Seriály - recenze, doporučení, varování

Literatura, film, hudba, divadlo, opereta a jiné výdobytky civilizace.

Moderátor: Faskal

Odpovědět
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Seriály - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od York »

crowen píše: 21. 12. 2019, 12:15Zaklinaca po prvych dvoch dieloch hodnotim horsie ako Xenu....
Imho ti to kazí příliš konkrétní očekávání. Já si knihy už prakticky nepamatuju a hry jsem nehrál, a dost se mi to líbí. Srovnání s Xenou je těžce mimo, tohle je jednoznačně Ačkovej seriál (což jsou fantasy seriály zatím jen dva, pokud vím).
m4jk
Příspěvky: 55
Registrován: 19. 10. 2011, 17:54
Bydliště: Brno

Re: Seriály - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od m4jk »

Ono to spíš vypadá, že se crowen rozhodl ten seriál nenávidět před prvním trailerem. Teď se jen snaží hledat chyby...
Já knížky přečetl záměrně před vydáním a jsem spokojený. Nakonec mě ani ta Triss neštvala.

Možná spoiler:

Výtky o tom, že se to zpočátku vypráví ve třech časových rovinách a že se to nedá poznat, jsou jen od nepozorných diváků. Vše je tam řečeno...
Uživatelský avatar
Invictus
Nerozhodný volič
Příspěvky: 7462
Registrován: 21. 11. 2005, 02:33
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Seriály - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Invictus »

Já na to házel okem od počítače, jak se žena koukala na první díl, a přišlo mi to dost v pohodě. Kvalitou zpracování naprosto srovnatelné s GoT, akorát méně rozfrcané na různé strany a postavy. Já Witchera zas tak nemusím, takže ani moc neznám ten svět, ale docela se mi líbilo, jak tam místy byly magické schopnosti pěkně subtle (kontrast např. s WoW kde každý prd musí udělat mohutný výstřik barviček do prostoru). Jediné co bych dodal, že mi to přišlo takové dost rychlé v ději a konverzacích, až možná urychlené, ale to byl jen dojem.
Iron Within
Iron Without
Uživatelský avatar
crowen
Administrátor
Příspěvky: 3748
Registrován: 11. 9. 2004, 12:51
Bydliště: Hlavna dedina Bananistanu
Kontaktovat uživatele:

Re: Seriály - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od crowen »

Ano, magia je pekne urobena, v celom seriali. Mne to pripada, ze tak, ako mali jednotlive veci v seriali na starosti rozni ludia, tak tam ta kvalita prevedenia brutalne kolise. Niektore veci su urobene velmi dobre, ale niektore tak zmrsene, ze zabijaju cely serial.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Seriály - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od York »

Crowene, pusť si schválě kus Xeny.
Uživatelský avatar
crowen
Administrátor
Příspěvky: 3748
Registrován: 11. 9. 2004, 12:51
Bydliště: Hlavna dedina Bananistanu
Kontaktovat uživatele:

Re: Seriály - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od crowen »

Pustil som si. Na mojom nazore, ze kostymy elfov, dryad, trpaslikov, temerskych vojakov a nilfgaardanov su ako z Xeny, sa nic nezmenilo. Povedal by som, ze ten nazor sa len utvrdil.
Uživatelský avatar
Invictus
Nerozhodný volič
Příspěvky: 7462
Registrován: 21. 11. 2005, 02:33
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Seriály - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Invictus »

To si nepamatuju, že by Xena byla tak dobře udělaná. :)
Iron Within
Iron Without
Uživatelský avatar
Bajo
Malý princ; Moderátor
Příspěvky: 7757
Registrován: 23. 10. 2005, 01:38
Bydliště: Brno
Kontaktovat uživatele:

Re: Seriály - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Bajo »

Me to taky neprislo spatny, podle me to neposrali. Jako ta slovanska, mytologicka atmosfera je upozadena ve prospech estetiky obvykle v zapadni fantasy (to je za me minus, ale nemusi byt pro kazdeho). Kostymy apod. neresim, nejsou pro me tak podstatne. Prvni dil me prisel jednoznacne nejlepsi, kdyby tuhle atmosferu udrzeli cely serial, tak za me vylozene bomba. Osobne my nejslabsi prijde to, jak byly pojati a vykreseleni magove, ale to je asi veci subjektivni (bylo to na me trochu moc harry potter :-D).
Takze celkove, za me to stoji za podivani. Na zadek jsem si z toho nesednul, nektere dily jsou trochu slabsi, nez jine, ale porad za me spise nadprumer. Preci jen, ono tech dobrych fantasy serialu tolik neni, zvlast tech, co maji bliz k sword and sorcery, nez epice.
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Seriály - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od York »

Tak jsem to konečně dokoukal a musím dát v některých věcech Crowenovi za pravdu, třeba ty "kostýmy" Nilfgarďanů (tomu se opravdu nedá říkat zbroj) jsou fakt úlet a černoši na každym kroku tomu taky nepomáhaj.

