Otázky k pravidlům - 2. přepracované vydání

Oficiální diskuze k nové generaci DrD, vydané v roce 2011.

Moderátoři: Bouchi, Pieta, Charles

Odpovědět
Uživatelský avatar
Sarsaparillos
Příspěvky: 1166
Registrován: 27. 8. 2011, 10:15

Re: Otázky k pravidlům - 2. přepracované vydání

Příspěvek od Sarsaparillos »

Wulfric píše: 8. 8. 2019, 11:35 Zdravíčko, zajímal by mě váš názor. Lze si u zvláštních schopností Cit pro zbraň a Rodová zbraň vybrat třeba i "boj beze zbraně" místo zbraně? Díky za případné odpovědi!
Pokud bych byl formalista, tak ne, protože na str. 144 se píše, že části lidského těla nejsou zbraně. Ale bohužel už nevím, proč je to takto vymyšleno.
Uživatelský avatar
Fafrin
Příspěvky: 2384
Registrován: 4. 3. 2010, 22:15
Bydliště: Olomouc

Re: Otázky k pravidlům - 2. přepracované vydání

Příspěvek od Fafrin »

Blokování holou rukou je otázka uvěřitelnosti a settingu a jako takové na tu otázku neodpovídá.

Obecně tomu nic moc nebrání, ale je třeba pamatovat na to, že je to velmi výhodné, neboť boj beze zbraně neblokuje ruku a můžete o tu ruku daleko hůře přijít (když jsou dovednosti vázány na zbraň, nebo obecně na předmět, lze např. vyražením zbraně je zablokovat. U boje beze zbraně leda odpovídající jizvou.)

Na druhou stranu boj beze zbraně neposkytuje výhody vyplývající ze zbraně jako manévr zdarma nebo +1 manévr v akci.

Je to na zvážení, ale pokud nehrajete na manévry ze zbraní, automaticky to povede ke světu ninjů.
DrD 1.x od roku 1996, od 1997 jako PJ. Bývalý ORG, občasný LARPař. DrDII since beginning.
Uživatelský avatar
Wulfric
Příspěvky: 99
Registrován: 20. 2. 2018, 20:29
Bydliště: Praha
Kontaktovat uživatele:

Re: Otázky k pravidlům - 2. přepracované vydání

Příspěvek od Wulfric »

Erevan píše: 8. 8. 2019, 11:44 ...Nedovedu si představit, jak zastavovat útok např. mečem holou rukou. Tj. abych využil obranu zdarma z Rodové zbraně.
Řekl bych, že máš pravdu. Na druhou stranu, když se na to podívám z příběhového hlediska, tak když někdo trénuje nějaká bojová umění, tak si myslím, že by mohl být schopen efektivně bojovat a bránit se i protivníkovi se zbraní. Nemusí holou rukou zrovna vykrývat rány, ale spíš by to bylo o úhybech ve stylu Bruce Lee. Jeden náš spoluhráč se ptal, co my ostatní na to, tak se radši ptám, abychom mu to nepovolili a nevyhodilo to naši hru z rovnováhy. Spíš než nad problém "zastavení meče holou rukou" (což jde podle mého příběhově popsat jinak - viz výše) se zamýšlím nad tím, že "Cit pro boj beze zbraně" je širší než "Cit pro meč" a má tu podstatnou výhodu, že ruce a nohy má vždy u sebe. Tak nevím, jestli by ty dvě ZS, kdyby se aplikovali na boj beze zbraně, nebyly overpowered.
Sarsaparillos píše: 8. 8. 2019, 11:45 Pokud bych byl formalista, tak ne, protože na str. 144 se píše, že části lidského těla nejsou zbraně. Ale bohužel už nevím, proč je to takto vymyšleno.
Jo, takže pravidlově by to jít nemělo. Takže jedině to zvážit jako home rule... Díky za info!
Fafrin píše: 8. 8. 2019, 12:00 Je to na zvážení, ale pokud nehrajete na manévry ze zbraní, automaticky to povede ke světu ninjů.
No tak do ninja světa bych se nerad dostal. To by bylo mimo náš setting. Kdyby tam byla jedna exotická postava, která by byla prostě skvělý zápasní, tak budiž, ale kdyby to měl pak každý druhý, to by bylo špatný. Asi se budeme držet pravidel a spíš to nepovolíme. Díky!
DrD v1.6 od r. 2001 do 2006, krátce DrD+, HEMA a konečně DrDII od r. 2016 dosud, tvůrce Světa Velimaru.
Uživatelský avatar
Bart
Příspěvky: 2514
Registrován: 8. 8. 2006, 20:06
Bydliště: Praha

Re: Otázky k pravidlům - 2. přepracované vydání

Příspěvek od Bart »

Já bych s tím asi problém neměl, resp. nejspíš bych to zakazoval jenom pokud by to byl hráč munchkin a měl jsem obavu, že toho bude moc zneužívat.

