Filmy - recenze, doporučení, varování

Literatura, film, hudba, divadlo, opereta a jiné výdobytky civilizace.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Uživatelský avatar
Invictus
Nerozhodný volič
Příspěvky: 7462
Registrován: 21. 11. 2005, 02:33
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Filmy - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Invictus »

Úplně na mě z té recenze dýchla atmosféra devadesátých let a začátků internetů.
Iron Within
Iron Without
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Filmy - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Vallun »

Argonantus píše: 11. 2. 2016, 08:17 Revenant, upřesnění názoru pokusných subjektů viewtopic.php?p=464828#p464828
- podle mne se Di Caprio zase nedoplazí ani náhodou. Zabrání mu v tom hodně nedopečený scénář, se spoustou hluchých míst, dementních postav (Indiáni!!) a podivných uměleckých vsuvek na dvě vteřiny.
Dvě hvězdy, otravoval jsem se. A ani Hardy mne zas až tak neuchvátil, má mnohem lepší role.

EDIT: A po zkoumání csfd jsem lehce v šoku; zase jsem úplně mimo trendy. Verbal to napsal dost dobře i za mne.
Hmm, doplnil jsem si REvenanta(díky Netflixu zdarma) a tedy přežil bych bez toho, co napsal výše Argo je pravda pravdoucí...i když tedy víme,že se naknec doplazil - zřejmě v rámci kvóty pro psotižené...

Co bych extra vypíchl - ta medvědice - v 21. století, vážně?
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
midewiwin
Příspěvky: 4817
Registrován: 18. 12. 2006, 09:56

Re: Filmy - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od midewiwin »

Gediman píše: 10. 1. 2020, 21:55 Můj přehled hodnocení filmů roku 2019 + watchlist pro rok 2020:
https://www.youtube.com/watch?v=637w_pDqHV0
Chtít po lidech, aby věnovali deset minut svého času poslechu informace, která by v písemné podobě zabrala sotva minutu...😡
Snad to pomáhá negramotům, ale je to jako rakovina. Šíří se to všude.
Čas neexistuje.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Filmy - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Vallun »

midewiwin píše: 12. 1. 2020, 09:05Chtít po lidech, aby věnovali deset minut svého času poslechu informace, která by v písemné podobě zabrala sotva minutu...😡
Snad to pomáhá negramotům, ale je to jako rakovina. Šíří se to všude.
+1

Chtěl jsem taky napsat, že je to hulvátství, ale pak jsem si řekl, že filmy nejsou téma, kde by stálo za to něco takového řešit...
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Filmy - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Jerson »

K tomu napíšu jen tolik, že video jsem si nepustil, data na to plýtvat nechci.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Filmy - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Jerson »

eerieBaatezu píše:Terminátoří franchise měla končit dvojkou.
Argonantus píše: 11. 8. 2015, 20:12Pokud chceš zabránit klesající tendenci, pak by neměla vzniknout nikdy žádná dvojka ničeho, pro sichr. Statistika je zdrcující, výjimky jsou rarita, Terminátor mezi ně zrovna nepatří.
Tohle jsem před lety asi přehlédl, ale když jsi to vytáhl, tak s tímto přístupem bys zazdil Poslední křížovou výpravu, která je ze všech tří dílů nejlepší.
jjelen
Příspěvky: 2503
Registrován: 27. 7. 2010, 16:23

Re: Filmy - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od jjelen »

A Leoneho "dollarová trilogie" se počítá? A potom Dark Knight, že ano...
Jako ano, u většiny pokračování asi kvalita klesá - ale mnohdy i tak vznikne dobrý film, a někdy, občas, vyložená perla
(ne, Pána prstenů apod. bych sem netahal)
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Filmy - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Argonantus »

K tomu dojdeš, pokud v mé citaci ignoruješ slova "pokud" a "výjimky", jak učinil Jerson.
A rozvíjím Eerieho úvahu.

Jinak osobně velmi doufám, že ty výjimky existují, protože jinak by šlo asi těžko vysvětlit, že pracuji devátý rok na pokračování něčeho, a že jsem právě došel k tomu, že by to mělo mít dvě pokračování další (takže tetralogie, statisticky zvláště zoufalý počet).

