Road mapa 2019-2020

Sekce zabývající se tvorbou RPG produktů a souvisejícími tématy.
Uživatelský avatar
ShadoWWW
Příspěvky: 4575
Registrován: 21. 8. 2007, 11:16
Bydliště: Kostka
Kontaktovat uživatele:

Re: Road mapa 2019-2020

Příspěvek od ShadoWWW »

York: Střílíš mimo. Já jsem starý geek a v 10-15 letech byly doby, kdy jsem proseděl u kompu klidně šestnáct hodin denně. I dnes trávím u počítače 10+ hodin denně (mimo dovolené a víkendů). Nehodnotím papírová RPG jako "lepší" nebo "horší" zábavu. Jen se snažím identifikovat, proč je děti mají rády a v čem se liší, čímž to je, že jsou i dnes tak přitažlivé.

Jerson: Možná tě to zaujme, ale spousta hráčů ráda pročítá příručky, když se zrovna nehraje, a "piplá" svou postavu. Někdo víc, někdo míň, proto taky RPGčka nabízí různé stupně toho "piplání".

Co se týče dungeon crawlu: A není to jedno, když to ty děti baví? Ale když už o tom píšeš: Mé dcery jsem při prvné hře navedl na Tajemství dubu (nebo jak se to dobrodružství jmenuje z DrD 1.6E). A docela se v tom ztrácely, nebavilo je. Tak jsem pro ně vedl Bílý hrad a ten je bavil mnohem víc (a naopak já jsem z některých jeho částí tekl). Ale co už, dětma nezatopíš. ;) Ono na tom dungeon crawlu a fantasy asi něco bude, že to baví dětské publikum. (Že by podobnost s pohádkami?) Že jiné hry a dobrodružství preferují hlavně starší hráči (a hráčky) je poměrně známá věc.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Road mapa 2019-2020

Příspěvek od York »

ShadoWWW píše: 21. 1. 2019, 16:20Jen se snažím identifikovat, proč je děti mají rády a v čem se liší, čímž to je, že jsou i dnes tak přitažlivé.
Imho jsou pro to úplně stejný důvody, jako před dvaceti lety.
Uživatelský avatar
Paul
Příspěvky: 1371
Registrován: 31. 8. 2017, 11:19
Kontaktovat uživatele:

Re: Road mapa 2019-2020

Příspěvek od Paul »

Mé dcery jsem při prvné hře navedl na Tajemství dubu (nebo jak se to dobrodružství jmenuje z DrD 1.6E).
To je to z příručky pro pokročilé?
Slovanologie 25. 5.

Wunder warten bis zuletzt.
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16381
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Road mapa 2019-2020

Příspěvek od MarkyParky »

Paul píše: To je to z příručky pro pokročilé?
Ne, to je ze PPZ, ale z DrD1.6E.

Kdy nahradilo Bílý hrad netuším, ten jsem si jist, že tam byl ještě v DrD1.5, ale jestli zmizel s 1.6, nebo až nějakou vyšší verzí 1.6 si nepamatuju.
Uživatelský avatar
Paul
Příspěvky: 1371
Registrován: 31. 8. 2017, 11:19
Kontaktovat uživatele:

Re: Road mapa 2019-2020

Příspěvek od Paul »

Tajemství dubu
O čem to je?




Edit: kanály komunikace plnými potkanů se mi dostalo objasnění, o co v příběhu jde. A asi bych si radši zahrál Bílý hrad. 8)
Naposledy upravil(a) Paul dne 21. 1. 2019, 17:57, celkem upraveno 1 x.
Slovanologie 25. 5.

Wunder warten bis zuletzt.
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16381
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Road mapa 2019-2020

Příspěvek od MarkyParky »

Hm.

O posvátném dubu a trablích kolem něj.

