BIOLOGOVÉ!!!!!

O lidech, o vztazích, o politice, o názorech, o opicích a o ufonech.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9046
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Re: BIOLOGOVÉ!!!!!

Příspěvek od Faskal »

Celou debatu o Covid-19 jsem oddělil do vlastního tématu Covid-19 a za chvíli k ní přidám ještě paralelní debatu ze šílenství a bizáru.
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9046
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Re: BIOLOGOVÉ!!!!!

Příspěvek od Faskal »

Sokol stěhovavý (Falco peregrinus) je celosvětově rozšířený a z globálního pohledu relativně častý dravec, který ovšem na řadě území vyhynul (edit: zalétával sem, nehnízdil), částečně kvůli úbytku hnízdišť. Tak se tomu stalo i u nás.
Nicméně se pomalu vracejí, a ze západu se šíří nový móres: naučili se hnízdit i na lidských stavbách. Na komíně v Mladé Boleslavi se usídlil párek sokolů, pravděpodobně se zatím jedná o nejvýchodnější výskyt takového chování. Už tam pravidelně hnízdí několik let, a v poslední době tam mají i webkameru 8)

https://www.sko-energo.cz/cs/sokoli/

Už tam sedí na čtyřech vajíčkách minimálně týden. U sokolů se trochu špatně určují obecné charakteristiky zbarvení, protože jednotlivci mají detaily dost různé a existuje řada poddruhů vázaných na různé části světa. Každopádně platí, že samice je výrazně větší než samec. Při sezení se střídají.
Tato konkrétní samice má masivní žlutý zobák s černou špičkou, sedává zpříma jako majestátní dravec a zabírá asi 2/3 hnízda. Bývá tam častěji.
Samec má maličký zobáček, většinou roztomile spinká a zabírá asi polovinu hnízda. Bývá tam méně často, ale skoro vždy před polednem.
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: BIOLOGOVÉ!!!!!

Příspěvek od Vallun »

Ehm, realtivně častý? patří mezi značně ohrožené...

Má zkouška z trestního práva zahrnovala obhajobu psotulátu, že mohu postřelit italského lovce, který u nás chce zastřelit sokola stěhovavého... MŽP vynakládalo sévho času několik milionů korun ročně na ochranu sokolů stěhovavých, měli jsme tu celkem tři páry...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9046
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Re: BIOLOGOVÉ!!!!!

Příspěvek od Faskal »

To je současný stav u nás, a ve zbytku světa v ještě relativně nedávné době.

Soudě podle wikipedie se snaha o jeho záchranu úspěšně daří a v řadě oblastí (Kanada, například) ztratil statut ohroženého.
https://en.wikipedia.org/wiki/Peregrine ... ent_status

Vypadá to, že by se mohl úspěšně vrátit i k nám, což by bylo super, sokolové jsou hustí, takže mám radost, že jsou takhle vidět hnízdit.
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Uživatelský avatar
Fritzs
Příspěvky: 6292
Registrován: 9. 5. 2005, 21:47
Bydliště: Brno

Re: BIOLOGOVÉ!!!!!

Příspěvek od Fritzs »

Proč se tento pták masivně nestáhnul do měst, kde by mohl žrát holuby, už dřív?
-I don't suffer from insanity. I enjoy every minute of it.

-If violence isn't solving your problems then you aren't using it enough.

-Jestliže je hlad nejlepší kuchař, pak je smrt nejlepší lékař!
Sosacek
Příspěvky: 25734
Registrován: 14. 7. 2004, 19:30

Re: BIOLOGOVÉ!!!!!

Příspěvek od Sosacek »

Faskal píše: 15. 12. 2019, 11:34 Nicméně proteáza K je endoproteáza. Ta je dobrá v tom, že je schopna štěpit uvnitř proteinu, často na více místech zároveň a paralelně v celém vzorku. Komplementární k nim jsou exoproteázy, co štěpí od konce.
To zni bizarne obracene pojmenovane.
“And, for an instant, she stared directly into those soft blue eyes and knew, with an instinctive mammalian certainty, that the exceedingly rich were no longer even remotely human.”
― William Gibson, Count Zero
Uživatelský avatar
Fritzs
Příspěvky: 6292
Registrován: 9. 5. 2005, 21:47
Bydliště: Brno

Re: BIOLOGOVÉ!!!!!

Příspěvek od Fritzs »

Sosacek: Myslí se tím, že to štěpí uvnitř řetězce. Všechny proteasy samozřejmě interagují jenom s povrchem sbaleného proteinu.
-I don't suffer from insanity. I enjoy every minute of it.

-If violence isn't solving your problems then you aren't using it enough.

-Jestliže je hlad nejlepší kuchař, pak je smrt nejlepší lékař!
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: BIOLOGOVÉ!!!!!