Celkově ale zůstávám u toho, že to je historicky druhej Ačkovej fantasy seriál, a to jak provedením, tak obsahem. Sapek prostě umí vyprávět a tvůrcům seriálu se fakt povedlo představit linie na pozadí, díky kterým to má hloubku.
Uživatelský avatar
crowen
Administrátor
Příspěvky: 3748
Registrován: 11. 9. 2004, 12:51
Bydliště: Hlavna dedina Bananistanu
Kontaktovat uživatele:

Re: Seriály - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od crowen »

Pockaj, Vikingovia ani Last kingdom nie su ackove?
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Seriály - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od York »

crowen píše: 24. 12. 2019, 15:28 Pockaj, Vikingovia ani Last kingdom nie su ackove?
Měl jsem napsat high fantasy, ale Viningové mě každopádně nezaujali (ani provedení, ani příběhem). Last kingdom neznám.
Uživatelský avatar
Cor
Příspěvky: 1190
Registrován: 26. 3. 2013, 10:10

Re: Seriály - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Cor »

Zaklínač (1. série) - pozor, lehké spoilery!
- jako fanda knížek i her jsem se na to podíval s velkou dávkou skepticismu a raději jsem neměl přehnaná očekávání...a byl jsem příjemně překvapen co překvapen, nadšen!

Co se mi moc líbí:
- výběr většiny herců
- scénář a dialogy
- děj se hodně drží předlohy
- tvůrci si dobře pohráli s propojením povídek a zapojením nových dějových linek
- některé nové dějové linky (Yennefer origin story z větší části, některé scény v Cintře)
- akcentování některých věcí, co tolik v předloze nevyzněly (Calanthé je víc odhalená jako mrcha, rasismus a nenávist k elfům v Cintře apod.)
- pomrkávání na některé věci, co jsou v předloze "jen tak mezi řádky" (Triss a její popálený výstřih v bitvě u Soddenu, Vilgefortz ukázaný jako dobrý šermíř...)
- "zaklínačovský duch", ta atmosféra, humor apod.
- hudba!
- choreografie šermířských scén (i přes občasné nesmysly z šermířského poledu vypadají scény hodně dobře)

Co je trochu meh, ale odpustil jsem to:
- výběr některých herců (neseděli mi hlavně Eist, Borch a Cahir)
- některé nové linky a zásahy do děje (linka s Cahirem a dopplerem, zabití Myšilova, některé části Yenn originu)
- občas nesmyslné techniky v soubojích (reverse grip, vážně?)
- občas nadbytečné gore a rádobycool temné přidané věci
- změna vyznění některých věcí (Fringila jako Nilfgaardská loyalistka, Nilfgaard jako náboženští fanatici)
- chabý výkon některých čarodějek a čarodějů u Soddenu a celková divná kompozice "bitvy"

Co se mi nelíbilo
- bitva o Cintru (Bohužel jsem čekal pochodující útvary Ipera brigade a nějaké vojenské manévry a taktizování...well...je to tupá zteč z obou stran a pomlácení se jak nějaká šarvátka dvou barbarských hord...ugh)
- "kostýmy" Nilfgaarďanů a jejich skřetošourková zbroj (blueeeegh, hnus, toho, kdo to navrhl a toho, kdo to odkýval a nechal projít do produkce bych vyrazil)
- Cinfridští sekáči (seriálové zpracování je meh)

Jako, samozřejmě, že by se mi víc líbilo, kdyby přejali kostýmovou a celkově estetickou stylizaci her (teda kromě toho, že Triss je zrzka, to je fail ze strany her, Triss má být hnědovláska) a udělali seriál tak, aby mezi seriálem a hrami nebyly nesrovnalosti, ale kontinuita...jenže to nikdy nikdo nesliboval, naopak upozorňovali, že si to udělají jinak. Mohlo to být daleko výraznější (a horší).

Celkově se mi seriál hodně líbil a myslím, že rozhodně nedělá předloze ostudu. Je jasné, že si některé věci upravili a udělali jinak, ale asi jsem nepotkal nic vyloženě debilního, co bych nezkousl. A vztekat se, že to není podle her je nesmysl.

