Hraní podle modulů

Obecné diskuze nezávislé na herním systému či světě. Metody hraní, tvorba příběhů a postav, ale třeba i náhodné nápady pro fantasy a všelijaká jiná obecná témata.
Odpovědět
Markus
Vrchní krutovládce; Administrátor
Kontaktovat uživatele:

Hraní podle modulů

Příspěvek od Markus » 12. 11. 2015, 09:34

Obrázek

Tohle je téma věnované hraní fantasy RPG podle modulů/dobrodružství/jeskyní. V modulech se otevírá fascinující svět nápadů jiných autorů. Dobře psané moduly ve vás vzbuzují touhu si je zahrát, inspirují vás k dalšímu rozvíjení jejich myšlenek, využívání jejich prvků v dalších hrách. Dobré moduly vám dají zážitek, který pak navíc můžete sdílet s ostatními lidmi, kteří je hráli - "A jak jste tuhle příšeru vyřešili vy?" A především: moduly vám dají něco, co můžete s trochou přípravy vzít a hrát a máte garantovanou zábavu, aniž byste museli doma dlouhé hodiny všechno vymýšlet sami. Proto se dělají, proto se tisknou, proto dnes existuje kvetoucí scéna webových modulů s tisíci a tisíci PDF ke koupení a stažení.

Pojďme si o nich povídat. Uvítám vše od vašich obecných zkušeností s dobrodružstvími (Prokletí Karaku? muhehe), přes zážitky, recenze, doporučení a varování. Nebo snad sháníte nějaký modul s konkrétními parametry a chcete doporučit? Nebo máte nějaký obecný názor na hraní s moduly, o které se chcete podělit? Sem s tím.

Odkazy:
:arrow? Všechna dobrodružství v databázi.
:arrow? Separátní diskuze k dobrodružstvím pro 5e (je jich hodně, zaslouží si zvláštní diskuzi)
:arrow? Recenze dobrodružství na Markusově blogu
:arrow? A něco podobného ve zvukové podobě jako podcast Dinosaurium obskurních světů
:arrow? Markusův dloooooooooouhý seznam doporučených modulů - anglické moduly, výběr na základě recenzí, většinu osobně neznám

Markus
Kontaktovat uživatele:

Re: Hraní podle modulů

Příspěvek od Markus » 20. 7. 2020, 20:31

Jerson
Inženýr z Ocelového města
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jerson » 21. 7. 2020, 12:54

Takže, recenze nabídky pro velvyvslance.

Zápletka je nesmyslná. Město, v něm se "nedávno" vzbouřili otroci, kteří zajali dva senátory, což znamená, že místa v senátu "delší dobu" zejí prázdnotou. Otroci se usadili pod horami, začali plenit okolí, a když to došlo tak daleko, že začali plenit i statky, které živily samotné město. Kvůli tomu zasedl senát včetně královského velvyslance, který zvolil generála, který má vést 8000 mužů proti barbarům - kolik že to uprchlo otroků? A tuhle armádu je třeba živit (čím, když statky zajišťující potraviny pro město byly zasaženy řáděním barbarů? Předpokládám že si odnesli i nějaké ty zásoby obilí, nebo pobili farmáře), a jídlo armádě dodá rodina, která v aukci obálkovou metodou nabídne nejnižší cenu (v době, kdy jsou zásoby jídla ohroženy). Obálky ale ještě nejsou dodané - tři lidé ve městě je po tři dny budou mít někde u sebe, a teprve pak je vhodí do schránky. Tedy, až na to, že družina má za úkol všechny tři nabídky získat. Všechny jsou ještě nezapečetěné. Drobným detailem je, že ve městě probíhají oslavy na počet královského velvyslance (to je ten, který měl rozhodovat v senátu o vyslání trestné výpravy, tedy ... asi).