Asi není dobrý nápad vyspoilovat celou pointu :).
Uživatelský avatar
Jerson
Inženýr z Ocelového města
Příspěvky: 22593
Registrován: 11. 2. 2003, 16:39
Bydliště: České Budějovice
Kontaktovat uživatele:

Re: Road mapa 2019-2020

Příspěvek od Jerson »

York píše: 21. 1. 2019, 16:06 O jakém dungeoncrawlu mluvíš? AFAIK jich totiž u nás moc nevyšlo...Maximálně že by se někdo inspiroval a hrál DrD dál jako dungeoncrawl. To jsem teda nikde nepozoroval, všichni mí známí Dračákysti hrají dobrodružnou fantasy, kde se dungeony vyskytují jen výjimečně, pokud vůbec.
Mluví o něm Shadowww, a já o něm slýchám od lidí, kteří hrajou DrD, mladší hráči. Prostě klasické prolézání podzemí, jeskyně, zabíjení potvor, lootování. Nechci se hádat o nějaké terminologii, které prolézání jeskyně je dungeoncrawl a které už ne.
ShadoWWW píše: 21. 1. 2019, 16:20 Jerson: Možná tě to zaujme, ale spousta hráčů ráda pročítá příručky, když se zrovna nehraje, a "piplá" svou postavu. Někdo víc, někdo míň, proto taky RPGčka nabízí různé stupně toho "piplání".
Ano. Podle mého pozorování asi tak dva hráči z pěti u DrD nebo DnD, a asi tak jeden jeden hráč z deseti mezi náhodně vybranými hráči RPG, přičemž to budou ti samí, kteří rádi čtou příručky DrD/DnD, a hrajou hru na číselnou optimalizaci postav. Dokonce jsem potkal hráče, kteří jen četli příručky a piplali postavy, ale nehráli, protože to je nebavilo. Taky jsou GMmové, které baví kreslit mapy světa a vymýšlet vazby mezi organizacemi, i když se to do hry nikdy nedostane. Celkově je všech takových velmi málo.
ShadoWWW píše: 21. 1. 2019, 16:20Co se týče dungeon crawlu: A není to jedno, když to ty děti baví?
Dlouho a opakovaně říkám, že na posouzení, co člověka baví, je třeba předložit mu několik (tři až sedm) srovnatelných alternativ a nechat ho vybrat, co ho bude bavit víc a co méně, případně co by ho nebavilo vůbec. Ideální je, když ten přístup mají pořád, podle toho jakou mají náladu, a pak můžeš usuzovat, co je baví, a co je jen nejméně nebaví.
Svého syna jako argument pro RPG ještě nemůžu použít, ale zeptal jsem se jiných, mladších.
Zhruba v deseti, jedenácti jsem vytvořila i ze současného pohledu docela velký rpg počin (bez pravidel, o těch jsem nic neslyšela a k pravidlovému hraní mě přivedli kluci až v období na VŠ). Ale vazby a vztahy tam byly tou nejdůležitější složkou, kdo kde kuje jaké pikle. Jasně, že když nám děda v přírodě připravil pokladovku s čokoládou, tak to byla bomba. Ale jít místnost po místnosti a hubit příšery by asi nebylo to, co by mne nadchlo (stejně jako teď… když dung, tak s nápadem, myšlenkou, smyslem).
V posledních třech letech jsem mluvil a hrál s několika mladšími holkami ve věku 15 - 18 let, všechny říkaly, že je RPG baví, ale pro část z nich se jejich původní hry a původní spoluhráčky staly nepoužitelné poté, kdy si zahrály se mnou - protože zjistily, jak moc je hra může bavit, a co všechno se v ní dá dělat, jak můžou být zahrané NPC. A došly k tomu, že je ty předchozí hry vlastně moc nebavily, že je spoluhráčky ukecaly a hrály to z dlouhé chvíle nebo kvůli kamarádství. Nepopírám, že některé hráče dungeoncrawl baví i poté, kdy si vyzkouší jiné hry a jiná pravidla. Ale že by to byla většina hráčů, to se tedy neodvážím tvrdit.

Jinak v Dungeoncrawlu žádnou podobnost s pohádkami nevidím, a taky to bude tím, jaké pohádky dětem pouštíš. Počítám, že kdyby můj syn chtěl hrát RPG, tak bude chtít hrát modrou samičku papouška v džungli, závodní auto, a nejblíž by se k dungeoncrawlu dostal při hraní Krtka a Pandy.
Pracující logaritmus
Příspěvky: 791
Registrován: 10. 5. 2018, 07:17

Re: Road mapa 2019-2020

Příspěvek od Pracující logaritmus »

Hm, nevím, jestli jsem pochopil správně, ale srovnávat lidi 15-18 s těmi o 10 let mladšími mi přijde těžce mimo.
Že někdo třeba zjistí, že se mu s časem mění priority, co ho bavilo předtím, už ho tolik nebaví, a baví ho zas něco jiného, je normální. Stejně jako lidi, kteří dělají něco, aby se potkali s kamarády nebo nemají nic lepšího na práci.
Jsem Log 1=0, jen jsem v práci a nedostanu se k normálnímu účtu.
Uživatelský avatar
ShadoWWW
Příspěvky: 4575
Registrován: 21. 8. 2007, 11:16
Bydliště: Kostka
Kontaktovat uživatele:

Re: Road mapa 2019-2020

Příspěvek od ShadoWWW »

Jerson píše:Podle mého pozorování asi tak dva hráči z pěti u DrD nebo DnD, a asi tak jeden jeden hráč z deseti mezi náhodně vybranými hráči RPG, přičemž to budou ti samí, kteří rádi čtou příručky DrD/DnD, a hrajou hru na číselnou optimalizaci postav.
Podle mého pozorování patnáct hráčů z patnácti (hráči DnD). Příručky ráda čte asi tak polovina. Číselnou optimalizaci postav řeší tak tři z těch patnácti. Takže to asi nebudou ti samí.

Ale jinak bych se podepsal pod to, co píše Log. Akorát to věkové rozpětí upřesním na 7-15 let.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
York
Příspěvky: 17447
Registrován: 24. 2. 2012, 17:31

Re: Road mapa 2019-2020

Příspěvek od York »

Jerson píše: 22. 1. 2019, 08:19Mluví o něm Shadowww, a já o něm slýchám od lidí, kteří hrajou DrD, mladší hráči.
Mohl by ses, prosím, někdy zeptat, jak se to k nim dostalo? Předpokládám, že je to tradice předávaná z hráče na hráče ještě od dob DrD 1.X, ale jen hádám.

Jerson píše: 22. 1. 2019, 08:19Dlouho a opakovaně říkám, že na posouzení, co člověka baví, je třeba předložit mu několik (tři až sedm) srovnatelných alternativ a nechat ho vybrat, co ho bude bavit víc a co méně, případně co by ho nebavilo vůbec.
V tomhle ale nemáš pravdu.

Tu hromadu lidí, kteří dlouhá léta hráli Dračák, Shadowrun a podobné hry, to samozřejmě bavilo. Kdyby ne, tak by to nedělali. Není to nijak ve sporu s tím, že dneska už si tyhle hry nevyberou, protože přišli na to, že jim jiné vyhovují víc. A taky to neznamená, že by je dneska nebavilo hrát Dračák nebo Shadowrun podle nějakých rozumnějších pravidel.

Hráči prostě nejsou tesaní do kamene, s časem se mění. A to i v průběhu hraní jedné hry. Ze začátku typicky převládá silný wow effect, všechno je pro tebe nové a ještě do detailu nevíš, jak to funguje, takže mínusy nevidíš a přebíjí je plusy. Po nějaké době tě třeba začnou některé věci otravovat a v tu chvíli výrazně oceníš jinou hru, která je nějak adresuje. Tohle platí u všech her, které se hrají dlouhodobě (ať už je to opakované hraní nebo hraní na pokračování).

Jedno vcelku jedno, jakým RPGčkem člověk začne, pokud ho v té době bude bavit. Kámen se začne lámat až v té druhé fázi, kdy začne narážet na věci, které mu moc nesedí. V ten moment je fajn, když má po ruce alternativy. Ale ani to není úplně zásadní - jako u každé společenské zábavy je to hlavně o lidech, tedy o spoluhráčích. V případě stolních RPGček to platí zvlášť, protože u většiny z nich se předpokládá, že si hráči postupně upraví herní styl tak, aby jim vyhovoval.

Jerson píše: 22. 1. 2019, 08:19(stejně jako teď… když dung, tak s nápadem, myšlenkou, smyslem).
Tohle je taky dobrá poznámka - quality matters. Odsuzuješ dungeoncrawl, ale myslíš tím původní Dračák s pravidly a přístupem ke hře z minulého tisíciletí. Což rozhodně není jediná možnost.

