IT pro otrlé

O lidech, o vztazích, o politice, o názorech, o opicích a o ufonech.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Vallun
Kontaktovat uživatele:

Re: IT pro otrlé

Příspěvek od Vallun » 10. 6. 2020, 16:54

Sosacek píše:
10. 6. 2020, 14:53
EDIT2: legracni je, ze tohle poprve, co si ta diskue fakt zaslouzi nazev "IT pro otrle" $D
Newvím,z velké části tomu ještě rozumím...:) a je mi to leckdy dosti povědomé...:(
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.

Eleshar_Vermillion
černá eminence

Příspěvek od Eleshar_Vermillion » 10. 6. 2020, 17:43

Sosacek píše:
10. 6. 2020, 14:53
Partnerem pro davani pozadavku by vam mel byt nejaky Business Analyst -- typek (vetsina jsou teda zensky) co umi vase pozadavky rozpracovat trochu do hloubky a klast chytre otazky, ktere vas nenapadnou a IT na ne nema odpoved. Udelat most mezi byznysem a IT. Takove to "urok pripisujeme posledni den v mesici" "aha a co kdyz je to svatek?", kdyz mi dovolis stupidni priklad.
Jasně, to bude ono. Toto jsme myslím nikdy pořádně neměli a naše kultura tomu asi není nakloněná. Tu roli jsem se asi vždycky snažil zastávat já, protože na straně byznysu se většina lidí... ehm... orientuje spíše byznysově než technologicky, a na straně IT mě vždycky odbyli, že do toho mi nic není a že tomu oni budou rozumět za mě. Výsledkem jsou pak týdny a týdny mailů a meetingů ohledně nesmyslně postavených požadavků, které není možné implementovat, tak se to vždycky nějak debilně zašmoulí. Naposledy když jsem měl přístup do konfigurace, tak jsem se naučil, jak je business process postavený a byl jsem schopný definovat změny v asi třech krocích, které ho přesměrovaly, kam jsem potřeboval, vyřízeno raz dva, protože se nezjišťovalo, co vlastně chci, ale implementovalo se, co jsem řekl.
Jinak ano, pokud potřebuješ otestovat, jestli jde systém aktivně zbořit, potřebuješ někoho, kdo umí bořit systémy.
Počítám, že to by taky měl být schopen dělat ten business analyst?
Nazi lives don't matter!
\\[T]// PRAISE THE SUN! \\[T]//

York

Příspěvek od York » 10. 6. 2020, 18:21

Eleshar_Vermillion píše:
10. 6. 2020, 17:43
Jinak ano, pokud potřebuješ otestovat, jestli jde systém aktivně zbořit, potřebuješ někoho, kdo umí bořit systémy.
Ne. Teda jako klidně může, ale je to jinej skillset.

Sosacek

Příspěvek od Sosacek » 10. 6. 2020, 18:21

Eleshar_Vermillion píše:
10. 6. 2020, 17:43
Jasně, to bude ono. Toto jsme myslím nikdy pořádně neměli a naše kultura tomu asi není nakloněná. Tu roli jsem se asi vždycky snažil zastávat já, protože na straně byznysu se většina lidí... ehm... orientuje spíše byznysově než technologicky, a na straně IT mě vždycky odbyli, že do toho mi nic není a že tomu oni budou rozumět za mě. Výsledkem jsou pak týdny a týdny mailů a meetingů ohledně nesmyslně postavených požadavků, které není možné implementovat, tak se to vždycky nějak debilně zašmoulí. Naposledy když jsem měl přístup do konfigurace, tak jsem se naučil, jak je business process postavený a byl jsem schopný definovat změny v asi třech krocích, které ho přesměrovaly, kam jsem potřeboval, vyřízeno raz dva, protože se nezjišťovalo, co vlastně chci, ale implementovalo se, co jsem řekl.
To je tezky, no. Kdyz si rekneme "nase organizacni struktura vede k tomu, ze IT dodava veci co neresi nase problemy / nefunguji / jsou pekelne drahe protoze delaji neco co nemusi" tak je to sice hezky problem statement, ale kazda rada je draha.

Jeden z duvodu, proc je ten agil tak popularni, je ten, ze donutis IT kazdy mesic ukazat co vyrobili, takze se nemuzou na rok nekam zavrit a vymejslet picoviny, ale taky donutis zadavatele, at laskave zvedne prdel a rekne, jestli to je to, co chtel, coz je obcas taky narocny.
[/quote]
Myslim, ze ne. Jakoze, BA ma z "obecneho zadani" udelat "detailni specifikaci kterou muzou pouzivat ajtaci i kdyz nerozumi byznysu" - York mluvi o testovani, ale na trochu jine urovni.
Maybe this world is another planet's hell.
- Aldous Huxley

Eleshar_Vermillion
černá eminence

Příspěvek od Eleshar_Vermillion » 10. 6. 2020, 20:12

Já když říkám bořit, tak tím taky nemám na mysli vytvářet scénáře, které spustí kataklysmatiký kolaps systému, ale scénáře, které plynou z kombinací možností daných systémem a nesouvisejících se přímo specifikacemi, ale způsobujícími, že se systém nechová žádoucím způsobem (i v kritických aspektech), ale SME to nemá jak podchytit, protože systému nerozumí.
Nazi lives don't matter!