První nabídka je v u hobita v truhle, kterou si sám nedokáže otevřít (protože na to nemá dostatečnou sílu). Musí se ale zjistit, kdo to je, protože jeho identitu nikdo nezná - dokonce ani rodina, která mu zadala jeho vypracování. Druhá nabídka je u kapitána stráží, který ji nosí pořád u sebe, přičemž je vypsané, kde všude ho není možné přepadnout - ale občas taky chodí do lázní, kde všechny své věci ukládá do skříňky. A třetí je u jednoho ze zástupců velekněze. Velekněz má tři zástupce - asi pro případ, že by jednoho či dva ztratil nebo založil. První dvě nabídky se snad dají získat i tajně, třetí jen vydíráním nebo vraždou. A není moc jasné, kdo ji v jednom či druhém případě hodí do schránky.
Na tohle všechno má družina jen tři dny, přičemž se doporučuje, aby své cíle nějaký čas sledovali. Úkoly jsou jim zadávány postupně - samozřejmě, že mocná rodina ovládající čtvrt města, si na takovou práci najme náhodné dobrodruhy, kteří právě přijeli.

A na konci je třeba vloupat se do pokladnice a čtvrtou nabídku vyměnit, protože je moc vysoká. Nejspíše se očekává, že nikdo ze zúčastněných nepojme žádné podezření o manipulaci a celou soutěž spravedlivě vyhodnotí.

Ve třetí fázi dobrodružství je třeba zdůrazňovat tři cnosti - odvaha, víra a čest, a všechny tři cnosti budou posuzovány na konci dobrodružství, pochopitelně dle úvahy PJ. O tom jak moc čestné může být vydírání, vraždění a podvádění (které je neoddělitelnou součástí celého úkolu) si udělejte obrázek sami.

Popis samotného dobrodružství je tragický. Informace potřebné pro hru jsou rozeseté v textu plném vaty. Odstavce nazvané "shrnutí" neshrnují vůbec nic. Děj je jakoby volný, ale počítá s tím, že postavy budou vyvíjen iniciativu pouze v mezích úkolu, tedy že se třeba nebudou ptát, proč by to měli dělat. Vedle hlavního úkolu jsou k dispozici i úkoly vedlejší, a dvě hádanky - jedna primitivní, ke druhé musí PJ dávat nápovědy dopředu, ale přečte si to až na konci celého dobrodružství. S použitím teleportačních kouzel se nepočítá (zejména ve finální části, kdy je třeba do Senátu proniknout podzemím s pastmi.)

Celkově - strašné. Má jít o turnajové dobrodružství, ve kterém se nějak hodnotily nápady družin, ale to neberu jako omluvu. Na hraní to rozhodně nemůžu doporučit.

Bajo
Malý princ; Moderátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Bajo » 21. 7. 2020, 14:25

Takze to dobrodruzsvti nejde resit jinak, nez tim vyjednavanim o obalkach?

Markus
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus » 21. 7. 2020, 14:37

Hodnotíš koukám hlavně uvěřitelnost zápletky, ale v tomhle ohledu jsem asi nenáročnější a z toho, co píšeš, mi nic kdovíjak nevadí. Samozřejmě jsem to nečetl, takže je možné, že při podrobnějším zkoumání vyplyne nějaké nelogické chování. Ale takhle mi to přijde OK: prostě po městě chodí tři dopisy, postavy je potřebují. Je to quest, na který jsou najaté - tak neřeším, proč to dělají, je to prostě zakázka pro někoho ochotného dělat špinavou práci.

Strukturu „tři dopisy a čtvrtá vloupačka" z hlediska turnaje chápu.

Takže kdybych to měl hodnotit já, rozhodující by pro mě byla:

- Nelinearita a pestrost toho, jak se každý dopis dá získat. Prostě jestli to je „uhodni, na co PJ myslí,“ nebo jestli je to skutečně otevřené a je na hráčích, jaký zvolí přístup. To by mohla být zábava.

- Formát dobrodružství a to, kolik mi dává materiálů, aby mi s tímhle pomohl.

