dostatek souborů, které se už do paměti jednotlivě vlezou.

A ta otázka:
jak je konceptuálně složité napsat/upravit program, co je schopný vzít příliš velký soubor, vytáhnout z něj postupně podle hlavičky relevantní úseky dat, ty rozhodit na více jader CPU/GPU a postupně (a paralelizovaně) provést tuto jednoduchou operaci nad celým objemem dat?

Možná mám malou představivost, ale přijde mi, že to nemůže být tak velký problém.
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17479
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: IT pro otrlé

Příspěvek od York »

Faskal píše: 8. 3. 2021, 10:46 jak je konceptuálně složité napsat/upravit program, co je schopný vzít příliš velký soubor, vytáhnout z něj postupně podle hlavičky relevantní úseky dat
Tohle je relativně otrocká práce, pokud máš dobrou dokumentaci k formátu toho souboru.

Faskal píše: 8. 3. 2021, 10:46ty rozhodit na více jader CPU/GPU a postupně (a paralelizovaně) provést tuto jednoduchou operaci nad celým objemem dat?
Tohle už je trochu vyšší level, naštěstí to ale nemusíš řešit sám - když to místo jednoho programu rozdělíš na spoustu malejch (a ty třeba pustíš s různou hodnotou commandline parametru), operační systém ti zátěž rozloží sám.
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: IT pro otrlé

Příspěvek od OnGe »

Pokud je problém RAM, tak ti paralelizace asi příliš nepomůže. Zpracovávání po menších kouscích pomoct může (a velmi), pokud takové zpracování dává smysl. Obecně by ti mohl dát nějaké odpovědi google pokud budeš hledat "partial image processing".
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32329
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: IT pro otrlé

Příspěvek od Vallun »

Za mne - není efektivnější požádat o přidělení nástroje odpovídajícího Tvé práci? Tzn. nějaký počítač, který zvládne to, co je potřeba?
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9048
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Re: IT pro otrlé

Příspěvek od Faskal »

Dík.
Byl jsem trochu neurčitý, protože si nejsem jistý, jak to přesně program počítá (nepodíval jsem se, kolik jader si bere), ale mám dojem, že poté, co to otevře celé najednou, tak to počítá postupně snímek po snímku. On to teda není velký obrázek, ale mračna relativně malých obrázků nahraných do jednoho velkého souboru.

Počítač je dedikovaný na výpočty.
Ten nejlepší, co máme, má 128 GB paměti a je na složitější věci, tahle je o něco horší.

Jinak, problém je vyřešený tím skládáním za letu, přemýšlel jsem ale nad problémem jako takovým.
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17479
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: IT pro otrlé

Příspěvek od York »

Faskal píše: 8. 3. 2021, 11:11On to teda není velký obrázek, ale mračna relativně malých obrázků nahraných do jednoho velkého souboru.
To ještě nemusí nic znamenat. Z velkýho souboru se dá číst postupně.
Uživatelský avatar
Fritzs
Příspěvky: 6298
Registrován: 9. 5. 2005, 21:47
Bydliště: Brno

Re: IT pro otrlé

Příspěvek od Fritzs »

Používal jsme na podobný, (ale zdaleka ne 0,5 TB) problém AWK. Tady bych za problém označil, že z toho leze jeden soubor o velikosti 0,5 TB a žádal dodavatele mikroskopu o řešení. Třeba ze synchrotronu lezou snímky jako samostatné soubory a program je pak zpracovává postupně (to taky teda nemívá 0,5 TB, ale mohly by mít).
-I don't suffer from insanity. I enjoy every minute of it.

-If violence isn't solving your problems then you aren't using it enough.

-Jestliže je hlad nejlepší kuchař, pak je smrt nejlepší lékař!
Odpovědět

Zpět na „Realita a pseudorealita“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Bing [Bot] a 8 hostů