Otázky k pravidlům - 2. přepracované vydání

Oficální diskuze k nové generaci DrD, vydané v roce 2011.

Moderátoři: Bouchi, Pieta, Charles

Odpovědět
Lyncz

Re: Otázky k pravidlům - 2. přepracované vydání

Příspěvek od Lyncz » 22. 6. 2020, 11:09

Děkuju za druhou možnost Parkymu a těším se co poví trajda večer. Ta první je fajn, ale není dělaná pro nebezpečné prostředí, spíš pro snadné a možné situace, co jsem pochopil.

Jop, jizva je ve hře. Šlo mi právě o to, co dělat, když bude lov/sběr v nebezpečném prostředí. Když se třeba Frodo fláká v Mordoru polomrtvý a Sam probírá skřetům popelnice. Buď uspěje, nebo vyvázne s jizvou.
We dreamed only the greatest dreams, Malachai and I.

Aen Dh'aard

Příspěvek od Aen Dh'aard » 22. 6. 2020, 13:39

Jaké jsou podmínky/pravidla uplatnění specializací v akcích, kde postavy používají současně více dovedností? Stačí mít danou specializaci u kterékoliv dovednosti, nebo u všech používaných? Dají se v akci kombinovat z více dovedností (např. nadání z jedné, zběhlost z druhé)? V pravidlech jsem našel jen to, že se použije nejnižší bonus k hodu, jinak nic.

trajda

Příspěvek od trajda » 22. 6. 2020, 14:38

Aen Dh'aard píše:
22. 6. 2020, 13:39
Jednou jsem tu dostal radu, abych pouzival mensi z urovni, ale za to vsechny zs z obou (ze vsech).

Osvedcilo se to jako vybalancovany.

Aen Dh'aard

Příspěvek od Aen Dh'aard » 22. 6. 2020, 14:46

Tam vidím "riziko" (samozřejmě záleží na konkrétní družině) toho, že hráči budou "schválně" vymýšlet kombinace dovedností, které jim umožní uplatnit více specializací, i za cenu o trochu nižšího bonusu k hodu (nebo dokonce zcela bez nevýhody v případě, že úroveň všech použitých dovedností bude stejná). Třeba je to podle autorů takhle OK, ale radši se ptám.

trajda

Příspěvek od trajda » 22. 6. 2020, 14:58

Tohle riziko je tu vzdycky. Vzdycky hrozi, ze hraci budou hlasit takove akce, ze kterych maji nejvetsi mechanicky zisk. To neni nic noveho. Treba takovy lupic ma bravuru na vsechno, co dela, pokud u toho visi hlavou dolu. Urcite si dokazes predstavit nasledky.

Takze bat se neceho takoveho je zcela v poradku. Ale nic moc s tim nezmuzes. Proto se vzdy nejdriv nahlasuje akce a pak se rozhoduje, co k tomu pripocist. A je zcela na hracich, jestli to tak budou delat, ci ne.

trajda

Příspěvek od trajda » 22. 6. 2020, 16:47

Lyncz píše:
22. 6. 2020, 11:09
Děkuju za druhou možnost Parkymu a těším se co poví trajda večer.
V podstate souhlasim s Markyho prvni moznosti, jenom jsem se chtel trochu rozepsat, co vsechno se skryva pod pojmem "management penez a surovin".

Protoze behem toho tydne potrebuji hraci nekde spat a neco jist, obvykle se predpoklada, ze nekdo z druziny kazdy den lovi a prodava. Jeden z hracu ale chce nalovit vic, nez druzina dokaze sporadat. I v takovem pripade je stale nejlepsi jen oznamit: "Lovis ve stizenych podminkach a nedavas do toho vsechno, protoze setris sily na dalsi vypravu." Oznam hraci, ze si vydelal neco malo, protoze vetsina jeho zisku sla na jidlo, nocleh, nabrouseni zbrane, doplneni sipu, zasiti torny apod. To je jedina moznost, kterou pravidla nabizeji. Vse ostatni uz musi alespon castecne kroutit s pravidli a improvizovat.

Druha moznost, asi z 95% podle pravidel, je, ze zatimco dva hraci jsou na "mezi vypravami", treti hrac zustane na vyprave a nahlasi akci: "Tyden lovim v lese, tak, aby me nikdo nevidel, zaroven u toho trham kytky a vsechno to kazdy vecer prodam." Coz je (temer) obycejna zkouska, urci se narocnost, ohrozeni a k hodu se pripocte mensi z urovni orientace v divocine (skryva se), tabornictvi (pokud lovi zvirata), lucba (kytky) a pripadne i dovednost prodavani na trhu (obvykle vyjednavani s lidmi - mastickar).