PS: černoští herci (ó jaká to strašná kontroverze!) mi přišli v pohodě a nikde mě esteticky nerušili ani mi nepřišli jako pěst na oko. Úplně v pohodě. Kontroverze 0.
Uživatelský avatar
Vallun
Příspěvky: 32275
Registrován: 14. 5. 2008, 10:40
Bydliště: Velká Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Seriály - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Vallun »

Takže, po prvních třech dílech...

Koukat se na to určitě dá, ale není to Áčkovej seriál, to ani omylem. Střídají se hodně podařené scény a dost odfláklé. Již zmíněná bitva o Cintru je případem toho strašlivého odláfknutí a značné lacinosti výpravy. Naopak třeba souboj se strigou je dost dobrej. Já beru,.ž e to má celé působit trochu ušmudlaně, aby to odpovídalo Sapkovského světu, ale prostě když jdou postavy po louce, tak to má být nějaká Louka, ne, abych měl dojem, že se to točilo na mobil někde za chalupou...

Zaklínač - je ztvráněn vlastně docela dobře, jen je Cavil trochu moc "elfí" - zapadl by spíš do Loriénu, než k Sapkovi...

Triss - má být kaštanovláska a rouzpoznatelně mladší než Yennefer, což není, ale jinak ujde.

Yennefer - bál jsme se, že to bude horší, ale odpovídá více hrám, než knihám...a není to ono.

Ciri - ok, ta ujde, jen má umět velmi dobře šermovat...což se zatím moc nezdá.

Marigold - má to být velmi nadaný bard, zatím je spíš trapný...

Calanthé - ehm, jak má svačinářka z bufetu hrát proslulou Lvici z Cintry?

Naopak souhlasím s tím, že černoši nevadí jako že vůbec...

Souhlasím s tím, že elfové (bakelitové uši) hoodně špatné, naopak nilfgartdská zbroj mne zatím oči netrhá.

Nicméně kdyby ten seriál udělali zcela jako byly filmové scény z her, tak to bude lepší...


EDIT: Tak jsem to viděl všechno a pocit, že jde o kombinaci Áčkovejch a Béčkovejch pasáží je jasná - bitvy jsou strašlivě laciné na pohled o 2 třídy horší než GoT, usoplené...hudba překvapivě nedobrá, kamera místy taky strašná. V2rnsot předloze nebývalá, avšak v některých detailech (viz výše zejména jednotlivé postavy) přesto chyby jsou.
Pokud chce někdo slyšet jen "ano" nebo "ne", tak jej nezajímá odpověď.
Eru je jediný Bůh a Tolkien je jeho prorok.
Non sub hominem,sed sub ius.
Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí.
Nejsem odborník ve smyslu § 5 odst. 1 O.Z.
Argonantus
.
Příspěvky: 18102
Registrován: 31. 10. 2006, 17:35

Re: Seriály - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od Argonantus »

Stranger things

Dám pointu na začátek - pět hvězd, nejlepší seriál Netflixu, pro mne něco, co jsem si opravdu maximálně užil a hodně se trefilo do mého vkusu. Někdo řekl, že jsou to „light Twinn peaks,“ a i to je hájitelný názor. Připomínám, že Twinn peaks jsou za mne úplně nejlepší seriál od chvíle, kdy zemská kůra začala tuhnout. Drobné výhrady na to nemají žádný vliv; nedokážou ani poškrábat nátěr.

1) První zjištění je, že je to neuvěřitelný postmoderní slepenec „osmdesátkových“ vlivů. Zjistíte, že komentátoři připomněli, pokud jsem dával pozor:
- Dungeons and Dragons, oficiální a přiznaný rámec příběhu
- Stephena Kinga, zejména To
- Stephena Spielberga, zejména E. T. a Poltergeist
- Carpentera a Věc, přímo a s gustem připomínanou v ději několikrát
- Terminátora, zejména scény na parkovištích a ve městech
- Vetřelce, scény se strašidlem

Nenašel jsem, ale asi by se mělo zmínit, že ještě
- Tolkien; radikální remake Pána prstenů
- Clive Barker, Hellraiser zejména
- H. P. Lovecraft; chapadlopunk a kosmický nevysvětlený děs
- Akta X, která nejsou tak stará, ale málokdo si to pamatuje; hlavně ten „vláda nám to tají“ konspiračně - paranoidní rozměr
- Half life, což při spatření úplně první scény napadne asi leckoho. „V laboratoři se nám cosi pokazilo“.

