Hraní podle modulů

Obecné diskuze nezávislé na herním systému či světě.
Odpovědět
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20844
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Hraní podle modulů

Příspěvek od Markus »

Obrázek

Tohle je téma věnované hraní fantasy RPG podle modulů/dobrodružství/jeskyní. V modulech se otevírá fascinující svět nápadů jiných autorů. Dobře psané moduly ve vás vzbuzují touhu si je zahrát, inspirují vás k dalšímu rozvíjení jejich myšlenek, využívání jejich prvků v dalších hrách. Dobré moduly vám dají zážitek, který pak navíc můžete sdílet s ostatními lidmi, kteří je hráli - "A jak jste tuhle příšeru vyřešili vy?" A především: moduly vám dají něco, co můžete s trochou přípravy vzít a hrát a máte garantovanou zábavu, aniž byste museli doma dlouhé hodiny všechno vymýšlet sami. Proto se dělají, proto se tisknou, proto dnes existuje kvetoucí scéna webových modulů s tisíci a tisíci PDF ke koupení a stažení.

Pojďme si o nich povídat. Uvítám vše od vašich obecných zkušeností s dobrodružstvími (Prokletí Karaku? muhehe), přes zážitky, recenze, doporučení a varování. Nebo snad sháníte nějaký modul s konkrétními parametry a chcete doporučit? Nebo máte nějaký obecný názor na hraní s moduly, o které se chcete podělit? Sem s tím.

Odkazy:
:arrow? Všechna dobrodružství v databázi.
:arrow? Diskuze s doporučeními konkrétních skvělých modulů
:arrow? Separátní diskuze k dobrodružstvím pro 5e (je jich hodně, zaslouží si zvláštní diskuzi)
:arrow? Recenze dobrodružství na Markusově blogu
:arrow? A něco podobného ve zvukové podobě jako podcast Dinosaurium obskurních světů
:arrow? Markusův dloooooooooouhý seznam doporučených modulů pro D&D a podobné hry - anglické moduly, výběr na základě recenzí, většinu osobně neznám
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20844
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Hraní podle modulů

Příspěvek od Markus »

Nordoslave, ty ses někde tuším ptal na dobré hexcrawly. Koukni na World of the Lost pro Lamentations. Nečetl jsem, jenom recenzi, ale zní to luxusně.
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16258
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Hraní podle modulů

Příspěvek od MarkyParky »

York píše:Celej modul jsou if>then texty. Máš popis místnosti, v ní je zmíněná napraskaná stěna. If hráči jdou prokoumat napraskanou stěnu, then tohle mohou zjistit a tyhle okolní místnosti může zburcovat, když se ji rozhodnou prokopat.

Tohle není nic novýho pod sluncem, autoři modulů se o to snažili odjakživa. Jen je to potřeba udělat důsledně (což je dost práce).
Tohle je přesně to, co na modulech nesnáším.

Tuny balastu ohledně toho, jak se má co chovat, když se hráči náhodou trefí do autorského záměru a při prvním průchodu, když jsou ještě NPC na autorem daných místech.

Většinou naprostý nezájem a tyhle pasáže přeskakuju, protože:
* hráči často zvolí řešení, který autor nepředvídal, takže se tenhle text neuplatní
* a hrdinové často přichází na místo jinou cestou, než autor čekal, takže naskriptovaná NPC už jsou dávno nějak posunutá nebo ovlivněná a i když náhodou hráči autorské řešení trefí, tak text dávno nedává smysl.

V modulu se chci dozvědět, že je tam napraskaná stěna a to mi stačí.

Informace o tom, koho zburcuje, když se do ní pustí krumpáčem, je naprosto nezajímavá, protože hráči ji nejspíš zkusí rozebrat potichu, vyhodit do povětří dynamitem, rozleptat kyselinou nebo si to krumpáčování překryjí seslanou neslyšitelností.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17400
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Hraní podle modulů

Příspěvek od York »

Autorskej záměr je, dát PJovi informace, který potřebuje k vedení hry. Interpretace těch informací je na něm.
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16258
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Hraní podle modulů

Příspěvek od MarkyParky »

Informaci, kterou při hře nemám šanci použít, pokud se hráči netrefi do autorského řešení, nepotřebuji k vedení hry.