A dal uz to znas. Pokud ve zkousce uspel, reknete si, co to pro vas znamena. Kdyz ve zkousce neuspel, popises mu hrozici neuspech, ktery muze prijmout nebo se proti nemu vycerpat, aby tak dosahl uspechu s komplikacemi.

Po hodu se hrac pujde vyspat a obnovi si zdroje za kvalitni/nekvalitni spanek a rano se prida k ostatnim hracum, kteri se zrovna vraci z "mezi vypravami", takze mohou spolu neco podniknout. Vsimni si ale, ze dva hraci, kteri byli na "mezi vypravami", maji plne zdroje a vylecene jizvy, zatimco treti hrac na nic z toho nemel cas a na konci tydne muze byt v horsim stavu, nez v jakem zacinal. Proto by touhle cestou mel ziskat vetsi odmenu, nez kterou by ziskal "mezi vypravami".

A vsimni si, ze i tahle atypicka zkouska se da ztizit, tim, ze nekdo nahlasi protiakci, a dostavame se do lehce atypickeho stretu. Napriklad lesni straz zahlasi: "Chranime les tak dobre, ze ses ani neopovazil tam vlezt. - bez mechanickeho nasledku, vycerpani na vlivu." Nebo treba městští celnici zahlasi: "Kontrolujeme transakce napric mestem, odhalili jsme tve pytlacke zlociny a uvrhli te do zalare. - zvysit ohrozeni (a klidne i vyradit z konfliktu)". Nebo treba medved zahlasi: "Treti den jsem te potkal v lese, a tak jsem te zmasaktoval, ze jsi zbytek tydne ztravil v posteli/ze ani ztravit zbytek tydne v posteli nestacilo - akce bez mechanickeho nasledku nebo s nasledkem jizva."

Urci se vitez stretu, ostatni zucastneni se mohou vycerpat, a hraci s pruvodcem se domluvi, co to znamena, a zda je potreba v konfliktu pokracovat. Upozornuju, ze ani zminenou zkousku, ani zmineny stret jsem nikdy v praxi nepouzil, ale uz jen pri procitani, co jsem to vlastne napsal, doporucuju ten stret zatim nepouzivat. Vyzaduje to zkusene hrace, kteri umi popsat vycerpani.

luke31

Příspěvek od luke31 » 23. 6. 2020, 11:55

Souhlasím s Trajdou, že odpověď na tyto otázky jsou hlavně ve fikci a v ekonomice vašeho světa.

Pokud používáte Ceník z pravidel, tak z něho lze zhruba odvodit, že lovec bude mít měsíční příjem někde mezi nádeníkem a heroldem. Takže tak 15-20 grošů. Týdenní příjem může být tedy tak 5 grošů max. Když z toho odečteš něco na živobytí, opravy a doplnění vybavení, tak jsou to tak 3 groše týdně?? To klidně dej hráči vydělat...
A to vše je za předpokladu, že lovec je místní (zná kraj, ví, kde lovit a sbírat byliny, zná i místní kupce - řezníka, koželuha apod., protože od nýmanda se místní budou zdráhat vykupovat úlovky atd. atd.).
Lze si vydělat asi i více, za předpokladu, že třeba je vhodná sezóna pro lov kožešinové zvěře, ale lov je pracnější (obecně se spíše chytalo do pasti, aby se nepoškodila kožešina a pasti stojí suroviny). Nebo možná kvůli paroží, zubům, drápům atp., ale obecně jde o zvířata, která je těžší/nebezpečnější ulovit nebo to zavání pytláctvím.
Pokud lovec není zavedený a místní, může čekat i nějaké společenské konsekvence. Od Trajdou zmiňovaného popotahování úřady či urozeným pánem kvůli pytláctví, přes obyčejné "rozbití huby" od ostatních místních lovců, kterým leze do jejich rajónů a "vyžírá" jim kšefty.
U sběru bylin vidím i několik dalších fikčních problémů. Jednak je to vhodnost období pro sběr (jako léčivku nelze použít jen tak jakoukoliv bylinku, ale trhat např. když měsíc dorůstá, za úplňku, o slunovratu, v místě, kde zemřel člověk, na vílím palouku atp. atp.). Dále je také nutné si uvědomit, že "bylinkářství" není o posekání louky kosou. Bylinky se musí důkladně protřídit, usušit, vylouhovat atp., což znamená, že postava na to potřebuje čas, vhodné podmínky a místo.
Takže za týden toho postava také moc nestihne.
Rozhodně když sbírá byliny a loví, tak to neznamená dvojnásobný příjem za lovce i bylinkáře. Spíše jen kombinace obou příjmů.