Příspěvek od OnGe »

Dá se nějak určit, jak velká část populace musí být promořena nákazou (třeba koronavirem) aby ta nákaza v dané populaci zůstala natrvalo?
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9046
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Re: BIOLOGOVÉ!!!!!

Příspěvek od Faskal »

Jednoduše ne, detaily jsme řešili v příslušném tématu pro koronavirus (který už nechci řešit v tomto vlákně). Dá se spočítat maximální saturace populace, to ale za předpokladu, že se proti nemoci dá efektivně vytvořit imunita.
Řada nemoci ale imunitě utíká, řada ji potlačuje, řada mutuje a tak resetuje postup imunitního systému. Nic z toho zdá se neprobíhá u SARS-CoV-2 moc efektivně, jak jsem popisoval na začátcích příslušného tématu..
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: BIOLOGOVÉ!!!!!

Příspěvek od OnGe »

Maximální saturace je ale něco trochu jiného, ne? Tj. že už má tolik lidí imunitu, že už se to těžko šíří dál. Mě ale zajímá situace, kdy je nákaza rozšířená natolik, že se pořád vrací, protože je pořád někdo nakažený a může předávat štafetu dál (takže třeba jako chřipka). Úplně zjednodušeně, bez faktorů jako že se to může šířit přes zvířata nebo že každý rok zmutuje. Zajímá mě spíš princip, než současná zombie apokalypsa.
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9046
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Re: BIOLOGOVÉ!!!!!

Příspěvek od Faskal »

Obecně vzato se musí šířit stejně rychle nebo rychleji, než na něj vzniká imunita v populaci. Některé triky jsem vypsal nahoře, některé vypisuješ ty (šíření ze zvířecího rezervoáru, alternativní rezervoár je čas - třeba spory antraxu v dobrých podmínkách vydrží i desetiletí).
Další možnosti jsou, že to vlastně není nemoc, ale "dopravní nehoda", řada patogenů jsou relativně slušné a tolerované organismy, ale když se rozbije něco, na čem závisí jejich spokojené soužití, zvlčí. Některé patogeny jsou oportunistické, většinu času jsou hodné, ale občas se seberou a takto cíleně udělají neplechu, pokud nastane příležitost.

Patogeny si také jsou schopni si vynutit toleranci tzv. "efektem mafie" - škodí relativně málo těm, kteří je tolerují, ale intenzivně těm, kteří proti nim bojují (tohle dělá třeba záškrt). Občas to vypadá jako vzájemně výhodné soužití a navenek bývá těžko poznat, že to tak není.

Některé patogeny jsou divné a pro imunní systém obtížně uchopitelné (retroviry schopné spát i generace) a bojuje se proti nim úplně jinak (u bakterií a archeí CRISPR, u nás RNA interference). Nebo třeba priony. A z jiné velikostní škály "velcí" paraziti, proti kterým se imunitou moc dobře bojovat nedá (třeba blechy), neřku-li mikropredátoři, co si kousek ukousnou a jdou dál (komár).

Někteří paraziti jsou klonálního charakteru, kdy se část těla rozhodne jednat na vlastní pěst, to je pak rakovina. U jedinců s nízkou variabilitou imunitního systému jsou takové potvory schopné být i infekční (infekční jednobuněčné psy a tasmánské čerty jsme tady vzpomínali asi víckrát).

Asi toho bude víc, tolik z hlavy.
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9046
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Re: BIOLOGOVÉ!!!!!

Příspěvek od Faskal »

SnapShot-20200320_170743.jpg
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Uživatelský avatar
OnGe
malý zelený křečopažout
Příspěvky: 13205
Registrován: 5. 2. 2010, 09:27
Kontaktovat uživatele:

Re: BIOLOGOVÉ!!!!!

Příspěvek od OnGe »

Poštolka hnízdí na keramzitu?
OnGe tu není, je tu jenom Zuul
jjelen
Příspěvky: 2503
Registrován: 27. 7. 2010, 16:23

Re: BIOLOGOVÉ!!!!!

Příspěvek od jjelen »

To nebude poštolka...
Uživatelský avatar
Faskal
Moderátor
Příspěvky: 9046
Registrován: 20. 11. 2006, 20:59
Bydliště: Praha

Re: BIOLOGOVÉ!!!!!

Příspěvek od Faskal »

Faskal píše: 14. 3. 2020, 18:07 Sokol stěhovavý (Falco peregrinus)
... ano, chtěl jsem zničit svět. Ale ne takhle.
Staré zápisy z her, aktuálně: Tannhäuserova brána - Claudius II, Karak - Erbald.
Odpovědět

Zpět na „Realita a pseudorealita“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů