Otázky k pravidlům - 2. přepracované vydání

Oficální diskuze k nové generaci DrD, vydané v roce 2011.

Moderátoři: Bouchi, Pieta, Charles

Odpovědět
Erevan

Re: Otázky k pravidlům - 2. přepracované vydání

Příspěvek od Erevan » 17. 6. 2020, 19:52

trajda píše:
17. 6. 2020, 19:45
Jizva 4. Urovne vyzaduje magicky okamzik se silou 4 (sem zrejme patri komety, zatmeni a konstelace hvezd) nebo uplnek + zs u mastickare. Tady uz si nejsem jisty, jestli uplnek zesiluje jen jeden magicky okamzik nebo zesiluje oba. Pokud zesiluje rozbrezk i soumrak, tak potrebujes pockat do nejblizsiho uplnku. Pokud zesiluje pouze soumrak, tak potrebujes dva uplnky. - mesic az dva
Myslím, že platí pravidlo nejvyššího účinku, tj. úplněk je magický okamžik o síle 3. A je jedno, jestli je soumrak nebo rozřbezk nebo půlnoc.

Důležitá jsou i samotná zřídla, která by měla být vzácná podle síly. Tj. kaplička, která je v každé vesnici, může být zřídlem o síle 1. Klášter v horách, který je jediný v království, může být zřídlem o síle 5 a poutníci z celého království se tam vydávají léčit své problémy.

MarkyParky

Příspěvek od MarkyParky » 17. 6. 2020, 20:00

Pravidla samotná tohle už neřeší - nechtějí vám příliš zasahovat do možnosti utvořit a upravit si svět.

Pravidla stanovují ty krajní polohy:
Minimum: na jakémoliv místě je o soumraku a úsvitu síla 1.
a
Maximum:
* když se lámou roční období, na jakémkoliv místě je síla 5.
* v každé zemi bývá právě tak jedno místo, na kterém je každý soumrak i úsvit síla 5 (často nějaký hlavní chrám, katedrála a pod.. nebo v divočině nějaké hodně nespoutané zřídlo)

Aen Dh'aard

Příspěvek od Aen Dh'aard » 17. 6. 2020, 22:31

Erevan píše:
17. 6. 2020, 19:52
Důležitá jsou i samotná zřídla, která by měla být vzácná podle síly. Tj. kaplička, která je v každé vesnici, může být zřídlem o síle 1. Klášter v horách, který je jediný v království, může být zřídlem o síle 5 a poutníci z celého království se tam vydávají léčit své problémy.
Zřídlo o síle 1 je nesmysl, sílu 1 má každý magický okamžik kdekoliv. Zřídla mají smysl až od síly 2.

Dotaz: Lze během jednoho magického okamžiku jednou akcí vyléčit jakkoliv velkou jizvu do síly magického okamžiku (pokud je dost zdrojů), nebo vždy jen snížit velikost jizvy o jedna?

Fafrin

Příspěvek od Fafrin » 17. 6. 2020, 23:10

Zřídlo síly 1 není úplný nesmysl, na některé věci potřebuješ být na zřídle, nestačí ti okamžik kdekoliv - příkladem zřídla síly 1 jsou pro mě obyčejná místa jako "křižovatka" nebo "oběšencův dub" nebo "strom uprostřed pole" nebo "boží muka za vesnicí".

Oproti tomu zřídla 2 už jsou věci jako "Kaplička", "Hřbitov", "Posvátný háj" a potkáš jich jen pár na vzdálenost dne cesty a nemusí být ani v každé vesnici.

Někdy při hrách doplňuji magické okamžiky síly 1 o poledne a půlnoc - ovšem nelámou se při nich kouzla, jen je lze použít k nabíjení amuletů apod.

Během jednoho magického okamžiku může jedna osoba dělat jen jednu věc. Když na to jsou zdroje, lze v jeden okamžik jednou akcí uzdravit Jizvu zcela. Ale hra v pořádku vydrží obojí nastavení, ale dost se tím změní dynamika (Je rozdíl, jestli na uzdravení Jizvy 5 musíte v klášteře strávit jeden okamžik, nebo jestli tam strávíte den a noc a pak se vydáte s nedoléčenou Jizvou na cestu s tím že zbytek doděláte cestou.)