Asi je nutné, aby si to hráči uvědomili a pochopili, že týden práce nebude žádný "vejvar", spíše pár drobných.

Lyncz

Příspěvek od Lyncz » 24. 6. 2020, 17:50

Při předherním rozebírání příkladu u obrazců (str. 185) jsme se zaříkávačkou narazili na pár otázek.
1. pokud to chápu dobře, když se zaříkávač skrz obrazec vyčerpá, nezvyšuje se mu ohrožení (pokud jo, zajímal by mě fikční popis)
2. při překonání obrazce obrazec zaniká. Jak velké jdou fikčně udělat obrazce? Může to být třeba metrová čára v tunelu a na konci znak? Protože obrazec o velikosti dlaně půjde asi překročit mnohem rychleji, než obrazec obepínající celý tábor
We dreamed only the greatest dreams, Malachai and I.

MarkyParky

Příspěvek od MarkyParky » 24. 6. 2020, 22:21

1. Ohrožení se mu zvyšuje, to platí vždy, ale projeví se to jakoby na místě, na tom obrazci.

Fikcně záleží na. Když je obrazec na předmětu, který někdo nese nebo na místnosti, do které někdo vleze, tak je snadné popsat to tak, že obrazec třeba jiskří, jeho runy se postupně vypalují nebo se nějak rozplétá, ale stále ještě funguje chrání.

Když třeba ale narušitele vymyslí chytrou akci, která chráněnou věc opravdu z obrazce dostane a vyčerpání vymyslet nejde, pak prostě vyhrál, stane se to, co chtěl a obrazec zanikne.

2. Jako všechna jiná magie, základní limit je chýše. Metrová čára je v pohodě. Kruh kolem tábořiště nebo třeba runy a všech oknech a dveřích malé chatrče taky.

Když si při tvorbě obrazce zaplatíš rozsáhle, může být velký až jako statek.

Pervinthir

Jednání

Příspěvek od Pervinthir » 24. 6. 2020, 22:33

Co všechno padá pod jednání? Na straně 166-169 je napsané převážně že vyjednávání, charisma, umění, sebedůvera. Ta ale u válečníka je urozený a kavalír. Znamená to že urozený platí na všechny a kavalír jenom na sebedůvěru,charisma a umění? K čemu tam je tedy 2x bravura na to samé? Díky za odpovědi.

MarkyParky

Příspěvek od MarkyParky » 24. 6. 2020, 23:04

Pervinthir:
Bravura bývá většinou spojena ještě s nějakou další podmínkou, kterou musíš splnit, abys ji mohl použít.

Jak Urozený, tak Kavalír tedy dávají bravuru na podobné věci.

> Urozený říká, že jednáš (všechny druhy jednání) bravurně, pokud využíváš nějakou hodnost, titul, na svém panství a podobně.
> Kavalír říká, že Sebedůvěra, Charisma a Umění prováděná ze sedla jsou bravurní.

Příklady:
* Zbojník Jurác přijede na jezdeckém ještěrovi doprostřed vesnice a domáhá se peněz od bohatého sedláka, aby je rozdal chudým domkářům.
> Zbojník nemá žádný titul - neuplatní ZS Urozený. Ale je v sedle jezdecké nestvůry, mohl by uplatnit Kavalíra.

* Pán Tomáš z Veveřína přijme čaroděje Ulkrichta na svém dvoře a dojednávají spolu důležitý obchod.
> Pán z Veveřína je tutitul - proto může použít Urozeného. Ale v sále při audienci nesedí v sedle - nemůže použít Kavalíra.

* Vojvoda Maroš vede své muže do války a na bitevním poli v sedle svého hřebce jede dojednat podmínky bitvy s protivníkem, rytířem Klobrochem.
> Maroš jede v sedle a jedná jako vojvoda za svou armádu - může použít obě ZS.

