Je cosi prohnilého ve správě státu

O lidech, o vztazích, o politice, o názorech, o opicích a o ufonech.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Je cosi prohnilého ve správě státu

Příspěvek od OnGe »

Já nechci zpětně hodnotit, jak se to mělo nebo nemělo dělat v roce 2000, jen říkám, že v roce 2020 by to šlo udělat dobře a ani by to nebylo tak těžké. I v roce 2010 by to celkem šlo.
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18507
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: Je cosi prohnilého ve správě státu

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

Korhul píše: 29. 3. 2020, 15:10 Na první pohled je to sice možná drahé, ale na druhou stranu těch 400,- Kč člověk snadno ušetří, když nemusí na úřad a nechce datovou schránku a má i jen nějaké minimální vyřizování párkrát za rok.
Ty čtyři stovky znějí jako regulační poplatek, který od toho má odrazovat lidi. Navíc nejde mi ani tak o ty peníze, jako spíš o nutnost to každý rok řešit znovu obnovováním certifikátu. Navíc si nemyslím, že ty peníze ušetří člověk, ale spíše ušetří celkový systém.
OnGe píše:Mě na tom nejvíc sere, že jak datová schránka tak elektronický podpis by se daly dělat dobře, ale dělá se to tak jak se to kolem roku 2000 nedomyslelo.
Schránky jsou langerovina z roku 2009. Že implementace stála za prd, mě nešokuje, protože nešlo o digitalisaci státní správy, ale o rozkradení státních peněz. Teď už jsme ale o 11 let jinde.
Eventuelně by mohli elektronický podpis vydávat na úřadě podobně jako občanky a odpadly by starosti s certifikační autoritou.
Přesně, toto je infrastrukturní služba spojená s ověřováním identity, čili jednoznačně garantem má být stát, nikoliv nějaké debilní třetí strany. Popravdě by to podle mě neměla řešit ani pošta, ale mělo by to být automaticky vázané na občanku. Pokud by byl funkční systém datových schránek, tak by se naopak pošta jako dejme tomu luxusní služba možná dala pak i privatisovat.
Já nechci zpětně hodnotit, jak se to mělo nebo nemělo dělat v roce 2000, jen říkám, že v roce 2020 by to šlo udělat dobře a ani by to nebylo tak těžké. I v roce 2010 by to celkem šlo.
Stačí se třeba podívat po světě - prý v Evropě jsou totálně na špičce Estonci.
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Je cosi prohnilého ve správě státu

Příspěvek od OnGe »

Eleshar_Vermillion píše: 29. 3. 2020, 22:17 Schránky jsou langerovina z roku 2009. Že implementace stála za prd, mě nešokuje, protože nešlo o digitalisaci státní správy, ale o rozkradení státních peněz. Teď už jsme ale o 11 let jinde.
To nic nemění na tom, že je to výmysl z roku 2000
Eleshar_Vermillion píše: 29. 3. 2020, 22:17 Ty čtyři stovky znějí jako regulační poplatek, který od toho má odrazovat lidi. Navíc nejde mi ani tak o ty peníze, jako spíš o nutnost to každý rok řešit znovu obnovováním certifikátu. Navíc si nemyslím, že ty peníze ušetří člověk, ale spíše ušetří celkový systém.
Pokud ti přijde, že to zvládneš levněji, můžeš si zařídit licenci a rozjet vlástní vlastní CA.
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32274
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Je cosi prohnilého ve správě státu

Příspěvek od Vallun »

Tehcnikáliím nerozumím, ale správné vyřešení totohle je zcela klíčové a potřebné...a taky najít odvahu říct, že primární forma je elektronická a ostatní jsou jen doplňkové...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Eleshar_Vermillion
černá eminence
Příspěvky: 18507
Registrován: 18. 6. 2003, 21:31
Bydliště: Praha

Re: Je cosi prohnilého ve správě státu

Příspěvek od Eleshar_Vermillion »

OnGe píše: 29. 3. 2020, 22:22Pokud ti přijde, že to zvládneš levněji, můžeš si zařídit licenci a rozjet vlástní vlastní CA.
A tím se vyřeší co? Moje pointa není, že 400 Kč je moc, nýbrž to, že přesně jak říká Vallun, cílem je digitalisace a toto od ní odrazuje. Jak říká Vallun, tohle má být ta základní forma, papír pak je luxusní nástavba. Poplatek 400 Kč nedává smysl, protože se to má platit z rozpočtu a protože při plném přechodu bude hospodářský dopad bezpochyby vyšší.