Ostatně tady to sám ukazuješ na příkladu:
Jerson píše: 22. 1. 2019, 08:19V posledních třech letech jsem mluvil a hrál s několika mladšími holkami ve věku 15 - 18 let, všechny říkaly, že je RPG baví, ale pro část z nich se jejich původní hry a původní spoluhráčky staly nepoužitelné poté, kdy si zahrály se mnou - protože zjistily, jak moc je hra může bavit, a co všechno se v ní dá dělat, jak můžou být zahrané NPC. A došly k tomu, že je ty předchozí hry vlastně moc nebavily, že je spoluhráčky ukecaly a hrály to z dlouhé chvíle nebo kvůli kamarádství.
Možná by nebylo od věci, zkusit si s těmi hráči zahrát dobrej dungeoncrawl. Třeba to budou vnímat podobně (i když samozřejmě určitě existují hráči, které to nebude bavit nikdy, stejně jako u všech žánrů).
Uživatelský avatar
ShadoWWW
Příspěvky: 4575
Registrován: 21. 8. 2007, 11:16
Bydliště: Kostka
Kontaktovat uživatele:

Re: Road mapa 2019-2020

Příspěvek od ShadoWWW »

York píše:Imho jsou pro to úplně stejný důvody, jako před dvaceti lety.
To jistě ano a to je na tom to super, že ta magie, co se utváří kolem hracího stolu, pořád funguje. Stejně jako ilustrace, texty... děti jsou pořád děti a nadchnou se úplně stejně jako před třiceti lety*.

Co je jiné, je konkurence z hlediska volného času.
DrD 1 PPZ píše:Už tě nebaví jen číst heroické ságy a pasivně sledovat napínavé filmy, ale chtěl bys takový příběh prožít, stát se hrdinou a rozhodovat o tom, co se stane?
Tato část před desítkami let okamžitě přitáhla pozornost dětí. Ptaly se: "Je vůbec něco takového možné?" Konkurencí byly knihy, šachy, Člověče nezlob se, piškvorky a na počítači Tetris. Dnes v době počítačových her už ten promo text zas tak moc nenadchne. Netflix nedávno sdělil, že jeho největším konkurentem není HBO Go, ale Fortnite. Wizardi vnímali jako největšího konkurenta DnD 3e Diablo a v době DnD 3.5 World of Warcraft. Až u DnD 5e si uvědomili, že nemá cenu dělat obdobu počítačových RPG, ale nejlepší papírové RPG udělají tak, že naopak vyzdvihnou a umocní jeho silné stránky.


------------------------
* Ten čas letí. V prosinci příštího roku to bude 30 let, co vyšlo Dračí doupě 1.0. Uspořádá Altar nějakou oslavu? Novou edici? :-)= DnD 5e vyšlo k 40. výročí DnD. ;) Letos má výročí Asterion - 20 let od vydání původního Hlavního modulu a Dálav! A letos v létě je to už 5 let od vydání DnD 5e. :-)=
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Paul
Příspěvky: 1371
Registrován: 31. 8. 2017, 11:19
Kontaktovat uživatele:

Re: Road mapa 2019-2020

Příspěvek od Paul »

Stejně tak jsou bezvýznamné pro kohokoliv, kdo chce řešit něco kolem rpgček. Nevím, jestli je to přímo problém, rozhodně je to trochu zavádějící.
Chce se nám s naší bezvýznamností jako celku něco dělat?
Slovanologie 25. 5.

Wunder warten bis zuletzt.
Uživatelský avatar
ShadoWWW
Příspěvky: 4575
Registrován: 21. 8. 2007, 11:16
Bydliště: Kostka
Kontaktovat uživatele:

Re: Road mapa 2019-2020

Příspěvek od ShadoWWW »

Když budu mluvit za Kostku, tak:
  • Zasadila se o překlad a rozšíření DnD 5e; počet aktivně hrajících skupin se stále zvětšuje
  • Započala proces vydání JaD jako OGL 5E
  • Zasadila se o překlad a rozšíření Fate Core, FAE, System Toolkit a Fate: Star Wars
  • Díky Kostce hraje Fate Core i skupina Nizozemců v Nizozemí ;-)
  • Vyšly, vychází a budou vycházet příručky a dobrodružství pro DnD 5e v PDF v češtině
  • Pravidelně vychází RPG články
  • V Brně se organizuje několik otevřených hraní
  • Hodně lidí z Kostky organizuje GameCon
  • Překladu DnD 5e se chopila nová generace překladatelů
Nemyslím, že by to bylo bezvýznamné.
Kostka, http://www.d20.cz
- stovky článků (tipy k hraní, recenze, design a teorie, ...) a diskusí, skupinové sekce s rozsáhlou podporou, ...a mnohé další.