Fafrin to shrnul dobře: boj beze zbraně má nějaké výhody ("ruce mám vždycky po ruce", je těžké mě odzbrojit, můžu snadno do rukou chytnout nějakou jinou věc...) a nějaké nevýhody (nedostanu manévry zdarma a navíc, ale i ve výběru akcí - nemůžu nic přeseknout, soupeřům musím spíš uskakovat než jejich rány odrážet...), takže se to docela dobře kompenzuje.

Jestli bych to chtěl něčím oslabit, tak tím, že bych trval na tom, že se ZS uplatní jenom tehdy, když má postava skutečně všechny končetiny volné a může bojovat svým stylem - ne když má například plné nebo svázané ruce a jenom kolem sebe kope.
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16381
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Otázky k pravidlům - 2. přepracované vydání

Příspěvek od MarkyParky »

Bart píše: Jestli bych to chtěl něčím oslabit, tak tím, že bych trval na tom, že se ZS uplatní jenom tehdy, když má postava skutečně všechny končetiny volné a může bojovat svým stylem - ne když má například plné nebo svázané ruce a jenom kolem sebe kope.
Tohle je dobrý způsob, jak to zavést jako houserule a balanc moc nerozbít.
trajda
Příspěvky: 1043
Registrován: 1. 6. 2015, 22:11

Re: Otázky k pravidlům - 2. přepracované vydání

Příspěvek od trajda »

Části těla patří mezi nouzové zbraně, takže otázka by měla znít,je možné si dát nadání na boj s nouzovou zbraní? Podle základních pravidel by to jít nemělo, ale podle mě to omezuje představivost. Už nemůžeš vytvořit například gragase, týpka, co mlátí sudem, nebo kapitána ameriku, co mlátí štítem. Nouzové zbraně jsou omezené už jen tím, že nedávají manévr zdarma každé kolo, jako to dělají normální zbraně. Takže pokud chci mít postavu, která se specializuje na mlácení nouzovou zbraní, nejen, že nebudu mít manévr zdarma, ale podle základních pravidel nemůžu mít ani nadání.

Myslím, že jediná správná odpověď je: "Domluvte se mezi sebou."

Je pravda, že nadání na končetiny je úžasné v tom, že končetiny tahám všude s sebou a hůř se odzbrojují. Takže takové houserule především projde v družinách, se neodzbrojuje a kde se tahají zbraně všude a vždycky. V družině, kde se neodzbrojuje, budou ruce připadat jako mnohem slabší, než běžná zbraň, a proto tam zřejmě pravidlo o nadání na končetiny pravděpodobněji projde.

Ještě bych rád dodal, že u nás boj beze zbraně proti ozbrojenému je náročný, podobně jako boj s dýkou proti obouručním zbraním, takže u nás se čas od času nadání na končetiny povoluje.
Uživatelský avatar
Fafrin
Příspěvky: 2384
Registrován: 4. 3. 2010, 22:15
Bydliště: Olomouc

Re: Otázky k pravidlům - 2. přepracované vydání

Příspěvek od Fafrin »

ad Kapitán Amerika.