Mimochodem pokud je jednou z CA stát, nevidím naprosto žádný důvod, aby byly ještě nějaké další soukromé, protože opět - znamená to přemýšlet, co se stane, když CA zanikne. Zatímco bude-li zanikat stát, nejspíš budeme mít výrazně jiné starosti než certifikáty elektronických podpisů.
Ne croyez pas que les antisémites se méprennent tout à fait sur l'absurdité de ses réponses. Ils savent que leurs discours sont légers, contestables ; mais ils s'en amusent, c'est leur adversaire qui a le devoir d'user sérieusement des mots puisqu'il croit aux mots ; eux, ils ont le droit de jouer. Ils aiment même à jouer avec le discours car, en donnant des raisons bouffonnes, ils jettent le discrédit sur le sérieux de leur interlocuteur ; ils sont de mauvaise foi avec délices, car il s'agit pour eux, non pas de persuader par de bons arguments, mais d'intimider ou de désorienter. Si vous les pressez trop vivement, ils se ferment, ils vous signifient d'un mot superbe que le temps d'argumenter est passé.
Uživatelský avatar
Korhul
Příspěvky: 667
Registrován: 15. 3. 2006, 22:40
Kontaktovat uživatele:

Re: Je cosi prohnilého ve správě státu

Příspěvek od Korhul »

Jak už jsem psal, elektronizace bude stát bezpochyby hlavně na datových schránkách, takže řešit poplatek za certifikát je podle mě střelba mimo terč. Zánik CA se řeší mimo jiné i tím, že certifikát má omezenou platnost. Což má i další bezpečnostně technologické důvody a jeho obnovování je teda věc, bez které se systém neobejde.

Konkrétní výhrady proti DS nechť jsou, na druhou stranu onálepkovat to tím, že to zavedl Ivan Langer není validní argument do diskuse o tom, jestli se to dá kvalitně používat nebo ne.

Nevím jestli je státní CA dobrá cesta. Je tam určitě mnoho otazníků. Jde to určitě udělat blbě i dobře, nicméně jsme v ČR... Nicméně pokud bude státní CA kompromitována a soukromé CA budou z použití vyloučeny, tak to je teprve problém, protože nemůžeš jednoduše vyměnit poskytovatele.
Moje RPG Laboratorium a k němu vlákno na fóru. Malý svět pro osobní potřebu. Třeba se bude něco hodit i někomu jinému.
Konfigurátor substancí a nástrah pro DrD II
Deníky pro DrD II podle revize pravidel
Obrázek Obrázek Baltazar Paprika, trpaslík, knihvazač
Never attribute to malice that which is adequately explained by stupidity
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32274
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Je cosi prohnilého ve správě státu

Příspěvek od Vallun »

K tomuhle mám jen zprostředkované informace, chodí tam kolega z legislativy, který je mimořádně šikovný, umí najít na netu kdejaké video které ho zajímá (pravděpodobně je u nás nejkvalifikovanější na historii F1), nicméně facebook a spol. je pro něj sprosté slovo a neví o nich prakticky nic...
elektronizace bude stát bezpochyby hlavně na datových schránkách,
Podle současných návrhů Digitální unie to tak spíš nevypadá, ale ty návrhy jsou mírně řečeno lehce zmatené, objektivněji řečeno neucelené...
nálepkovat to tím, že to zavedl Ivan Langer není validní argument do diskuse
Formálně ano, ale fakticky je třeba zohlednit že jejich fungování je pro stát hodně nákladné...

Osobně si myslím,že význam digitální identity narůstá natolik,že by měla být jednoznačně upravena zákonem a stát by měl garantovat/kontrolovat ten systém... Krok 1 by ale mělo být zrušení ÚOOÚ...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Je cosi prohnilého ve správě státu

Příspěvek od OnGe »

Eleshar_Vermillion píše: 29. 3. 2020, 22:41 Mimochodem pokud je jednou z CA stát, nevidím naprosto žádný důvod, aby byly ještě nějaké další soukromé, protože opět - znamená to přemýšlet, co se stane, když CA zanikne. Zatímco bude-li zanikat stát, nejspíš budeme mít výrazně jiné starosti než certifikáty elektronických podpisů.
To je právě ono - stát není certifikační autorita, jenom na to dává licence.
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
Korhul
Příspěvky: 667
Registrován: 15. 3. 2006, 22:40
Kontaktovat uživatele:

Re: Je cosi prohnilého ve správě státu

Příspěvek od Korhul »

Cena datových schránek je ale přece stanovena víceméně administrativní metodou, když to přeženu, tak škrtem pera ji lze změnit prakticky kdykoli. Provozuje to Česká pošta, s. p. kvůli tomu, aby si kompenzovala zrušený kšeft za posílání listovních zásilek. Celé by to šlo zlevnit, samozřejmě za cenu nepopulárních škrtů někde jinde. A to je politikum a proto je to řešené dnes tak, jak to je. Normální dobývání renty ve veřejném sektoru.
Moje RPG Laboratorium a k němu vlákno na fóru. Malý svět pro osobní potřebu. Třeba se bude něco hodit i někomu jinému.
Konfigurátor substancí a nástrah pro DrD II
Deníky pro DrD II podle revize pravidel
Obrázek Obrázek Baltazar Paprika, trpaslík, knihvazač
Never attribute to malice that which is adequately explained by stupidity
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Je cosi prohnilého ve správě státu

Příspěvek od OnGe »

U datových schránek je cena nejmenší problém, protože tam se platí snad jenom doplňkové služby (třeba kilo za to, že si můžeš 20 zpráv schovat a pak ti je za měsíc nesmažou). Problém je, že je to celý strašně dementní a i kdyby s tím někdo chtěl něco dělat, tak formou pokroku v mezích zákona z toho bude použitelná záležitost pár let po skončení války s romulany.
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32274
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Je cosi prohnilého ve správě státu

Příspěvek od Vallun »

OnGe - myslel jsem náklady pro stát...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Je cosi prohnilého ve správě státu

Příspěvek od OnGe »

Pokud jsou datové schránky nákladné pro stát, nebo vůbec pro kohokoliv, pak je to jen a pouze proto, že jsou zařízené blbě.
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
Korhul
Příspěvky: 667
Registrován: 15. 3. 2006, 22:40
Kontaktovat uživatele:

Re: Je cosi prohnilého ve správě státu

Příspěvek od Korhul »

Možná trpím nějakou deformací, protože DS používám denně, a tak jsem si asi už na některé věci zvykl / případně mě to odstiňuje sw (používám datovku od CZ.NIC). Nicméně co OnGe považuješ za top 3 největší problémy při používání datovek? Docela by mě to zajímalo, pokud budeš ochoten to sem hodit (i když to možná patří už do IT pro otrlé?).
Moje RPG Laboratorium a k němu vlákno na fóru. Malý svět pro osobní potřebu. Třeba se bude něco hodit i někomu jinému.
Konfigurátor substancí a nástrah pro DrD II
Deníky pro DrD II podle revize pravidel
Obrázek Obrázek Baltazar Paprika, trpaslík, knihvazač
Never attribute to malice that which is adequately explained by stupidity
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Je cosi prohnilého ve správě státu

Příspěvek od OnGe »

Korhul píše: 30. 3. 2020, 14:22 Nicméně co OnGe považuješ za top 3 největší problémy při používání datovek?
1) dělá to ČP a dělá to stejně dobře, jako doručování balíků
2) existuje fikce doručení a současně se zprávy doručené do datové schránky po třech měsících mažou. Sice je to nějak pořešené že se to maže až po přečení (nevím jak to přesně je ani jestli je to tak od začátku). Jinými slovy může ti tam přijít něco důležitého, ty si to přečteš, začneš panikařit, honit právníky atd. a mezi tím se ti to ze schránky smaže. Při ceně disků kolem 0,1$ za 1 GB.
3) náklady na posílání a uchovávání zpráv pro méně než milionu datových schránek má náklady v řádech stamilionů ročně.
4) můžeš poslat zprávu přes datovku i někomu jinému, než úřadu, ale vyjde tě to zhruba stejně, jako doporučený dopis - to je sice už čtvrtá věc, ale je to tak dementní že si to místo v top 3 zaslouží
5) dělá to ČP - to už jsem sice psal, ale přijde mi to natolik důležité, že jsem to zmínil hned dvakrát
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: Je cosi prohnilého ve správě státu

Příspěvek od OnGe »

Mimochodem, umí datová schránka sama o sobě nějak upozornit (mail, sms...), že do ní něco přišlo, nebo si to musí člověk prostě hlídat? Pokud ne, tak je to 6. bod do top 3
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Odpovědět

Zpět na „Realita a pseudorealita“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 4 hosti