Snové prožitky

O lidech, o vztazích, o politice, o názorech, o opicích a o ufonech.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
ilgir
pěšák

Re: Snové prožitky

Příspěvek od ilgir » 11. 4. 2020, 20:45

Bajo: Myslím, že hypotetický přínos není takový, aby vyvážil to úsilí a hypotetická rizika. Obecně, pokud jde o psychologii, jsem zastáncem názoru, že člověk se nemá příliš zabývat sám sebou, pokud se v jeho životě nevyskytují patologické jevy. Tedy "když to funguje, tak se v tom nehrabej".

Svůj sen jsem sem napsal poprvé, protože mi přišel hezky žánrovej a dost mě překvapil tou uceleností a pointou (jo a Kinga jsem četl naposledy tak před deseti lety).
Nepoužívat nebo vrátit!
DrD II: Hry Mocných

Vallun
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Vallun » 11. 4. 2020, 21:32

Ono je to tím, že velká část mých snů je porkačováním/reakcí na to, co jsem čelt před spaním...třeba na dnešek se mi zdálo, že jsem Ricku Harrisonovi prodával bitevní loď třídy Iowa kotvící u Právnické fakulty:)

Akorát mne teď trochu naštvala ta zpráva o chytrém záchodě...zdálo se mi že jsme tady založili IT společnos, která vyvýjela superinteligentní software pro zdravotnictví, jehož součástí bylo podobné zařízení, které spolu s chytrými hodinkami průběžně monitorovalo celou řadu fyziognomických údajů o každém z nás a podle toho zefektivňovalo potřebnou lékařskou péči, působilo tedy především preventivně...a to i díky BDA a podobným nástrojům zpracovávajícím údaje souhrně za celou republiku. Skrze to se podařilo současně snížit náklady na materiální vybavení (odstraněním překupníků a chytrým centrálním objednáváním) a zvýšit platy doktorům, správně distribuovat odbornou péči a pod.:)

Následně se dělala i aplikace pro chytrou spisovou službu, která výrazně zefektivnila správní i soudní řízení zejména tím, že spoustu nudné prác enáročné an přesnost (vedení spisu, citace, řádné doručování etc.) dělala za soudce/úředníky a tím šetřila jejich čas péro vlasntí věcné posuzování. Navíc zase díky propojenosti zajiťovala obdobné rozhodování v obdobncýh věcech, sama upozorňovala na všechny nepravidelnosti (tzn. omezila i korupci, protože podezřelá rozhodnutí automaticka předávala ke kotnrole nadřízenému orgánu)... navíc dokázala informovat žadatele (žalobce etc.) již při podání o tom, kdy zřejmě bude ve věci rozhodnuto, zd aje jeho záměr vůbec možný (např. sice to nezakazovalo podat žádost o stavbu v CHKO, ale rovnou to žadatele upzoornilo, že tato žádost nebude s nejvyšší pravděpodobností úspěšná), jaké výjimky se toho řízení týkají...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.

Faskal

Příspěvek od Faskal » 12. 4. 2020, 09:10

... mně se líbí teorie, že sny jsou emoční trenažér, kdy mozek na sebe v kontrolovaných podmínkách hází různé intenzivní stavy a pak si na ně zkouší reagovat.
Pokud je to pravda, tak asi nemá smysl se v tom moc šťourat, dokud se na něčem nezasekne, ať se baví.
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.

Bajo
Malý princ; Moderátor
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od Bajo » 13. 4. 2020, 13:58

Je verim teorii, ze sny jsou kompenzujici princip vychazejici z nevedomi. A ze v nich lezi odpovedi na mnoho veci, ktere resime. Zejmena v tom smeru, ze pro lidskou psychiku je prirozene nektere situace resit tim, ze v sobe clovek neco potlacuje (mnohdy na nevedome urovni). To je prirozeny obrany mechanismus ega, ktery casto pomaha, protoze to muze byt rychle a efektivni reseni a nekdy trochu komplikuje. To vyrvari nerovnovaznou dynamiku (ruzne afektovane reakce, projekce, nejsitoty, apod.) - tyka se vsech, protoze skoro nikdo neni dokonale vyrovnany jedinec (jen ta mira se muze lisit).

Ve snech lze videt jakysi "komentar" nenvedomi k tomu, jakym zpusobem zijeme a kde vytvarime v nasi psychice nerovnovahy, ktere mozna pomahaji kratkodobe resit nejake zivotni situace nebo potreby ale potencialne blokuji nas rozvoj v nekterych jinych smerech a celkovou vnitrni rovnovahu.

Zaroven hodnota neni jen v tom, ze tim clovek neco vyresi, ale ze i postupne pochopi, jak vlastne vnitrne funguje a nektere nevedome vzorce se tak mohou zvedomit, jako i jine roviny ci funkce psychiky.

Problem je, ze jazky nevedomi je archaicky (stara cast mozku). Dosti symbolicky a archetypalni. Takze to na prvni pohled nevypada nijak uzitecne.

Urcite nikomu nenutim, disciplina je to slozita a casove narocna. Jen sdilim, kdyz uz jsem to otevrel, jako dalsi mozny uhel pohledu, kdyz se tu vyjadrujeme jestli a jak to muze nebo nemuze byt uzitecne.
Metagame - Blog o stolních RPG: historie, teorie, indies, oldies...
Oblíbené hry: Old DnD/retro clones, Over the Edge, VtM, Střepy snů, Polaris
Hraju: Advanced Dungeons and Dragons 1E, Labyrinth Lord
Hraješ? Napiš recenzi! $:)

ilgir
pěšák

Příspěvek od ilgir » 13. 4. 2020, 18:28

Bajo: Nic proti. Ale těch způsobů, jak zkvalitnit vlastní život, jsou mraky. Jedinec je sotva stihne za život pořádně vyzkoušet :D
Nepoužívat nebo vrátit!
DrD II: Hry Mocných

OnGe
malý zelený křečopažout
Kontaktovat uživatele:

Příspěvek od OnGe » 13. 4. 2020, 18:45

Jestli mi nevědomí chce něco sdělit tím, že nechá pana Strastinena zpívat hity Karla Gotta, tak na to nejde úplně dobře.
Punk is dead, long live the shit!

výběr z vlastní zahrádky:

:idea: RPG kuchyně: 2010 - 2013 - 2017
:?: Horní progressbar - to se budete divit... možná
:?: Dolní progressbar - dávám tomu rok... maximálně dva

komi

Příspěvek od komi » 13. 4. 2020, 21:04

Tak se mi před cca dvěma týdny zdálo o Andreji Babišovi. Byl v tom snu docela milý pán, ochotně všem pomáhal, prostě jsem ho viděla očima, jakýma jej vidí jeho příznivci a jak si přeje, aby byl viděn. Bylo to mimořádně zajímavé.

Občas ve snu narazím na nějakou takovou podivnost, kdy na nějaký problém nahlédnu z nějakého nečekaného úhlu. V drtivé většině je to úplná blbost, protože ten hloupý ještěrčí (nebo jaký) mozek přehlíží nebo špatně vyhodnotí něco zcela zřejmého.

Jinak svých snů si všímám, ale nic z nich vydedukovat nejsem schopna, kromě jediného pravidla: čím spokojenější život, tím více snů žánru odlehčeného béčkového krimi či hororu (v nichž naprosto běžně umírá i hlavní postava).

Odpovědět

Zpět na „Realita a pseudorealita“