Resurrection

Příspěvek od Resurrection » 15. 6. 2020, 18:41

Tohle je opravdu jen pro hodně otrlé...

https://www.zdnet.com/article/github-to ... eferences/
Secrets are power.

OnGe
malý zelený křečopažout
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od OnGe » 15. 6. 2020, 20:18

Disková pole už nikdy nebudou jako dřív.

Ale je super, jak všichni jdou k podstatě problému a přicházejí s konstruktivními a účinnými řešeními.
Punk´s not yet

výběr z vlastní zahrádky:

:idea: RPG kuchyně: 2010 - 2013 - 2017
:?: Horní progressbar - to se budete divit... možná
:?: Dolní progressbar - dávám tomu rok... maximálně dva

Eleshar_Vermillion
černá eminence

Příspěvek od Eleshar_Vermillion » 15. 6. 2020, 21:53

Možná když žijete v zemích, kde se sociální jizvy po otroctví ještě nezacelily kvůli teprve relativně nedávnému oficiálnímu zrušení (oproti zbytku světa) a kde se faktické otroctví stále provozuje s posvěcením vlády v privatisovaném vězeňském systému cílícím na potomky oněch dřívějších otroků, tak na to máte jiné perspektivy, nevím.
Nazi lives don't matter!

Sosacek

Příspěvek od Sosacek » 15. 6. 2020, 22:12

Eleshar_Vermillion píše:
15. 6. 2020, 21:53
Možná když žijete v zemích, kde se sociální jizvy po otroctví ještě nezacelily kvůli teprve relativně nedávnému oficiálnímu zrušení (oproti zbytku světa) a kde se faktické otroctví stále provozuje s posvěcením vlády v privatisovaném vězeňském systému cílícím na potomky oněch dřívějších otroků, tak na to máte jiné perspektivy, nevím.
To je vic empatie, nez jsem na rpgf cekal. Dik za to.
Maybe this world is another planet's hell.
- Aldous Huxley

OnGe
malý zelený křečopažout
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od OnGe » 16. 6. 2020, 09:26

Pokud ta jiná perspektiva vede k tomu, že vyměníme nějaká slova, abysme nemuseli měnit věci k lepšímu, tak je to perspektiva dost na hovno.
Punk´s not yet

Fritzs

Příspěvek od Fritzs » 16. 6. 2020, 09:57

Proč vlastně "slave" a ne "servant" už třeba od začátku?
-I don't suffer from insanity. I enjoy every minute of it.

-If violence isn't solving your problems then you aren't using it enough.

-Jestliže je hlad nejlepší kuchař, pak je smrt nejlepší lékař!

Pracující logaritmus

Příspěvek od Pracující logaritmus » 16. 6. 2020, 10:04

Protože reforma společenských struktur, a to dost zásadní, je plně v režii softwarových společností, nebo co se nám to OnGe snaží sdělit?
Jsem Log 1=0, jen jsem v práci a nedostanu se k normálnímu účtu.

Resurrection

Příspěvek od Resurrection » 16. 6. 2020, 11:06

Oznaceni hlavni vyvojove vetve jako "master" z puvodniho "master copy" je prevzato z jinych odvetvi (nahravani, fotografie, film, knihy atd.), protoze to oznacuje ten vztah mezi hlavni kopii (ano, je to porad kopie) distribuovaneho verzovaciho systemu a ostatnimi kopiemi a vetvemi (typicky na developerskych strojich). Oznaceni "blacklist" pochazi z Anglie ze 17. stoleti. Puvodne politicky termin, pozdeji take obchodni a pracovni. Vzdy ve vyznamu seznam nezadoucich osob/firem. Opak, tedy "whitelist" je proste jen opak blacklistu. V IT uzivano obdobne.

V obojim je asi tak stejne rasismu jako v "blackboard" nebo "master's degree" a milionu dalsich slov, ktere zrovna pouzivaji nejaka nove zavadna slova v uplne jinem kontextu.

Jedine misto, ktere je explicitne rasisticke jsou ta diskova pole a master-slave, kde je ten odkaz zrejmy a neoddiskutovatelny. Zmenit to u HW bude nicmene jeste o rad narocnejsi nez u SW, a uz tam je to nemozne. Muzeme zacit pouzivat neco jineho, ale desitky let existujiciho kodu a hardwareu nikam nezmizi a nikdo je magicky nepredela. V programovani jsou zaseknute absurdni a nesmyslne nazvy a veci z 50. a 60. let, protoze tehdy nekdo neco nejak pojmenoval a vsechno ostatni je na tom vybudovano. Zmenit to neni prakticky mozne. Pouzivanim noveho nazvoslovi se docili akorat zmateni. Navic jak se ukazuje, kazdy ma nazor na alternativu vlastni, takze brzo nebude prakticky vsude "master" jako dneska, ale bude "default", "trunk", "main", "release" atd. atp. Takze objektivne dojde ke zhorseni. Protoze nekdo zacal normalni slovo povazovat za rasistickou nadavku. Nemluve o tech vsech navaznostech mezi tema systemama. Boli me hlava jen z predstavy, ze si to precte nejaky manager a budem to muset realne prejmenovavat...