Číst to celé nemám čas a motivaci, ale zběžně jsem proletěl jeden z těch questů - okradení kapitána hlídky. Strukturálně mi to přijde v pohodě, má nějakou denní rutinu a ty si vyber, kdy se ho pokusíš okrást. Horší je to z hlediska dodání materiálů - toho textu je strašně moc, ale je to fakt vata a hratelného obsahu je tam málo. Je tam třeba celý odstavec o tom, jak kapitán tráví oběd na tržišti, jehož informační hodnota je prostě jen „kapitán tráví oběd na tržišti“ a nijak ti to nepomůže připravit scénu okrádání na tržišti. Anebo je tam informace „kapitána z dálky hlídá zloděj na 3. úrovni, vždy v 6 hodin ráno a večer se střídá s kolegou“, ale je to samozřejmě rozkecané na odstavec textu.

Takže to působí jako otevřená struktura, kterou ti to ale moc nepomůže hrát, takže ve výsledku je to všechno i PJově improvizaci.

To je jen dojem z jednoho z těch čtyř dílčích dobrodružství. Jak jsou na tom ostatní?

---

Perlička: Nad uvěřitelnost zápletky přimhouřím oči, ale jedna věc, kterou mi hlava nebere, je zrovna okradení kapitána, který nosí dopis skrytý v kapse pod hrudním plátem! Pak je tam obtížnost vybrání kapes (19) s bonusem +5 za to, když zloděj ví, že má dopis pod hrudním plátem. Ale fakt si nedokážu představit, jak mu ho z toho plátu bude na tržišti nenápadně tahat. Nebo jak je vůbec možné toho kapitána okrást bez znalosti toho, že to má zrovna na prsou.

Jerson
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jerson » 21. 7. 2020, 14:44

Co vyjednávání - u zástupce velekněze je napsáno, že nepovolí ani při mučení, takže buď vyslechnout mrtvolu, nebo vydírat přes nemocnou sestru. Ti dva další se dají okrást. Na možnost,že by se k těm nabídkám dalo dostat jinak, nebo třeba možnost přidat k jiné rodině místo tady těch podrazáků, není v tom modulu ani čárka.

Markusi, uvěřitelnost je u mě na prvním místě - když zápletka dává smysl, dá se s tím pracovat, nějak. Ale když máš stručně a přehledně shrnuté informace, které v hráčích snadno vyvolají pocit WTF, tak se zasekneš o to rychleji.

A ty musíš řešit, proč to dělají, protože po tobě modul na konci chce zhodnotit přístup hráčů, aby nastavil náročnost setkání a případného boje s drakem. Postavy musí udělat špinavou práci, ale přitom mají dodržovat "čest". Prostě pitomost.

Možností na získání dopisu je několik a obvykle jsou vyjmenované v jedné větě, často je zmiňován "roleplaying" jako způsob řešení (bez dalších detailů).

Markus
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus » 22. 7. 2020, 00:57

Vytvořil jsem anotaci a přidal minirecenzi tohohle neznámého drahokamu.
Magician's House, The

Obrázek

Město Blackrock má potíž! Jediný, kdo ho z něj může vysekat, je mág Mordank Nevyzpytatelný, ovšem ten už několik měsíců nebyl spatřen na žádném bále, dýchánku ani jinde ve společnosti. Je potřeba najmout hrdiny, kteří se vydají na neohroženou výpravu... do Mordankova domu. Jenomže mágův dům není žádná všední budova. V jeho očarovaných stěnách naleznou dobrodruzi dveře vedoucí do prazvláštních krajů: elfích zahrad, opuštěných měst za zrcadlem, nekonečných knihoven nebo křišťálových dómů na Měsíci. Ohrožovat a oblažovat je budou všelijací tvorové od skřítků, přes obry až po mimozemské entity a magické sochy.

Dobrodružství Magician's House je zasazené do viktoriánského fantasy světa. Hráči se vydávají prozkoumat dům gentlemana, který provádí čáry s elfy. Dům ovšem hostí spoustu kouzelných bytostí a obsahuje dveře do jiných světů. Dobrodružství je pestré, místy zběsilé a prý se dá - byť je to nepravděpodobné - splnit bez prolití jediné kapky krve. Obsahuje i řadu doplňků, jako jsou nová kouzla nebo patroni pro postavy kouzelníků.