Jiná věc je, že tomu asi nakonec zabrání příroda a tetralogie zůstane nedokončena, neb tak dlouho se asi nedožiju. Zdravím G.R.R.Martina.
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Filmy - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Jerson »

Argonantus píše: 23. 3. 2020, 09:13 K tomu dojdeš, pokud v mé citaci ignoruješ slova "pokud" a "výjimky", jak učinil Jerson.
Jenže já se vymezoval proti smyslu tvé myšlenky, nikoliv proti popisu stavu.

Pokud chceme, aby taky někdy vznikly druhé a třetí díly lepší než první, je třeba nechat je vznikat ve velkých počtech, protože těch dobrých bude asi tak 1 - 5%, jako je dobrých věcí v každém jiném oboru. možná jich bude méně. Ale naprosto jistě můžu říct, že pokud nebudou vznikat žádné druhé díly, tak opravdu nikdy nevznikne druhý díl lepší než první díl.

Jiný způsob na vznik dobrých věcí - nejen filmů - neexistuje. Prostě se vytvoří hromada věcí daného typu a velmi malá část z nich bude dobrá. Tedy dobré věci je třeba dostat cíleným výběrem, nikoliv cílenou výrobou.

To taky znamená, že je třeba natočit hromadu průměrných a špatných filmů, aby vzniklo těch pár dobrých. Pak je třeba natočit hromadu pokračování těch dobrých filmů, aby se z nich dalo vybrat těch pár dobrých pokračování. To už je cca 5 % z 5 % filmů. A dobrá trojka opět vznikne, když se na základě dobré jedničky a dobré dvojky natočí i trojka, která má opět šanci cca 5%, že bude dobrá. Tedy vznik dobrého třetího dílu vyžaduje, aby bylo natočeno cca 8000 dobrých filmů, u kterých se ta samá parta pokusí o pokračování (i když pokud je dobrých filmů jen 1% a pokud změna týmu snižuje šanci na vytvoření úspěšného pokračování, tak to taky může vyžadovat milión dobrých filmů na vytvoření jedné dobré trojky).

No, a takový počet filmů ještě nebyl natočen. Stejně tak nebylo natočeno dost filmů, aby statisticky mohl vzniknout opravdu dobrý čtvrtý díl nějaké série (myšleno lepší díl než všechny předchozí), takže pokud nějaký takový film existuje, je to opravdu velká náhoda.

Terminátor pak spadá do první, případně pro někoho do druhé generace v toto přirozeném výběru filmů. No big deal. Ale nelze ho používat jako argument, že pro pro zábraně klesající tendence by se neměly točit pokračování.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Filmy - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Argonantus »

Pokud chceme, aby taky někdy vznikly druhé a třetí díly lepší než první, je třeba nechat je vznikat ve velkých počtech, protože těch dobrých bude asi tak 1 - 5%, jako je dobrých věcí v každém jiném oboru. možná jich bude méně.


Tak to spolu vskutku nesouhlasíme, ale na jiné úrovni, než jsem myslel.

1) Myšlenku, aby nevznikaly vůbec žádné druhé a třetí - a další - díly jsem nevyslovil, jak se pokouším vysvětlit.

2)
Jiný způsob na vznik dobrých věcí - nejen filmů - neexistuje. Prostě se vytvoří hromada věcí daného typu a velmi malá část z nich bude dobrá. ...je třeba natočit hromadu průměrných a špatných filmů, aby vzniklo těch pár dobrých.


A tady právě nesouhlasím. Počet dobrých pokračování lze ovlivnit, pokud se provede dobrá vstupní úvaha k otázce, jaký prostor ještě pro to pokračování zbývá, a kudy vůbec lze pokračovat.

Což je otázka velmi nesnadná a ne moc dobře prozkoumaná. Právě ta spousta pokračování naráží na to, že příběh vytěží původní nápad, a zbývá ho méně. Kdo nevěří, nechť studuje třeba Star Wars; tam je jasně patrné, jak je každé další pokračování problematičtější a více tíhne k recyklaci už řečeného, případně k různým bizarním nepravděpodobnostem děje.