Leda bych je chtěl nabagrovat do autorského řešení.

Ale o tom se snad nebavíme. Nebo jo?
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17400
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Hraní podle modulů

Příspěvek od York »

MarkyParky píše: 10. 9. 2020, 23:56Informaci, kterou při hře nemám šanci použít
A proč bys neměl? Informace je, že ve vedlejší místnosti je troll, kterej se přijde podívat, pokud něco zaslechne. To něco může bejt kutání do stěny, hlasitá hádka, alchymistův nepovedenej experiment nebo milión dalších věcí, který hráče napadnou.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17400
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Hraní podle modulů

Příspěvek od York »

Když tak nad tím přemýšlím, informace o potvorách, který reagujou na hlasitý zvuky v sousedních místnostech, by asi bylo lepší zapsat do mapy - třeba jako vykřičníky v kolečku. Pak by to fungovalo obecně - postavy dělaj něco hlučnýho, tak mrknu na mapu a vidím, odkud může něco přijít.

PS: Pokud se chcete bavit o tom, jak designovat moduly, aby podle nich šlo co nejlíp vést hru s minimem čtení předem, tak jsem všema deseti pro. Vzájemně se ujišťovat o tom, že to nejde, ale určitě zvládnete i beze mě.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22580
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Hraní podle modulů

Příspěvek od Jerson »

Yorku, všichni tu po tobě chceme ukázat nějaký modul, který funguje tebou popsaným způsobem, protože naše zkušenosti jsou jiné. Tak nám ho ukaž a hned se máme o čem bavit.

Protože tu všichni tvrdíme, že to jde udělat jen u velmi krátkých a málo komplexních dungeonů, do kterých se dá vejít jen omezeným množstvím vchodů a ve kterých se dá pohybovat jen omezeným množstvím průchodů a pouze do přilehlých místností.

Vůbec si nedovedu představit, že bych se takovým způsobem pokusil sepsat Lincoln, nebo ho dokonce hrát, když je to město dva kilometry napříč a postavy se v něm na patnáct míst můžou dost autem mnoha způsoby, na různá NPC můžou narazit na více místech a zvěsti se mezi nimi různě šíří.

Kromě toho nějakým způsobem předpokládáš, že všechny obecné informace budou sepsané na začátku, takže si je GM bude číst před samotným vstupem postav do jeskyně, ale až poté, kdy se začalo hrát, a že jednotlivé lokace (i když ty uvažuješ vyloženě o místnostech) budou popsány jen velmi stručně, protože v nich nic složitého nebude. V opačném případě by totiž hráči po slovech "takže kam nejdřív, na hřbitov, do nemocnice nebo do lomu? - Do lomu" museli čekat, až si GM přečte, co všechno v lomu je. A pokud to při hře děláš tak, že ti hráči oznámí, kam chtějí jít dál, ale ještě řeší nějaké nepříliš důležité věci, takže si můžeš přečíst, co je na daném místě čeká, tak já takový luxus při hře rozhodně nemám.

Proto by (nejen) mě velmi zajímalo, jakým způsobem máš informace v modulu popsané, když říkáš, že to jde.
Uživatelský avatar
Quentin
Noob of The Round Table
Příspěvky: 9334
Registrován: 31. 7. 2007, 14:31
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Hraní podle modulů

Příspěvek od Quentin »

Namísto modulu, který nemusíš číst, bych aspiroval na modul, který musíš číst jen jednou, nijak needitovat a svižně vést rovnou z knihy.
http://2k6goblinu.blogspot.cz/
“Questions are gameplay”-Chris McDowall, The ICI Doctrine, 2018
Player Agency (n.): “the feeling of empowerment that comes from being able to take actions in the [virtual] world whose effects relate to the player’s intention” -Mateas, 2001
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16258
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Hraní podle modulů

Příspěvek od MarkyParky »

Quentin: +1
York:
1) Informace, že ve vedlejší místnosti je troll není informace typu if>then.