Překlady Fate: ONLINE, PDF v grafice; všechny základní knihy, autorské blogy a další; vlastní Star Wars
Překlady Dungeon's & Dragons 5e: ONLINE, PDFka v grafice (všechna pravidla, 10+ kampaní a dobrodružství)
Překlady Shadowrunu: 6. edice v PDF, překlad 5. edice,
Překlady Sawage Worlds: PDF v grafice
Překlad Apocalypse World: ONLINE, PDF v grafice
Uživatelský avatar
Paul
Příspěvky: 1371
Registrován: 31. 8. 2017, 11:19
Kontaktovat uživatele:

Re: Road mapa 2019-2020

Příspěvek od Paul »

Já vím. Nemluvím o Kostce.






Tleskám za překlady.
Slovanologie 25. 5.

Wunder warten bis zuletzt.
Uživatelský avatar
Jarxes
Příspěvky: 425
Registrován: 28. 3. 2010, 16:50
Bydliště: Praha 10 Křeslice
Kontaktovat uživatele:

Re: Road mapa 2019-2020

Příspěvek od Jarxes »

Na mě se zapomíná... Taky jedu one-man show a nikdo mě nemá rád... :D (Pomocníky bych bral )
Mno, náhodou sem na tohle dneska narazil poté co sem na RPGF nebyl asi rok, a tak se vyjádřim k Road mapě v dlouhodobým horizontu kterej mám v hlavě asi od roku 2014:

- Bylo by dobrý nabrat lidi a oživit HnH na FB, mít tam denně aktivní redakci může být základ komunity u nás. Na FB Skupině to chce taky o dost víc příspěvků o klasickým RPG a hledání družin k normálnímu hraní, zaplavují nás Textovkáři a Chatovací maniaci jedoucí podle seriálů, mangy a filmů.
- Bylo by super vytvořit místo alá čajovna/komunitní centrum, kde by si mohli lidi zahrát, popít, zakouřit, setkávat se, diskutovat o hrách naživo a třeba si i rovnou koupit nějakou příručku, v Praze pokud možno, klidně tam budu dělat :D . To je můj naivní komplikovanej sen, na kterej nemám bakšiš.
- Co se mejch projektíků týče, já uvažuju tak, že bych rád dokončil svý volně šířitelný pravidla, ty propagoval online mezi lidi a ideálně pak verboval po knihovnách, FB, táborech apod. z lidí co absolutně neznají DnD, DrD a žádný hry na hrdiny nebo je odradili už první mechaniky a tabulky. A kdybych si jednou vybudoval fanbase, vydal bych nějaký prostředí namísto edic pravidel.

Stále si myslim, že scéna her na hrdiny má obrovskej neužitej potenciál i na uživení a výdělek, jen jsme pořád v zárodcích jako bychom se zasekli v éře začátků kinematografie, kina sou super, ale my musíme vytvořit televizi abysme narvali filmy konečně každýmu domů :D ...
Kdysi jsem měl nick: Jakub88
Stále tvořím:
- Mythos, Slovanský Fantasy Svět
- Fantasy Univerzum Mezisféry, inspirovaný Planescapem a WFRP
- Transcendenci, Pokračovatele Mezisfér překlenující do Sci-fi, stále silně ovlivněné Planescapem (a Sagou, SW, a dost umírající Coorabií)
- Metropolis, Postapo Setting, zakončující éru Mezisfér pádem do prachu a popelu hvězdných civilizací
Vyvíjím: Modus & Dice Modulární Univerzální Systém pro hraní RPG
Založil jsme a Spravuji: komunitu Hry na Hrdiny Fb & Web
Jsem Freeform hráč, s tabulkama na mě nechoďte!
Odpovědět

Zpět na „RPG tvorba a design (aneb Kreslicí prkno)“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 9 hostů