Navzdory této běsné směsi všeho, co šlo kolem, to kupodivu perfektně drží pohromadě. Autoři měli pozoruhodný cit si vypůjčovat to nejlepší a nejdůležitější z těch vzorů, a problematickým bodům se vyhnout. Všimnu si toho podrobněji na konkrétních případech.

2) Stephen King a jeho strašidelné děti jsou jistý trademark, už od jeho prvního megahitu Carrie (1977). Sluší se připomenout, že King byl pan učitel, a tudíž dětem opravdu rozuměl, a uvědomoval si, že to nejsou jen tak rozmilí andílci, ale občas i pěkně nebezpečné bestie. Syrová a naprosto aktuální Carrie se odehrávala tady a teď, a děj se řítil jak utržený výtah.

Nicméně časem se mistrův bezprostřední pohled setřel, zřejmě když už byl učitelem kdysi dávno. Na dětech se začal usazovat prach zádumčivé nostalgie, takže třeba TO je příběh, založený na dvojexpozici bývalých dětí s nynějšími dospělými. Což funguje, má svůj zádumčivý smysl, ale je to někde úplně jinde, než předchozí model.

Stranger things si vybírají z těch dvou poloh jednoznačně tu první. Na nějakou nostalgii dlabeme, děje se to tady a teď.

3) Steven Spielberg je rovněž slavný svými dětmi. Pohříchu ale prakticky vždy viděnými dospělým - „jak chci, aby děti fungovaly“. Tedy, jsou obvykle dokonale pasivní v ději (Blízká setkání, Poltergeist), a jsou děsně roztomilé (E. T.) Na rozdíl od Kinga děti u Spielberga málokdy něco samy vymyslí, nikdy nemají žádnou temnou stránku duše, a se strašením dětí se vždy šetří.

Nikoliv tak Stranger Things. Děti jsou tu hlavními protagonisty děje, všechno řídí samy, obvykle proto, že jsou dospělí debilní, případně zlí. Téma, že „dospělí nikdy neposlouchají, co říkají děti“ je perpetuální v celém seriálu. Extrémní případ je Eleven, což je dost přesně Carrie reloaded. Na nějakou roztomilost je tu velmi málo místa.

3) Ten Tolkien, kterého si málokdo pořádně všiml, je podstatný už tím Dungeons and Dragons. Jakousi prapodstatou fantasy, která je založena na konfrontaci nudného a dost otravného světa všedního s nějakým „jinde“, v tomto případě „upside down“, kde je všechno příšerně nebezpečné a nepřátelské, ale zároveň i fascinující. Tohle je málokde tak názorné, jako Stranger things, kde je to už v názvu.

Dále je to také příběh vyprávěný čtyřmi Hobity. Nebo dětmi; to je jedno. Malými postavami, které nastavují úhel kamery vždy zdola nahoru, takže je všechno nebezpečí o něco větší a strašidla strašidelnější. To je jeden z nejdůležitějších Tolkienových vynálezů.

Podobnost je ještě detailnější. Hlavní Tvůrce hry, Pán Jeskyně či Gamemaster jménem Mike má podobné postavení, jako Frodo; to on rozhoduje, kam se jde a co se bude dělat. V první sérii je to možná hlavní protagonista a vypravěč, navíc skvostně zahraný. Ve druhé řadě se ovšem úplně vytratil ze scény, nikoli ku prospěchu věci.

Lucas a Dustin jsou Pipin a Smíšek; svými naivně nedostatečnými schopnostmi to občas zesloní, ale nakonec se ukáže, že i oni jsou docela udatné postavy. Zejména v druhé řadě jejich význam ještě roste.

Will je speciální případ, který už neodpovídá Samovi; je to v první sérii spíš samotný Prsten, o který celou dobu jde, protože ho všichni celou dobu hledají. V druhé sérii je nejvíce ze všeho podoben Glumovi; dějí se mu strašné věci a on také strašné věci dělá.

Eleven, pátý zásadní člen party, je sice také dítě, ale zároveň je Čarodějem jako Gandalf, a vlastně jako jediná vůbec něco zmůže proti neuvěřitelně mocným silám neznáma. A podobně jako u Gluma tu lze zřejmě jen nepřetržitě jásat; tohle je úplně nejlepší postava, zároveň nejlépe zahraná, bez které by to mělo o hvězdu méně.
V druhé řadě se ovšem její suverénní postavení komplikuje tím, že její linie je oddělena ode všech ostatních; nejsem si úplně jist, zda to byl úplně dobrý nápad. Linie i postava ovšem je i nadále zajímavá.