Jinak úplněk je síly 3 za pravého úplňku při východu měsíce. Stejně tak rovnodennost a slunovrat by měla být za čtvrtrok jen jedna. Rovnodennost bude asi lepší slavit v poledne/o půlnoci, slunovrat pří východu/západu slunce.
DrD 1.x od roku 1996, od 1997 jako PJ. Bývalý ORG, občasný LARPař. DrDII since beginning.
Kahla o.s.

trajda

Příspěvek od trajda » 17. 6. 2020, 23:32

Erevan píše:
17. 6. 2020, 19:52
Myslím, že platí pravidlo nejvyššího účinku, tj. úplněk je magický okamžik o síle 3. A je jedno, jestli je soumrak nebo rozřbezk nebo půlnoc.
Jsem si naprosto jisty, ze magicky okamzik muze nastat pouze behem soumraku ci usvitu. Jeho sila je pak urcena pravidlem nejvyssiho ucinku. To, ze je uplnek neznamena, ze magicky okamzik trva nekolik hodin.
...Nejvyse mohou okamziky dosahovat sily 5, coz nastava VECER v den slunovratu ci rovnodenosti -str. 179
Tak ted uz jsem si jisty, ze se zesiluje pouze soumrak a ne oba okamziky.

Prave jsem si precetl, ze jizvy se behem magickeho okamziku daji vylecit cele, pokud se sezene dost zdroju. Asi jsem na to zapomnel, protoze to stejne nebudu pouzivat. Na vyleceni cele jizvy za jeden magicky okamzik je prece potreba ziva voda, ne? (Ocividne ne, ale to neznamena, ze to tak nebudu hrat)

trajda

Příspěvek od trajda » 17. 6. 2020, 23:38

Fafrin píše:
17. 6. 2020, 23:10
Zřídlo síly 1 není úplný nesmysl, na některé věci potřebuješ být na zřídle, nestačí ti okamžik kdekoliv - příkladem zřídla síly 1 jsou pro mě obyčejná místa jako "křižovatka" nebo "oběšencův dub" nebo "strom uprostřed pole" nebo "boží muka za vesnicí".
Magicke zridlo zesiluje silu magickeho okamziku. Takze k cemu je magicke zridlo sily jedna, kdyz stejne projevi svou moc az o soumraku?

Dokonce i cernokneznikuv klic, ktery by do sebe vtahl krizovatku, by byl k nicemu a v podstate k zahozeni.

Jaka akce vyzaduje specificke misto behem obycejneho vecera?

MarkyParky

Příspěvek od MarkyParky » 17. 6. 2020, 23:42

Jen upřesnění Fafrina - až ho budete číst, je dobré mít na vědomí:

* co jsou pravidlové základy společné všem skupinám (soumrak, úsvit, rovnodennost, slunovrat, četnosti zřídel)
* co jsou příklady nadstaveb a magické okamžiky navíc (třeba ta poledne, půlnoci, úplňky, a pod...), které si do hry můžete dávat (strana 179 pravidel vám to explicitně umožňuje), ale každý svět každé skupiny je bude mít nastavené trochu jinak.

On to tam má napsané správně, ale na první přečtení to může zmást :)

trajda píše:Jsem si naprosto jisty, ze magicky okamzik muze nastat pouze behem soumraku ci usvitu. Jeho sila je pak urcena pravidlem nejvyssiho ucinku. To, ze je uplnek neznamena, ze magicky okamzik trva nekolik hodin.
Ještě to zkusím napsat o něco přesněji.

* trajda má pravdu, že magický okamžik není něco, co trvá několik hodin. Je to věc, co trvá vždy pár (desítek) minut a zvládne se při tom právě jedna nějaká činnost - léčení / nabíjení amuletu / zahájit vyvolávání a pod....

* pravidla ale dovolují si nastavit tenhle okamžik i na jiný čas, než jen soumrak/úsvit. Pokud se vám do vašeho světa hodí víc poledne / půlnoc, klidně to tak mějte. Konkrétní čas není důležitý.

Pointa pravidla je, že to vlastně všem dostupný zdroj, ale je omezený jen jednou za čas. A občas se musíte rozhodnout, čemu dáte při magickém okamžiku přednost.

Lyncz

Příspěvek od Lyncz » 18. 6. 2020, 10:45

trajda píše:
17. 6. 2020, 19:45
Urcite bych doporucil precist si znovu pasaz o leceni jizev. Neni to ta specificky receno, ale da se to jednoduse odvodit, pokud clovek zapoji hlavu.
Taková debata tady a já jen špatně pochopil, co myslíš. Myslel jsem, že mluvíš o samovolném vyléčení jizvy, když se postavy zaparkují do postele a dají si dovču :D proto mě to zaujalo, teď už chápu, že se každý bavil o něčem jiném.
We dreamed only the greatest dreams, Malachai and I.