2) Informace, že je ve vedlejší místnosti troll je hezká, ale nijak nepomůže, pokud alcháč odpálí bombu nebo postava sešle hromovou vlnu, která je slyšet přes tři místnosti. Nebo pokud zapálí oheň a jeho dým (či vůně pečeného masa) se začne plazit podzemím. Nebo pokud už je ten troll mrtvý či odlákaný do jiné místnosti a místo něj tam teď hoduje hejno kopromlasků.


Přístup, že autor modulu vymyslí, které interakce pro PJ přípraví, je špatně, protože stejně nedokáže připravit všechny a zhoršuje tím čitelnost modulu pro PJ, kterému hráči zahráli něco nečekaného.

Protože ten se musí brodit hromadou balastu, kterou hrát nebude.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20844
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Hraní podle modulů

Příspěvek od Markus »

+1

Já kvituju ambici psát moduly tak, aby se daly číst (a promyslet) jenom jednou, nikoli aby se nemusely vůbec číst (a promýšlet).

Akorát v reakci na Markyho poznámky o zbytečném textu jsem si vzpomněl na to, jak jsme spolu nesouhlasili u jeho dobrodružství, kam já jsem chtěl napsat nějaké konkrétnější popisy nebo nabídnout konkrétnější situace a on to odmítl udělat s tím, že stejně neví, kdy, odkud a za jakých okolností postavy přijdou.

Já si cením i toho, když se autor zamyslí nad nejpravděpodobnější variantou a minimálně tu mi v textu nadhodí (if>then), i za cenu toho, že ji nakonec nemusím využít. Je to pro mě úlitba použitelnosti, protože pokud je to skutečně situace, která s velkou pravděpodobností nastane u většiny skupin, co to budou hrát, je fajn mi s jejím vedením pomoct. To může být třeba rozpis hlídek na rozpadlé tvrzi s vysvětlením toho, co se stane, když postavy spustí poplach (hlídka bije na zvon, dva běží pro pomoc do věže, spouští se všechny padací mříže, atd...). Protože pokud předpokládáme, že tohle se fakt s velkou pravděpodobností stane, pomůže mi, když to nebudu muset všechno vymýšlet sám.
Uživatelský avatar
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Příspěvky: 20844
Registrován: 19. 8. 2001, 00:00
Bydliště: Mnohovesmír! Brno!
Kontaktovat uživatele:

Re: Hraní podle modulů

Příspěvek od Markus »

Jedno dobrodružství, které určitě splňuje podmínku "jednou přečíst a můžeš hrát" jsem zrovna přeložil. Kvůli viditelnosti překladu tomu zakládám separátní téma: Zimoviště opeřené prasnice.
Uživatelský avatar
Bajo
Malý princ; Moderátor
Příspěvky: 7757
Registrován: 23. 10. 2005, 01:38
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Hraní podle modulů

Příspěvek od Bajo »

No a co když bude design dungeonu udělaný tak, že tam bude minimum "živých" obyvatel a ti co tam budou, tak se nebudou pohybovat a reagovat na hluky a okolí (bude to odvozené z logiky fikce). Každá mistnost bude "individální, extrémně interaktivní vesmír" i když na příč dungeonem bude nějaký příběh, záhada, či quest nebo i pointa, kterou půjde poskládat z indiící rozesetých po dungeonu. Zároveň tam bude třeba 1-2 stránkový úvod, který pokryje důležité motivy a celkový big picture a design záměr (který shrne to podstatné, co byste si pamatovali po prvním přečtení). Něco ve stylu Tower of Stargazeer nebo Death frost Doom ale trochu s promyšlenějším designem v tomto směru. Ty jsou podle mě tomuto konceptu dost blízko.