Protoze jakkoliv ma Eleshar pravdu v tom vnimani, jak takovahle zmena pomuze cemu presne? Jak se muzete snadno docist, s rasismem to nikdo do ted prakticky nespojoval. Ale ted samozrejme bude. Stejne tak "resenim" tohohle ne-problemu se odvadi pozornost od skutecneho rasismu (jak se, zrejme marne, snazi upozornovat OnGe). A uplne nejlepsi je to volani po vytvareni seznamu projektu, ktere jeste stale pouzivaji "master" a jejich oznacovani jako rasistu. Ironie takoveho pocinani nastesti nezustala nepovsimnuta.

Protoze to je presne nas problem. Ne policajti zabijejici cernochy a hispance, ne systemovy rasismus, ne rasistickej POTUS, ne oslavovani Konfederace nebo neschopnost prohlasist KKK za teroristickou skupinu. Problem je normalni slovo s normalnim vyznamem v naprosto nesouvisejici oblasti, ktere muze v jednom ze svych 150 ostatnich kontextu rastisticky vyznam. Red herring, zastupnej pseudoproblem, jak prase. Opravdu skutecna empatie. Policajti te bezduvodne strili na ulici? V lepsim pripade te stat zavre do vezeni jen tak? Tak ja si prejmenuju svoji hlavni vyvojovou vetev na Main.
Secrets are power.

boubaque
bubák; Moderátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od boubaque » 16. 6. 2020, 11:19

Jen ohledně toho blacklistu (aniž bych to nějak kritizoval nebo vyžadoval řešení), problém nastává v tom, že přinejmenším v euroamerické kultuře platí, že černá je barva špatná a bílá je barva dobrá, což se pak podvědomě odráží i do vnímání barvy kůže (a zejména její jazykové reprezentace: černí/bílí). A tohle jsou věci, které se dají změnit: např. i dlouho po druhé světové válce v amerických filmech platilo, že světlooký blonďák je kladný hrdina – obsazení Henryho Fondy do role záporáka v Tenkrát na západě pak působilo jako facka mokrým hadrem. Sice pořád mnohdy máme modrooké blonďáky jako hrdiny (Captain America), ale mj. i díky druhoválečným filmům je dokážeme vnímat i jako typické záporáky.
Když se kácí les, lítají kopí — sv. Vojtěch
Bezejmenný hrdina (vlastnoruční komiks)last.fm
Hraju/vedu: FATE / Příběhy Impéria, DnD5e; Další, oblíbené hry: Primetime Adventures, Mountain Witch
Hrstka: Star Wars – pilot Aliance Grraugh (Stř: 3 (-1dluh), Pil: 3 (-1dluh), Osob: 2, Voj: 1); R5-K9 (motory, střelba, skok); rolz.org

OnGe
malý zelený křečopažout
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od OnGe » 16. 6. 2020, 11:31

Resurrection to píše dobře, mám k tomu jen takovou drobnost:
Resurrection píše:
16. 6. 2020, 11:06
Jedine misto, ktere je explicitne rasisticke jsou ta diskova pole a master-slave, kde je ten odkaz zrejmy a neoddiskutovatelny.
Není, protože otroctví není závislé na rase, ať už si o tom amíci myslí cokoliv. Je to odkaz na otroctví, ale protože je to popisné vůči vztahu těch dvou věcí, ne proto, že by to říkalo, že otroctví je fajn. Je to terminus technicus, který se používá proto, že funguje. Dělit konektory na samečky a samičky taky není sexismus, genderismus, ani to není patriarchální.

Tady možná někdo může namítnout, že používání takových slov otroctví normalizuje, ale to je píčovina. Jako protipříklad bych uvedl ukončování procesů příkazem "kill". Procesy navíc mají děti a někdy je potřeba zabít jenom ty, někdy se to bere i s rodiči. Takový admin může za odpoledne zabít stovky procesů, děti nevyjímaje. Připadá pak ajťákům zabíjení dětí nějak normálnější? Buď ne, nebo to zabíjení dětí fakt dobře tají!

Co mi přijde nejpodstatnější je, že změna těch slov nevyřeší vůbec nic. Bude s tím sraní a nikomu to nepomůže. Jakože vůbec. Je to pouhý ohňostroj marnosti.

Ale možná to vidím jen moc černě.
Punk´s not yet

Odpovědět

Zpět na „Realita a pseudorealita“