MarkyParky

Příspěvek od MarkyParky » 18. 6. 2020, 11:06

Proto používáme v pravidlech jiné slovo pro
* hojení - přirozený proces, který je samovolný, trvá dlouho a vychází z fikce... A pokud se do hry vůbec dostane, tak jako zmínka o tom, co dělaly postavy mezi dobrodružstvími a kolik uběhlo času.
* léčení - magický proces prováděný postavami, který se odehrává při dobrodružství a má nějaká pravidla, omezení, zdroje a pod, jejichž řešení je součást hty.

Fafrin

Příspěvek od Fafrin » 18. 6. 2020, 12:23

Co se týče potřeby zřídla, myslím, že některé rituály je třeba dělat na zřídle.
Mám pocit že výroba surovin je tímto limitována.

Ale v zásadě, zřídla síly 1 jsou moje houserule, které logicky nutně existuje a že je k ničemu ničemu nevadí.
DrD 1.x od roku 1996, od 1997 jako PJ. Bývalý ORG, občasný LARPař. DrDII since beginning.
Kahla o.s.

trajda

Příspěvek od trajda » 18. 6. 2020, 15:57

Ted uz chapu, jakto, ze jsem si spatne zapamatoval pravidla. Ja urcil dobu hojeni mimo dobrodruzstvi stejne dlouho, jako prumernou rychlost leceni behem dobrodruzstvi. Spolecne s domacim pravidlem, ze se da lecit pouze jedna uroven jizvy za magicky okamzik, jsem dosel k uvedenym casum. Kdyz to ale ted zpetne hodnotim, tak jsem s temi terminy v podstate spokojen. Jizva 5. urovne by spravne mela lecit roky, coz ale si nemuzeme dovolit, takze zustanu u tech sedmi mesicu.

(Taky se vam styska po dobach, kdy tady bylo takhle zivo?)

Lyncz

Příspěvek od Lyncz » 18. 6. 2020, 16:21

MarkyParky píše:
18. 6. 2020, 11:06
Proto používáme v pravidlech jiné slovo pro...
jop, líbí se mi, že je DrD2 víc jako výroková logika v matice, než počty, to je úplně boží a přitom jednoduchý koncept, když si teda člověk přestane plést názvosloví
trajda píše:
18. 6. 2020, 15:57
(Taky se vam styska po dobach, kdy tady bylo takhle zivo?)
jsem rád, že je moje neznalost alespoň k něčemu =D
We dreamed only the greatest dreams, Malachai and I.

Petrish

Příspěvek od Petrish » 19. 6. 2020, 08:50

trajda píše:
13. 6. 2020, 13:18
No jasne, luk s vybusnym sipem. Limit jsou 2 manevry, jeden je zdarma z luku a druhy ze zbehlosti + bonusovy manevr z nastrahy.

Kdybychom do hry pridali dlouhou strelnou zbran (jako treba katapult, kanon nebo raketomet), tak bychom se dostali az na 4 manevry za kolo, z toho 3 zdarma.
zde me napadlo: co bys hlasil jako 4. manevr, dalsi mocne nebo znovu lstive popripade velmi...?!!
to dle meho nejde, nebo lze manevry mocne scitat??
pr.: strilim z kuse sipku s vybusnou nastrahou, mocne z kuse a mocne z vybusniny = +2 nepriteli k vycerpani, pokud neuspeje..
jde to??
Dračí doupě 2 (DrDII) hraji od roku 2013 jako vypravěč i hráč.
Hraji postavy, které jsou zaměřené na magii, lovení nebo kejkle -> žádný boj na blízko, to mi přijde moc lehké a nudné :P

MarkyParky

Příspěvek od MarkyParky » 19. 6. 2020, 08:53

Petrish: Manévry sčítat nejde, ale obrana a rozsáhle jsou taky manévry.

Petrish

Příspěvek od Petrish » 19. 6. 2020, 08:56

jeste jedna perlicka, uz jsme to parkrate nacali, ale nazory se lisi...
nas hras resi otazku zmrazeni...jeho otazka je: "jak muzu nekoho zmrazit?? a muzu ho tim i zabit?"
on se domniva, ze by to melo jit pres druida a dostatek vody...pak carodejem, ze teplo odsaje a nebo zchladi vzduchem (ale to by asi nemelo za nasledek zmrznuti) a pak pres prokleti ze zarikavace (to ale take zpomali cil a nezmrazi)...navic ani jedna narianta cil nezabije (dle meho usudku)...co byste mu doporucili, pokud by chtel hrat ice-mana (Mrazouna :D )
Dračí doupě 2 (DrDII) hraji od roku 2013 jako vypravěč i hráč.
Hraji postavy, které jsou zaměřené na magii, lovení nebo kejkle -> žádný boj na blízko, to mi přijde moc lehké a nudné :P

Odpovědět

Zpět na „Dračí doupě II“