Přemýšlím nahlas, protože je pro mě z designerského hlediska provokující statement, že něco určitě nejde nadesignovat.
Uživatelský avatar
boubaque
bubák; Moderátor
Příspěvky: 6642
Registrován: 2. 10. 2006, 19:49
Bydliště: Brno/Ostrava
Kontaktovat uživatele:

Re: Hraní podle modulů

Příspěvek od boubaque »

Bajo, ale v téhle diskusi nejde o design obsahu modulu, ale o design prezentace modulu. Takže ano, když téhle podobě prezentace podřídíš design obsahu, tak to půjde. Půjde tak ale prezentovat třeba Barrowmaze? To je myslím ta otázka, o které se ostatní baví.
Když se kácí les, lítají kopí — sv. Vojtěch
Bezejmenný hrdina (vlastnoruční komiks)
Hraju/vedu: D&D 5e, Svitky hrdinů, Příběhy Impéria
Další oblíbené hry: Primetime Adventures, Mountain Witch, Wushu
Vlastnoruční heartbreaker: Fossa (Fate to Old School System Adjustment)
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17400
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Hraní podle modulů

Příspěvek od York »

Bajo: Viz Bubák. Pointa není podřídit tomu obsah, ale formu.


Jerson: Hodně jsem váhal, jestli ti na podobný dotazy vůbec budu ještě někdy odpovídat. Jsi inteligentní člověk a průběžně čteš RPG fórum, takže máš představu o tom, co dělám. Oba moje dungeony i dopracování Trossu visej na githubu a opakovaně jsem na ně dával odkazy.

Modul napsanej tak, abych ho nemusel předem číst, bych si taky rád zahrál. Z principu to nemůže bejt můj vlastní, ani mnou do týhle podoby upravenej, protože v obou případech jsem ho samozřejmě předem četl. Když ale pak podle něj hraju, tak dávám pozor, kdy si vystačím s lokálním textem a kdy potřebuju informace, který tam nejsou (a následně se snažím tahle místa odstranit).

Daří se mi to překvapivě dobře, s lokálním textem si nevystačím jen zhruba jednou za někok sezení - naposled jsem takhle dohledával, kam chodí alchymista v Čarodějný věži na záchod (a doteď to nevím, protože tam fakt žádnej není ;-)). Ale to je zrovna jedna z věcí, kterou bych asi dohledával i po přechozím důkladnym pročtení (respektive ne asi, ale určitě - však jsem to několikrát předem důkladně přečetl a z větší části přepsal, ale záchody jsem přitom fakt nehledal).
Uživatelský avatar
Vitus
Příspěvky: 2659
Registrován: 21. 7. 2006, 09:03
Bydliště: Kladno

Re: Hraní podle modulů

Příspěvek od Vitus »

Tohle je velmi zajímavá debata, osobně se neumím představit hrát modul, aniž bych si ho přečetl předem, na druhou stranu si neumím představit, že by mělo smysl číst předem například modul o 300 stránkách, ze kterého se za první sezení odehraje dejme tomu prvních 50 a posledních 50 se bude hrát až za bezmála dva měsíce, protože se družinka schází jedno za týden :)).

Takže mne napadá otázka trochu zpět na začátek diskuse - a jak jsme si vlastně definovali modul ? Ptám se, protože podle běžné produkce se do pojmu modul (scénář, dobrodružství) opravdu vejdou jak ty klasické moduly o 36 stránkách určené na jedno sezení, tak v podstatě mega-moduly či modulové kampaně o 300 stránkách.

Pokud se na to pak podívám trochu z toho pohledu, pak (teoreticky, nezkoušel jsem to):
- u modulů, určených na jedno sezení (za mne) stále platí, že (navzdory tomu jak dobře nebo špatně jsou napsané) by si ji měl GM/DM/PJ... přečíst aspoň jednou celé (no, možná kromě statistik jednotlivých potvor a postav, pokud je to uspořádáno nějak přehledně a systémově podle hry, kterou se chystá hrát :)).
- u modulů, určených na více sezení, kde lze zápletku rozdělit na jednotlivé (logické) úseky, které se mohou odehrávat postupně, tam si dokážu představit, že pokud je dobře napsaný úvod/souhrn celé zápletky, pak může mít GM/DM/PJ... načten (kromě toho úvodu/souhrnu) vždy jen jeden celek dopředu.
Odpovědět

Zpět na „O hraní obecně“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Markus a 2 hosti