Původně vyšlo pro Lark Fantasy (autorův vlastní systém a Dungeon Crawl Classics, později přibyly konverze do Dungeons and Dragons 5e a Lamentations of the Flame Princess.
Hlavně abych vás na to upozornil a ponoukl vás si to zahrát. Někdo by to měl odehrát v Příbězích Impéria!

Má to dokonce první, bezobrázkovou verzi zdarma (pro DCC).

Markus
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus » 29. 7. 2020, 12:39

Dračí hlídka má nové dobrodružství.
Obrázek

021. Censijská vražda
Volné dobrodružství

Malebná vesnička Censie je na nohou! Někdo zavraždil oblíbeného hostinského z Ožralé husy - Gerreta. Okolnosti vyšetřování vás zavedou do pěkně nepříjemné šlamastyky.
Tak co, Jersone? :wink:

Aegnor

Příspěvek od Aegnor » 29. 7. 2020, 13:02

Pokud je to to samé, tak jsme Censijskou vraždu probírali Na kostce.

Jerson
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jerson » 29. 7. 2020, 13:10

Jsem zmaten. Tohle dobrodružství jsem hodnotil na Kostce před třemi lety, ale to šlo o přeložený modul. A tady je podepsaný nějaký Matouš Kovářovic jako autor, i když jde zjevně o tu samou zápletku.

Ale už když si přečtu kapitolu Příběh v kostce, na kontrolním panelu v hlavě mi svítí samá rudá světla a řve výstraha "Railroad! Railroad!", takže to budu číst předpojatý s mentálním nastavením na jednu hvězdu. Rád bych jinak, ale to se nedá, fakt. Ještě se zajdu poptat na Discord DH, co mi k tomu řeknou.

Markus
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus » 29. 7. 2020, 13:15

Aha, tak zjisti, jestli to je původní tvorba, nebo nepřiznaný překlad.

Jerson
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Jerson » 29. 7. 2020, 13:45

Tak už je to jasné, je to ten samý člověk, který ho dal před třemi lety na D20, a tohle je upravené dobrodružství. A bohužel pořád stejně špatné, zápletka prostě nedává smysl.

Vaarsuvis

Příspěvek od Vaarsuvis » 4. 8. 2020, 12:47

Markus: Tak jsem si opět prošel svojí sbírkou Dračích dechů :), a mému zraku uniklo jedno celkem pěkné dobrodružství. Hon na vlka (4/2003) je ku podivu pěkný sandbox o rozsahu třech vesnic, tvrze, lázní :) a pěti dungeonů (z nichž některé jsou celkem rozsáhlé). Hráči mají na výběr ze dvou frakcí (baron a rebelové) a napříč dobrodružstvím je velké množství NPC se vztahy a agendami. Dokonce je tam pár sidequestů nesouvisejících s hlavním konfliktem. Autor, ačkoliv někdy sklouzává k "povídkovému" stylu, většinou šetří místem a píše o tom nejduležitějším, takže na 32 stranách je podle mě celkem dost obsahu, že by to mohlo vydat na modul.
Pro mě příjemné překvapení.
Pro dnešek mám připraveny výbušné runy.

Markus
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus » 4. 8. 2020, 13:13

Ha, super! Díky za tip. Taky na to mrknu.

Vaarsuvis

Příspěvek od Vaarsuvis » 4. 8. 2020, 14:37

Markus: Malá technická, omylem tam místo poslední mapy, která označovala 2. patro posledního dungeonu, otiskli podruhé mapu 1. patra, kterou pak zpětně v erratech vydali až v 5/2003.
Pro dnešek mám připraveny výbušné runy.

Markus
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Markus » 5. 8. 2020, 13:54

Mám další recenzi. Na Familiárovu věž. Ale jelikož tohle dobrodružství má tady na Fóru samostatnou diskuzi, poslal jsem to rovnou do ní.

Odpovědět

Zpět na „O hraní obecně“