Štít je běžná zbraň nikoliv nouzová. (Klidně s ním můžeš lidi mlátit, ale jako manévr zdarma dává obranu za kolo.)
Už jsem si vyráběl postavy, které měli se štít jako rodovou zbraň (kombinováno s válečným tanečníkem a osobním strážcem) - počet obran, které jsem byl schopen aktivně zdarma sypat za kolo stál za to.
DrD 1.x od roku 1996, od 1997 jako PJ. Bývalý ORG, občasný LARPař. DrDII since beginning.
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16381
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Otázky k pravidlům - 2. přepracované vydání

Příspěvek od MarkyParky »

Už jsem si vyráběl postavy, které měli se štít jako rodovou zbraň (kombinováno s válečným tanečníkem a osobním strážcem) - počet obran, které jsem byl schopen aktivně zdarma sypat za kolo stál za to.
Tomuto archetypu válečníka se říká "Spotlight stealer" $D
luke31
Příspěvky: 33
Registrován: 13. 7. 2011, 09:43

Re: Otázky k pravidlům - 2. přepracované vydání

Příspěvek od luke31 »

U nás ve hře jsem "tělo jako zbraň" povolil a jeden z hráčů to používá - jak nadání, tak zběhlost. V zásadě jde o zkušeného zápasníka. Balanc hry je dle mého v pohodě, neboť fikční nevýhody jsou dost významné. U běžného humanoida je to použitelné stejně jako jakákoliv jiná zbraň, jen fikce se liší (jde o různé uskakování, zachytávání toporů zbraně, útoky na nekrytá místa, podrážení nohou či přehazování, škrcení...). Fikčně se však tento zápasník dostává do problémů, když bojuje proti zvířatům, neboť paleta možností se mu dramaticky zmenšuje (proti divočákovi, medvědovy či zubrovi se zápasí dost špatně). Obdobně se postava dostává do problémů proti velkým humanoidům (různé formy obrů, zlobrů...), neboť i tam se hůře něco vymýšlí (přehodit obra, podrazit mu nohy či ho uškrtit nám moc jako uvěřitelná akce nepřijde, pokud není podpořena jinak). Takže vlastně mezi hráči o využití "tělo jako zbraň" moc zájem ani není.
Uživatelský avatar
Fafrin
Příspěvky: 2384
Registrován: 4. 3. 2010, 22:15
Bydliště: Olomouc

Re: Otázky k pravidlům - 2. přepracované vydání

Příspěvek od Fafrin »

MarkyParky píše: 8. 8. 2019, 18:34
Už jsem si vyráběl postavy, které měli se štít jako rodovou zbraň (kombinováno s válečným tanečníkem a osobním strážcem) - počet obran, které jsem byl schopen aktivně zdarma sypat za kolo stál za to.
Tomuto archetypu válečníka se říká "Spotlight stealer" $D
Ono se ukázalo, že pokud nedochází k většímu přečíslení družiny, tak to zas tak efektivní není.(akce nepříteli lépe vyčerpá kružný sek) A dobře to sedělo do archetypu zbrojnoše/osobního strážce, jak byl postaven.
DrD 1.x od roku 1996, od 1997 jako PJ. Bývalý ORG, občasný LARPař. DrDII since beginning.
Galag
Příspěvky: 31
Registrován: 24. 5. 2017, 18:34

Re: Otázky k pravidlům - 2. přepracované vydání

Příspěvek od Galag »

Dá se použít rodová zbraň i k zastrašování?
Svojí akcí sem vůdce hrdlořezů jedním sekem rozpůlil, bez komplikací, už neměl na vykoupení...
Další pobuda (PJ) zahlásil, že sebere ze země tesák a způsobí mi jizvu.
Jako protiakci hlásím: Zvednu svoji obrovskou sekyru nad hlavu, čerstvá krev mi kape na holou hlavu, mísí se s potem a stíká mi po obličeji, s širokým úsměvem od ucha k uchu naprosto klidným hlasem pronesu "teď si viděl, co ta sekyra v mých rukách dokáže... Zahoď to pižlátko a vem nohy na ramena, pokud je ti život milý." - zahnání na útěk = vyřazení + obrana zdarma z rodové zbraně.

PJ mi neuznal rodovou zbraň, musel sem si zaplatit 1 vliv za obranu a druhý vliv mi stanovil jako náročnost, páč prej není reálné vyřadit pouze slovy... Ale dle mého názoru v této situaci a hlavně z předešlého naporcování vůdce by nejen měl utýct, ale před tím se ještě i podělat strachy... Oba vlivy sem si teda zaplatil, přehodil sem ho a skončilo to soupeřovým vykoupením.
Uživatelský avatar
MarkyParky
Příspěvky: 16381
Registrován: 11. 8. 2011, 02:37

Re: Otázky k pravidlům - 2. přepracované vydání

Příspěvek od MarkyParky »

Galag:
Rozeberu každou z těch věcí zvlášť.