* Tulák Harmal se pod mostem hádá s jiným tulákem o skývu chleba.
> I kdyby měl obě ZS, nemůže je použít. Tulák není titul a nesedí na koni ani jiné jezdecké nestvůře.

trajda

Příspěvek od trajda » 25. 6. 2020, 10:27

My jsme totiz meli debatu, co vsechno spada do "jednani".

1) Jeden tvrdil, ze je to dovednost mastickare.
2) Druhy tvrdil, ze do jednani spadaji vsechny nemagicke vlivove akce.
3) Treti tvrdil, ze do jednani patri vsechny vlivove nemagicke akce krome umeni, protoze v prirucce je napsano: "Umění není jednáním v pravém slova smyslu."

MarkyParky

Příspěvek od MarkyParky » 25. 6. 2020, 11:07

3) Je nejblíž tomu, jak jsme to zamýšleli.

Jednání je nějaká přímá snaha vlivem někoho přimět k tomu, aby něco udělal, nějak se zachoval (či nezachoval). Vyjednávání, zastrašování, vyvolání dojetí či citu.

Umění je trochu mimo - tam sice divák jako důsledek může být taky "zaujatý" nebo "dojatý" nebo "pobavený", ale ví, že je to jen představení.

Fetka

Příspěvek od Fetka » 25. 6. 2020, 23:49

To jak se tu řešil urozený a kavalír, vzpomněl jsem si na to jak se mě hráči snažili přesvědčit že pokud si dají rasovou schopnost od lidí - Jménem krále (Zasadí-li si hrdina Jizvu při prosazování zájmů pána nebo organizace, kterým dlouhodobě slouží, získá o 1 Zdroj navíc) a budou se jako družina považovat za organizaci tak ji můžou uplatnit vlastně kdykoliv :) samozřejmě jsem jim to nedovolil takto používat, ale stejně se zeptám jestli nemohli mít pravdu

A ještě jednou se zeptám co umí pravidlově rytířská zbroj z ceníku, že je tak drahá? Protože z trajdovy odpovědi jsem zmatený stejně jako předtím:
trajda:
Popravde mi resili neco podobneho. Zatimco ja tvrdim, ze rytirska zbroj z ceniku = kvalitni tezka zbroj, tudiz ji pouzivam jako argument k tomu, aby vsechny kvalitni veci staly 10-20x vic nez zaklad, tak kamarad tvrdi, ze rytirska zbroj z ceniku = tezka zbroj. Hrac si priplati v podstate pouze za to, ze je hezci, a ze fikcne ma krytou vetsi cast tela. To by ale znamenalo, ze existuje i kvalitni rytirska zbroj a nechci si predstavovat tu cenu.

V rytířské zbroji, aspoň co vím trochu z historie, nebylo zrovna jednoduché se pohybovat, tudíž mi přijde označit ji jako kvalitní trochu špatné

Erevan

Příspěvek od Erevan » 26. 6. 2020, 05:24

Fetka píše:
25. 6. 2020, 23:49
To jak se tu řešil urozený a kavalír, vzpomněl jsem si na to jak se mě hráči snažili přesvědčit že pokud si dají rasovou schopnost od lidí - Jménem krále (Zasadí-li si hrdina Jizvu při prosazování zájmů pána nebo organizace, kterým dlouhodobě slouží, získá o 1 Zdroj navíc) a budou se jako družina považovat za organizaci tak ji můžou uplatnit vlastně kdykoliv :) samozřejmě jsem jim to nedovolil takto používat, ale stejně se zeptám jestli nemohli mít pravdu
Pokud je to oficiálně schválená organizace nějakým představitelem dané země (např. králem, vévodou), tak proč ne.
Stejně tak, pokud by sice nebyla schválená, ale měla své stoupence i mimo členy družiny. Tj. družina založí například Spolek pro ochranu dětí, který vejde ve známost a přidají se k němu i další lidé.

Ale je to v podstatě jedno, není to tak silná ZS, aby se hráčům nemohla povolit i tak. Nepřijde mi až tak výhodné si zasadit jizvu a získat o 1 zdroj navíc. Jizvu je pak potřeba léčit, stojí to zdroje a nebo suroviny. Navíc 4 a více zdrojů z jizvy obvykle (možná vždy) potřebuje postava jen při vyčerpání, takže stojí za úvahu, zda-li nenechat protivníkovu akci projít. Resp. nepřijde mi, že by tato ZS měla nějaké časté využití.

Odpovědět

Zpět na „Dračí doupě II“