A našli bychom tu zřejmě i Aragorna, v udatném šerifovi Hopperovi, a možná i další Tolkienovy postavy.

4) Kromě té RPG party dětí, úplně ústřední, tu je parta sekundární, „teenage mutant heroes“, která pochází z nějakého úplně jiného příběhu, možná zrovna Carrie. Will má staršího bratra Jonathana, a Mike má starší sestru Nancy, a ti se zamilují, jak jinak. Jenže komplikaci tvoří Steve, co není z rodiny, se kterým Nancy momentálně tak trochu chodí.

Na jedné straně je to celkem nablblé klišé z romantické komedie, „žena mezi dvěma muži.“
Na straně druhé to trochu oživuje scénu, ježto tato trojice se v různých sestavách pouští do akčních bitek se strašidly. „Princezna a dva rytíři, oba hodní“ je docela zajímavá a netradiční varianta. A komplikovaný útvar dává vyrůst velekomplikovanému vývoji těchto tří postav. Až jsem se v té jízdě občas ztrácel; z debila hrdina obratem za pár epizod.

5) V každém případě, RPG parta 4+1 dětí, plus tři Teenage mutant heroes, plus osamělý vlk šerif Hopper, jsou jediní, kdo dokážou něco rozumného vyřešit. Ostatní dospělí jsou buď úplně mimo (rodiče Mika a Nancy), nebo jsou jen epizodní nápovědné postavy (skvostný konspirační magor ke konci druhé řady, nebo Pan učitel). Pak jsou ještě někteří sice rovněž v obraze a ví o strašidlech, leč jsou taky debilní, jako matka Willa, V první řadě šlo její vřískání a hysterické dotazy jakž takž chápat, ježto měla důvod být rozčilená, ale ve druhé řadě je už na umlácení lopatou. Souhlas s komentáři na csfd, to je bezpečně nejotravnější postava, a Winona Ryder neumí hrát. Naštěstí jí tam není tak moc, jak byste čekali.

6) Poslední poznámku asi zasluhují záporňáci. V zásadě jsou dvojího druhu.
Především jsou tu kosmicky nepochopitelné obludy z jiné dimenze (zřejmě), silně Barkerovitého charakteru (Hellraiser), vylepšeno Vetřelčími zvyky a chapadlopunkem, ve druhé řadě ještě značně vylepšeno a zdokonaleno. A celé to obsahuje minimum vysvětlování. Za mne jasné plus; vlastně si nevzpomínám, kde jsem viděl naposled v nějakém seriálu tak bezva strašidla.

A podobně jako ve Vetřelcích, druhá složka jsou Bad men, týpci z tajné laboratoře, „vláda nám to tají“, kteří neváhají někoho zabít, případně mu ugrilovat mozek elektrošoky, pokud jim překáží. Zde musím poznamenat, že původní styl absolutní terminátorské bezohlednosti, kterou seriál začal (vražda hamburgeristy), začal časem povážlivě měknout, a v druhé řadě je to s novým šéfem sice rafinovanější, ale trochu rozblemcané. Ten pocit absolutního zla mi schází. Ještě, že máme ta vytuněná advanced strašidla.

7) O druhé řadě bylo mezi řádky naznačeno skoro vše - Mike jde stranou, Will naopak úplně doprostřed, Eleven do paralelní linie a Bad men mají náznaky lidskosti. Několik nových postav, Mozek Bob nebo Mad Max, vesměs zbytečných jako slon Fufík. Mohlo by to být slabší, ale díky tomu, že se chapadla udatně činí, tak rozhodně není. Klidně pět hvězd znova, a těžko najít srovnatelnou konkurenci.

Otevřená otázka je, jestli lze za tím hledat cosi, ehm, vyššího.

No a to je zatím vše, co bych k tomu měl.
Uživatelský avatar
ilgir
pěšák
Příspěvky: 10160
Registrován: 22. 1. 2007, 13:48
Bydliště: nejkrásnější město světa

Re: Seriály - recenze, doporučení, varování

Příspěvek od ilgir »

Argonantus píše: 1. 4. 2020, 14:16 Připomínám, že Twinn peaks jsou za mne úplně nejlepší seriál od chvíle, kdy zemská kůra začala tuhnout.
Tohle jsem netušil. A to jsem si myslel, že máme podobný vkus. :eyecrazy:

Ale teď jsem si vzpomněl, že ty narozdíl ode mně dobře snášíš pomalé věci, takže asi chápu.
Odpovědět

Zpět na „Kultura“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 11 hostů