Část špatných řešení je IMHO patrná už dopředu.
Rozdíl mezi náhodou prostou a náhodou určitým způsobem vymezenou je podobný evoluci; nejsou to opice, které zkouší zcela náhodným mlácením do computeru vytvořit Shakespearovy verše, ale opice mírně informované, které velkou část variant vůbec nemohou použít.
Pak je třeba natočit hromadu pokračování těch dobrých filmů, aby se z nich dalo vybrat těch pár dobrých pokračování. To už je cca 5 % z 5 % filmů. A dobrá trojka opět vznikne, když se na základě dobré jedničky a dobré dvojky natočí i trojka, která má opět šanci cca 5%, že bude dobrá. Tedy vznik dobrého třetího dílu vyžaduje, aby bylo natočeno cca 8000 dobrých filmů, u kterých se ta samá parta pokusí o pokračování
S tímhle pro změnu souhlasím. Těch 5% dobrých věcí dle pana Sturgeona se týká zřejmě prvních dílů; o pokračování vůbec neuvažoval. Podle mne je na pokračování Sturgeonův zákon vskutku přísnější a pravděpodobnost trefy stále klesá, jak píšeš.
Metoda napsat 8000 románů, aby vznikla dobrá trilogie, mi připadá být technicky neřešitelná. A s filmy to není lepší.

Uniknout efektu lze tak, že druhý díl není vskutečnosti druhým dílem, ale stále tentýž původní příběh (Pán prstenů, Hra o trůny), nebo je pokračování dostatečně volné a na sobě nezávislé, aby si ta možná řešení tolik netunelovalo (Holmes, Indiana Jones; tam to spojují vlastně jen postavy).

Udělat pravé pokračování, kde se postava vyvíjí od A k B, a v druhém díle od B k C, to se povedlo jen v několika málo mně známých případech. Zrovna ten Terminátor 1 a 2 je dost vzorný případ. A u třetího dílu to začalo váznout- vlastně všechny další pokusy (3, 4, 5, 6) byly svým způsobem pokusy o třetí díl, a ani jeden není trefený přesně.
No, a takový počet filmů ještě nebyl natočen. Stejně tak nebylo natočeno dost filmů, aby statisticky mohl vzniknout opravdu dobrý čtvrtý díl nějaké série (myšleno lepší díl než všechny předchozí), takže pokud nějaký takový film existuje, je to opravdu velká náhoda.
Mám dojem, že jsme nad tím dumali, a opravdu jsme snad žádný nevymysleli. Sirien navrhoval X meny, ale mne to tak moc nepřesvědčilo.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Filmy - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od York »

Jerson píše: 23. 3. 2020, 11:07Pokud chceme, aby taky někdy vznikly druhé a třetí díly lepší než první, je třeba nechat je vznikat ve velkých počtech, protože těch dobrých bude asi tak 1 - 5%, jako je dobrých věcí v každém jiném oboru. možná jich bude méně. Ale naprosto jistě můžu říct, že pokud nebudou vznikat žádné druhé díly, tak opravdu nikdy nevznikne druhý díl lepší než první díl.
To, že na cestě k dobrým věcem nevyhnutelně vznikne spousta ne tak dobrejch, je sice pravda, ale neznamená to ještě, že ty nepovedený musíš za každou cenu publikovat*.


* Teda v komerčním prostředí asi znamená, protože investor chce vždycky vydělat :\
Naposledy upravil(a) York dne 23. 3. 2020, 14:23, celkem upraveno 1 x.
jjelen
Příspěvky: 2503
Registrován: 27. 7. 2010, 16:23

Re: Filmy - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od jjelen »

Nu když už si se obul do Star Wars - Disney trilogie je tragická, asi celkem dobrý příklad točení pokračování pro prachy, kdy sice moc nevíme co, jak a proč ale to nám nezabrání zkusit vydělat na zavedené značce...
ale co ty staré, Imperium vrací úder především, často pokládané za ne dobrý, ale hned nejlepší SW film! I když je fakt že Lucas mohl mít nějakou představu v hlavě už při točení Nové naděje...

York: tohle zvlášť u filmů právě neplatí, jak sám uznáváš...
To je právě problém s těmi pokračováními u filmů - sežere to spoustu času herců, režisérů, kameramanů atd., prachy, sloty v kinech... a pak už nezbývá prostor zkusit natočit něco originálního. V literatuře je to přeci jen o něčem jiném
Odpovědět

Zpět na „Kultura“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 10 hostů