1) Obrana zdarma za rodovou zbraň je opravdu zamýšlena jako obrana zdarma v boji - je to ve znění ZSka explicitně napsané.

Je to i v duchu jednoho z obecných principů DrDII - a to, že vybavení můžeš používat jakkoliv, ale dává mechanická posílení tehdy, pokud je přímo použito k tomu, k čemu je určena. Zbraně jsou určeny k ubližování lidem, v ostatních činnostech mají jen příběhovou roli.


2) Náročnost v téhle situaci mi nepřijde na místě.

Nedá se obecně říct, že "slovo nemůže vyřadit", v DrDII vždycky platí, že je třeba posuzovat situaci od situace. A v tomhle případě tvá postava udělala celkem dost kroků pro to, aby bylo uvěřitelné, že nepřítel se jí zalekne - zabila vůdce a tou samou sekerou mu hrozí. To je nicméně právě ta příběhová role zbraně ... a je OK, pokud změní situaci natolik, že pak není nutné platit náročnost.

Samozřejmě, že naopak v jiné situaci to může být přesně naopak - když budou soupeři prohrávat a ty ustupovat, tak pak je nějaká náročnost, ne-li nemožnost na místě.


3) Nakonec jeho vyčerpání. Zde je to opět v pořádku, že to PJ udělal. Pokud ses ho pokusil vyřadit, ale jeho Ohrožení + Hranice mu ještě dovolovaly se vyčerpat, pak jsi šel do rizika a PJ se vyčerpat mohl .. samozřejmě podoba toho vyčerpání by zase měla zachovat co nejvíc z tvého vítězství - měl bys dostat i tak částečný úspěch. Takže si dovedu představit, že se například:
* přeci jen zalekne, ale místo úprku se stáhne někam, odkud se mu sice bude blbě utíkat (zvedá si Ohrožení), ale zase se bude o to lépe bránit (bere Výhodu za předčasný pokus o vyřazení)
* vrhne na tebe jako na strůjce smrti jeho velitele (zvedá ti Ohrožení za předčasný pokus o vyřazení), nicméně dokáže to jen protože sám je v chaotickém záchvatu vzteku a pominutí (zvedá sobě Ohrožení)
* opravdu se obrátí na útěk a ukáže ti záda (zvedá si Ohrožení), ale ne kvůli tomu , že by byl zcela vyřazen, ale protože běží pro posily - a než ti to dojde získá náskok (bere Výhodu za předčasný pokus o vyřazení)
Erevan
Příspěvky: 154
Registrován: 25. 6. 2013, 13:24

Re: Otázky k pravidlům - 2. přepracované vydání

Příspěvek od Erevan »

Já bych ještě doplnil, že by mělo hrát roli i to, jak dlouhé bylo kolo. Protože pokud kolo začínal hráč (Galag) a jeho akce byla rozpůlení vůdce jedním sekem, pak hrál pobuda s akcí "zvednu nůž a zabodnu ho do Galaga", tak by i akce Galaga měla trvat stejně dlouho, tj. ne žádné vykecávání. V pravidlech je tomu také věnována část textu. Takže já jako PH bych toto zastrašování nedovolil, protože jsou v tomto kole akce příliš krátké na něco takového. Pokud by ale chtěl Galag jen zařvat a tím zastrašit, tak s tím bych problém neměl.
Galag
Příspěvky: 31
Registrován: 24. 5. 2017, 18:34

Re: Otázky k pravidlům - 2. přepracované vydání

Příspěvek od Galag »

Děkuji, děkuji, zase su o něco chytřejší...

A k délce kola dodám, že první akce bylo zaříkání, takže nějaký čas byl.
Erevan
Příspěvky: 154
Registrován: 25. 6. 2013, 13:24

Re: Otázky k pravidlům - 2. přepracované vydání

Příspěvek od Erevan »

Galag píše: 16. 8. 2019, 15:17 A k délce kola dodám, že první akce bylo zaříkání, takže nějaký čas byl.
Tak v tom případě by Tvoje akce byla OK.
Odpovědět

Zpět na „Dračí doupě II“

Kdo je online

Uživatelé prohlížející si toto fórum: Žádní registrovaní uživatelé a 3 hosti